Adı:
Küçük Lord Fauntleroy
Baskı tarihi:
Mart 2011
Sayfa sayısı:
179
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053602125
Orijinal adı:
Little Lord Fauntleroy
Çeviri:
Fügen Yavuz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Küçük Lord Fauntleroy
Küçük Lord
Babasını küçük yaşta kaybeden Cedric, annesiyle birlikte mütevazı bir yaşam sürmekteydi. En yakın arkadaşları, mahalle bakkalı ile iyi kalpli bir ayakkabı boyacısıydı.
Bir gün inanılmaz bir şey oldu ve İngiltere’den gelen bir avukat, Cedric’in soylu bir İngiliz, hatta bir lord olduğunu açıkladı. Cedric’in büyükbabası Dorincourt Kontu, Amerikalı bir kadınla evlendiği için babasını evlatlıktan reddetmişti. Ancak kontun bütün çocukları ölünce, tek varis olarak torunu Cedric kalmıştı. Küçük çocuk annesiyle birlikte İngiltere’ye doğru yola koyuldu. Bundan sonrası herkes için harika bir macera olacaktı.
~ Bütün değerli 1000kitap kullanıcılarına merhaba.Bugün sizlerle Frances H.Burnett'ın yazmış olduğu bu klasik romanın yorumunu paylaşacağım.Yaz tatili için Kocaeli'ye gittiğimde yanıma üç kitap almıştım.Bu kitaplardan biri de Küçük Lord Fauntleroy idi.Kocaeli'den İstanbul'a geçince bu kitabı okumaya başladım,iki aşk romanından sonra bir klasiğin iyi gideceğini düşündüm.Nitekim öyle oldu.Küçük Lord Fauntleroy, genel anlamıyla sevdiğim bir kitaptı.

~ Yedi yaşındaki Cedric Errol,tüm çevresi tarafından sevilen, nazik,duyarlı,olgun hareketleriyle tam bir küçük beyefendidir.Cedric babasını çok küçük yaşta kaybetmiştir ve yaşamını annesi ile birlikte mütevazi bir evde sürdürmektedir.Yaşam standartları orta halli olsa bile çok mutlu ve huzurlu bir yaşamı vardır.Hayat tüm akışıyla devam ederken kimsenin beklemediği bir olay olur.Ingiltere'den bir avukat çıkagelir ve Cedric'in Dorincourt Kontu'nun torunu yani bir lord olduğunu açıklar.

~ Kont,Cedric'in babasını kalbini Amerikalı bir kadına bahşedip evlendiği nedeniyle evlatlıktan reddeder.Kontun üç oğlundan Cedric'in babası dahil hepsi ölmüştür ve bu yüzden varis olacak tek kişi Cedric'dir.Kont,ne Cedric'i ne annnesini ne de başka birini sevmeyen oldukça sinirli,bencil,hırçın bir yaşlı adamdır.Cedric'in mutlu bir yaşamı vardır bilakis kontu hiç kimse sevmemekte ve herkes ondan korkup çekinmektedir.

~ Kont,ardında adını lekelememek için saygılı,eğitimli,başarılı bir varis bırakmak istediği için Cedric'i Ingiltere'ye -yani kendi şatosuna çağırır.Onun da tanıdığı diğer çocuklar gibi şımarık,bencil ve çekilmez bir çocuk olduğunu düşünürken annesiyle birlikte İngiltere'ye gelen Cedric,hizmetçiler de dahil herkesin sevgisini çabucak kazanmıştır bile.Anne özlemi onun içini yaksa da ortamların neşe kaynağıdır ve şatoda,büyükbabasıyla mutludur.Peki bu masum ve iyi kalpli çocuk kontun buz tutmuş yüreğini de çözebilecek midir?

~ Kitabın verdiği dersler başarılı ve tam anlamıyla bir çocuk klasiği.Çocuğunuza gönül rahatlığıyla alabileceğiniz zararsız,masumane bir biçimde kaleme alınmış.Bunun yanı sıra kaliteli bir baskı,ufak hatalar bulsam bile başarılı bir çeviri ve ucuz bir fiyatı olması da sizi almaya itecek unsurlardan biri.Gelelim kitabımıza.Frances Burnett'ın dili samimi ve sıcaktı diyebilirdim ama kitap sizi alıp bambaşka diyarlara götürecek kadar akıcı ve sürükleyici değildi.Evet,ana tema güzel işlenmiş ama yazarın anlatımı bir süre sonra çok sıkıyordu.Ayrıca betim ve duygu geçirme yetersizliği de kitap için eksi puandı.Arka kapakta "harika bir macera olacaktı." yazıyor,işte onu unutun! Macera kitabı olarak kesinlikle nitelendirilemez.Benim kitaba altı değil de yedi vermemin sebebi de son otuz sayfada ki sırlar ve gizemlerdi.

