Küçük Şeyler 3 Yaşama Yerleşmek

8,1/10  (41 Oy) · 
168 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.786 gösterim
"Bazılarımız bazen -ve sanırım çok azımız da her zaman- dört elle yapışırız yaşama. Fark ederek, hissederek, ânı yaşayarak yaşarız; bazılarımız ise âdeta parmak ucuyla tutar yaşamı.

Bir sandalyeye, koltuğa veya bir sedire, kendimizi bırakarak, yayılarak yerleşmek de mümkündür, eğreti bir şekilde oturmak da... Benzer şekilde, yaşama bütün varlığımızla, varoluşumuzla yerleşmek de mümkündür, eğreti bir şekilde ucundan ilişmek de...

Bir at, üstüne tam yerleşmeyen süvariyi nasıl üstünden atarsa, yaşam da kendine tam yerleşmeyenleri, bir anlamda yeterince uyum sağlayamayanları üstünden atar, devre dışı bırakır"

Üstün Dökmen, bu kitabında, kaliteli yaşamanın vazgeçilmez koşulu olan "Yaşama Yerleşmek"i anlatıyor.
(Arka Kapak)
Zeynep Korkmaz 
19 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yine bir Üstün Dökmen kitabı ve Küçük Şeyler serisinin 3.kitabı.. Üstün hoca bu kitapta hayata yerleşmek veya yerleşememek kavramlarını işlemiş. Örnek olarak; bir sandalyenin ucuna ilişiveren bir insanın rahat edemeyeceği gibi hayatın ucuna ilişen insan da rahata eremez. Bunun aksine evindeki koltuğa alabildiğine yayıla yayıla yerleşen insan rahatlığın tadına varır. İşte hayat da böyledir. Hayatın tadına varabilmemiz dileğiyle..

Seda Günebakan 
22 Mar 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Herkesin bir geçmişi,şu anı ve geleceği vardır değil mi? Peki herkes bu parçalardan bütün oluşturabiliyor mu? Ben oluşturamadığımı farkettim, sonra düşündüm, dedim ki;en azından bunu farkettim çok geç olmadan... Yaşama yerleşin a dostlar sonra yer kalmıyor kimseye.

Mustice 
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Gerçek bir dünyada yaşıyorsak bu dünyanın neresindeyiz, ne kadar yer kaplıyoruz, bu dünyaya yerleşebildiniz mi, gerçeklerinin gerçekliğinizin ne kadar farkındasınız?

Kitaptan 56 Alıntı

Pınar 
04 Tem 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Bir makine çalışmadığında, çalışsın diye sürekli zorlamak yerine, akılcı davranıp çalışmama nedenini araştırırız. Bir insan istediğimizi yapmadığında ise neden araştırmak yerine zorlamayı tercih ederiz."

Küçük Şeyler 3, Üstün Dökmen (Sayfa 75)Küçük Şeyler 3, Üstün Dökmen (Sayfa 75)
Deniz muratoğlu 
10 Oca 10:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

An'ı yaşamak demek;
Kişinin geçmişten ders alması, gelecek için planlara sahip olması ve içinde bulunduğu anda kendisini ve çevresini farketmesi ve bütün bunlardan keyif almasıdır.

Küçük Şeyler 3, Üstün DökmenKüçük Şeyler 3, Üstün Dökmen
Afra 
21 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ahlaklı olanın gücü olmuyor çoğu kez, güçlü olansa ahlaklı olmaya ihtiyaç duymuyor.

Küçük Şeyler 3, Üstün DökmenKüçük Şeyler 3, Üstün Dökmen
Deniz muratoğlu 
12 Oca 22:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Küllenmeye başlayan ilişkilerinizdeki kıvılcımları bulmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Küçük Şeyler 3, Üstün DökmenKüçük Şeyler 3, Üstün Dökmen