Küçük Şeyler 4 Eşitler Evi

7,3/10  (7 Oy) · 
48 okunma  · 
8 beğeni  · 
981 gösterim
Prof. Dr. Üstün Dökmen, "Küçük Şeyler" dizisinin yeni kitabı

Eşitler Evi'nde şu konuları irdeliyor:
- Ailede ve işyerlerinde esaret
- Kölelikten kulluğa, kulluktan kurtuluşa
- Esirler evinden eşitler evine
- Çağdaş kölelik: Kredi kartı köleliği
- Geçmişlerine bağımlı çiftler
- Erkeğe abartılı değer vermenin, ona ve topluma zararları
- Cinsel taciz ve ensest
- Bastırılmış korkular
- Erkeğin kadına yönelik öfkesi
- Kadının kadına baskısı
(Tanıtım Bülteninden)

Üstün Dokmen hocanın o engin bilgilerini paylaştığı çok keyifli bir kitap olmuş. Turkiyedeki aile kavramı nasıldır? Aile kavramı nasıl olmalıdır? Esirler evi mi? Esitler evi mi? Gibi sorulara yanıt veren kitap özellikle kadınlara olan davranışlar üzerinde durmuştur. Halk dilinde "erkektir yapar" gibi daha birçok yanlışı ele alan kitap, evrensel köleliği, modern köleliği ve daha bu gibi birçok toplumsal ve evrensel sorunu ele alıp çözümlerini hayatımıza nasıl aktarabilecegimizi bize açıklıyor.

Kitaptan 1 Alıntı

Döngüsel 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Fakat ne yazık ki daha birkaç yüzyıl önce gerçek sörler, aciz halk kitleleri üzerinde ilk gece hakkı'na sahipti. İlk gece hakkı, güçsüz, bir çeşit köle olan kitlelerin, güçlü asil­ler karşısında bir 'hiç' olduklarının göstergesidir. (Pazardan parayla satın alınan köle kadınlar üzerinde de efendilerin ilk gece hakkı vardı, daha da ötesi bu köleler evli olsun olmasın, efendilerin her gece hakkı vardı.)
İlk gece hakkı zorbalığı, giderek hafifletilmiş bir şekle dö­nüştü, gelinlerin önlerini kesen gençler (bunlar ilk zaman­larda silahlı ve güçlüydü), damatlardan haraç almaya başla­dı. Günümüzde gelin arabasının önünün kesilip bahşiş isten­mesi de, güçlülerin zayıfları ezdikleri eski dönemlerin bir ka­lıntısıdır.

Küçük Şeyler 4, Üstün Dökmen (Sayfa 26)Küçük Şeyler 4, Üstün Dökmen (Sayfa 26)