Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.029
Gösterim
Adı:
Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055365059
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hayat Yayıncılık
Baskılar:
Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel
Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel
Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel
Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel
“Söylemişler gelenler bizden evvel,
Kulak âşık olurmuş gözden evvel"

“Eşimin Eşi Yok”, “Eşimle Tanışmayı Unutmuşuz”, “Eşim Aşkım Olsun” gibi evlilikle ilgili hayatın içinden hikâye kitaplarına imza atan Sema Maraşlı bu alandaki dördüncü kitabına “Kulak Âşık Olurmuş Gözden Evvel” ismini verdi.
Hayatın içinden kadın erkek ilişkilerini akıcı bir üslupla kaleme alan ve okuyuculara pratik çözüm yolları sunan Maraşlı, atalarımızın “Söylemişler gelenler bizden evvel, Kulak âşık olurmuş gözden evvel" deyişinden yola çıkarak hayata renk katan yepyeni hikâyeler yazmış.

Kitapta yer alan hayata ait hikâyelerin bazı başlıkları şöyle:
“Kulak Âşık olurmuş Gözden Evvel, Cennet Sevmeyi Bilenlerindir, Çöpün İçinde Gül Yetişmez, Mutluluk Formülleri, Kızlar ve Evliliğe Hazır mı? Gönülsüz Aş, Kayınvalideler, Kadının Okuyanı Cadı mı Olur?, Şeytanla Alışveriş, Süslü Yatak Örtüleri, Bitmeyen Baş Ağrıları, Düşünce Köleliği, Damdan Düşme Olayı, Kocanızın Sekreteri Olun.”

“Kulak Âşık olurmuş Gözden Evvel” kitabı lezzet alarak okuyacağınız ve hayatınıza sevgi katacağınız bir eser olmuş.
Dilinizden, kulağınızdan, yüreğinizden sevgi hiç eksik olmasın.
144 syf.
·1 günde·10/10 puan
ÇEYİZ HAZIRLIĞI 1

Evlilik Paketi - #32130594

B A Y I L D I M .

Bir kitap bu kadar güzel olamaz.. Fark ettim de uzun zaman olmuş bir kitap bittiğinde "Vay be. Ne güzel kitaptı." demeyeli..

Bilhassa, davranışlarımın kadın gibi değil de erkeğe yakın olduğunu fark ettiğim ve bundan kurtulmak için 21 gün boyunca "ben kadınlığımı kabul ediyorum, dişiliğimi kabul ediyorum, eril zihniyetten arınıyorum." demeye başladığım dönemde okumak çok isabetli oldu.

Kardeşim kitabı elimde gördüğünde "abla hani sen aşk kitabı okumayı sevmiyordun??" dedi bana. Bilmelisiniz ki bu kitap, ergen aşk hikayelerini anlatmıyor.

Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel.. Nasıl olur yahu, dedim önce. "Göz görür, gönül sever" zannettiğim için. Bilememişim işin aslını, aşkta toy olmasamda.. Göz görür gönül sever zannederiz ama göz görünce sadece bir hoşlantı oluşur. Devamını getiren sözlerdir, sevgiyi ateşleyen cümleler, davranışlardır diyor Maraşlı.

Sevdiğimize dilediğiniz gibi davranmak değildir sevgi. Ona onun istediği, onu mutlu edecek şekilde davranmaktır, bunu anlatıyor bizlere.

Bu kitap bir nevi kişilerin aşkının gerçek mi yoksa heves mi olduğunu ortaya çıkaran zahmetli ve rahmetli evlilik hayatlarına yön gösteriyor. Kadınlara erkekler hakkında, erkeklere kadınlar hakkında çok güzel tüyolar veriyor. Kolay yapılabilir bir iki şeyle, evlilik hayatınızı güzelleştirmenize yön gösteriyor.

Ve ..

