Küçük Şeyler 1 Deniz Kabukları

8,0/10  (185 Oy) · 
1.085 okunma  · 
173 beğeni  · 
5.663 gösterim
İnsan ilişkileri, iletişim hataları, yaşama sevinci, çocuklarla iletişim, eşlerle iletişim, rollerimiz ve kadın-erkek eşitliği...

"Bu kitapta, temel konulara, özellikle toplumun ihtiyacı olduğunu düşündüğüm ve seminerlerimde izleyenlerin etkilendiklerini gözlediğim konulara yer veriyorum. Pek çok kişi televizyondaki "Küçük Şeyler" adlı programımızı izledi, beğendi. Ancak kitap ve televizyon farklı şeyler. Televizyon renkli, ama kitap da gerekli! Televizyonda paylaşamadığım, tartışamadığım konuları burada ele almaya çalışıyorum."
-Üstün Dökmen
(Tanıtım Bülteninden)
Arvenn 
02 Nis 2017 · Kitabı okudu · 17 günde · 10/10 puan

Benim yapımda kişisel gelişim kitaplarına karşı antipati bulunmakta. Ben bunun-kişisel gelişimin,hareketlerin,davranışların- kitaplardan öğrenilmesinden çok yaşayarak veya gözlemleyerek öğrenilmesi kanısındayım. Genel olarak bu tarzda kitaplar okuduğumda; "evet, evet yazar çok haklı bence de böyle olmalı" deyip hayatımda herhangi bir şeyi değiştirmeye yanaşmıyorum.
Bütün bu olumsuz, kendimi bu tarz kitaplardan soğutan düşüncelerime karşıt Annem sayesinde Prof.Dr. Üstün Dökmen'in kitabını okumaya başladım ve kendimi ciddi anlamda sorguladım. "Acaba bu düşüncelerim hep yanlış tarzda kişisel gelişim kitapları okuduğumdan kaynaklı mı?" diye.
Bu kitap çoğunlukla yazarla sohbet ediyormuşuz hissi uyandırdı bende.
Anlattığı konuları düşünmemizi sağlayan birçok hikaye eklemiş. Bu hikayelerin bazılarında yeri geldi güldüm, yeri geldi hemen arkadaşlarıma yolladım, onlarında okumasını istedim.
Zaten bu hikayeler ya da bazen olaylar kendisini etkileyen hikayeler ve olaylar.
En hoşuma gidenlerden birini paylaşmak istiyorum sizinle.
Menemen treni
Bir dostum gerçek diye anlattı. Tren İzmir'den Menemen istikametinde yola çıkmış. Yaşlı bir teyze Kondüktöru çağırıp "Yavrum Menimen'e varınca beni bildiriver aman unutma" demiş Kondüktör de "sen uyu teyzem menimen'e varınca ben seni bildiricem" diye garanti vermiş teyze güvenip uyumuş. Kondüktör ise olayı unutmuş. Tren Menemen'i geçmiş. Epey sonra Kondüktör teyzenin ineceğini hatırlayıp makiniste koşmuş. Treni durdurmuşlar ve üzülmüşler. Gecenin bir vakti kadıncağızın Menemen'e tek başına dönmesi olacak iş değilmiş. Makinist ":Dur ben treni geri alayım, Menemen'e geri dönelim gece farkeden olmaz; soran olursa da 'yanlış makasa girmişiz' deyip idare ederiz" demiş. Ve gece karanlığında Menemen'e geri dönmüşler. Kondüktör koşup teyzeyi uyandırmış. "Kalk teyzem Menimen'i vardık" demiş. Teyze uyanmış "ömrüne bereket yavrum" diyerek çantasını açmış bir hap çıkarıp yutmuş. Tekrar başını yaslamış. Kondüktör hayretler içinde, "inmiyor musun?" diye sormuş. Teyze "yok yavrum ben bugün doktora gittim doktor iki tane hap verdi birini Basmane'de alcan dedi ikinciyide menemeni varınca alcen. Ben hapımı aldım kal sağlıcakla" demiş.

