Küçük Lord Fauntleroy

7,6/10  (19 Oy) · 
80 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.261 gösterim
Babasını küçük yaşta kaybeden Cedric, annesiyle birlikte mütevazı bir yaşam sürmekteydi. En yakın arkadaşları, mahalle bakkalı ile iyi kalpli bir ayakkabı boyacısıydı.
Bir gün inanılmaz bir şey oldu ve İngiltere’den gelen bir avukat, Cedric’in soylu bir İngiliz, hatta bir lord olduğunu açıkladı. Cedric’in büyükbabası Dorincourt Kontu, Amerikalı bir kadınla evlendiği için babasını evlatlıktan reddetmişti. Ancak kontun bütün çocukları ölünce, tek varis olarak torunu Cedric kalmıştı. Küçük çocuk annesiyle birlikte İngiltere’ye doğru yola koyuldu. Bundan sonrası herkes için harika bir macera olacaktı.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  179
 • ISBN:
  9786053602125
 • Orijinal Adı:
  Little Lord Fauntleroy
 • Çeviri:
  Fügen Yavuz
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yeşim Gökyıldız 
 25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

~ Bütün değerli 1000kitap kullanıcılarına merhaba.Bugün sizlerle Frances H.Burnett'ın yazmış olduğu bu klasik romanın yorumunu paylaşacağım.Yaz tatili için Kocaeli'ye gittiğimde yanıma üç kitap almıştım.Bu kitaplardan biri de Küçük Lord Fauntleroy idi.Kocaeli'den İstanbul'a geçince bu kitabı okumaya başladım,iki aşk romanından sonra bir klasiğin iyi gideceğini düşündüm.Nitekim öyle oldu.Küçük Lord Fauntleroy, genel anlamıyla sevdiğim bir kitaptı.

~ Yedi yaşındaki Cedric Errol,tüm çevresi tarafından sevilen, nazik,duyarlı,olgun hareketleriyle tam bir küçük beyefendidir.Cedric babasını çok küçük yaşta kaybetmiştir ve yaşamını annesi ile birlikte mütevazi bir evde sürdürmektedir.Yaşam standartları orta halli olsa bile çok mutlu ve huzurlu bir yaşamı vardır.Hayat tüm akışıyla devam ederken kimsenin beklemediği bir olay olur.Ingiltere'den bir avukat çıkagelir ve Cedric'in Dorincourt Kontu'nun torunu yani bir lord olduğunu açıklar.

~ Kont,Cedric'in babasını kalbini Amerikalı bir kadına bahşedip evlendiği nedeniyle evlatlıktan reddeder.Kontun üç oğlundan Cedric'in babası dahil hepsi ölmüştür ve bu yüzden varis olacak tek kişi Cedric'dir.Kont,ne Cedric'i ne annnesini ne de başka birini sevmeyen oldukça sinirli,bencil,hırçın bir yaşlı adamdır.Cedric'in mutlu bir yaşamı vardır bilakis kontu hiç kimse sevmemekte ve herkes ondan korkup çekinmektedir.

~ Kont,ardında adını lekelememek için saygılı,eğitimli,başarılı bir varis bırakmak istediği için Cedric'i Ingiltere'ye -yani kendi şatosuna çağırır.Onun da tanıdığı diğer çocuklar gibi şımarık,bencil ve çekilmez bir çocuk olduğunu düşünürken annesiyle birlikte İngiltere'ye gelen Cedric,hizmetçiler de dahil herkesin sevgisini çabucak kazanmıştır bile.Anne özlemi onun içini yaksa da ortamların neşe kaynağıdır ve şatoda,büyükbabasıyla mutludur.Peki bu masum ve iyi kalpli çocuk kontun buz tutmuş yüreğini de çözebilecek midir?

~ Kitabın verdiği dersler başarılı ve tam anlamıyla bir çocuk klasiği.Çocuğunuza gönül rahatlığıyla alabileceğiniz zararsız,masumane bir biçimde kaleme alınmış.Bunun yanı sıra kaliteli bir baskı,ufak hatalar bulsam bile başarılı bir çeviri ve ucuz bir fiyatı olması da sizi almaya itecek unsurlardan biri.Gelelim kitabımıza.Frances Burnett'ın dili samimi ve sıcaktı diyebilirdim ama kitap sizi alıp bambaşka diyarlara götürecek kadar akıcı ve sürükleyici değildi.Evet,ana tema güzel işlenmiş ama yazarın anlatımı bir süre sonra çok sıkıyordu.Ayrıca betim ve duygu geçirme yetersizliği de kitap için eksi puandı.Arka kapakta "harika bir macera olacaktı." yazıyor,işte onu unutun! Macera kitabı olarak kesinlikle nitelendirilemez.Benim kitaba altı değil de yedi vermemin sebebi de son otuz sayfada ki sırlar ve gizemlerdi.

~ Kitap tek bir olay üzerinden ilerlediği için bazı okurları bunaltabilir.Kısacası kafa dinlendirmek isteyenler için ideal bir kitap diyemeyeceğim.Zihninizin karışık olmadığı sakin bir dönemde okumanız kitabı daha sevilesi yapacaktır.Benim için ortalamın üstünde lakin abartılacak bir yanını bulamadığım bir romandı.Konu çok akıllarda kalmayabilir ama yıllar sonra elinize alıp "ben bunu çocukluğumda okumuştum,"deyip duygulanabileceğiniz bir kitap.Klasik severler için hoş bir deneyim olabilir.Şahsen benim puanım 6.5'dan 7.Herkese bol okumalı,huzurlu,keyifli günler.