Küçük Şeyler 3 (Yaşama Yerleşmek)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.054
Gösterim
Adı:
Küçük Şeyler 3
Alt başlık:
Yaşama Yerleşmek
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751412447
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
"Bazılarımız bazen -ve sanırım çok azımız da her zaman- dört elle yapışırız yaşama. Fark ederek, hissederek, ânı yaşayarak yaşarız; bazılarımız ise âdeta parmak ucuyla tutar yaşamı.

Bir sandalyeye, koltuğa veya bir sedire, kendimizi bırakarak, yayılarak yerleşmek de mümkündür, eğreti bir şekilde oturmak da... Benzer şekilde, yaşama bütün varlığımızla, varoluşumuzla yerleşmek de mümkündür, eğreti bir şekilde ucundan ilişmek de...

Bir at, üstüne tam yerleşmeyen süvariyi nasıl üstünden atarsa, yaşam da kendine tam yerleşmeyenleri, bir anlamda yeterince uyum sağlayamayanları üstünden atar, devre dışı bırakır"

Üstün Dökmen, bu kitabında, kaliteli yaşamanın vazgeçilmez koşulu olan "Yaşama Yerleşmek"i anlatıyor.
(Arka Kapak)
208 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Yedi kiloluk altının veya Kaşıkçı Elması'nın dışarıdan görünen ihtişamı önemli değildir;sizin yaşam içinde hissettikleriniz önemlidir. Başkalarının sizin elinizde gördükleri zenginliklerle değil,siz içinizde hissettiklerinizle, yaşadığınız mutluluklarla zenginleşirsiniz, yaşama yerleşirsiniz.
208 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kişisel gelişim kitaplarını birçok insan okumayı sevmez. Bunları yapsam zaten hayat çok kolay olurdu laflarını duyarsınız sıkça.
Kişisel gelişim kitaplarında hayatın her alanından uyarlama bulabilirsiniz.
Aile, çocuk ve sosyal yaşam becerileri sıkça bahşedilmiş kitapta.
Sıkılmadan okunacak kısa bir o kadar öykülerde söz konusu.
Bence okuyun, okutun:)
İyi okumalar.
208 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Bir koltuğa, bir sandalyeye otururken nasıl oturuyor sunuz? Rahat mı, yerleşerek mi, yoksa ucundan rahatsız bir şekilde mi? Peki yaşamda ne yapıyorsunuz? Bütün varlığınızla hayatta mısınız? Yoksa eğreti bir şekilde hayata ucundan mı ilişiyorsunuz? İşte tüm bunların sorgulandığı bir kitap Yaşama Yerleşmek.!
208 syf.
·10/10 puan
Çok değerli Üstün Hocamızın yaşama yerleşmekten kastı, kaliteli yaşamaktır. Hayatı iliklerimize kadar yaşamamız gerektiği anlatıyor bu eser ile bize. Yaşama ilişmeyelim, tam yerleşelim diyor. Stresin azalması gerektiğini, insanlar davranışlarının nedenlerine bakmamız, yedek planlarımızın her daim olması gerektiğini ve çözümler üretmemiz gerektiğini savunuyor. Hayata koskocaman geniş bir bakış açısı ile bakmanın önemini vurguluyor. Üstün Dökmen'in dili oldukça akıcıdır. Adeta günlük yazar gibi size bir şeyler öğretir. Yazı dili çok sevimlidir (yazı yazarken yanlış bir tuşa basması sonucu kalan çizgiyi silmeden onla yaşadığı cebelleşmeden bahseder, bir kitabını yazarken küçük kızının yazdığı notu silmemiş onu da basıma vermiştir. Bu derece naif ve eğlenceli bir yazar ), hayatı size rengarenk örnekler ile anlatır. Onun terimlerini anlamamak imkansızdır. ''Küçük Şeyler 1,2,3,4,'' serisini okudum ve hepsinden ayrı keyif aldım. Kesinlikle kitapları naçizane tavsiyemdir.
Çamuruna, solucanına, tebeşirine kedisine, köpeğine tam
dokunamadığımız, insanın duygularıyla irtibat kuramadığımız bir dünyaya tam yerleşmiş sayılmayız, eğreti oturuyoruz
demektir. Yaşama hakkıyla yerleşmeniz, eğreti oturmamamız ve hayatta yılmaz bireylerden olmanız, her zorlukta tekrar ayağa kalkabilmeniz ve hayatı doyasıya yaşamanız dileğimle.
208 syf.
·23 günde·Puan vermedi
Yaşamı adeta tüm varlığıyla kabullenenlerden mi yoksa parmak ucuyla tutanlardan mısınız? Yada... Bir bitki gibi kök salarak yaşama yerleşenlerden mi yoksa bir ucu saksının dışında tutunmaya çalışanlardan mı? Sahi yaşama yerleşmek nedir ?
Sohbetvari üslubu,güncel örnekler ve konuyu gerek siyasi gerek sosyal ve felsefi açıdan işleyişi, cok yönlü ve birçok kesime kitap edişi en sevdiğim özellikleri diyebilirim.