Kitabı okurken şunu düşündüm. Kadınlar olarak erkeklerle eşit olduğumuza o kadar inandırılmışız ki. Bakın ben "kadın erkek eşit değildir" savunuculuğunu yapmama rağmen, bu eşitliğin ne derece de "değil" olduğunu bilememişim, bunu fark ettim. Buna birkaç örnek vereyim.

> Bana göre erkekler kadınları anlamalı, empati kurmalı. Ama bakın Sema Maraşlı ne söylüyor:

"Yaratılışımız birbirine benzemediği için empati yaparak birbirimizi anlayamayız. Kadın erkek ilişkilerinde empati yapmamak gerekiyor. Çünkü iki farklı cins. Birbirini "ben olsaydım" diye anlayamaz. Bu kedinin tavşana bakıp "et varken ot nasıl yiyor?" diye düşünüp ona et götürmesi gibi bir şey.."

> Bana kalırsa, tabiki kadın erkek eşit değildir. Bununla beraber bir kadın, haklarını savunurken sesini yükseltebilir, bunda bir sakınca yok. Ya da kocasının yanlışlarını söyleyebilir. Ama Sema Hanım bunları doğru bulmuyor:

"Erkekler kadınların yüksek sesle konuşmalarından nefret ederler."

"Bir erkeğin tenkidini kabul edebileceği tek kadın, annesidir."

Ne yani? Kadınlar olarak hiç mi bir şey söylemeyeceğiz eşimize?

- Tabiki söyleyeceğiz. Ama Maraşlı'nın da dediği gibi dırdır ederek değil, mırmır ederek :) Yani hanımlar, erkeğin karşısında erkek olmayarak. Kadın olduğumuzu bilerek söyleyeceğiz ne söyleyeceksek..

Uff. Hep mi kadınlar suçlu?!!

- Bir saniye. Kimse suçlu aramıyor. Aksine ortada duran yanlışı hep birlikte nasıl düzeltiriz, bunun derdine düşülmüş. Ben kadın olduğum için dolayısıyla kendime tavsiyeler aldığım için, aklımda kalan "erkeğe nasıl davranmalı" sorusunun cevapları olmuş. Ama kitap, iki taraflı yazılmış. Erkeğe de kadına da nasihatler veriyor.

Sen kadınsın. Sen erkeksin. Herkes kendindeki hatayı düzeltse hiçbir problem kalmaz zaten. Tıpkı herkes kendi kapısının önünü süpürse, dünya temiz bir yer olur, mantığı gibi.

Toplumun en küçük yapısı ailedir, değil mi? Ailenin temel taşları ise karı kocadır. Karı koca arasındaki her adım, inanılmaz şekilde toplumu etkiliyor. Bir makale de okumuştum. Birbirine daha yakın şekilde uyuyan çiftler, birbirine uzak uyuyanlara göre gün içinde daha mutlu oluyorlarmış. Uykuda sarılmak ya da uzak kalmak bile bu kadar etkiliyken, diğer konular ne kadar etkiler, düşünebiliyor musunuz? ..

Bu kitabı, halihazırda evli olanlar ve bilhassa evliliğinden hiç memnun olmayanlar, evliliğe hazırlananlar ya da çoktan bu yola girmiş olanlar, muhakkak okumalısınız.