Burada yazar karşınızdaki kişinin sözlerine veya davranışlarına bakıp onun ne düşündüğünü yüzde yüz anlamanız mümkün değildiri anlatmak istiyor.

Daha bu ve bunun gibi birçok güzel olay anlatılmış yaşananlardan ders çıkarmamız her an göz önünde tutulmuş.

Birde şunu eklemeliyim ki kendimde ve çevremde gerçekten çok fazla görmüş olduğum bir şeyi yazar yüzüme çarptı.
Biz insan olarak hata yapabiliriz ama yaptığımız hatalardan ötürü kendimizi çok fazla suçlayıp, yapmış olduğumuz artıları bir anda silip atmamalıyız. Önemli olan gelişmek ve farkedilen hataları tekrarlamamaktır.
Kitaptan çıkarılacak çok fazla ders var elinden geldiğince her konuya kısa kısa ama sizi içine alabilecek kadar güzelce değinmiş.
Bu kitabın sanırım devamı da var fırsatını bulduğumda alıp okuyup incelememi yapacağım.
İncelememi okuduğunuz için Teşekkürler!

:)

Küçük şeyler; kimi zaman burun kıvırdığımız, kimi zaman daha fazlasını isterken yetinmek zorunda kaldığımız...
Mutlu olmak için küçük şeyleri görmemiz gerek, fark etmemiz, aslında büyük şeylere ulaşacağımız yolun bu küçük deneyimlerden, sevinçlerden ya da üzüntülerden geçtiğini öğrenmeliyiz.

Hayata bakış açımızı sorgulamamızı istiyor, ama bunu yaparken her şeyin belli bir ölçüsü olduğunu da hatırlatıyor. Ödül, ceza, geribilgirim, iyimserlik, kötümserlik...

İş hayatınızdan, ailenize, arkadaşlarınızdan, komşularınıza kadar geniş bir iletişim ve davranış modelleri sunuyor kitap bize. Maalesef aynı olaylara zamana, mekana, kişiye ve içinde bulunduğumuz ruh halimize göre tepkiler karşılıklar veriyoruz, doğrularını anlatıyor.

Üstün Dökmen ve Doğan Cüceloğlu her zaman ayrı bir yerdedir bende, o yüzden de tavsiye eder iyi okumalar dilerim.

Ahsen 
25 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Üstün dökmenin Tv programı varmış bu program çok beğenilmiş buna binaen bu programda bahsedilen konuları halk diliyle kitap haline getirmiş.Kişisel Gelişim kitaplarınj seven biriyim ancak aralarında en haz aldığım diyebilirim.
Içerikte ise insan ilişkilerindem, bu ilişkilerde yapılan hatalardan,isanın yaşama sevincinden, evlilikteki rollerden ve en önemlisi ve vermek istediği mesaj kişinin hayatında yer alan en küçük şeyin bile bir anlamı olduğu o boyutta bakabilmenin önemli.olduğundan,ve insanın mutlu olması öncelikle düşünceleri değiştirmeyle, hayata bakış açısını değiştirmeyle olacağından bahseder.Kitapta rn çok hoşuma giden kısım ise çocuk yetiştirmede cezanın çözüm olmayacağı geribildirim ile çocuk yetiştirmenin önemi ve kendi düşünceni çocuğa empoze etmek ye eli ne onun düşüncesinin oluşmasınj sağlamanın gerekliliğinden bahseder.Kesinlikle okunulması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Tuğba 
20 Oca 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Hayatımızdaki ayrıntıların hangilerini önemsememiz; hangilerini görmezden gelip hoşgörüyle karşılamamız gerektiğini çok güzel örneklerle anlatan bir kitap. Aslında hiç farkında olmadan yaptığımız hataları çok tatlı bir dille önümüze sunuyor. Küçük hikayeler; toplumdan ve insandan örneklerle aslında hayatın küçük şeylerin bir araya gelmesinden oluştuğunu ve her birinin bizlere nasıl etki ettiğini gösteren çok güzel bir kitap. Okuyun.