Okurken sayfaların nasıl geçtiği anlaşılmıyor bile Küçük şeyler serisine hep kütüphanelerde rastladım ve okudum böylesine hem kişinin kendisini hemde yetişecek gelecek nesli hayata hazırlayan okurken keyif veren kitapların kolayca ulaşılabildiği kütüphanelerde olmasına çok seviniyorum. Okunmasını şiddetle tavsiye ediyorum
208 syf.
·2 günde·7/10 puan
Serinin bu kitabını diğerleri kadar sevemedim, güzel konular işlemişti ama diğerleri kadar temel konular değildi sanki, okuma boyunca zorlama yazılmış hissinden kurtulamadım, tabi bu sadece kendi izlenimimdi. Yaşama yerleşmek konusu ele alınmış, aslında bir nevi anı yaşamak, bugünün kıymetini bilmek.İçerisinde çok güzel bilgiler de vardı tabi. Koltuk örneğinden A tipi ve B tipi kişilik (B tipi için sadece A’nın tersi açıklaması tatmin etmedi) açıklamaları yapılmış. Stresle baş etme yöntemleri için kitap önermiş, yazdıklarında belli bir öneri yok daha çok ayrıntı iyi olabilirdi.
Kişisel gelişimi eleştirmesine de sonuna kadar katılıyorum (başka bölüm mezunları birkaç aylık sertifikayla kişisel gelişimci olup insanların hayatlarıyla oynuyorlar, psikoloji bozuyorlar.) Dökmen kendi kavramı “aşil sendromu”nu açıklanıyor. Nezaket konusunu daha içerikli beklemiştim ama kötü diyemem. (Haddime değil zaten) Yıldırma (mobbing) konusunun ele alınması da günümüzde artması sebebiyle çok faydalıydı. E.T. hikayesi, Muzafer Sherif, Beypazarı’ndaki evler, çubukla arazi satma ve satın alma yöntemi, paşa çayı, atasözlerinden çelişkiler ve yorumları, kuşların V şeklinde uçması, Aptal Hans, kaşıkçı elması hikayesi kitabı okumanıza neden olacak farklı sebepler. Bunları bilseniz bile yazardan bir kez daha okumak keyifli oluyor. Tabi ki okumanızı tavsiye ediyorum, yazarın kitabı bitince bir doluluk hissine kapılıyorsunuz. Sadece diğer iki kitabı kadar olmadığını fakat yine de güzel ve akıcı olduğunu unutmayın. Yaşama yerleşerek koltuğunuza rahat oturmanızı dilerim. Keyifli okumalar
Hayata nasıl tutunulması gerektiğini anlatıyor. Hoşuma giden bir çok tesbit var. Örneğin ; arabayı çalıştıramadığımızda kontağı bir iki defa çevirir eğer çalışmıyorsa kaputu açar yada tamirci çağırırız. Ama çocuklarımıza çalış evladım diye yüz kere söyleriz. Çocuk neden çalışmıyor diye davranışının sebebini araştırmayız.
208 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10 puan
Gerçek bir dünyada yaşıyorsak bu dünyanın neresindeyiz, ne kadar yer kaplıyoruz, bu dünyaya yerleşebildiniz mi, gerçeklerinin gerçekliğinizin ne kadar farkındasınız?
208 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Yine bir Üstün Dökmen kitabı ve Küçük Şeyler serisinin 3.kitabı.. Üstün hoca bu kitapta hayata yerleşmek veya yerleşememek kavramlarını işlemiş. Örnek olarak; bir sandalyenin ucuna ilişiveren bir insanın rahat edemeyeceği gibi hayatın ucuna ilişen insan da rahata eremez. Bunun aksine evindeki koltuğa alabildiğine yayıla yayıla yerleşen insan rahatlığın tadına varır. İşte hayat da böyledir. Hayatın tadına varabilmemiz dileğiyle..
Değerli dostlarım,siz izin vermezsiniz sizin hayalinizede ki kuşu kim vurabilir,hayalinizdeki ağacı kesmeye kimin gücü yeter ? Kanatları açıp ovanın üzerinde süzülen bir kartal olmayı hayal ediyorsunuz diyelim.Bu hayalinizi hiç kimsenin bozmasına izin vermeyin.Özgürlük,onu hayal etmekle başlar.
Üstün Dökmen
Sayfa 43 - Remzi Kitapevi
Nasıl ki yerçekimi ayakta duyabilmemizi sağlıyorsa,yaşam amaçlarımız,çalışma sebeplerimiz,hobilerimiz de ayakta kalmamızı,yaşama yerleşmemizi kolaylaştırır.
Üstün Dökmen
Sayfa 41 - Remzi Kitapevi
Bir makine çalışmadığında, çalışsın diye sürekli zorlamak yerine, akılcı davranıp çalışmama nedenini araştırırız. Bir insan istediğimizi yapmadığında ise neden araştırmak yerine zorlamayı tercih ederiz?
Yaşamdan küçük bir tarla da istemeyin;”Garantili olsun, küçük olsun” demeyin. Korkak bezirgan ne kâr edermiş ne ziyan. Bu evrende potansiyelinizle orantılı (bacak gücünüzle, nefesinizle, strese dayanıklılığınızla orantılı) bir yaşam isteyin. Azla yetinmeyin; ama aşırıya heveslenip her şeyi de kaybetmeyin...
Değerli dostlarım, siz izin vermezseniz, sizin hayalinizde ki kuşu kim vurabilir, hayalinizdeki ağacı kesmeye kimin gücü yeter? Kanatlarını açıp ovanın üzerinde süzülen bir kartal olmayı hayal ediyorsunuz diyelim. Bu hayalinizi hiç kimsenin bozmasına izin vermeyin. Özgürlük onu hayal etmekle başlar...
Bizler Türkiye’ye tam yerleştik mi? Evlerini sıvasız, insanlarını eğitimsiz, ormanlarını yalnız bıraktığımı bu ülkeye tam yerleştik mi? Yoksa her an kalkıp uzaklara gitmeye hazırız da muvakkaten mi yerleştik bu ülkeye?
Sokaklarımızda, evlerimizde, sürekli ağlayan, isteklerini ağlayarak ifade etmeyi alışkanlık haline getirmiş çocuklara ne yazık ki sıklıkla rastlıyoruz. Çocuklarımıza sürekli ne yap- maları gerektiğini söylediğimiz fakat 'ne yapmak istediklerini' dinlemediğimiz ve onların davranışlarının nedenleri üze- rinde düşünmediğimiz zaman, işte böylesine çocuklar çıkıyor ortaya. İster "şımarık, arsız" deyin, ister "iyi eğitilmemiş" deyin, böylesine iletişimi sorunlu çocuklar çıkıyor ortaya.
Bir kuş, *𝙑 * düzeni içinde uçarken önündeki kuşun hava boşluğundan yararlandığı için, tek başına olduğu zamana oranla %30 civarında enerji tasarrufu sağlıyormuş. En öndeki kuş, tek başına uçuyor gibi olduğu için daha fazla yoruluyormuş, bu yüzden bir süre uçtuktan sonra grubun arkasına geçiyormuş. Liderin sürekli değişmesiyle zorluğun paylaşılması ve sinerji yaratılması, sürünün o uzun mesafeyi kat etmesini sağlıyormuş.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Küçük Şeyler 3
Alt başlık:
Yaşama Yerleşmek
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751412447
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
"Bazılarımız bazen -ve sanırım çok azımız da her zaman- dört elle yapışırız yaşama. Fark ederek, hissederek, ânı yaşayarak yaşarız; bazılarımız ise âdeta parmak ucuyla tutar yaşamı.