~ Kitap tek bir olay üzerinden ilerlediği için bazı okurları bunaltabilir.Kısacası kafa dinlendirmek isteyenler için ideal bir kitap diyemeyeceğim.Zihninizin karışık olmadığı sakin bir dönemde okumanız kitabı daha sevilesi yapacaktır.Benim için ortalamın üstünde lakin abartılacak bir yanını bulamadığım bir romandı.Konu çok akıllarda kalmayabilir ama yıllar sonra elinize alıp "ben bunu çocukluğumda okumuştum,"deyip duygulanabileceğiniz bir kitap.Klasik severler için hoş bir deneyim olabilir.Şahsen benim puanım 6.5'dan 7.Herkese bol okumalı,huzurlu,keyifli günler.
Çok harika bir kitap.Çok begendim.Hayatımda okuduğum en anlamlı hikâyelerinden biri.Bu yazarın başka kitaplarını da tavsiye ederim.Sorumlulukla ilgili çok güzel bir kitap.Bence her okur okumalı.......
Güzel bir kitap insanın duyguları aklına geliyo ve çok içten bir hikaye büyükbabası cedric yani diyet adı lord foultery büyükbabası sinirli huysuz birkişi büyükbabası onun bir torununu oldunu duyunca oraya avukatını göndererek ve ona para vermek ona vermesini be parayı neler için harcadığı avukat küçük lord eve getirdi yani şatoya büyükbabası ona bakınca aynı oğlunu kördü büyükbabası ve torunu konuştular gün geçtikçe büyükbabası torununa ısındı şatodaki herkes şaşırdı kont herAman asık surat sinirli birkişi büyükbabası çocuğun nakadar iyi kalpli bir çocuk Birgül birkadın geldi avukatını yanına geldi benim eşim kontun çocuğu evlilik cüzdanı herşeyi görmüştü bunu büyük konta söyledi yani kanunlara göre en büyük olan lord olabiliyormuş cedric ayakkabıcı boyacısı ve bakkalcıya mektup yazdı ayakkabıcı Birgül birkişi geldi ona bu fıtarafa baktında yazıda çocuğunun lord olduğunu söylemiş aslında buladın aşagı mahalde bir kadın bakkalcı ona mektuplu yolası kont bunları öğrendiyse kadını odaya kaptı ve kadın kaçtı ve sonra kont sen bisey şstiyormusun diye sordu küçük lord evet anemi istiyorum kont tereddüt eti ama artık kadına güvendi ve mutlu şekilde yaşadılar
Çocuk yıllarımda hayatımda ki okuduğum ilk kitap . Kitap okadar güzel di ki konusu hala az çok hatırlıyorum cedric in alçakgönüllüğü iyi kalpliliği o dönemde beni büyülemişti
Kitabda Cedric adlı 8 yaşında anası ile birlikde Amerikada kasıb yaşayıb xoşbext olan möhteşem tesvir edilen uşaqdan behs edir. Atası Cedric balaca olanda ölür ve babası Cedricin atasını anası ile evlendiyi üçün övladlıqdan silir çünki Cedricin anası Amerikalı idi ve İngilis olan Kont bunu qebul etmeyen biri idi. Kont qeddarlığı ile hamını özünden uzaqlaşdıran, öz uşaqlarını bele sevmeyen biri idi taki Cedrici tanıyana qeder. Cedric ise çox saf,xeyrixah bir uşaq idi. Bir gün bir vekilin gelişi ile Cedricin heyatı tamamile deyişir. Lord olmaq üçün tek varis olan Cedrici babası olan Kont öz şatosuna çağırır. Cedric babası ile tanış olduqdan sonra babasını hamının gözünde deyişmeye başlayır ve sözün esl menasında babasını yaxşı insan etmeye nail olur. Ve şatoda olan bütün hadiseleri kitabı oxuyaraq şahid ola bilersiniz. Burdan öyrendiyim böyük mena ‘ bir insan pis ola biler hamı onu pis tanıya biler amma siz ona hamının baxdığı terefden baxmadığınız zaman, o insanın yaxşı olacağını düşündüyünüz zaman herşey deyişer. Artıq o insan ferqli baxışlar görmeye başlar ve ferqli olmağa çalışar’. İnsanlara qarşı ön yarğılı olmayın.
Hüzünlü ve bir o kadar sevimli tanıdık bilindik hikaye ama olsun yine bir hayli okunası. Ne iyi yaptım da okudum dedirttirdi kendi kendime. :)
Bu kitabı yıllar önce, çok küçükken okuduğumu hayal meyal hatırlıyorum. Hatta çizgi roman versiyonunu okumuş olabilirim gibime de geliyor ama emin değilim.

