Küçük Şeyler 1 (Deniz Kabukları)

·
Okunma
·
Beğeni
·
8.176
Gösterim
Adı:
Küçük Şeyler 1
Alt başlık:
Deniz Kabukları
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751413000
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Küçük Şeyler 1
Küçük Şeyler
İnsan ilişkileri, iletişim hataları, yaşama sevinci, çocuklarla iletişim, eşlerle iletişim, rollerimiz ve kadın-erkek eşitliği...

"Bu kitapta, temel konulara, özellikle toplumun ihtiyacı olduğunu düşündüğüm ve seminerlerimde izleyenlerin etkilendiklerini gözlediğim konulara yer veriyorum. Pek çok kişi televizyondaki "Küçük Şeyler" adlı programımızı izledi, beğendi. Ancak kitap ve televizyon farklı şeyler. Televizyon renkli, ama kitap da gerekli! Televizyonda paylaşamadığım, tartışamadığım konuları burada ele almaya çalışıyorum."
-Üstün Dökmen
(Tanıtım Bülteninden)
Benim yapımda kişisel gelişim kitaplarına karşı antipati bulunmakta. Ben bunun-kişisel gelişimin,hareketlerin,davranışların- kitaplardan öğrenilmesinden çok yaşayarak veya gözlemleyerek öğrenilmesi kanısındayım. Genel olarak bu tarzda kitaplar okuduğumda; "evet, evet yazar çok haklı bence de böyle olmalı" deyip hayatımda herhangi bir şeyi değiştirmeye yanaşmıyorum.
Bütün bu olumsuz, kendimi bu tarz kitaplardan soğutan düşüncelerime karşıt Annem sayesinde Prof.Dr. Üstün Dökmen'in kitabını okumaya başladım ve kendimi ciddi anlamda sorguladım. "Acaba bu düşüncelerim hep yanlış tarzda kişisel gelişim kitapları okuduğumdan kaynaklı mı?" diye.
Bu kitap çoğunlukla yazarla sohbet ediyormuşuz hissi uyandırdı bende.
Anlattığı konuları düşünmemizi sağlayan birçok hikaye eklemiş. Bu hikayelerin bazılarında yeri geldi güldüm, yeri geldi hemen arkadaşlarıma yolladım, onlarında okumasını istedim.
Zaten bu hikayeler ya da bazen olaylar kendisini etkileyen hikayeler ve olaylar.
En hoşuma gidenlerden birini paylaşmak istiyorum sizinle.
Menemen treni
Bir dostum gerçek diye anlattı. Tren İzmir'den Menemen istikametinde yola çıkmış. Yaşlı bir teyze Kondüktöru çağırıp "Yavrum Menimen'e varınca beni bildiriver aman unutma" demiş Kondüktör de "sen uyu teyzem menimen'e varınca ben seni bildiricem" diye garanti vermiş teyze güvenip uyumuş. Kondüktör ise olayı unutmuş. Tren Menemen'i geçmiş. Epey sonra Kondüktör teyzenin ineceğini hatırlayıp makiniste koşmuş. Treni durdurmuşlar ve üzülmüşler. Gecenin bir vakti kadıncağızın Menemen'e tek başına dönmesi olacak iş değilmiş. Makinist ":Dur ben treni geri alayım, Menemen'e geri dönelim gece farkeden olmaz; soran olursa da 'yanlış makasa girmişiz' deyip idare ederiz" demiş. Ve gece karanlığında Menemen'e geri dönmüşler. Kondüktör koşup teyzeyi uyandırmış. "Kalk teyzem Menimen'i vardık" demiş. Teyze uyanmış "ömrüne bereket yavrum" diyerek çantasını açmış bir hap çıkarıp yutmuş. Tekrar başını yaslamış. Kondüktör hayretler içinde, "inmiyor musun?" diye sormuş. Teyze "yok yavrum ben bugün doktora gittim doktor iki tane hap verdi birini Basmane'de alcan dedi ikinciyide menemeni varınca alcen. Ben hapımı aldım kal sağlıcakla" demiş.