Bir sandalyeye, koltuğa veya bir sedire, kendimizi bırakarak, yayılarak yerleşmek de mümkündür, eğreti bir şekilde oturmak da... Benzer şekilde, yaşama bütün varlığımızla, varoluşumuzla yerleşmek de mümkündür, eğreti bir şekilde ucundan ilişmek de...

Bir at, üstüne tam yerleşmeyen süvariyi nasıl üstünden atarsa, yaşam da kendine tam yerleşmeyenleri, bir anlamda yeterince uyum sağlayamayanları üstünden atar, devre dışı bırakır"

Üstün Dökmen, bu kitabında, kaliteli yaşamanın vazgeçilmez koşulu olan "Yaşama Yerleşmek"i anlatıyor.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 640 okur

  • Muhammet ÇELİK
  • Dildade Meftun
  • zeynep kaya
  • Recep YAYLA
  • duygusalgofret
  • Fatma Saraç
  • Bozkara
  • Fulya Doğan
  • nuran aksoy
  • Nurten Zengel

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.3
13-17 Yaş
%3.5
18-24 Yaş
%19.1
25-34 Yaş
%33
35-44 Yaş
%25.2
45-54 Yaş
%13
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.3
Erkek
%38.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.2 (28)
9
%23 (29)
8
%27.8 (35)
7
%16.7 (21)
6
%5.6 (7)
5
%3.2 (4)
4
%1.6 (2)
3
%0
2
%0
1
%0