Adı:
Küçük Kadınlar
Baskı tarihi:
3 Mart 2020
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257999403
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Little Women
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Louisa May Alcott’ın 1868’de yayımlanan ölümsüz yapıtı Küçük Kadınlar’ın kuşaklar boyu her yaştan okuru büyülemesinde, aile hayatını idealleştirmesinin ve her çağda geçerliliğini koruyan evrensel temaları kucaklamasının rolü vardır kuşkusuz. Sevgi, dayanışma, ölüm, savaş ve barış, insanın kendi idealleriyle ailesine ve topluma karşı sorumluluğu arasındaki çatışma romanın başlıca temalarını oluşturur. Erkek çocuğu gibi davranan yazar adayı Jo, güzel kıyafetlerin ve zenginliğin özlemini duyan Meg, narin ve kırılgan Beth, şımarık ve romantik Amy’den oluşan March kardeşler, Amerikan İç Savaşı sırasında New England’da ayakta kalmaya çalışırlar. Babaları savaştayken yoksullukla mücadele eden kızlar, kişilik olarak birbirlerinden farklı olsalar da ortak amaçları dini öğütlerin yol göstericiliğinde iyi birer insan olmaktır. Roman, kadınların dönemin katı toplumsal cinsiyet normlarının kendilerine dayattığı geleneksel rolleri benimsemek yerine hayata dair seçimlerini bizzat yapabileceklerini göstermiştir.
321 syf.
·5 günde·8/10 puan
Benim için her zaman yerinin çok ayrı olduğu ve olacağı bu değerli kitabı bugün bir kez daha bitirdim.

Muhafazakar anlayış ve iç savaşa rağmen birbirinden farklı karakterde dört kız kardeşin yaşama iyi-kötü tutunmaya çalışmasını okuyoruz. Dönem kitabı olmasına rağmen oldukça sürükleyici, sımsıcak ve dokunaklı. Yazarın dili zaten çok samimi, akıcı ve güçlü.

Aslında kadınların da en az erkekler kadar baş edebilme ve hatta “başında bir erkek olmadan” zorlukların üstesinden gelebilme gücüne sahip olduklarını anlıyoruz.

Özellikle de o döneme hakim olan anlayışa rağmen yazarın ön planda olan Jo karakterine, yani kitaptakilerin gözünde “oğlan çocuğu”na, kendinden ödün verdirtmemesi takdire şayandı.

Mesela okurken ne yazık ki hâlâ kullanılmaya devam eden “Yine mi koştun sen? Tıpkı bir oğlan çocuğu gibisin! Sana daha kaç kez bir hanımefendi gibi olman gerektiğini söyleyeceğim?” vaazlarıyla ilginç bir gönderme yapılıyor ki Jo'muzun karakteristikleri de bu noktalarda devreye giriyor.

Baş karakterlerimizin güçlü kadınlar olması ne güzel! “Güç”ten kastım lakaytlık, laubalilik, sağa sola sataşma değil; kadınların da acımasız ve zorlu dünyada kendi başına ayakta durabilmesi, ne olursa olsun yaşamaya ve çabalamaya devam etmesi, kimi seveceğine ya da hangi işi yapacağına kendi iradesiyle karar vermesi.

Yalnız şurada olumsuz bir eleştirim olacak, Jo ile Laurie'nin ilişkisi daha detaylı yazılabilirdi. Sanırım bu konuyu devam niteliğindeki “İyi Hanımlar” kitabında anlayacağız fakat kitabın baskısı her yerde bulunamıyor, bu yüzden siz 2019 yapımı Küçük Kadınlar filmini izleyip sonrasında olacaklara dair az da olsa merakınızı giderebilirsiniz.