KEMAL MUSTAFA AKINCI 
14 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Üstün Dökmen'i tanıdığım ilk kitap. Bu kitabı okurken "Evimize kamera mı koydurtmuş yoksa bize çip mi taktırtmış," diye hayretle okudum. :)

Küçük Şeyler dediğimiz şeylerin hayatımıza nasıl yansıdığını anlatan kaliteli bir kitap.

DERYA... 
30 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Küçük şeyler büyür kocaman olur ve hayatımızın merkezine yerleşir...bu küçük şeyler iyi de olabilir kötüde...önemli olan bizim neye nasıl baktığımız ve içimizde hangisini büyüttüğümüz...bu kitabın size vereceği çok şey var...

Kitap ve Kahve Delisi 
11 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Malum Üstün hocayı bilmeyen yoktur tv de programları olurdu hafta sonları ben çok beğenerek izlerdim. Bu kitapta programlarından derlediği konulardan oluşuyor. İnsan iletişiminde, çocuk yetiştirmede, ve yaşamın her aşamasında yaptığımız yanlışlar ve çözümlerini örnekler vererek açıkladığı küçük şeylerin bakmasını ve görmesini bilirsek hayatımızda ne denli fark yaratacağını bize anlatan oldukça doyurucu bir kitaptı. Herkesin hayatına birşeyler katmak adına okumasını ısrarla tavsiye edeceğim bir kitaptır. Ben çok beğendim ve yararlandım...
"Bu dünyada küçük şeyler yoktur. Bakmasını bilen göz için herşeyin bir anlamı vardır."

Özdemir 
09 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsana dair hayata dair hayatınıza çizeceğiniz yola dair güzel şeyler bulacağınız bir kitap, Okuduktan sonra attığınız adımların farklı olacağını düşünüyorum...

Zeynep Buse Küçük 
18 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Üstün Dökmen'in televizyonda yayınlanan Küçük Şeyler adlı programını çok seviyordum. Kitabı da aynı güzellikte olmuş. Size bir şeyleri öğretmek, kendinizi sorgulatmak istiyor ama bunu sizi sıkmadan yapıyor. Hatta anlattığı şeylerden sonra kendiniz diyorsunuz ben bu tablonun neresindeyim acaba diye.

Küçücük şeylerin hayatımızda kocaman etkileri olduğundan bahsediyor. Sizin küçük diye önemsemediğiniz bir davranış, bir söz aslında o kadar önemli ki maalesef biz bunun farkına varamıyoruz. Çocuklarımızla, arkadaşlarımızla, anne-babamızla, sokaktaki, trafikteki herhangi biriyle iletişim kurmanın aslında ne kadar kolay olduğunu ama bizim işleri zorlaştırdığımızı anlatıyor.

Okurken herkesin kendinden, çevresinden bir şeyler bulacağına inanıyorum ben. Keşke herkes okuyup kendini sorgulayabilse.

Zeynep Korkmaz 
19 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Üstün Dökmen insan ilişkilerinde ve psikoloji yönetiminde ciddi manada söz sahibi bir insan ve eğitimci. Küçük şeyler serisi kitapları da bence yani benim içimde içimde büyük ses getirmiş kitaplardır ve herkesçe okunmalıdır.

3 /

Kitaptan 155 Alıntı

Afra 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şöyle demiş Çinli:
Tanrım, bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirme gücü ver.
Değiştiremeyeceğim şeyleri kabullenmemi sağla,
İkisini ayırt edebilmem için de akıl ver.

Küçük Şeyler 1, Üstün DökmenKüçük Şeyler 1, Üstün Dökmen

Köy sakinIeri yağmur duasına çıkmışIardı. Bütün köy ahaIisi topIandı. İçIerinden sadece birinde şemsiye vardı. Bu inançtır.

