Küçük Kara Balık

8,9/10  (627 Oy) · 
1.842 okunma  · 
554 beğeni  · 
7.973 gösterim
Samed Behrengi (1939-1968), İranlı bir yazar. On bir yıl İran’ın Azerbaycan kesiminde köy köy dolaşarak öğretmenlik yaptı. Öğretmenken bile öğrenciliği bırakmadı: Halkın dilinde dolaşan masalları, söylenceleri derledi, yorumladı, yeniden yazdı. Bu arada Tebriz Üniversitesinde İngilizce öğrenimi gördü. 1968 yılının Eylül ayında, daha 29 yaşındayken, Aras Irmağı kışısında ölüsü bulundu. Yüzerken boğulduğu söylendisi yayıldıysa da buna kimse inanmadı. Çünkü Samed Behrengi, yazdığı masallarla, ülkesinin başına çöreklenmiş Şahlık düzenini açık açık eleştiriyor, her türlü baskı yönetimine karşı çıkıyordu. Küçük Kara Balık, onun yalnızca İran’da değil, dünyanın pek çok ülkesine tanınıp sevilmesine yol açmış bir ölümsüz kitaptır. Bu küçük kitap, Bratislava ve Bolonga Dünya Çocuk Kitapları Fuarlarında ödüller aldı. Yediden yetmişe herkesin severek bir çırpıda okuyacağı bu güzelim çocuk öyküsünü yeni bir çevirisiyle sunuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2016
 • Sayfa Sayısı:
  56
 • ISBN:
  9789755109722
 • Çeviri:
  Haşim Hüsrevşahi
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
 22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Kitabı, karneleri dağıttıktan sonra eve gelen kızım beraberinde getirdi, ve hemen elime alıp okudum. Her ne kadar çocuk kitabı olarak biliniyor olsa da herkesin okuması gereken bir kitap. Yaşadığı yerin monotonluğundan sıkılan merakını gidermek için yeni yerler keşfedip görmek isteyen, özgürlüğüne düşkün Küçük Kara Balık: Annesinin ve birlikte yaşadığı topluluğun tüm karşı çıkışlarına rağmen cesurca davranıp; merakının peşinden gittiği, hayatı keşfe çıktığı, yepyeni maceralardan geçtiği ve okuru da peşinde götürdüğü kısacık bir hikaye. Eğer okumadıysanız okuyun derim ama çocuklarınıza ya da kardeşlerinize mutlaka okutun.

Bekir İstanbul 
14 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

İngilizcede bir tabir vardır "Think out of box!" diye. Olaylara dışarıdan bakmak, farklı düşünmek, alternatif çözüm yolları üretmek manasında. Bu bakış açısı doğuştan gelen bir yetenek de olabilir, güzel bir eğitim ile geliştirilebilir de. Bazı "balıklar" tüm dünyayı içinde yaşadıkları akvaryumdan ibaret sanır ve bazı "balıklar" da akvaryumun dışında ki dünyayı merak ederler. "Küçük Kara Balık" da maceracı ruhlu, meraklı, "kutunun dışını düşünen" farklılığı kabullenmeyen, kendini bastırmak isteyen diğer balıklara karşı mücadele eden cesur bir balıktır. "Küçük Prens" gibi ince fakat dolu olan bu kitabı okuyun, çocuklarınıza mutlaka okutturun.

Fatoş Çetiner 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Bu kitabı okumaya başladığımda bu kadar derin mesajlar veren bir kitap olacağını düşünmemiştim. Zaten 7 yaş üstü çocuklara masal kitabı olarak yazılmış. Ancak kitabı okuduktan sonra araştırma ihtiyacı hissettim ve çocuklara masal kitabı olmanın ötesinde adalet, eşitlik, dogmayı sorgulama, direnebilme kavramlarını vurgulayan bir kitap olduğunu, bu sebepten 12 Eylül sürecinde Türkiye'de yasaklandığını ve yazarın ülkesi olan İran'da ise halen daha yasak olduğunu öğrendim. Küçük Kara Balık için, "Dünyanın en devrimci balığı," demişler.
Keşke hepimiz de birer küçük kara balık olsak... Dünya daha güzel bir yer olabilirdi sanırım. Ayrıca kesinlikle Küçük Prens kadar değer görmesi gereken bir kitap.

Onur Erol 
27 Şub 12:19 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Her kitap kendine özeldir ama Küçük Kara Balığın mücadelesi ve düşünceleri bana ister istemez Richard Bach'ın Martı kitabını hatırlattı. Kitabı okurken, çocukluğuma gittim ve kendimi Küçük Kara Balığın yerine koydum. Nehirlerden denize taşıp, balıkçılın midesinde verdiği mücadelesinden tutunda, yengeçle olan konuşması ve diğerleriyle yaptığı konuşmaların hepsi harikaydı. Küçük Kara Balığın düşünceleri büyük balıkları mat edercesine anlamlıydı.