Nasıl anlatılır, beni içine çeken bir şeyler var bu kitapta...Hep o sıcak evde March kardeşlerin arasında olmak istemişimdir...Aradan ne kadar zaman geçerse geçsin asla unutulmayacak bu başyapıt ile henüz tanışmadıysanız geç kalmış sayılmazsınız.
328 syf.
·3 günde·Puan vermedi
''Küçük Kadınlar '' dört kız kardeşin hikâyesini anlatıyor ve içinde bulunduğumuz koşullar nasıl olursa olsun, hayatın bize sunduğu türlü güzellikler olduğunu anımsamamızı sağlıyor. Bay March ülkesi için savaşa gitmiştir. Ardında eşini ve dört kızını bırakmıştır. Meg evin en büyük kızıdır. On altı yaşında ve zengin ailelerinin çocukları için mürebbiyelik yapıyor , Jo tam bir kitap kurdudur ve hikâyeler yazıyor.Beth'nin tutkusu piyano çalmaktır. Amy ise gösteriş meraklısı ve resme karşı bir tutkusu vardır. Komşuları Laurence ailesi , zengin bir iş adamı fakat yaşlıdır. Torunu ile beraber yaşar.
Kızlar kendi dünyalarında mutlulukla hayatlarını sürdürürken, komşu evin torunu Laurie dost olurlar . Günler geçerken Beth evlerine gittiği bir ailenin bebeğinden Kızıl hastalığı kapar. Annelerinin yokluğunda küçük kardeşlerinin hastalığı ile boğuşan kardeşler için çok zor bir dönemdir. Bay March'ın dönmesiyle ve Beth'in iyileşmesi aynı günlere rastlıyor.
295 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Konusu Amerikan iç savaşı sırasında geçen , topluma ve özellikle de çocuklara, hayat hakkında iyilik dolu güzel mesajlar veren sıcacık bir kitap.

Kitap, babalarının savaşa gitmesiyle güçlükler içerisinde kalan, dört kız kardeş ve annelerinden oluşan bir ailenin yaşama mücadelesini anlatıyor. Karşılaşılan sosyal olaylar karşısında insanların davranışlarıyla ilgili doğru hareketleri göstererek, adeta okuyucuya toplumsal dersler veriyor.

Aslında bir çocuk kitabı gibi görünsede, verdiği mesajlar yönünden büyüklerin de okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
328 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Her yaştan okuru büyüleyen bir kitap. Aile hayatını idealleştirmesinin ve her çağda geçerliliğini koruyan kitaplardan. Erkek çocuğu gibi davranan yazar adayı Jo, narin kırılgan Beth, şımarık ve romantik Amy, güzel kıyafetlerin ve zenginliğin özlemini duyan Meg, kardeşler, kişilik olarak birbirlerinden farklı olsalar da ortak amaçları iyi birer insan olmaktır.
328 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
"Keşke yüreklerimizi de yıkayabilseydik
Geçen zamanın kirlerinden..."

Merhabalar! Çok tatlı çok naif bir kitabın incelemesini yapıyorum şu an. Keyifle okudum, keyifle de inceliyorum. :)
Ben yazarı ilk kez okuyorum, en çok okunan, bilinen kitabı da bu zaten. Kapak tasarımı olsun, arka kapak yazısı olsun bana hep sıcacık bir his verdi. Kitap benim için şekerleme tadında tatlı bir kitaptı. Ve okurken sanki küçüklüğüme dönmüşüm de çizgi film izliyormuşum gibi tad aldım. Çok güzel bir taddı bu. :)