Nice güzel başlangıçlar olması ümidiyle..
ayse
ayse Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel'i inceledi.
144 syf.
Şema marasli'nin daha önce de iki kitabını okuduğum için bazı konuları tekrar ediyormuş hissine kapıldım. Ama kitaplarin arka arkaya gelmeden aralıklarla okunması insanda terapi etkisi yapacak tarzdan. Insana farkli bakış acılarını gösteriyor empatik guclendiriyor
186 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı okumayan insan bile kitabın isminden yazarın kadın erkek ilişkilerine nasıl objektif yaklaşıp nokta atışları yaptığını anlayabilir. Zira kadınlar sözlerle, erkekler gözleriyle kalplerindeki sevgi tomurcuğunu sulamaya başlar.
186 syf.
·9/10 puan
Kitapta insanın kalbine giden yolun önce kulaktan geçtiği, konuşulan sözlerin büyük tesirinin olduğu anlatılmış. Kadın ve erkeğin birbirine nasıl davranması, nasıl hitap etmesi gerektigi çok akıcı ve güzel bir şekilde açıklanmış.
Fıtrattan gelen farklılıkları bazen yaşanmış örneklerle, tespitlerle anlatıp, sorunlara pratik ve bizim düşünmediğimiz çözümler sunmuş.
Kitapta sadece evlilikten bahsetmiyor kadın erkek kendini daha iyi tanıyor, yanlışlarını görebiliyor. Sorunları çözmede en güzel yöntem ilk önce kendini değiştirmek, kendini değiştirirse zaten sorun hemen hemen azalıyor.
Çok beğendiğim bir kitapti. Kadın, erkek herkes okumalı diye düşünüyorum.
192 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Söylemişler gelenler bizden evvel
Kulak aşık olurmuş gözden evvel
Ne kadar güzel bir tesbit. İçindeki kısa öykülerde nasihat eden hikemî karakterler çok güzel işlenmiş.
144 syf.
·Beğendi·9/10 puan
" Her şeyin bir ilmi vardır.Sevmenin de." diye kitabına başlayan yazar " Sema Maraşlı " bu kitabı " Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel " de daha çok ailedeki iletişimi anlatıyor.
Nerde kaldın,niye haber vermedin canım,diye sorunca aslında şunu demek istiyorsun ( Ne düşüncesiz adamsın,telefon bile açmıyorsun,çok kabasın.)
Mesaj bu. Fakat bunun yerine " Geç kalınca seni merak ettim canım,iyi misin ? diye sorabilirsin."
Evlilik öncesi ve evlilik boyunca okunması gereken bir kitap olup,tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.
167 syf.
·Puan vermedi
Sema Maraşlı nın okuduğum İlk kitabı ve kütüphanemde diğer kitaplarına da yer vereceğim kesinlikle. Yaşadığımız çağda evliliklerin neden bu hale geldiğini gayet açık, anlaşılır bir dille anlatıp hatanın hem biz kadınlarda hem de erkeklerde olduğunu dobra bi şekilde anlatmış. Evliliklerinin gidişatı kötü olanların mutlaka okuyarak kendilerine bir yol bulacakları bir kitap. Ve kitapta kesinlikle katıldığım bir nokta da evlenmeden önce evlilik eğitimi verilmesi. Halk eğitim merkezlerinde çok da rahat yapılabilecek bir sistem oluşturulsa bozulan aile yapımızı düzeltmeye çalışılmış olunur. Umarım bu hayal olmaktan çıkar...
167 syf.
·44 günde·Beğendi·9/10 puan
Öncelikle Sevgili Sema MARAŞLI’nın yüreğine ve kalemine sağlık. Sevgiye, Aşka,Evliliğe,Erkeğin kadına,kadının da erkeğe nasıl bakması gerektiğini çok güzel bir şekilde özetleyen, günümüzde modern dünyada bize dayatılan bazı düşünce, davranış ve algıların yanlışlığını bunların aslında nasıl güncellenmesi gerektiğini muhteşem bir üslupla böyle sayfaların nasıl ilerlediğini anlamadığınız bir akıcılıkta bizimle buluşturmuş Sema Hanım. Evli, bekar, erkek, kadın farketmez herkesin mutlaka okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap
167 syf.
·37 günde·Beğendi·9/10 puan
İltifat kadınlar için ekmek su gibi gerekli bir şeydir, demişti arkadaşim.
- Çok doğru söylemiş çünkü kadınlar güzel kelimeleri severler, konuşmayi severler. Her akşam ona belli bir zamanını mutlaka ayır o zamanda onu dikkatle dinle ve sadece onunla ilgilen. Gün içinde hoşuna giden hikâye, fıkra onun merakını çekecek şeyleri onunla paylaş. Ne güzeldir insanın sevdiğiyle sohbet etmesi, gülüşmesi sen onu bir güldürürsen o seni on güldürür. Sema Maraşlı
186 syf.
·16 günde·10/10 puan
