Kül ve Diken Ash and Bramble Serisi 1

6,8/10  (4 Oy) · 
4 okunma  · 
5 beğeni  · 
718 gösterim
Pin, sadece bir terzi olduğunu ve peri masallarına layık elbiseler yapmak için gece gündüz demeden çalıştığını biliyordu. Kaçmak isteyince kunduracı da onunla geldi. Ancak bir diken yüzünden, özgürlüğü fazla sürmedi. Analık tarafından yakalandı ve anılarını tekrar kaybetti.

Analık onu yeni bir masalın içine bırakmıştı. Yakışıklı prensin ve mutlu sonun da olduğu bir masala… Ancak kunduracı hâlâ onu aramaktaydı ve onun kendisini masalın içinde kaybetmemek için elinden geleni yapmaya hazırdı.

Zaten Pin de cam ayakkabılar yerine bir kılıcı ve kendi mutlu sonunu bulmayı tercih ediyordu. Herkesi Analık’ın zalim hükümdarlığından kurtarmaya kararlıydı. Kunduracı’yla beraber kendi kaderlerini çizmek için zorlu bir mücadeleye atılacaktı. Fakat Masal’ın onlar için başka planları vardı…

“Kül ve Diken toplumumuzun peri masalı efsanelerini enfes biçimde yıkan, harika ve sürükleyici bir macera. Kendi yollarını çizmeyi arzulayan gençler kesinlikle okumalı.”

Rae Carson

“Prineas, klasik peri masallarını alıp yeniden kurgulayarak, bu feminist Külkedisi masalında hünerle birleştiriyor.”

Publishers Weekly

“Kül ve Diken kendi kararlarını vermek ve kendi yollarını çizmeyi isteyen herkes için yazılmış.”

VOYA

“Kül ve Diken, güçlü ve çarpıcı bir sesi olan, eşsiz bir hikâye. 4½ yıldız.”

Romantic Times Book Reviews, Top Pick

“Yürek sızlatan bir aşk. Özgün bir peri masalı uyarlaması.”

Ala Booklist

“Güzellik ve tehlikeyle dolu, özgün bir peri masalı. Muazzam!”

Tamora Pierce, Küçüklerin Koruyucusu serisinin yazarı
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2018
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786059585880
 • Orijinal Adı:
  Ash and Bramble
 • Çeviri:
  Birgül Kasap
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fightingblog 
30 Oca 02:57 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sıradışı ama bir o kadar merak edilesi ve güzel bir kitaptı. Son zamanlarda çıkan masala uyarlanmış kitapları okumaktan zevk alıyorsanız kesinlikle öneriyorum. Devam kitabını merakla bekleyeceğim, devamında neler olacak ya da yazar nasıl bir devam kitap yazmış ciddi bir merak konusu. :)

mucdem 
12 Şub 23:21 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Uzun bir süredir elime fantastik türde bir kitap geçmemişti. Onun için ilaç gibi geldi Kül ve Diken. Külkedisi, Peri Masallarını sevenler bu kitabı da sevecektir. Sadece mutsuz son ihtimaline de her zaman hazır olmak lazım.
Pin, sadece bir terzi olduğunu ve peri masallarına uygun elbiseler yapmak için gece gündüz demeden çalıştığını biliyordu. Shoe ise terzilerin elinden çıkan elbiselere uygun ayakkabı yapan bir kunduracı. Bulundukları düzlemde çalışanların ne geçmişleri ne de gelecekleri var. Pin sonunda bu bilinmezliğe dur demek için kaçmak isteyince kunduracıda onunla gitmeye karar veriyor. Fakat Analık tarafından yakalanıp, anıları tekrar siliniyor. Analık bu sefer Pin’i yakışıklı prensin ve mutlu sonun da olduğu yeni bir masala bırakıyor. Ve işte asıl Pin için o zaman mücadele başlıyor.
İlk bölümleri biraz durağan olduğundan okurken sıkıldım. Ama sonraları gelişen olaylar neticesinde büyük bir merakla okudum. Peri masallarını sevenlere tavsiye edeceğim bir kitap.