Kitabın konusuna gelecek olursam; dört kız kardeşin bir yıllık başından geçen olayları anlatıyor. Kendim de dört kız kardeş olduğum için kitapta kendimi fazlasıyla buldum. :) Yazar bu kız kardeşleri okuturken hepsinin karakterini şeffaf bir şekilde tanıyorsunuz siz de. Meg, Jo, Beth ve Amy... Hepsinin belli başlı özelliği, hobisi, tarzı var. Ama hepsi de çok şeker. :) Bu kız kardeşler aslında zenginken babalarının vatanları için mücadeleye gitmesiyle durumları kötüleşiyor. Ama hepsi de şükretmeyi, küçük ama huzurlu evlerinde mütevazı bir hayat yaşamayı annelerinden öğrenmişler. Burada yazar anne rolünü çok güzel şekilde vermiş, annenin çocuklarına hep kulağa küpe olacak öğütler vermesi, hepsini iyi bir şekilde yetiştirmesi benim de okurken kendime not çıkarmama vesile oldu. Sıcacık bir aile yuvası okudum aslında. Filmi varmış en en kısa zamanda onu da izlemek için sabırsızlanıyorum. Kitabı tüm kalbimle öneririm, çizgi film tadında bir kitap okumuş olursunuz. :) İyi okumalar...
192 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Çocukken defalarca okuyup çok etkilendiğim ve şimdi eski anılarım canlansın diye tekrar okuduğum harika bir çocuk klasiği kitabı....
Sanırım biz de hep kız kardeş olduğunuz için beni çok etkilemişti.
321 syf.
·5 günde·8/10 puan
Küçük Kadınlar dört kız kardeşim hikayesini anlatan sıcak bir aile ve dayanışma hikayesi. Kızların babası bay March ülkesi için savaşa gitmiş ve kızlarda anneleriyle birlikte New England'da ayakta kalma mücadelesine yolculuk ediyoruz.
Kitabı severek okudum. Okuma serüvenimde çoğunlukla film tadında geçtiğini söyleyebilirim. Her biri birbirinden farklı karaktere sahip dört kız kardeşin; hayalleri, yorgunlukları, mücadeleleri, hataları, eğlenceleri, iyi bir birey olma çabaları okumak hem çok keyifliydi hem de tanıdık hisler uyandırıcıydı. Kitap bakıldığında çok sıradan, günlük bir hikaye olarak gözüksede okudukça aslında öyle olmadığını okuyucuya hissettiriyor. Bunu da ele aldığı hepimizin bildiği- temalar ile sağlıyor. Aile hayatını idealleştirmesi, sevgiyi, dayanışmayı, ölümü, savaşı, barışı ele alarak bunu gündelik yaşamın içinde okuyucuya sunması, kitaba ayrı hava katmakla birlikte daha okura geçen, içten,samimi bir eser olmuş.
Bu birbirinden güzel ve farklı kişiliklere sahip dört genç kızın yoksullukla mücadelesi, insanlarla olan ilişkileri, bocalayışlarını; bunun yanı sıra nihai amaçlarının iyi bir birey olmak istediklerini okuyoruz. Yazar bu çabalarını gereksiz bir mükemmellik ve masalsı bir yolculukla değil, gündelik hayatın inişli-çıkışlı durumlarıyla gerçeklikten kopmayarak sunması çok güzeldi. Özellikle kızlar üzerinden, insanın kendi idealleri ile ailesi ve topluma karşı sorumluluğu arasında kalma durumunu gayet başarılı yansıttığını düşünüyorum.
Benim kitapta sadece sevmedigim iki durum oldu. Bazı yerlerde hikayenin durağanlaştığını düşünüyorum ve bu okuma hızımı yavaşlattı; diğer bir durum ise yer yer biraz fazla Pollyanna iyimserliği hissettirmesi beni biraz rahatsız etti. Ama onun dışında keyif olarak okuduğum bir kitap oldu ve her ne olursa olsun sunduğu güzel iyimser düşünceler, bahsettiği o güzel mücadele, her şeye rağmen birlik ve beraberliğe vurgu yaparak aile olmanın önemini ve güzelliğini bir kere daha hatırlatmasıyla güzel bir eserdi.
328 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10 puan
Başından sonuna kadar bir film gibi aklımda canlanan bu kitap, diyalogları ve karakter gelişimleriyle beni resmen büyüledi. Kızların büyüdüğünü, daha çok olgunlaştıklarını hissettim desem yeridir. Canımı birazcık sıkan Jo ve Laurie’nin mutlu mesut bir çift olarak sonlanmaması oldu, arkadaşlıktan biraz daha fazlasını hayal etmiştim. Ama bu hayalime rağmen, ikisinin kitaptaki ilişkisini okuması da, akılda canlandırması da oldukça keyifliydi.
159 syf.
Küçük kadınlar
Öncelikle kitapla dizinin uzaktan yakından alakası yok onu belirteyim..
4 kardeşin hayat mücadelesinden bahsediyor kitap. Kızların hepsi bir birinden tatlı ama ben en çok jo'ya hayran kaldım.
Çocuk kitabı diyerek geçmemek lazım aslında büyüklerin de okuması gereken güzel bir eser.
'Yazarın hayatına benziyor anlatılanlar'
Okumanızı tavsiye ederim güzel sürükleyici bir kitap.

En güzel Alıntı
Siz dilediğinizi yapabilirsiniz ama ben kitabımı şu masaya koyup her sabah uyanır uyanmaz biraz okuyacağım, bunun bana iyi geleceğine ve gün boyu bana yardımcı olacağına inanıyorum
328 syf.
Amerikanın iç savaşı sırasında geçen , topluma ve özellikle de çocuklara, hayat hakkında iyilik dolu güzel mesajlar veren icimi isitan sıcacık bir kitap.

