Küfür Sokakta

·
Okunma
·
Beğeni
·
12650
Gösterim
Adı:
Küfür Sokakta
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054737710
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dokuz Yayınları
"Bazen fazla hata yapıyorum, kabul. Her hatadan sonra sigaramı yakıyorum ve unuturum diye umut ediyorum. Ardından şerefine birkaç kadeh rakı kaldırıyorum ve şişenin dibini görüyorum. Unuturum diye umut edip içmeye başladığım her gece daha net hatırlıyorum her şeyi. Sanırım kendime oynadığım küçük bir oyun bu, unutmaktan ziyade daha net hatırladığım ve hatırladıkça bağımlısı olduğum bir oyun bu."

Bu kitap, olduğu gibi görünenlere, içi dışı bir, özü sözü bir, ağzı bozuk ama kalbi temiz olanlara…
176 syf.
Azerbaycan literatüründe "küfür" sadece imansızlığı, imandan çıkmayı ifade eder. Türkiye literatüründe ise "küfür" imansızlık, imandan çıkışı ifade etmekle yanaşı, sövüş, kargış niteliğindeki ahlaka aykırı sözleri ifade ediyor. Bu kitapta ikinci anlamdaki küfürden bol bol var; neredeyse her sayfasında. Bu yüzden aile ortamında okunmamaya özen gösterilmeli.

Normal hayatta bazen öyle "tip"lere rastlarız ki, küfürü psikolojik boşalma, acılarını, çilelerini örtbas etme aracı olarak kullanırlar. Dışardan yargılarsak "küfürcü" damgasını basarız adama. Tanımadan, emati yapmadan, anlamaya çalışmadan nasıl anlarız ki o "küfürler" in altında kocaman bir yürek, derin bir içtenlik yatar. Küfürü, dış dünyaya: orospu çocuklarına, kahpelere, ikiyüzlülere, acı vermekten haz alanlara, acıya, çileye, "boşluğa", "karanlığa" karşı siper edinmiş "tip"leri nasıl anlatabilirim ki?!

Bu eser işte böyle "tip"lerin, kalem ve üslup gücüne prototipini oluşturmayı amaçlamış. İçindeki bol bol küfrüne rağmen öylesine gerçeklik, duygusallık, içtenlik ve "diptenlik" var ki... Etkisinden kolay kolay kurtulamayacağım ve unutamayacağım bir kitap olarak hafızama kazıyorum.

Kitabı okuyanlar belki de (büyük ihtimalle) düşüncelerinde: ne abartmışsın?, nerede edebilik? nerede büyük yürek?, nerede içtenlik? diyecekler. Ve ben onlara diyeceğim ki: "Duygu taklitçilğinizi ve anne kuzuluğunuzu bir kenara bırakınız."

Gözlerim doldu.Şaşırdım...
Okuduğum kitaplar "Gariplerin iktidarının yakın olduğunu" müjdeliyor, ahlaklı insanların sonunda galip geleceğini yazıyordu. Yalan karşısında hakikati, riya karşısında samimiyeti, zulüm karşısında adaleti, çirkinlik karşısında güzelliği savunuyordu.

Böyle bir şeyle kırtasiyede göz göze gelince çok korktum, ürktüm, üzüldüm. Sayfalarında açık açık "senin ananı s.....yim, gelmişini geçmişini s.....yim." cümlesi yazan bir kağıt parçası yüreğimin tam orta yerinde bir yangın çıkardı. Çünkü ismi kitap olup da ahlaksız bir dünyaya çağıranı ilk kez görüyordum.

Bu karalamaya Kitap demeyeceğim. Demeyeceğim çünkü biz kitabı mukaddes bilir, yere düşse kaldırır, kirlense temizler, sayfaları yırtılsa bir bantla yapıştırırız. O ki bizi daha erdemli daha asil bir hayata çağırır, elimizden tutar, yükseltir de yükseltir.

Böyle bir şeyi evime tabiiki de sokmam. Hatırlar mısınız, "Eğri odunları dergaha taşımayan bir oduncu Yunus vardı hani. Kendisine bunun sebebi sorulunca şöyle demişti: "Bu dergahta eğrilerin işi yok." Gönül dergahıma böyle bir necaseti akıtır mıyım? Burada yazmamın sebebi gençleri ikaz etmek. Madem ki yürüdükleri cadde yalnız dikenlerle değil lağımla da dolu. O halde onları elimden geldiğince uyarmalıyım.

