Küllerinden Doğan Dil ve Roman

8,6/10  (7 Oy) · 
33 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.038 gösterim
"Küllerinden Doğan Dil ve Roman", Mehmed Uzun’un 1997-2004 yılları arasında, yerli-yabancı pek çok gazete ve dergide yayınlanmış söyleşilerinden oluşan bir derleme.

Necmiye Alpay’ın önsözüyle sunduğumuz "Küllerinden Doğan Dil ve Roman", Uzun’un edebiyat, sanat ve politika ekseninde gerçekleştirdiği, modern bir Kürt roman dili yaratma, evrensellik, çokkültürlülük ve çokdillilik üzerine düşüncelerini bütün açıklığıyla ortaya koyuyor.

Uzun, yalnızca Kürt dili ve edebiyatı açısından değil, Türkiye ve dünya edebiyatı açısından da yaşamsal önemde bir yazar.

Modern Kürtçe roman dilinin yaratıcısı olması bu sav için gerekli dayanağı sağlamaya bir başına yeterli. Ama bundan bağımsız düşünülebilirse, romanları da öyle; özellikle son romanı Dicle ikilisiyle birlikte. Üçüncü bir dayanak daha var: Uzun'un, poetikasını net bir biçimde ortaya koyduğu edebiyat dışı yazı ve söyleşileri.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  311
 • ISBN:
  9789752731004
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ozan Sezer 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitap tamamen Mehmet Uzunun söyleşilerinin derlemelerinden oluşturulmuş benim için oldukca akıcı bir eser kitapta söyleşiler dışında Mehmet Uzunun kürtçe yazmadındaki amaç o kadar güzel bir şekilde üstüne basa basa vurgulanmış ki Uzunun edebi kimliğini kürtçe üzerine kurmasına hayran kalıyorsunuz

özlem dnzhn 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Mezapotanya'dan İsveç uzanan bir hayat hikayesi var yazarın...
Röportajların derlenmesiyle oluşan kitapta yazar çektiği zorlukları ve anlayamadığı durumlara rağmen içindeki umut ağacını sulamaya devam ediyor...(okuyunca neyi kastettiğimi anlayacak okurlar.)

mahmut yiğiter 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Mehmed Uzun bu kitabında kürtçe roman dilini nasıl yarattığını, bunun için çektiği sıkıntıları çeşitli söyleşilerle dile getirmiştir. kürtçe gibi yasaklı bir dilden bir dilin küllerinden bir roman dilinin yaratılmasını anlatıyor...

Kitaptan 18 Alıntı

özlem dnzhn 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

" Kürtlerin kendi tarihlerini tanımaya ihtiyaçları var. ben çocukken Türk edebiyatı ve Türk tarih kitapları okudum. buralarda Kürtlerden 'Dağ Türkleri' ya da 'Eşkiyalar' olarak söz ediliyor ve Kürt diye bir halkın ya da böyle bir dilin varlığı reddediliyordu. Bu ideolojiye uyan binlerce kitap yazıldı ve bu bir yalandı. Kürtler konusunda her şey söylenebilir ama olmadıkları söylenemez!"

Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 156)Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 156)
özlem dnzhn 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kürtçe benim anadilimdi ve yasaklanmıştı. Bu nedenle yasaklanmış bir dilde yazmanın ahlaklı olduğunu düşünüyorum. Anadilin korunması ve kollanması ahlaki bir konu. Ben katil olmak istemiyorum.

Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 222)Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 222)
özlem dnzhn 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ben romanlarımı Kürtçe yazıyorum ve romanlarım sadece Kürtçe değil birçok dilde de yayınlanıyor. Dil zayıf ve yetersiz olsaydı ben bu romanları yaratabilir miydim?... Yetersizlik bize özgüdür, dil yetersiz olsaydı bugüne kadar nasıl yaşayabilirdi? Ne devlet var, ne kurum, ne kuruluş, ne enstitü, iki yüz yıldır bu dili yok etmek istiyorlar...
Ortada bir güç yoksa bu dil nasıl bugüne dek geldi?

Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 124)Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 124)

Aşkın ,sevginin ,dostluğun ve arkadaşlığın,kardeşliğin yaşaması için insanoğlu neleri terk etmeli? Kölelik daha sistematik bir formatla karşımızda,ırkçılık,gençlerin bir vampir gibi kanını emmekte ....

Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 171)Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 171)
Barış Ateş 
28 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tarih bize ,yalnızca karın doyurmanın karın doyurmadığını gösterdi.En temel ihtiyaç :özgürlük ve eşitlik.

Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 11 - İthaki Yayınları)Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 11 - İthaki Yayınları)
özlem dnzhn 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

1971 yılında Türk ordusu askeri bir darbe yaptı. Bütün Kürt eylemciler ve entelektüeller tutuklandılar ve 18 yaşındaki Mehmed Uzun'un kendine kültürüne duyduğu ilgi , onun 20 ay hapis yatmasına neden oldu. Diyarbakır'da askeri bir hapishanede korkunç koşullar altında geçirdiği ilk tutukluluk dönemini anlatırken :
"Hapishane benim için bir üniversite oldu. Orada Kürt ozanlar ve entelektüeller tanıdım. Bu insanlar bana dünyanın en eski dillerinden biri olan ve yukarı Mezapotamya'nın tarihi dillerinin bir mozaiği olan kendi dilimi öğrettiler. Hapishanede güzelim ozanları, tarih anlatıcıları dinlerken bu dile ve Kürt öykülerine aşık oldum," diyor.

Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 304)Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 304)
özlem dnzhn 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Benim çocukluğum sözlü Kürt edebiyatının, destanlarının tatlarıyla doluydu. Onlar sadece beni değil, bütün Kürt çocuklarını yaşamla ilgili motive etti. Çoğu yerde insanlar dili yaratır, ama Kürtlerin koşullarında , 150 yıldan bu yana dil insanları yaratıyor, onlara güç ve farklı bir ruh veriyor.

Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 270)Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 270)
özlem dnzhn 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Geçtiğimiz yüzyıl zalim ve şiddet doluydu. Ben sürekli yen yüzyılın eskisinin tekrarı olamayacağı üzerine yazıyorum. Unutmaya hakkımız yok, çünkü o zaman tüm bunlar yeniden yaşanabilir.

Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 211)Küllerinden Doğan Dil ve Roman, Mehmed Uzun (Sayfa 211)
2 /