Burada yazar karşınızdaki kişinin sözlerine veya davranışlarına bakıp onun ne düşündüğünü yüzde yüz anlamanız mümkün değildiri anlatmak istiyor.

Daha bu ve bunun gibi birçok güzel olay anlatılmış yaşananlardan ders çıkarmamız her an göz önünde tutulmuş.

Birde şunu eklemeliyim ki kendimde ve çevremde gerçekten çok fazla görmüş olduğum bir şeyi yazar yüzüme çarptı.
Biz insan olarak hata yapabiliriz ama yaptığımız hatalardan ötürü kendimizi çok fazla suçlayıp, yapmış olduğumuz artıları bir anda silip atmamalıyız. Önemli olan gelişmek ve farkedilen hataları tekrarlamamaktır.
Kitaptan çıkarılacak çok fazla ders var elinden geldiğince her konuya kısa kısa ama sizi içine alabilecek kadar güzelce değinmiş.
Bu kitabın sanırım devamı da var fırsatını bulduğumda alıp okuyup incelememi yapacağım.
İncelememi okuduğunuz için Teşekkürler!

:)
Küçük şeyler; kimi zaman burun kıvırdığımız, kimi zaman daha fazlasını isterken yetinmek zorunda kaldığımız...
Mutlu olmak için küçük şeyleri görmemiz gerek, fark etmemiz, aslında büyük şeylere ulaşacağımız yolun bu küçük deneyimlerden, sevinçlerden ya da üzüntülerden geçtiğini öğrenmeliyiz.

Hayata bakış açımızı sorgulamamızı istiyor, ama bunu yaparken her şeyin belli bir ölçüsü olduğunu da hatırlatıyor. Ödül, ceza, geribilgirim, iyimserlik, kötümserlik...

İş hayatınızdan, ailenize, arkadaşlarınızdan, komşularınıza kadar geniş bir iletişim ve davranış modelleri sunuyor kitap bize. Maalesef aynı olaylara zamana, mekana, kişiye ve içinde bulunduğumuz ruh halimize göre tepkiler karşılıklar veriyoruz, doğrularını anlatıyor.