Küçük yaşta babasının kaybeden Cedric Fauntleroy, akıllı, kibar ve iyi kalpli bir çocuktur. Cedric'in kont olan büyükbabası her ne kadar anne ve babasını onaylamadığı bir evlilik yaptıkları için dışlasa da oğlunun ölümünden sonra torununa sahip çıkar ve onu İngiltere'ye, yanına alır. Bu iyi kalpli çocuğun hayatına girmesi ile birlikte huysuz bir ihtiyar olan kontun yaşamında büyük değişiklikler olur. http://ucalisan.blogspot.com.tr/...hodgson-burnett.html
Küçük Lord Pollyanna'nın erkek versiyonu gibiydi. Onu sevdiyseniz bunu da seversiniz. Büyüklerin kasvetli dünyasını, dedesinin aksiliklerini ve asık suratını sevgi dolu tavırlarıyla yumuşatan bir çocuk vardı.
Hayatımızda herkesin yakın veya uzak bir akrabası böyledir. Bu kitapta insanların değişebileceğine dair insanda umut ışığı yakıyor.

''Kalplerinizi değiştirin
Size hakikat gibi görünen şeylerin hemen değiştiğini görürsünüz.
- Kalp değişir miymiş istenince?
- Dünyanın en sert ve en yumuşak madeni, kalp.Ateşini bulsun; hemen değişir.''
Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek
Dünyada hiçbir şey iyi bir yürekten daha güçlü olamazdı ve bu iyilik dolu küçük yürek,sadece bir çocuğa ait olsa bile bu kocaman kasvetli odanın havasını temizleyip canlandırmışa benziyordu.
Frances Hodgson Burnett
Sayfa 85 - Iş Bankası Kültür Yayınları
Herkes gücünün yettiği kadar iyilik yaparsa, dünya o nisbette yaşanmaya değer bir yer olur.
Bazen insanın hayatı birkaç saniye içinde hayret verici şekilde, tamamıyla değişebilmektedir. Bu sihirli olaya herkes dilediği ismi verebilir, fakat bu isim ne olursa olsun, özelliğinden hiçbir şey kaybetmez.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Küçük Lord Fauntleroy
Baskı tarihi:
Mart 2011
Sayfa sayısı:
179
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053602125
Orijinal adı:
Little Lord Fauntleroy
Çeviri:
Fügen Yavuz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Küçük Lord Fauntleroy
Küçük Lord
Babasını küçük yaşta kaybeden Cedric, annesiyle birlikte mütevazı bir yaşam sürmekteydi. En yakın arkadaşları, mahalle bakkalı ile iyi kalpli bir ayakkabı boyacısıydı.
Bir gün inanılmaz bir şey oldu ve İngiltere’den gelen bir avukat, Cedric’in soylu bir İngiliz, hatta bir lord olduğunu açıkladı. Cedric’in büyükbabası Dorincourt Kontu, Amerikalı bir kadınla evlendiği için babasını evlatlıktan reddetmişti. Ancak kontun bütün çocukları ölünce, tek varis olarak torunu Cedric kalmıştı. Küçük çocuk annesiyle birlikte İngiltere’ye doğru yola koyuldu. Bundan sonrası herkes için harika bir macera olacaktı.

Kitabı okuyanlar 97 okur

  • Cursed
  • Cemre
  • Nuray Kirik
  • Emirhan Taşgın
  • Ülker
  • Döndü Aktaş
  • ..dasf
  • Sessiz devrim
  • Biray
  • İpek Çidar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.9
14-17 Yaş
%20.8
18-24 Yaş
%39.6
25-34 Yaş
%17
35-44 Yaş
%5.7
45-54 Yaş
%15.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.7
Erkek
%25.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.6 (3)
9
%18.2 (4)
8
%18.2 (4)
7
%27.3 (6)
6
%0
5
%4.5 (1)
4
%9.1 (2)
3
%0
2
%0
1
%0