"Senin gelmişini geçmişini s.....yim" diyen bir kağıt parçasıyla ilk kez karşılaştım. Yanımda küçük kızım vardı. Göz göze geldik, yüzlerimiz kızardı. Korktuk, ürktük, üzüldük...
176 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Nihayet bitti... bu kitabı sırf arkadasım bana hediye etti diye okudum ancak kepaze ötesi bir kitap. Çok alıntı yapmam kitabın güzel olduğu anlamına gelmez yazarın gereksiz cümlelerine vurgu yapmaya çalıştım. Her kitap yazan yazar değildir bazıları sadece yazan popüler tüccarlardır tıpkı Emre Can Baki gibi.... popüler olan herşey güzel değildir. Dışı süslü içi boş bir kitap. Okumayın!!!! hem vaktinize hem paranıza yazık etmeyin!!!!!
176 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Kitabın başlarında çok sert yazarın kalemi. Ama sonlara doğru biraz daha yumuşaklaşıyor. Ya ben alıştım bir süre sonra bu sertliğe. Ya da yazar hüzünlerini nefretine sarmak yerine ikisini ayrı ayrı yaşamayı öğrendi kitabın sonunda.

Kitaba gelirsek aşırı derecede küfür içeriyor bazı noktaları. Ama bu beni pek rahatsız etmedi. Tabi bundan rahatsız olabilecek insanlar da var. Sadece kitabın fiyatına ve öyle büyük bir baskıya değmediğini düşünüyorum. Koskocaman bir sayfanın içine iki satırlık bir söz yazmak kağıt ve ağaç katliamından başka bir şey değil. Ya da daha az kaliteli bir kağıt kullanılabilir. Belki de daha küçük bir kitap haline getirilebilirdi.