Üstün Dökmen ve Doğan Cüceloğlu her zaman ayrı bir yerdedir bende, o yüzden de tavsiye eder iyi okumalar dilerim.
Üstün Dökmen'in aynı isimli TV programındaki konukları ve sohbetlerinden oluşan bir serinin ilk kitabı. Program zamanında çok olumlu dönütler aldığı için bunu kitap haline getirmekte karar kılınmış. Ki bence çok da isabetli bir karar olmuş. Çoğu kişisel gelişim kitaplarının aksine beylik laflar, basmakalıp cümleler kurmuyor; okurken hayatımızda gerçekten uygulamaya karar verdiğimiz ama kitabın son sayfasını çevirdikten sonra unuttuğumuz, cesaret edemediğimiz için yapamadığımız, gerçek hayata dönünce büyüsünden çıktığımız tavsiyeler vermiyor. Bu kitapta insanları anlamak ama en çok da kendimizi anlamak için hayatınıza bir şans vermeyi gerçekten düşünüyorsunuz. Biraz ağır ilerliyor ama akıcı değil diyemem benim için durup düşünülmesi tekrar değerlendirilmesi gereken birçok konuya değindi belki de bu yüzden benimle beraber neredeyse bir ay boyunca okula gidip geldi :) Siz daha akıcı okuyabilirsiniz ama bence gerçekten şans verilmesi gereken kişisel gelişim kitaplarından biri :) Son olarak eğer kitabı okumadan önce bir araştırma yapmak istiyorsanız ve incelemeler yeterli gelmediyse youtube aracılığıyla Küçük Şeyler programının bölümlerine de bakabilirsiniz :)
Birçok konuyu içinde barındıran kitap adı üstünde küçük şeyleri farkedip,bunlardan mutlu olmamız üzerine yazılmış.En beğendiğim kısım çocuklarımıza uyguladığımız ödül/ceza/geribildirim kısmıydı.Kendi adıma uygulamaya koyacağım.Ve çok hoş bir kitap ismi öğrendim.Küçük ağacın eğitimi.Teşekkürler Üstün Dökmen.Keyifle okudum.
"KÜÇÜK ŞEYLER" kitabı bana;
'Kendini farket. Gözlemlemekden ziyade yaşayarak öğren. Küçük şeylerle mutlu ol. Fazlasına gerek yok, hiçbir zamanda gerek duyma. Iyi insanlarla olan ilişkini daima diri tut. Fikirlerini başkalarıyla paylaş, hoşgörü sahibi ol. Yargılama. Herkes için mutluluk dile, huzur dile. Kendin ol ve sevgiyle büyü,büyüt.' diye telkinde bulundu. Okuyun, okutun.
Hayatımızdaki küçük ayrıntıların önemini çok güzel vurgulamış. Dilinin sade ve anlaşılır olması,örneklerin somut olması kitabı çekici hale getirmiş.Üstün Dökmen Hoca’dan tek nefeste bitirilecek bir eser.
Üstün Dökmen’i televizyon programında o kadar çok takip ettim ki kitabı ben değil o bana okudu..Kitabın içerisi dolu dolu bunu kendi hayatından kesitlerle destekleyip ikilem-çelişki,ikili ilişkiler,ödül ve ceza,model alma şeklinde motiflemiş..Ara ara okunabilir bir kitap bırakmış.
Üstün dökmenin Tv programı varmış bu program çok beğenilmiş buna binaen bu programda bahsedilen konuları halk diliyle kitap haline getirmiş.Kişisel Gelişim kitaplarınj seven biriyim ancak aralarında en haz aldığım diyebilirim.
Içerikte ise insan ilişkilerindem, bu ilişkilerde yapılan hatalardan,isanın yaşama sevincinden, evlilikteki rollerden ve en önemlisi ve vermek istediği mesaj kişinin hayatında yer alan en küçük şeyin bile bir anlamı olduğu o boyutta bakabilmenin önemli.olduğundan,ve insanın mutlu olması öncelikle düşünceleri değiştirmeyle, hayata bakış açısını değiştirmeyle olacağından bahseder.Kitapta rn çok hoşuma giden kısım ise çocuk yetiştirmede cezanın çözüm olmayacağı geribildirim ile çocuk yetiştirmenin önemi ve kendi düşünceni çocuğa empoze etmek ye eli ne onun düşüncesinin oluşmasınj sağlamanın gerekliliğinden bahseder.Kesinlikle okunulması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Küçük Şey diye bir şeyin olmadığı bakmasını bilen göz için bile her şeyin büyük güzel hayata pozitif baktığın daha pozitif olunduğunu anlatan bir kitap 1 günde bitirdiğim bir kitap böyle canın sıkıldıkça arada bir bakabileceğin tarzda bir kitap olmuş Üstün Dökmen gibi yazardan çok bilim adamlarına değer verilmesi gerektiği kanısındayım daha çok Üstün Dökmen'le ihtiyacımız var.
Hayatımızdaki ayrıntıların hangilerini önemsememiz; hangilerini görmezden gelip hoşgörüyle karşılamamız gerektiğini çok güzel örneklerle anlatan bir kitap. Aslında hiç farkında olmadan yaptığımız hataları çok tatlı bir dille önümüze sunuyor. Küçük hikayeler; toplumdan ve insandan örneklerle aslında hayatın küçük şeylerin bir araya gelmesinden oluştuğunu ve her birinin bizlere nasıl etki ettiğini gösteren çok güzel bir kitap. Okuyun.
Üstün Dökmen'i tanıdığım ilk kitap. Bu kitabı okurken "Evimize kamera mı koydurtmuş yoksa bize çip mi taktırtmış," diye hayretle okudum. :)

