Küllerinden Doğan Dil ve Roman

8,2/10  (6 Oy) · 
15 okunma  · 
6 beğeni  · 
894 gösterim
"Küllerinden Doğan Dil ve Roman", Mehmed Uzun’un 1997-2004 yılları arasında, yerli-yabancı pek çok gazete ve dergide yayınlanmış söyleşilerinden oluşan bir derleme.

Necmiye Alpay’ın önsözüyle sunduğumuz "Küllerinden Doğan Dil ve Roman", Uzun’un edebiyat, sanat ve politika ekseninde gerçekleştirdiği, modern bir Kürt roman dili yaratma, evrensellik, çokkültürlülük ve çokdillilik üzerine düşüncelerini bütün açıklığıyla ortaya koyuyor.

Uzun, yalnızca Kürt dili ve edebiyatı açısından değil, Türkiye ve dünya edebiyatı açısından da yaşamsal önemde bir yazar.

Modern Kürtçe roman dilinin yaratıcısı olması bu sav için gerekli dayanağı sağlamaya bir başına yeterli. Ama bundan bağımsız düşünülebilirse, romanları da öyle; özellikle son romanı Dicle ikilisiyle birlikte. Üçüncü bir dayanak daha var: Uzun'un, poetikasını net bir biçimde ortaya koyduğu edebiyat dışı yazı ve söyleşileri.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  311
 • ISBN:
  9789752731004
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ozan Sezer 
06 May 01:47 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitap tamamen Mehmet Uzunun söyleşilerinin derlemelerinden oluşturulmuş benim için oldukca akıcı bir eser kitapta söyleşiler dışında Mehmet Uzunun kürtçe yazmadındaki amaç o kadar güzel bir şekilde üstüne basa basa vurgulanmış ki Uzunun edebi kimliğini kürtçe üzerine kurmasına hayran kalıyorsunuz

özlem dnzhn 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Mezapotanya'dan İsveç uzanan bir hayat hikayesi var yazarın...
Röportajların derlenmesiyle oluşan kitapta yazar çektiği zorlukları ve anlayamadığı durumlara rağmen içindeki umut ağacını sulamaya devam ediyor...(okuyunca neyi kastettiğimi anlayacak okurlar.)

Kitaptan 17 Alıntı

Barış Ateş 
28 Şub 23:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tarih bize ,yalnızca karın doyurmanın karın doyurmadığını gösterdi.En temel ihtiyaç :özgürlük ve eşitlik.

Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 11 - İthaki Yayınları)Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 11 - İthaki Yayınları)
özlem dnzhn 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Geçtiğimiz yüzyıl zalim ve şiddet doluydu. Ben sürekli yen yüzyılın eskisinin tekrarı olamayacağı üzerine yazıyorum. Unutmaya hakkımız yok, çünkü o zaman tüm bunlar yeniden yaşanabilir.

Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 211)Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 211)
özlem dnzhn 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kürtçe benim anadilimdi ve yasaklanmıştı. Bu nedenle yasaklanmış bir dilde yazmanın ahlaklı olduğunu düşünüyorum. Anadilin korunması ve kollanması ahlaki bir konu. Ben katil olmak istemiyorum.

Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 222)Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 222)
özlem dnzhn 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

1971 yılında Türk ordusu askeri bir darbe yaptı. Bütün Kürt eylemciler ve entelektüeller tutuklandılar ve 18 yaşındaki Mehmed Uzun'un kendine kültürüne duyduğu ilgi , onun 20 ay hapis yatmasına neden oldu. Diyarbakır'da askeri bir hapishanede korkunç koşullar altında geçirdiği ilk tutukluluk dönemini anlatırken :
"Hapishane benim için bir üniversite oldu. Orada Kürt ozanlar ve entelektüeller tanıdım. Bu insanlar bana dünyanın en eski dillerinden biri olan ve yukarı Mezapotamya'nın tarihi dillerinin bir mozaiği olan kendi dilimi öğrettiler. Hapishanede güzelim ozanları, tarih anlatıcıları dinlerken bu dile ve Kürt öykülerine aşık oldum," diyor.

Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 304)Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 304)
özlem dnzhn 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan hayatında tesadüflerin yeri çok önemlidir, ama o tesadüfleri nasıl kullanacağınızı siz belirlersiniz, sizin birikimleriniz, sizin kültürel durumlarınız belirler.Yoğunlaştığınız konular uygunsa, siz o tesadüfleri çok çok iyi kullanıp, onlardan bütün insanların hizmetinde olacak bir insani eser yaratabilirsiniz. Ama buna uygun değilseniz , hiçbir şey ortaya çıkaramazsınız, üç beş kelime anlatıp geçersiniz ve yok olursunuz.

Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 291)Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 291)
özlem dnzhn 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Benim çocukluğum sözlü Kürt edebiyatının, destanlarının tatlarıyla doluydu. Onlar sadece beni değil, bütün Kürt çocuklarını yaşamla ilgili motive etti. Çoğu yerde insanlar dili yaratır, ama Kürtlerin koşullarında , 150 yıldan bu yana dil insanları yaratıyor, onlara güç ve farklı bir ruh veriyor.

Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 270)Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 270)
özlem dnzhn 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan, dilinin, kimliğinin ve kültürünün yok edilmesi durumuyla karşı karşıya kaldığında anılarına daha da sıkı sarılıyor, hatıraları canlandırarak tüm bunları hayatta tutuyor. Anılar yenileşmeyi getirirler ve insanı geliştirirler. Bu kavramı, nostaljiyle karıştırmamalı;çünkü nostalji bu denli dolu bir kavram değildir

Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 207)Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 207)
özlem dnzhn 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Doğunun resmi tarihi, egemen güçlerin hizmetinde kullanılabilecek bir araç olmak üzere yazılmış koca bir yalan olduğu için, buna bir anti-tarih denebilir. İnsanlar ulusal devlet kurmaya çalışırlarken, gerçeği ve tarihi silip onun yerine resmi ideoloji olarak, tarihin resmi yorumu olarak ideolojiyi getirdiler.

Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 156)Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 156)
2 /