Küçük Şeyler 3 Yaşama Yerleşmek

8,2/10  (25 Oy) · 
126 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.435 gösterim
"Bazılarımız bazen -ve sanırım çok azımız da her zaman- dört elle yapışırız yaşama. Fark ederek, hissederek, ânı yaşayarak yaşarız; bazılarımız ise âdeta parmak ucuyla tutar yaşamı.

Bir sandalyeye, koltuğa veya bir sedire, kendimizi bırakarak, yayılarak yerleşmek de mümkündür, eğreti bir şekilde oturmak da... Benzer şekilde, yaşama bütün varlığımızla, varoluşumuzla yerleşmek de mümkündür, eğreti bir şekilde ucundan ilişmek de...

Bir at, üstüne tam yerleşmeyen süvariyi nasıl üstünden atarsa, yaşam da kendine tam yerleşmeyenleri, bir anlamda yeterince uyum sağlayamayanları üstünden atar, devre dışı bırakır"

Üstün Dökmen, bu kitabında, kaliteli yaşamanın vazgeçilmez koşulu olan "Yaşama Yerleşmek"i anlatıyor.
(Arka Kapak)
Zeynep Korkmaz 
19 Mar 22:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yine bir Üstün Dökmen kitabı ve Küçük Şeyler serisinin 3.kitabı.. Üstün hoca bu kitapta hayata yerleşmek veya yerleşememek kavramlarını işlemiş. Örnek olarak; bir sandalyenin ucuna ilişiveren bir insanın rahat edemeyeceği gibi hayatın ucuna ilişen insan da rahata eremez. Bunun aksine evindeki koltuğa alabildiğine yayıla yayıla yerleşen insan rahatlığın tadına varır. İşte hayat da böyledir. Hayatın tadına varabilmemiz dileğiyle..

Seda Günebakan 
22 Mar 00:54 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Herkesin bir geçmişi,şu anı ve geleceği vardır değil mi? Peki herkes bu parçalardan bütün oluşturabiliyor mu? Ben oluşturamadığımı farkettim, sonra düşündüm, dedim ki;en azından bunu farkettim çok geç olmadan... Yaşama yerleşin a dostlar sonra yer kalmıyor kimseye.

Kitaptan 35 Alıntı

Sizin nasıl yaşamanız gerektiğini bir başkası söylerse - bu kişi ister bir uzman olsun, ister bir anne- suflörlü bir yaşam ortaya çıkar.

Küçük Şeyler 3, Üstün DökmenKüçük Şeyler 3, Üstün Dökmen

Doğuştan getirilen potansiyelin öğrenme yoluyla geliştirilmesi durumunda genellikle ânı yaşamak yerine, yaşamı ertelemeyi tercih ediyoruz.

Küçük Şeyler 3, Üstün DökmenKüçük Şeyler 3, Üstün Dökmen
Pınar 
04 Tem 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Bir makine çalışmadığında, çalışsın diye sürekli zorlamak yerine, akılcı davranıp çalışmama nedenini araştırırız. Bir insan istediğimizi yapmadığında ise neden araştırmak yerine zorlamayı tercih ederiz."

Küçük Şeyler 3, Üstün Dökmen (Sayfa 75)Küçük Şeyler 3, Üstün Dökmen (Sayfa 75)
Afra 
21 Oca 01:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ahlaklı olanın gücü olmuyor çoğu kez, güçlü olansa ahlaklı olmaya ihtiyaç duymuyor.

Küçük Şeyler 3, Üstün DökmenKüçük Şeyler 3, Üstün Dökmen

'' Taşların yarısı siyah yarısı beyaz olan satranç tahtası gibi, kendimi iyilerle kötüler arasında parsellenmiş hissediyorum. ''

Küçük Şeyler 3, Üstün DökmenKüçük Şeyler 3, Üstün Dökmen
Yasin YEREBASMAZ 
27 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayallerinizdeki ağacı, siz izin vermeden kesmeye kimin gücü yeter?

Küçük Şeyler 3, Üstün DökmenKüçük Şeyler 3, Üstün Dökmen
Döngüsel 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Bir sandalyeye, koltuğa veya bir sedire, kendimizi bırakarak, yayılarak yerleşmek de mümkündür, eğreti bir şekil­de oturmak da. Benzer şekilde, yaşama bütün varlığımızla, varoluşumuzla yerleşmek de mümkündür, eğreti bir şekilde ucundan ilişmek de.

Küçük Şeyler 3, Üstün Dökmen (Sayfa 13)Küçük Şeyler 3, Üstün Dökmen (Sayfa 13)
Afra 
20 Oca 20:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ülkemizde kadınlarında sıkça rastlanan saldırganlık türüyse pasif saldırganlıktır. 'Susarak karşısındakini çıldırtmak' diye özetlenebilecek pasif saldırganlık, kendilerine fiziksel saldırganlığın, hatta konuşmanın yasaklandığı kadınlarımızın, içlerindeki öfkeyi boşaltabilmek için başvurdukları son saldırı türüdür.

Küçük Şeyler 3, Üstün DökmenKüçük Şeyler 3, Üstün Dökmen
Afra 
20 Oca 21:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Apartman toplantılarının çoğu kavgayla sonuçlanırsa, milletvekillerimizin meclisteki grup gruba kavgaları ve mahkeme önlerindeki saç saça, baş başa kavgalar televizyonlarda gösterilirse, televizyonlardaki realite şovlarına, bir adamın eski eşi, yeni eşi ve sevgilisi birlikte çağrılıp da kavga ettirilirse, o ülkede gençler de okullarda zorbalık yaparlar.

Küçük Şeyler 3, Üstün DökmenKüçük Şeyler 3, Üstün Dökmen
4 /