Küçük Şeyler dediğimiz şeylerin hayatımıza nasıl yansıdığını anlatan kaliteli bir kitap.
Malum Üstün hocayı bilmeyen yoktur tv de programları olurdu hafta sonları ben çok beğenerek izlerdim. Bu kitapta programlarından derlediği konulardan oluşuyor. İnsan iletişiminde, çocuk yetiştirmede, ve yaşamın her aşamasında yaptığımız yanlışlar ve çözümlerini örnekler vererek açıkladığı küçük şeylerin bakmasını ve görmesini bilirsek hayatımızda ne denli fark yaratacağını bize anlatan oldukça doyurucu bir kitaptı. Herkesin hayatına birşeyler katmak adına okumasını ısrarla tavsiye edeceğim bir kitaptır. Ben çok beğendim ve yararlandım...
"Bu dünyada küçük şeyler yoktur. Bakmasını bilen göz için herşeyin bir anlamı vardır."
"Bazı rütbeler, makamlar, roller bir ayrıkotu gibi yaşam bahçemizi öylesine kaplıyor ki, onlar sökülüp gittiğinde, artık ekilip biçilemeyen bir bahçe, işe yaramayan bir ömür kalıyor elimizde."
Şöyle demiş Çinli:
Tanrım, bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirme gücü ver.
Değiştiremeyeceğim şeyleri kabullenmemi sağla,
İkisini ayırt edebilmem için de akıl ver.
Köy sakinIeri yağmur duasına çıkmışIardı. Bütün köy ahaIisi topIandı. İçIerinden sadece birinde şemsiye vardı. Bu inançtır.
Sürekli " evet - hayır " diye cevap vermek zorunda kalan bir tanık (ya da zanlı) çok bunalmış, hakime " Sayın hakim, izin verirseniz sayın avukata bir soru soracağım; ama o da yalnızca benim gibi evet veya hayır diyebilsin " demiş. Fıkra bu ya, hakim de izin vermiş. Bunun üzerine tanık avukata dönüp " sayın avukat, hala uyuşturucu kullanıyor musunuz? " diye sormuş. Avukat " Hayır " deyince tanık keyifle hakime dönüp " Başka sorum yok " demiş.
Üstün Dökmen
Sayfa 88 - sistem yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Küçük Şeyler 1
Alt başlık:
Deniz Kabukları
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751413000
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Küçük Şeyler 1
Küçük Şeyler
İnsan ilişkileri, iletişim hataları, yaşama sevinci, çocuklarla iletişim, eşlerle iletişim, rollerimiz ve kadın-erkek eşitliği...

"Bu kitapta, temel konulara, özellikle toplumun ihtiyacı olduğunu düşündüğüm ve seminerlerimde izleyenlerin etkilendiklerini gözlediğim konulara yer veriyorum. Pek çok kişi televizyondaki "Küçük Şeyler" adlı programımızı izledi, beğendi. Ancak kitap ve televizyon farklı şeyler. Televizyon renkli, ama kitap da gerekli! Televizyonda paylaşamadığım, tartışamadığım konuları burada ele almaya çalışıyorum."
-Üstün Dökmen
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.579 okur

  • Melike Balçık
  • Zehra Akyol
  • Ebru Şahin
  • Duygu Eyüpoğlu
  • merve üzümoğlu
  • Rukiye Yücel
  • Elif Uçar
  • Nuray Çakıroğlu
  • liberosis
  • Hatice Trgn

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.3
14-17 Yaş
%2.8
18-24 Yaş
%14.5
25-34 Yaş
%37.4
35-44 Yaş
%28.7
45-54 Yaş
%10.8
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%0.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.2
Erkek
%26.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.4 (67)
9
%17.1 (49)
8
%25.2 (72)
7
%16.1 (46)
6
%5.9 (17)
5
%4.2 (12)
4
%0.3 (1)
3
%0.7 (2)
2
%0.3 (1)
1
%0.7 (2)

Kitabın sıralamaları