Yetişkinler dahil, bütün çocukların okuması gereken bir eserdir.

Bazen düşünüyorum da aslında etrafımızdaki herkes bizim için bir öğretmen; örneğin 2 yaşımdaki oğlum ona kitap okumamı isterken aslında sadece onunla güzel vakit geçirmemi sağlamıyor, onunla birlikte öğrenmemi, gelişmemi destekliyor. Bakalım miniğimizin Küçük Kara Balık’ından neler öğrenmişiz?

Kendi hayatımızı yaşarken ne kadar sorguluyoruz, yeniliklere ne kadar açığız, cesaretimiz var mı farklılıklar denemeye yoksa sadece deneyimlediklerimizi sonunu bildiklerimizi mi yaşamalıyız gönül rahatlığı ile… Aslında başkalarının hayatlarından da sorumlu olduğumuzu düşünüyor muyuz? Her davranışımız, hareketimiz başkalarını da etkiliyor; birilerine ya da bir şeylere sebep - sonuç, örnek - ibret olduğumuzu anlayabiliyor muyuz?

Peki sadece düşünmek yetiyor mu, icraata geçebiliyor muyuz en azından elimizden geldiği kadarı ile?

Tabii ki benim küçük balığım şimdilik masal olarak dinledi ama kütüphanesindeki anlamlar diyarına bir tane daha eklemiş olduk.

İyi okumalar dilerim.

Enfâl 
25 Tem 00:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Küçük Kara Balık bana okurken Küçük Prens'le aynı statüde olan bir kitap olduğunu kanıtladı. Kitabı 1 saat içerisinde bitirmiş, bayıldığım yerlerin altını çizmiştim. Okuduktan sonra etkisinden çıkmam gerçekten uzun bir zaman aldı. Oldukça fazla düşünmemi, hayatımda Küçük Kara Balık'ın yaptığı şeyi yapamadığım için neleri kaçırdığımı düşünmemi sağladı. Altını çizdiğim cümlelerin ruhuma işlemesine zaman tanıdım daha sonra... Yalnızca düşündüm... Ufacık bir masalın beni bu hale getirebilmesine şaşırdım...

Kitabı kısaca özetlemem gerekirse, kitabımızın ana karakteri olan Küçük Kara Balık, yaşadığı göletin ilerisinde neler olduğu merak eder ve sorgulamaya başlar. Ancak çevresinde ki herkes onun bu merakını yersiz bulur. Üstelik göletin ilerisine gitmenin tehlikeli olduğunun altını da sertçe çizerler. Ancak Küçük Kara Balık çevresinde ki herkesin bu tutumundan rahatsız olur ve herkesin aynı dar görüşlülük ve korkaklıkla yaşamasına daha fazla katlanamaz ve yanına birkaç arkadaşını da alarak zorlu bir yolculuğa çıkar.
Gördüğünüz gibi oldukça sıradan bir masal kitabı gibi görünüyor Küçük Kara Balık. Ancak içerisinde varolan cümleler ve o cümlelerin taşıdığı anlamlar okuyucuyu afallatıyor. Ben bu kitabı okurken kendimi alabileceğim en yoğun felsefi hazları alabileceğim anlardan birinin içinde hissettim. Ve sanırım bu yüzden de bu kitabı çokça sevdim.

Küçük Kara Balık ve Küçük Prens şu saatten sonra gözümde gerçekten eşit konumdalar. Eğer Küçük Prens'den deli gibi etkilendiyseniz ve onun gibi bir kitap bulamadığınız için üzülüyorsanız Küçük Kara Balık bu boşluğu hakkıyla doldurabilir nitelikte.

Ferah 
07 May 03:40 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

“Böyle amaçsızca yüzmekten bıktım usandım. Başka yerlerde neler olduğunu öğrenmek istiyorum. Bu düşünceleri kafama bir başkasının soktuğunu sanabilirsin, ama ben uzunca bir süredir düşünüyorum bunları. Arkadaşlarımdan da bazı şeyler öğrendim elbette; örneğin bir balığın yaşlanınca, hayatta hiçbir şey yapmadık, hayatımızı boşa geçirdik diye yakındıklarını biliyorum. Durmadan sızlanıp dururlar. Ben yaşamanın nasıl bir şey olduğunu öğrenmek istiyorum…'' diyerek özgür olmak için başkaldıran bir balığın masalı..

