Kule - Kara Kule 7 Kara Kule Serisi 7. ve son kitabı.

8,6/10  (29 Oy) · 
94 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.033 gösterim
İlk romanı "Göz"den sonra King tüm dünyada en çok satan kitaplar listesine giren 40 roman daha yayımladı. Romanlarının büyük bir bölümü Türkçeye çevrilen ve Kara Kule Serisi'nin tamamı Altın Kitaplar tarafından yayımlanan yazar, bu kez, "Kule / Kara Kule 7" ile okurla buluşuyor.

... Tüm güzel şeylerin bir sonu vardır. Ne devamlı okuyucular, ne de Stephen King bir öyküyü ebediyen devam ettiremez. Romanın kahramanlarından Roland Deschain'in durup dinlenmeden Kara Kule'yi araması, öykünün başından beri onu izleyen okuyucuların sabrını taşırdığını düşünüyor yazar ve serinin son kitabında -biraz da okuru düşünerek- Roland'ın ve arkadaşlarının macerasına devam ediyor...

Herkes bir yana dağıldığı halde Roland'ın katet'i henüz bir bütün halindedir. Susannah-Mia (1999 yazında), Dixie Pig'den Fedic doğum odasına -aslında burası bir dehşetler odasıdır- taşınır.

Jake ve Peder Callahan, Oy ile birlikte ellerinde silahlarla Lexington Caddesi ile Altmış Birinci Sokak'ın köşesindeki restorana dalarlar. Düşmanlarının sayısını ve ne denli tehlikeli olduklarını bilmemektedirler.

Bu arada Roland ve Eddie 1977'de Maine'de, John Cullum ile gaipten gelenlerin bölgesi olan Turtleback Yolu'nu aramaktadırlar. Ümitsizce diğerlerinin, özellikle Susannah'nın yanına ulaşmak istemektedirler. Ama sonunda yalnızca geçiş yapmak istedikleri dünyanın önemli olduğunu fark ederler.
Böylece, roman tıpkı Stephen King'in hayal dünyasının en üst sınırına açılan bir kapı gibi açılır. Bunca yol kat edip buraya geldiniz. Belki arkanızdan bir kapının çarparak kapandığını duyacaksınız. Kara Kule'ye hoş geldiniz.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2005
 • Sayfa Sayısı:
  880
 • ISBN:
  9789752105799
 • Orijinal Adı:
  The Dark Tower 7
 • Çeviri:
  Canan Kim
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Gökhan 
 18 Kas 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · 7/10 puan

(Bu inceleme sadece Kule ile ilgili değil serinin tamamıyla ilgilidir.)
Kara Kule Serisini okumaya başlamadan önce seriyi uzunca bir süre araştırdım, hakkında onlarca olumlu, olumsuz yorum okudum (İlk göz ağrım Yüzüklerin Efendisi ile bile kıyaslayanlar vardı - tabi şimdi bu arkadaşlara sadece gülüyorum) seriyi çok beğenenler olduğu gibi, yarım bırakanların sayısı da az değildi ve nihayetinde türü ve Stephen King'i sevdiğim için seriyi temin edip okumaya başladım.
Açıkça söyleyebilirim ki, sonradan eklenen Anahtar Deliğinden Esen Rüzgar (yazarın deyimiyle Kara Kule 4.5) ile 8 kitaba çıkan Kara Kule serisi bende beklediğim etkiyi yaratmadı. Roland, Eddie, Susannah, Jack, en sevdiğim Oy hepsi birbirinden sağlam karakterlerdi ama hikaye bir türlü vadettiği seviyeye çıkamadı. Tabi bunda bazı abartılı olumlu yorumların yarattığı yüksek beklentinin etkisi de büyük.
Özellikle Stephen King'in trafik kazası geçirdikten sonra yaşadığı, serinin yarım kalabileceği endişesiyle bir an önce seriyi tamamlama isteği pek olumlu sonuç vermemiş. Özellikle kitabın sonu çok bilinen bir filmin sonuyla aynı olmuş (Okuyan herkes bu filmi anlamıştır ama okuyacaklar için büyük bir Spoiler olacağı için bu filmin adını burada yazmıyorum ancak tahmin yürütecekler için şunu söyleyebilirim Yüzüklerin Efendisi değil) bu nedenle de "vay bee" dedirten bir son olmadı.
Yinede herşeye rağmen seriyi okuduğum için kesinlikle pişman değilim. Hayal dünyama "Oy" gibi unutulmaz bir karakter hediye etti :)
Kısaca şunu söyleyebilirim beklentinizi çok yüksek tutmazsanız sağlam karakterlerin olduğu uzun bir yolculuk sizleri bekliyor.