Kitap, babalarının savaşa gitmesiyle zorluklar içerisinde kalan, dört kız kardeş ve annelerinden oluşan bir ailenin yaşama mücadelesini anlatıyor. Karşılaşılan sosyal olaylar karşısında insanların davranışlarıyla ilgili doğru hareketleri göstererek, adeta okuyucuya toplumsal dersler veriyor.

Her ne kadar bir çocuk kitabı gibi görünsede, verdiği mesajlar yönünden büyüklerin de okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
328 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
“Keşke yüreklerimizi de yıkatabilseydik
Geçen zamanın kirlerinden...”

Herkese merhaba,merakla okumayı beklediğim çok naif bir kitabı daha bitirmiş bulunmaktayım. Kitabı gerek sade ve anlaşılır olması yönünden gerekse de ailenin o sıcak iç yapısını okuyana da hissettirmesi bakımından çok büyük bir keyifle okudum. Sahip olamadığım o kız kardeş güzellemelerini okurken aralarında oluşan o bağa imrenmedim desem yeridir :)

Kısaca kitaptan bahsedecek olursak, babalarının savaşa gitmesiyle ailenin 1 yıl boyunca verdikleri yaşam mücadelesini konu alıyor. Bunu yaparken de savaşın hem maddi hem manevi yönünü geride kalan insanlarda nasıl etkiler uyandırdığını çok samimi bir şekilde ele alıyor.
Her ailenin sorunları vardır ama önemli olan sorunların varlığı değil onları karşılama biçimimizin olduğunun altını çizerek çok güzel yerlere nokta atışı yapıyor. Kitaptaki anne karakterini gerçekten çok sevdim,özellikle de kızlarına karşı o yaklaşma biçimi olsun,onların yanlışları ve hataları karşısındaki tutumu ve içtenliği olsun hepsine ayrı ayrı kalbimi bıraktım. Kendimle en çok bağdaştırdığım karakter erkeksi yönü hariç Jo olurken, fedakarlığın gerçek anlamda hakkını verip,yaşından olgun davranan,öz bilinci yüksek naif Beth’e de ayrıca hayran kaldım.
Kitap çocuk kitabı olarak görünse de her yaştan okurun kendini bulacağı çok güzel mesajlar veren enfes bir eser. Bu sebeptendir ki herkese gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.Okuyacaklara şimdiden keyifli okumalar :)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Küçük Kadınlar
Baskı tarihi:
3 Mart 2020
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257999403
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Little Women
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Louisa May Alcott’ın 1868’de yayımlanan ölümsüz yapıtı Küçük Kadınlar’ın kuşaklar boyu her yaştan okuru büyülemesinde, aile hayatını idealleştirmesinin ve her çağda geçerliliğini koruyan evrensel temaları kucaklamasının rolü vardır kuşkusuz. Sevgi, dayanışma, ölüm, savaş ve barış, insanın kendi idealleriyle ailesine ve topluma karşı sorumluluğu arasındaki çatışma romanın başlıca temalarını oluşturur. Erkek çocuğu gibi davranan yazar adayı Jo, güzel kıyafetlerin ve zenginliğin özlemini duyan Meg, narin ve kırılgan Beth, şımarık ve romantik Amy’den oluşan March kardeşler, Amerikan İç Savaşı sırasında New England’da ayakta kalmaya çalışırlar. Babaları savaştayken yoksullukla mücadele eden kızlar, kişilik olarak birbirlerinden farklı olsalar da ortak amaçları dini öğütlerin yol göstericiliğinde iyi birer insan olmaktır. Roman, kadınların dönemin katı toplumsal cinsiyet normlarının kendilerine dayattığı geleneksel rolleri benimsemek yerine hayata dair seçimlerini bizzat yapabileceklerini göstermiştir.

Kitabı okuyanlar 3.989 okur

  • Irem4816
  • Ecem
  • İsmail Topuz
  • Büş
  • tuana
  • smeyeo
  • Yaren Kızıltepe
  • Lusena
  • cd
  • Ebruu

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.5 (163)
9
%10.2 (107)
8
%9.3 (98)
7
%7.4 (78)
6
%1.8 (19)
5
%0.6 (6)
4
%0.1 (1)
3
%0
2
%0.1 (1)
1
%0.3 (3)

Kitabın sıralamaları