Küçük Dünya

·
Okunma
·
Beğeni
·
767
Gösterim
Adı:
Küçük Dünya
Baskı tarihi:
1984
Sayfa sayısı:
159
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cönk Yayınları
Baskılar:
Küçük Dünya
Küçük Dünya
Küçük Dünya
Küçük Dünya
Küçük Dünya
176 syf.
Nereden baksanız, yirmi yıl kadar önce okumuş olduğum bir romandı. Emine Işınsu, Türk edebiyatının kendine has çizgisi olan önemli roman ve hikayecilerinden birisidir. T.C. Turizm Bakanlığı Sanat Armağanı kazanmış olan bu romanında mekan Urfa'dır. Roman Işınsu'nun hayatının bir bölümünü geçirdiği Urfa'da, İstanbul'dan gelin gelmiş, tahsilli bir genç kızın şehirle olan ilişkisini ve burada yaşadığı, kimselere söyleyemediği bir gizli sevdasını anlatır.
175 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Emine Işınsu 1938 yılında babasının Tümen komutanlığında bulunduğu Kars'ta doğdu. Annesi Cumhuriyet döneminin ünlü şair ve roman yazar Halide Nusret Hanım, babası ise Aziz Vecihi Zorlutuna'dır. İlkokulu Şanlıurfada okumuştur.

İlk esrini 17 yaşında yazan Emine Işınsu, 1963'te kaleme aldığı "Küçük Dünya" adlı romanının Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanat Armağanına layık görülmesinin ardından roman yazmaya ağırlık verdi. Yazarın romanları yanında oyun ve deneme kitapları da bulunmaktadır.


Her anne baba çocuğunun iyi bir meslek edinmesini, iyi bir eğitim almasını ister, geleceğini sağlam bir temel üzerine kurmasını ancak bazı aileler bu durumu farklı anlar yada öyle yansıtır kendi yapamadığı şeyleri çocuklarına yaptırır. Bunu bazen onlara geniş imkanlar sağlayarak bazende ısrarla bir meslekte zorlamak ile yaparlar geleceği için derler ama çocuk yada genç hayatı boyunca belki istemediği şeyleri yaparak mutsuz bir hayat sürür. İşte Nur'un annesi bu velilerden biriydi kızını aşırı baskı ile eğitime zorlamış ve bir çok konuda kızını kısıtlamış ve kendi hayallerini kızında gerçekleştirmek için sınırlarını zorlamış bir anne. Nur annesinin istediği bölümü kazanmış olsa da annesi bununla yetinmiyor fazlasını istiyor.

"(...) ben bir kâğıt parçası için çalışmadım. Onu nasıl olsa alırdın. Ben senin kafanı, ruhunu değiştirmek istedim. Seni yeniden yaratmak istedim. Harikulâde bir insan yaratmak istedim." (Sayfa 49)


Nihayet Nur annesine tepki gösterir ve mezun olduktan sonra evlenmek istediğini söyler ve memur Ferit ile Urfa'ya taşınır. Yazar, Nur'un kendi içindeki dünyasını bize anlatırken bir yandan da Urfa'nın mistik ve tasavvufi havasına değinir aynı zamanda sıkça Urfa'nın kültürüne, örf ve adetlerine de yer verir.

En nihayetinde kitabı beğendim ve okurken çok eğlendim yazarın ilk romanı olmasına rağmen akıcı ve güzeldi.
Kalenin altı tandır
Yandır Allahım yandır.
Beni bir çift kuş eyle
Yarin göğsüne kondur.
Hala hala heeeyyy.
Emine Işınsu
Sayfa 63 - Yağmur Yayınları, 1966 Basım
Bir bakıyorum avuçlarımdasın, bir bakıyorum erişemeyeceğim kadar uzaklarda.
Emine Işınsu
Sayfa 57 - Yağmur Yayınları, 1966 Basım
- (...) saadet, iki insanın karşılıklı birbirine bakması değil yan yana aynı şeye bakmasıdır.
- Eee?
- İşte bu lafa pek uygun düşüyoruz gib geliyor bana.
- Bana da tam aksi gibi geliyor, sanırım ki sadece, o, sana bakıyor, (...)
Emine Işınsu
Sayfa 52 - Yağmur Yayınları, 1966 Basım
Bu kabul günleri başlı başına bir sıkıntı. Yerliler gelse, yine neyse... Sadece memur ve subay hanımları geliyor, soğuk şerbetler içilip, bir sürü dedikodu yapılıyor. Beni kocamın yüzü suyu hürmetine aralarına aldık'ları muhakkak. Beğenmiyorlar, belki de acıyorlâr. «Bacak kadar bir İstanbul kızı, okumuş etmiş de, buralarda işi ne? Bari bir çocuğu filân olsa da, oyalansa. Ne nakış işler, ne yün örer, yalnız kitap okurmuş!
Emine Işınsu
Sayfa 8 - Yağmur Yayınları, 1966 Basım
- Sadece karşıdakinin sevgisine dayanarak evlenmek ne dereceye doğru olur, ...
Emine Işınsu
Sayfa 52 - Yağmur Yayınları, 1966 Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Küçük Dünya
Baskı tarihi:
1984
Sayfa sayısı:
159
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cönk Yayınları
Baskılar:
Küçük Dünya
Küçük Dünya
Küçük Dünya
Küçük Dünya
Küçük Dünya

Kitabı okuyanlar 60 okur

  • Btlio

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0