Kültür Endüstrisi - Kültür Yönetimi

7,4/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
4 beğeni  · 
632 gösterim
Adorno "Kültür Endüstrisi" kavramını Nazizm sona ererken ortaya atar (1944). Yıllar sonra bu kavrama geri dönerek "Kültür Endüstrisine Genel Bir Bakış" makalesini yazar (1963). Bu arada "Kültür ve Yönetim" üzerine düşüncelerini de yayınlamıştır (1960). Bu kitapta derlenen yukarıdaki üç yazı, gerek kültür kuramı, gerekse kültürel hayatın dönüşümü konusundaki eleştirel çalışmaların vazgeçilmez kaynaklarını oluşturur. 19. yüzyılda, Endüstri Devrimi'nin akılcılığına karşıt bir anlamda tanımlanan sanatın nasıl giderek maddi üretim süreçlerine ve onları yöneten akla yenik düştüğünü anlatırlar. Endüstriyel mantığın ve bürokratik işletme disiplinlerinin denetimine giren modern sanatın özerkliğini ve eleştirelliğini yitirmesini incelerler. Adorno'nun düşüncelerinin ufkunda, kültür ve sanat yönetiminin zamanımızdaki baş döndürücü yükselişini izleriz.
Adorno kültür endüstrisinin gidişatını da, yol açtığı tehdidi de açıkça görmüştür. En kötümser tahminlerinin zamanla gerçekleşmesi, kültür endüstrisi üzerine yazdıklarının, rahatsız edici de olsa, ne kadar çağdaş olduğunu gösterir.
-J. M. Bernstein-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2007
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789750505256
 • Çeviri:
  Elçin Gen, Mustafa Tüzel, Nihat Ülner
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Cavanşir Gadimov 
01 Şub 14:20 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Adorno ve Horkheimer'in kültür endüstrisi kavramı üzerinde üç makalenin yer aldığı bir kitap. Özellikle sosyal bilimler ve iletişim bilimleri ile ilgilenen ve okuyan kişilerin Frankfurt okulunun bu üyelerinin geliştirdiği kültür endüstrisi kavramını anlayabilmek için güzel bir kitap.
https://kitapokurum.blogspot.com.tr/...ltur-endustrisi.html

Selim KOÇ 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

T.W. Adorno Kültür endüstrisi kavramıyla, ortak bir çaba ve doğal bir süreç sonrasında ortaya çıkan kültürün bir meta halini almasını ve bu süreçte kitle iletişim araçlarının üstlendiği rolü gündeme getirmiştir. Kitap içerik olarak gayet güzel olmasına karşın dili bana biraz farklı geldi. Kullanılan kelimelere yabancı olduğumdanmıdır bilmiyorum ama ilk okuyuşta anlamlandıramadığım birçok şey oldu.

Kitaptan 5 Alıntı

Cavanşir Gadimov 
 01 Şub 22:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sanat yapıtları çileci ve utanmazdır, kültür endüstrisi ise pornografik ve iffetli. Böylelikle aşkı bir aşk macerasına indirger.”

Kültür Endüstrisi - Kültür Yönetimi, Theodor W. Adorno (Sayfa 71)Kültür Endüstrisi - Kültür Yönetimi, Theodor W. Adorno (Sayfa 71)
Selim KOÇ 
 13 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Trajik film, bir islah etme kurumuna dönüşmüştür. Sistemin baskısı altındaki varoluşları yüzünden cesaretleri kırılan kitleler, öfekenin ve hırçınlığın her yerde görüldüğü uygarlığı zorla uygulanan davranışlar biçiminde ortaya koyarlar; düzene boyun eğmeleri, acımasız yaşamın görüntüleri ve ona maruz kalanların örnek tutumları sayesinde sağlanır. Kültür, devrimci içgüdüler kadar barabar içgüdülerin evcilleştirilmesine de her zaman katkıda bulunmuştur. Endüstrileşmiş kültür bundan fazlasını yapar. O, bu acımasız yaşamın hangi koşullarda sürdürülebileceğini zihinlere kazır.

Kültür Endüstrisi - Kültür Yönetimi, Theodor W. Adorno (Sayfa 89 - İletişim)Kültür Endüstrisi - Kültür Yönetimi, Theodor W. Adorno (Sayfa 89 - İletişim)
Kirkor Cezveciyan 
 11 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kültür Endüstrisi
Çekilişte dünya seyahati kazanma umutlarının suya düşmesi, seyahatin izleyeceği güzergâhta çekilen birebir fotoğrafların yarattığı hayal kırıklığına karşılık gelir.

Kültür Endüstrisi - Kültür Yönetimi, Theodor W. Adorno (Sayfa 83 - İletişim)Kültür Endüstrisi - Kültür Yönetimi, Theodor W. Adorno (Sayfa 83 - İletişim)
Kirkor Cezveciyan 
11 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Personality (kişilik), parlak beyaz dişlere sahip olmanın, duygulardan ve ter kokusundan kurtulmanın ötesinde pek anlam taşımaz"

Kültür Endüstrisi - Kültür Yönetimi, Theodor W. Adorno (Sayfa 107 - İletişim)Kültür Endüstrisi - Kültür Yönetimi, Theodor W. Adorno (Sayfa 107 - İletişim)