Kudemanın Kırk Atlısı

7,2/10  (10 Oy) · 
36 okunma  · 
6 beğeni  · 
673 gösterim
Milli olmadan milletlerarası olunamazken, kendimizi bilmeden başkalarına kimliğimizi nasıl bildirebilelim? Milli hafızamız, kudemamızın mirasını tanımakla zenginleşecektir. Onların pek çoğu, bugün ibrete okunacak ömürler yaşamışlar, bizim zaman zaman karşılaştığımız hallerle karşılaşmışlar. Yaptıkları, söyledikleri ve yazdıklarıyla her biri bizlere rehber olan büyüklerimizin hayat hikâyeleri, milli olarak biraz da bizim hikâyemizdir.

Bu çalışmada atalarımızdan devlet adamı, mutasavvıf veya şair olan yalnızca kırk kişinin hayatlarından bazı kesitlere yer verilmiştir. Gönül isterdi ki, nice kırkları size tanıtabilelim. Ancak biz, istenirse bu kırk kişiden her birinin bir kapı aralayacağını umut ediyoruz.
(Arka Kapaktan)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2004
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9789758950003
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gönül Tbk 
22 Oca 16:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yine İskender Pala klasiği. İskender Pala kitap isimlerinde dahi çok güzel seçimler yapıyor. Kudemanın Kırk Atlısı. Adı üstünde Kudema. Yani Osmanlıcadan çevirisine baktığımızda ileri gelenler,yol açanlar manasına geliyor.Pala; kültürümüzde derin izler bırakan önemli kişilerin hayatını tarihi bir üslupla önümüze seriyor.Kudemanın Kırk Atlısı daha önce tanıma fırsatı bulamadığımız için üzüldüğümüz şahsiyetlerle adeta buluşturuyor.13. yüzyıldan itibaren tarih edebiyat noktasında söz sahibi olan kişilerin biyografilerinin İskender Pala'nın kendine has uslubu ile tanıtıyor. Ancak bilinen bir biyografiden ziyade önce hikayesini anlatıyor kişinin daha sonra çarpıcı bir noktada anlattığı kişinin ismini veriyor.Türk ve Osmanli tarihinin kırk önemli şahsiyetinin hikayelerle,efsanelerle,rivayetlerle örülerek anlatıldığı bir kitap.Mevlana’dan Süleyman Çelebi’ye, Eşrefoğlu Rumi’den Namık Kemal’e, Mehmet Akif’ten Ali Nihad Tarlan’a uzanan kırk kişilik bir liste. Devlet adamı, mutasavvıf ve daha çok şair yönleriyle bilinen şahsiyetlerin hayatlarından önemli ayrıntıların verildiği denemeler. İskender Pala müthiş türkçesi ve inanılmaz yorumları ile bizlere Divan edebiyatını sevdirdi.Bir milletin yükselmesini ve ilerlemesini sağlayacak en önemli hazine tarihini bilmesidir.Ancak buu şekilde yetişen bir nesil öz kimliğini sahiplenecektir diye düşünüyorum.

Sessiz Okur 
01 Ara 2017 · Kitabı okudu · 70 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kudemanın Kırk Atlısı, yani önden gidenler... Önde olan 40 zat.. Nasıl güzel bir kitap... Okumayan çok sey kaçırıyor bilesiniz... Bu kitabi alın ve okuyun. Sonra da evladiyelik saklayın..

Kudemanın Kırk Atlısı benzeri kitaplar

Kitaptan 2 Alıntı

Gönül Tbk 
22 Oca 16:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Dilmesti-i Cenab-ı Pir / Mevlâna Celaleddin
Babası Bahaeddin Veled, Belh şehrinde 30 Eylül 1207 doğan bu çocuğa, keramet izhar edercesine “efendimiz, büyüğümüz” anlamına gelen Mevlâna adını verir. (s. 1)
Muhiddin Arabî’nin, çocuk Celaleddin’i babasının arkasından giderken görünce, “Allah, Allah! Bir nehrin arkasından koskoca bir umman gidiyor,” dediği meşhurdur.

Kudemanın Kırk Atlısı, İskender Pala (Sayfa 3)Kudemanın Kırk Atlısı, İskender Pala (Sayfa 3)

Peygamber şöyle buyurdu:
Dirliğini isteyen kişi ölmeden evvel ölsün ve böylece hayatının manasını ölerek bulsun. (Teniniz) ölmeden evvel (nefsiniz) ölünüz ki göğe ağabilesiniz ve güneş ve ay sizi övsün. Ölümsüzlüğe eren kişi, hayatta iken benliğini öldürebilen kişidir. Ancak o kişidir ki, bu dünyasında cenneti kazandı. "Bugün kim ölürse,asıl diri odur. " Bugün ölmeyenin ise yarın vay haline.!

Kudemanın Kırk Atlısı, İskender Pala (Sayfa 7 - Kapı)Kudemanın Kırk Atlısı, İskender Pala (Sayfa 7 - Kapı)