Kudret ve Güç (Bir Emeklilik Tezi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
71
Gösterim
Adı:
Kudret ve Güç
Alt başlık:
Bir Emeklilik Tezi
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
215
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Seküv
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz, emek vermeden de bilgi sahibi olunmaz. Sadece "üretilmiş bilgiyi" okumak öğrenmek yetmez, bu üretkenlerin kölesi olmak demektir.
Gerçekten bize öğrettikleri itaat etmekten başka bir şey değil. Bu aslına bakarsanız "şartlı refleks" halinde ve "tek doğru" olarak öğretiliyor. Başka yaşam biçimlerinin olduğu ve belki de gerçekten insan olarak yaşamanın öyle olacağı gibi görüşler yok edilmeye çalışılıyor. "Öğrenilmiş çaresizliğin" yüreğimizi yakmasına ve sonunda göstermelik sorgularla "yeni dünya düzenindeki" yerimizi almaya yöneliyoruz.
Özgürlüklerin genişletilmesi, bilinç alanlarının da büyütülmesini gerektirmekteydi, amma yönlendirilmiş eğitim nedeniyle bilinç alanlarını genişletilmezse ya da hatta bilerek daraltılırsa, bu boş zaman ve iktidar etkin bir şekilde kullanılamaz ve sapkın sonuçlar doğar.
ARAMAK heterojen, kişilikçi, yaratıcı bir güç oluşturmakta, her türlü zorbalık biçimine karşı bir özgürlük mayası taşımaktadır.
Bilinçsiz iktidar aslında insanlara Prometheus benzeri bir iktidar vermektedir; bu iktidar, hızlı bir tempoda üretim-tüketim-tahrip devresi olarak doğaya karşı çalışmakta ve bütün bu süreçler çeşitli gerileme biçimleri yaratmaktadır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kudret ve Güç
Alt başlık:
Bir Emeklilik Tezi
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
215
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Seküv

Kitap istatistikleri