İnsanın bakış açısını değiştirebilecek bir kitap. Evlilerin özellikle kadınların okumalarını tavsiye ediyorum . Erkeklerin de içinde bulabilecekleri çok şeyler var. Hayata birde burdan bakın .
144 syf.
·10/10 puan
Hayatın içinden kadın-erkek ilişkilerini akıcı bir üslûpla kaleme alan ve okuyuculara pratik çözüm yolları sunan Sema Maraşlı'nın bu eseri evlilik hayatında mutlu olmak isteyenlere yepyeni ufuklar açacak..
144 syf.
·Puan vermedi
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı.
Kulak aşık olurmuş gözden evvel.. Aşk kulakta başlar kulakta bitermiş. Kelimelerimizi iyi seçersek mutlu olurmuşuz. Kulağa hitap edene aşık olunurmuş. Eğer göz aşık olsaydı dışarıda bu kadar güzel ve yakışıklı insan yalnız olmazdı.
Yazar kadın ve erkeğin fıtrat ve yaradılış farklılıklarını anlatıyor. Hoşumuza gitmeyen bir şey olduğunda kızmadan evvel bunun kişisel olarak yapılmış bir şey olmadığını, karşı cinsin yapısından kaynaklandığını bilmemiz gerektiğini anlatıyor.
Sevginin 'Ben istediğim gibi severim' gibi bencil bir davranış olmadığını, karşısındakinin istediği gibi sevmenin, sevildiğini hissettirmenin güzelliğinden bahsediyor.
Feminist düşüncenin çıkış noktasından da bahsediyor. Cinsel istismar ve aynı işte çalışmalarına rağmen daha düşük maaş alan kadınlar.. Kadınlar zaman içinde maaş konusunda haklarını almayı başardılar. Ancak yazar kadınların erkekleşerek kadının fıtratında yer alan sezgi, derin anlayış, iletişim ve işve gibi özellikleri bastırarak 'Benim de haklarım var' diye bağırmasının, fıtrattan uzaklaşmasının tehlikesinden de bahsediyor. Feministler hemen kızmasın, gayet bir kadın olarak da hakkımızı arayabiliriz. Cinsel istismar konusu ise sömürülen kadın cinselliğini cinsel özgürlük kılıfında şekil değiştirip piyasaya sunularak başarısız oluyor. Bu da erkek düşmanlığı doğuruyor.
Kız çocuklarının cinsellik kötü, ayıp diyerek büyütülüp önüne sürekli aşk sürülmesiyle evlilik anlayışının aşk ve romantiklikten ibaret sanmasından, erkek çocuklarının ise önüne sürekli cinsellik sürülmesinden ve evlilikte bu yüzden çıkan büyük sorunlardan bahsediyor. Kız çocukları zaten duygusal, onlara daha çok duygu, aşk aşılanırken erkek çocuklarına duygularını bastırması gerektiği öğretiliyor. Herkes eksik olduğu konuda eğitim almalı..
Yazar bu konuda telkin yapmanın öneminden ve beynin işleyişinden de bahsediyor.
Gerek yazarın tespitleri gerekse hem erkekler hem de kadınlara yönelik anekdotlar ile çok samimi bir anlatım yapılmış. Su gibi aktı. Günümüzde herkes hakkını ezdirmemek ve 'Ben böyleyim işine gelirse' derdinde olduğu için sevgi, ilişki gibi önemli kavramları unutuyorlar. Herkes sadece kendini düşünürse, karşısındakinin her davranışında 'Acaba ne demek istedi?' 'Beni mi aşağıladı?' gibi paranoyak düşüncelere kapılırsa ilişkiden bahsedebilir miyiz? Sosyal medyada o kadar çok algı yapılıyor ki bunlarla ilgili, insan sevmeyi unuttu. Bir ilişkide insan hep kendi bildiğini okuyamaz, bencillik yapamaz. Karşıdakinin istediğini yapınca ezilmiş olmuyorsun, karşı çıkınca güçlü, haklı olmuyorsun. Olay hiçbir zaman haklı haksız meselesi değil. Olay ilişkiye sahip çıkmak, huzur.. Bunu inatla anlamayanlar var. Aile kavramını mahvetmeyelim. Biraz düşünelim, sorgulayalım. Sosyal medyada defalarca tekrarlanan şeyleri zamanla doğru diye kabul etmeyelim, değerlerimizi yitirmeyelim, fıtratımızdan uzaklaşmayalım, uyanık olalım. Feministlik doğru başladıysa da günümüzdeki seyri erkek düşmanlığı yolunda. İçinize bir dönün bakın, sizde de bu nefret oluştu mu? Eğer öyleyse tehlikenin farkına varın. Hareketlerinizde erkekleşme varsa bunu fark edin. Siz kadın olarak değerlisiniz, öyle davranın.
Biraz uzun oldu ama çok tehlikeli sularda yüzüyoruz. Umarım faydalı olmuştur..
İnsanın özür dilemesine engel olan da "Ben haklıydım." düşüncesi değil mi? Niye özür dileyeyim ki ben haklıydım. İyi, aylarca küsün o zaman birbirinize! Yiyin gari ömrünüzü. Saatlerce tartışın, tartışın; bakalım kim galip gelecek bu haklılık davasında...
Sema Maraşlı
Sayfa 62 - Motto Yayınları, 3. Baskı: Mayıs, 2019