Merve Ayhan 
19 Haz 01:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şey gibi bir kitap "küçük prens" tabi ona aşık olduğum kadar değil belki de bu kadar kısa olmasından dolayı. Çünkü böyle zevkli bir kitap dakikalar içerisinde bitti. Benim için en büyük günü babamın aldığı ilk hediye. (tabi benim ilk hatırladığım. ) Daha okuma yazma bilmeden elinde kitapla gelince umursamaz bir tavırla köşeye atmıştım. Ama okuduğum ilk kitap olma şansını da elde etti tabi. Konusuna gelince "ben" yerine koyduğum küçük kara balığın dış dünyaya olan merakını gidermek istediği, monoton hayatından çıkıp keşfetmek istediği anlatılıyor. Henüz geç kalmadan büyüklerin dahi okuması gereken bir kitap.

Umudum kırılmasın diye büyük beklenti içinde okumadım kitabı..Normal bir masal şeklinde başlayan bu incecik kitabı okumaya başladığımda ise çok sevdim..Aldığım kitabın üzerinde 7 yaş için uygundur yazıyor ama bu rakam biraz büyütülmeli.İnsan büyüyünce okumalı bu kitabı..Küçük Kara Balık çok az vaktimi alıp beni kendinden hoşnut bırakan kitap..İyi okumalar dilerim..

Onur Özkan 
 20 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Küçük Kara Balık; İran Azerbaycan'ı Tebriz doğumlu öğretmen ve çocuk hikâyeleri ile halk masalları yazarı Samed Behrengi'nin başyapıtı olan ölümsüz eseridir.
Küçük kara balık yaşadığı küçük gölden çıkıp çevresindeki bütün baskılara, tutucu düşüncelere karşı, denize, özgürlüğe ulaşma çabası içindeki kendisi küçük, yüreği büyük balığımızın masalıdır. Çocuk kitabı gibi görünse de aslında tüm insanlığa anlatılan bir öyküdür, Dünyanın en devrimci balığı Küçük kara balığın hikayesi.
Bir gün belki yarın, belkide çok uzak bir gelecekte; ama elbet bir gün;
"Dünyayı küçük kara balıklar kurtaracak."


https://tr.wikipedia.org/...%BCk_Kara_Bal%C4%B1k

https://tr.wikiquote.org/...%BCk_Kara_Bal%C4%B1k

Can Çocuk Yayınları
https://canyayinlari.com/...09725.39_preview.pdf

Denizine Kavuşmak İsteyen Tüm Küçük Kara Balıkların
Unutmaması Gereken 11 Söz
http://listelist.com/kucuk-kara-balik/

Çağan Irmak'ın Kaleminden Küçük Kara Balık
http://onedio.com/...cuk-kara-balik-31608


Çemberimde Gül Oya dizisinden Küçük Kara Balık'a Saygı Sahneleri
Çemberimde Gül Oya - Küçük Kara Balık
https://www.youtube.com/watch?v=uMvS8StsqiU
Çemberimde Gül Oya - 80'lerdeki Küçük Kara Balık
https://www.youtube.com/watch?v=rKFAmB828Ys
Çemberimde Gül Oya - Ben Küçük Kara Balık
https://www.youtube.com/watch?v=S71-AYnVTe0

Leyla İle Mecnun dizisinde Küçük Kara Balık
Sedef(Leyla) karakterine "Küçük Kara Balık" denilmesi,
38.bölümde Küçük Kara Balık kitabının görülmesi,
Sedef ve Mecnun küçüklük anılarında Küçük Kara Balık göndermesi...
Leyla ile Mecnun 55. Bölüm Son Sahne;
"Senin bir masal dünyan var ve orada kara balıklar değil prensesler olmalı.
Hep mutlu olman dileğiyle..."
https://www.youtube.com/watch?v=NwHrGClxnaw

Kitaptan 188 Alıntı

Aysel 
10 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir gün nasıl olsa öleceğim. Ölmek önemli değil, önemli olan, yaşamımla da, ölümümle de başkaları üzerinde etkili olabilmektir.

Küçük Kara Balık, Samed BehrengiKüçük Kara Balık, Samed Behrengi
Hüseyin DEMİR 
25 Şub 20:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Biliyorum ki, herkesi bulan ölüm, mutlaka beni de bulacak. Önemli olan; yaşamımın ve ölümümün başkaları üstünde etkisi ne olacak?

Küçük Kara Balık, Samed BehrengiKüçük Kara Balık, Samed Behrengi
Bekir İstanbul 
13 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Ben sizin bu kadar kendini beğenmiş olduğunuzu düşünmezdim doğrusu. Ama olsun, yine de sizi bağışlıyorum çünkü bu sözlerin hepsi cahillikten, bilmezliktendir."

Küçük Kara Balık, Samed Behrengi (Sayfa 21)Küçük Kara Balık, Samed Behrengi (Sayfa 21)
Hüseyin DEMİR 
05 Mar 18:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Elbirliğiyle çözülmeyecek sorun yoktur, hayvanlar dünyasında.

Küçük Kara Balık, Samed BehrengiKüçük Kara Balık, Samed Behrengi
19 /

Kitapla ilgili 1 Haber