·
Okunma
·
Beğeni
·
276
Gösterim
Adı:
Küçük Hippias
Baskı tarihi:
1943
Sayfa sayısı:
35
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milli Eğitim Bakanlığı Yayınevi
Baskılar:
Küçük Hippias
Küçük Hippias
64 syf.
·1 günde·9/10
Küçük Hippias, Platon'un gençlik dönemi diyaloglarından biri. Platon bu döneminde kendi fikirleri yerine hocası Sokrates'in görüşlerini ve tartışma şeklini yansıtır. Sokrates'in tartışma anlayışı konuyu kesin kavramlara bağlamaktır ve bunun için de ironi tekniğini kullanır. Karşısındaki kişiyi öyle bir yere çeker ki karşısındaki kişi ya kendisiyle çelişir ya tartışmadan kaçar ya da küçük bir ihtimal olarak Sokrates'in söylediklerini doğru kabul eder.

Sokrates'in dönemiyle alakalı şunları söylemezsem biraz eksik yazmış olurum gibi hissediyorum. O dönemde ortaya çıkan Sofistlik anlayışı Yunanistan'a ulaşmıştır. Sofistler şehir şehir gezerek öğrencilere para karşılığı ders veren öğretmenlerdir. Verdikleri başlıca ders retoriktir. Retorik, karşıdakini ikna etmek ve etkilemek için kullanılan tartışma tekniği olarak ifade edilebilir.

Sokrates bazı noktalarda Sofistlerle kesişse de birçok noktada Sofistlerden ayrılmış ve onlara karşı sert bir tutum tutunmuş, Sofistlerin retorik anlayışına karşı çıkmıştır. Aynı zamanda dersleri para karşılığı verme anlayışlarını kabul etmemiştir.

Sokrates'ten sonraki ana karakter Hippias. Hippias da o dönemin ilk Sofistlerinden biri. Kitapta yazdığına göre Hippias, matematik, astronomi, dil bilgisi, hitabet, musiki, mitoloji, edebiyat ve tarih konularında çok geniş bir bilgiye sahip.

Bu kitapta da Sokrates'in Hippias ile olan diyalogu yer alıyor. Sokrates kelimeleri Sofistçe kullanarak Hippias'ı ters köşeye yatırıyor. Kitaptaki konu Homeros'un İlyada'sındaki Akhilleus'un ve Odysseia'sındaki Odysseus'un özellikleri üzerinden başlar. İki kitabı da okumadım ancak Hippias'ın dediklerine göre Akhilleus Troya'ya gidenlerin en iyisi ve doğru sözlüsü, Odysseus ise en kurnazı ve yalancısıdır. Sokrates'de buradan başlayarak dürüst insanın aynı zamanda iyi bir yalancı ve hileci olduğunu, yalancı insanın da aynı zamanda doğruyu söyleme yeteneğine sahip bir insan olduğunu sonucuna varır.

Bu konuyu da devamında ''Bilerek kötülük yapan bilmeden kötülük yapandan daha üstündür.'' şeklinde kendi anlayışına tamamıyla ters bir sonuca çeker. Hippias da bu görüşü kabul edemeyeceğini söyler ancak yeterli ve tam bir açıklama yapmaz.

Kitapta dikkat edilmesi gereken kısım, yukarda bahsettiğim gibi Sokrates'in kendisiyle çelişmesi. Sokrates gerçekten kendi fikirlerine ihanet etmez. Bu sonuca tamamıyla Hippias'ın, Sokrates'in öne sürdüğü öncülleri kabul etmesiyle ulaşılır. Bu da tartışmalarda neleri kabul edip neleri kabul etmemeniz konusunda önemli bir nokta.

Felsefeye başlamayı ve Sokrates'i anlamayı düşünüyorsanız kesinlikle okumadan geçmeyin.

Yanlış bir veya eksik bir bilgi görürseniz bana yazın. Anlatımımda ya da dil bilgisinde bir yanlışlık varsa affola.
64 syf.
·Puan vermedi
yalan üzerine adıyla da bilinir. sokrates ve hippias arasında yalan üzerine gerçekleşen tartışmayı konu edinen eser platon'a atfedilmektedir..

platon'un hocası sokrates'i tanıtmak maksadıyla yazdığı eserdir. kitabın ana konusu kişinin bilerek mi yoksa bilmeden mi kötülük yaptığı üzerine kuruludur, sokrates, hippias ile bu mesele üzerinden tartışır. sokrates, hiçbir şey bilmediğini iddia eder, dönemin saygın bir retorikçisi hippias'ın konuşmaları üzerinden çıkarımlar yapar. esasında belirli bir sonuca bağlanmaz bu tartışma, hippias, sokrates'in söylediklerini kabul etmez, farklı düşündüğünü dile getirir...
SOKRATES: Ruhumu cehaletten kurtarırsan, bedenimi bir hastalıktan kurtarmış olmaktan çok daha büyük bir iyilik yapmış olacaksın.
İsteyerek kötülük yapan, güzel olmayan ve haksız işler yapan kişi, elbette böyle bir insan varsa, iyi insandır.
SOKRATES: Ancak benim benzersiz bir yeteneğim var ve bu da beni kurtarıyor. Öğrenmekten asla sıkılmam, araştırırım, sorarım ve sorduklarıma yanıt verenlere şükran duyarım. Hiç kimseye karşı nankörlük etmedim. Öğrendiğim şeyleri kendim buldum da demedim. Bana ders verenleri ve bilmediğimi öğretenleri her zaman överim, onlardan bilgili insanlar şeklinde söz ederim ve öğrendiklerimi herkese aktarırım.
Ruhumu cehaletten kurtarırsan, bedenimi bir hastalıktan kurtarmıș olmaktan çok daha büyük bir iyilik yapmıș olacaksın.
Ancak gördüğün gibi aynı insanın hem doğru söyleyen hem de yalancı olduğu konusunda en ufak kușkumuz kalmadı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Küçük Hippias
Baskı tarihi:
1943
Sayfa sayısı:
35
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milli Eğitim Bakanlığı Yayınevi
Baskılar:
Küçük Hippias
Küçük Hippias

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 12 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0