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055365059
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hayat Yayıncılık
Baskılar:
Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel
Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel
Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel
Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel
“Söylemişler gelenler bizden evvel,
Kulak âşık olurmuş gözden evvel"

“Eşimin Eşi Yok”, “Eşimle Tanışmayı Unutmuşuz”, “Eşim Aşkım Olsun” gibi evlilikle ilgili hayatın içinden hikâye kitaplarına imza atan Sema Maraşlı bu alandaki dördüncü kitabına “Kulak Âşık Olurmuş Gözden Evvel” ismini verdi.
Hayatın içinden kadın erkek ilişkilerini akıcı bir üslupla kaleme alan ve okuyuculara pratik çözüm yolları sunan Maraşlı, atalarımızın “Söylemişler gelenler bizden evvel, Kulak âşık olurmuş gözden evvel" deyişinden yola çıkarak hayata renk katan yepyeni hikâyeler yazmış.

Kitapta yer alan hayata ait hikâyelerin bazı başlıkları şöyle:
“Kulak Âşık olurmuş Gözden Evvel, Cennet Sevmeyi Bilenlerindir, Çöpün İçinde Gül Yetişmez, Mutluluk Formülleri, Kızlar ve Evliliğe Hazır mı? Gönülsüz Aş, Kayınvalideler, Kadının Okuyanı Cadı mı Olur?, Şeytanla Alışveriş, Süslü Yatak Örtüleri, Bitmeyen Baş Ağrıları, Düşünce Köleliği, Damdan Düşme Olayı, Kocanızın Sekreteri Olun.”

“Kulak Âşık olurmuş Gözden Evvel” kitabı lezzet alarak okuyacağınız ve hayatınıza sevgi katacağınız bir eser olmuş.
Dilinizden, kulağınızdan, yüreğinizden sevgi hiç eksik olmasın.

Kitabı okuyanlar 442 okur

  • Pam Halpert
  • Muhammed Özdil
  • Saliha unal
  • m.n.K.R.D.Ğ.
  • Hakkı Sandıkçılar
  • Merve Nur SAYAR
  • Şule Polat
  • kitabınsesi
  • büşra
  • Hayriye Öztürkmenoğlu Karakaya

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.9 (2)
9
%1.9 (2)
8
%0
7
%1 (1)
6
%0
5
%1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0