Küçük Şeyler 1, Üstün DökmenKüçük Şeyler 1, Üstün Dökmen
Yasemin Kahveci 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İkilemlerimiz ve İki Mantık
Sürekli " evet - hayır " diye cevap vermek zorunda kalan bir tanık (ya da zanlı) çok bunalmış, hakime " Sayın hakim, izin verirseniz sayın avukata bir soru soracağım; ama o da yalnızca benim gibi evet veya hayır diyebilsin " demiş. Fıkra bu ya, hakim de izin vermiş. Bunun üzerine tanık avukata dönüp " sayın avukat, hala uyuşturucu kullanıyor musunuz? " diye sormuş. Avukat " Hayır " deyince tanık keyifle hakime dönüp " Başka sorum yok " demiş.

Küçük Şeyler 1, Üstün Dökmen (Sayfa 88 - sistem yayıncılık)Küçük Şeyler 1, Üstün Dökmen (Sayfa 88 - sistem yayıncılık)
Ayşe Gül 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Allah'ım bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirme gücü ver. Değiştiremeyeceğim şeyleri kabullenmemi sağla, ikisini ayırt edebilmem için de akıl ver.

Küçük Şeyler 1, Üstün DökmenKüçük Şeyler 1, Üstün Dökmen
Yasemin Kahveci 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ötekini ikileme sokmak
İki seçenekten birisini seçmeye zorlamak, zorlanmak, yaratıcılık değildir. Üçüncü seçeneği oluşturmak ise yaratıcılıktır.

Küçük Şeyler 1, Üstün Dökmen (Sayfa 85 - sistem yayıncılık)Küçük Şeyler 1, Üstün Dökmen (Sayfa 85 - sistem yayıncılık)
Yasemin Kahveci 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın Kapağındaki Küçük Şeyler
Midye kabuklarındaki helezonu dikdörtgenler içine yerleştirdiğimiz zaman, Fibonacci dizisine uygun bir yapı ortaya çıkıyormuş. Fibonacci dizisi 0,1,2,3,5,8,13,21,34,...şeklindedir. (Yani dizideki her sayı, kendinden önceki iki sayının toplamıdır.)
Bir midye kabuğu veya bir ayçiçeği küçük bir şeydir. Sayıların peş peşe yazılması da küçük , önemsiz bir şey sayılabilir. Ama midye kabuklarında ve ay çiçeklerinde bu sayı dizisinin ortaya çıkması, işte bu büyük bir şeydir. Küçük şeylerde, küçük olasılıkların, sürekli bir kesinlikle gözükmesi büyük bir şeydir.

Küçük Şeyler 1, Üstün Dökmen (Sayfa 25 - sistem yayıncılık)Küçük Şeyler 1, Üstün Dökmen (Sayfa 25 - sistem yayıncılık)
Hayriye Gül 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir düğüne giden insanların, bir şeyleri övmekten çok, negatif eleştiri yönelttiklerini görürüm. Ufacık ayrıntıları yakalayıp, kurabiyeleri, limonataları, gelinin, damadın kaşını gözünü, kayınvadelerin elbiselerini eleştirdiklerini duyarım. İnsanlar eleştiriyorlar, eleştiriyorlar ondan sonra da, "Aman bize ne, Allah mutlu etsin" diyorlar. İyi de şu 'bize ne'yi en başta demeyi öğrenebilir miyiz acaba?

Küçük Şeyler 1, Üstün Dökmen (Sayfa 23 - Remzi Kitabevi)Küçük Şeyler 1, Üstün Dökmen (Sayfa 23 - Remzi Kitabevi)
Sıla 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu

Ekmeğe niçin saygı gösteririz? Çünkü nimettir. İyi de eşlerimiz, çocuklarımız nimet değil mi?

Küçük Şeyler 1, Üstün DökmenKüçük Şeyler 1, Üstün Dökmen