Ramazan Kudat 
16 Eyl 10:09 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Peşin ek: Serinin sadece bu son kitabına ait bir inceleme değil serinin geneline hitaben bir incelemedir. Fırsat buldukça serinin diğer kitapları içinde münferit incelemeler yapacağım. Şimdilik böyle duruversin. Aklımdakiler aradan çıksın kafam rahat etsin.

Kendisi ile şiddetli geçimsizlik yaşadığım başımın tatlı belası, serininde son kitabı. Bu seriyi üniversite sınavına hazırlanırken iki-üç ay gibi bir sürede okumuştum, tüm o sınav telaşesi ve hazırlığı içinde. Ne kadar çabuk okuyabildiğimi değilde, serinin ne kadar sürükleyici ve bağlayıcı olduğunu belirtmek istiyorum burada. Seri temel yedi kitabından ve bir yan kitaptan oluşuyor. Toplamda dört bin sayfa sayısının üzerinde ufak bir külliyat kendince. Serinin aynı zamanda çizgi romanlarıda mevcut. Serinin bir diğer özelliği ise Stephen King'in diğer bazı romanları ile de bağlantılı olması.

Paralel evrenlere meraklı mısınız? Zaman kavramı sizi düşün düşün deli mi ediyor? Alternatif hikayaler seviyor, fantastik kurguya bayılıyor musunuz? Hatta fantastikte yetmez western kovboylarıda mı olsun diyorsunuz. Hatta ve hatta o da yetmez fantastik kitaplar başka hayali dünyalarla değil de biraz bizim kendi dünyamızla ilgili olsun, burada geçen hikayaleri buradan gelme karakterleri mi olsun istiyorsunuz?
Aradığınız aramadığınız ne varsa hepsini bu seride bulacaksınız eminim.

Tek bir kusuru var serinin benim gözümde. Stephen King ne kadar sonunun öyle bitmesi gerektiğini düşünsede ben açıkçası orada kahroldum. Kendisi, zat-ı ile o an yanımda olsa hiç kimse bir daha yeni bir King kitabı okuyamazdı. Çünkü ellerimde kalırdı. Neyse velhasıl kelam her şeye rağmen güzel bir seridir okumanızı tavsiye ederim.

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Stephen King'in en iyi roman serisi. 1977 yılında yazmaya başladığı seriyi 2005 de tamamladı, bu arada çok ciddi bir trafik kazası da geçirdi ve dünyada Kara Kule okuyucularında son kitap yazılamayacakmı korkusu oluşmuştu. Yazarın Tolkin'den etkilenerek başladığı seri Dünya'da büyük başarı sağladı. Roland ile başlayan yolculuk kulede sona eriyor. Yazarın hayal gücünün ne kadar kuvvetli olduğu ayrıca dehası kitaptaki olay ve boyut örgüsünde ortaya çıkıyor. İlk kitap "silahşör" den başlanarak sıradan okunmalıdır.

Dilek Kırmızıyüz 
14 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Serinin ilk 2 kitabini bitirme sabrini gosterirseniz (çeviri bir facia), Kara Kule sizi bekliyor tavsiye ederim :)

mehmet soyutemiz 
 16 Ağu 20:00 · Kitabı okudu · 17 günde · 1/10 puan

sanırım hayatımda bu kadar kötü bir seri okumadım. Okumayın!!! Asam 7 kitap yazmış - güya yazmış - resmen her birinde ayrı sıvamış. Bu kitap için harcadığım zamanda kim bilir kaç kitap okurdum... Yazar, burda kendini basit bir pazarlamacı gibi göstermiş ve diğer kitaplarımıda okuyun; bakın bu karakter şurdan; şu karakter diğer taraftan gibi abuk subuk şeylerler yazmıştır. Vesselam tekrarlayım -OKUMAYIN-
Ben niye okudum peki; para verdim 7 sini birden aldım ve sırf verdiğim paranın hatırına okudum.

Kitaptan 2 Alıntı

Onur BC 
04 Ağu 13:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir adam alışkanlıklarını paylaşmaya tahammül edemiyorsa bırakma zamanı gelmiş demektir.

Kule - Kara Kule 7, Stephen KingKule - Kara Kule 7, Stephen King
Gökhan 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Beş dakika süren savaşlar, binlerce yıl yaşayan efsaneler yaratır"

Kule - Kara Kule 7, Stephen King (Sayfa 19 - Altın Kitaplar)Kule - Kara Kule 7, Stephen King (Sayfa 19 - Altın Kitaplar)