Ama bu etkenler dışında kitabın yeraltı edebiyatı türünden bir şey olması hoşuma gitti. Yazım bakımından hafif Emrah Serbes'in yazımına benzese de daha gelişmesi lazım. Fakat kitabı tavsiye eder miyim etmez miyim meçhul. Çok bir beklenti içinde olmadan okursanız güzel bir kitap. Bu maddeyi göz önünde bulundurursak tavsiye ederim... Küfür Sokakta Emre Can Baki
176 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Hangimiz sinirlenince sövüp yermiyoruz ki? Hele bir de haksızlık söz konusu olduğunda. İşte o anlarda daha da gerçek kişilikleri ve düşünceleri ortaya çıkıyor. Gerçek sen daha özgür kalıyor. İşin içinde bir de yaşamla kavganız varsa daha bir derinden sövüp sayabiliyor kişi. Emre Can Baki de böyle bir kişilik ortaya koymuş betikte. Fazla sallamamaya çalışsa da içten içe dert edinip ağzını bozan biri. Kişinin belli sözleri vardır ya hani, kızdığında onu kullanarak rahatlatır kendini. İşte bizim başkişimizin de değişmez birkaç kötü sözü var ama böyle bel altı dediklerimizden. Öyküsünde de, şiirinde de, özdeyişinde de onları kullanıyor. Gerisinde ise bazen sevda acısı, bazen yaşam kavgası, bazen ev sahibi, bazen de işverenleri var. Hepsi de ağzının payını aşıyor yeri geldiğinde. Ama içten içe de derinden seven, insancıl biri.
.
Okurken biraz rahatlama sağlıyor, yalan yok. Belki de bastırılmış sözcüklerin, düşüncelerin başkasınca dışa vurulmasını okumaktan kaynaklıdır. Öte yandan +18 uyarısını da koyalım. Hem içerisinde kısa ve orta uzunlukta öyküler var. Kendi başına gelenleri anlatıyor başkişinin hem de şiir ve özdeyişler var. Okuması oldukça akıcı, biçemi sertçe ama içten. Ben ilginç bir biçimde sevdim. Belki okuduklarıma aykırı düştüğü için, belki de aksi yönüme seslendiği için. İlgisini çeken olursa okumasını öneririm. Bir iki saatte biter.
176 syf.
·1 günde·1/10
Yorumlara aldanarak aldim okudum. Beklentinin B sini vermedi. Her insanin real hayatta yasayabildigi kullanabildigi cumleler. Ufak tefek siir'ler var ki beb yazsam daha etkili olur. Sinifta kaldin
176 syf.
·1/10
Arkadaş zorlamasıyla okuyup elimden atmamak için kendimi zor tuttuğum bir kitaptır(!) Böyle şeylerin basılmasını geçtim yazılması bile tamamen yanlış bana göre.Bunu amacı para kazanmaktan başka bir şey değildir.Böyle cümlelerin yazılıp,basılıp satılması ve en acısı da okunması gerçekten kitap kelimesine ve gencecik beyinlere yapılmış bir kötülük olur.
176 syf.
·4/10
Kitap sonunda bana da küfür eder diye okumadan yarıda bıraktım. Şiir, duvar yazıları ve yaşadığı kısa anıları anlatan kitap. Ağzı bozuk ama kalbi temiz olanlara demiş demiş de okuyamadım be. Gerçekten küfürlü, Sigara ve alkole olan düşkünlüğünü anlatan kitap diyelim. Sevmedim, saygılar.
176 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
inanılmazbir kitap her okudugum satırda kendime ait bir seyler buldum kufur etmenin ayıp olmadıgını hak edenin suratına bas bas küfür temeyi anlattı ve ögretti bütün sevgilerimleemre can abime
176 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
‪Bazen fazla hata yapıyorum, kabul. Her hatadan sonra sigaramı yakıyorum ve unuturum diye umut ediyorum. Ardından Şeref’ine bir kaç kadeh rakı kaldırıyorum ve şinenin dibini görüyorum. Unuturum diye umut edip içmeye başladığım her gece daha net hatırlıyorum her şeyi. Sanırım kendime oynadığım küçük bir oyun bu, unutmaktan ziyade daha net hatırladığım ve hatırladıkça bağımlısı olduğum bir oyun bu.‬
176 syf.
·17 günde·7/10
İnceleme yapasım yok saçmalayıp durucam mazur görün.Kitabın hikaye kısımlarını beğendim onun haricindeki söz kısımları klasikleşmişti gideri var ama.Okunabilir.
Süper bir kitap insan kendini buluyor bu kitapta hayatın gerçek yanlarını anlatıyor insan içinden geçenleri yansıtılmış olması çok güzel kitabın ikincisi de olsun
Egosundan, kibrinden insanları dış görünüşüne göre yargılayanlar kendilerine yalnızım demesinler. Onlarınki seçilmiş orospuluk.
Emre Can Baki
Sayfa 51 - Dokuz Yayıncılık
Eğer,
Sahip olduğunuz şeylere
Çabalamadan sahip olmuşsanız,
Büyük olasılıkla
Sahip olduğunuz şeylerin değerini
Bilmiyorsunuz demektir.
Emre Can Baki
Sayfa 14 - Dokuz Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Küfür Sokakta
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054737710
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dokuz Yayınları
"Bazen fazla hata yapıyorum, kabul. Her hatadan sonra sigaramı yakıyorum ve unuturum diye umut ediyorum. Ardından şerefine birkaç kadeh rakı kaldırıyorum ve şişenin dibini görüyorum. Unuturum diye umut edip içmeye başladığım her gece daha net hatırlıyorum her şeyi. Sanırım kendime oynadığım küçük bir oyun bu, unutmaktan ziyade daha net hatırladığım ve hatırladıkça bağımlısı olduğum bir oyun bu."

Bu kitap, olduğu gibi görünenlere, içi dışı bir, özü sözü bir, ağzı bozuk ama kalbi temiz olanlara…

Kitabı okuyanlar 267 okur

  • Batuhan Koçbuğ
  • Ozge Kayhan
  • Çıkmaz Ayın Hüso'su
  • Yağmur Taşkın
  • Alper Suiçmez
  • ensar
  • Gökçe Uluğsu
  • Pınar Cenikli
  • Yiğitcan Taşkın
  • S

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.1
14-17 Yaş
%14.3
18-24 Yaş
%35.7
25-34 Yaş
%28.6
35-44 Yaş
%14.3
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%43.6
Erkek
%56.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.8 (45)
9
%6.7 (8)
8
%7.6 (9)
7
%16 (19)
6
%8.4 (10)
5
%5.9 (7)
4
%4.2 (5)
3
%2.5 (3)
2
%2.5 (3)
1
%8.4 (10)

Kitabın sıralamaları