Kültürden İrfana

9,4/10  (11 Oy) · 
31 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.436 gösterim
rfan, düşüncenin bütün kutuplarını kucaklayan bir kelime. Tecessüsü madde dünyasına çivilemeyen, zekâyı zirvelere kanatlandıran, beşerîyi ilâhi ile kutsîleştiren, uzun ve çileli bir nefis terbiyesi. İslâm, insanı parçalamaz. İrfan, kemâle açılan kapı, amelle taçlanan ilim. Batı'nın "kültüründe bu zenginlik, bu ihtişam, bu hayata istikamet veriş yok. İrfan bir mevhibedir. Cehitle gelişen bir mevhibe. Kültür, katı, fa­kir ve tek buutlu bir lâfız. İrfan, beşeri beşer yapan vasıfların bütünüdür. Kültür, homo ekonomikus'un kanlı fetihlerini gizlemeye yarayan bir şal. İrfan, dinî ve dünyevî diye ikiye ayrılamaz. Yani her bütün gibi tecezzi kabul etmez. Cemil MERİÇ Kültürden İrfana
 • Baskı Tarihi:
  1986
 • Sayfa Sayısı:
  493
 • ISBN:
  9789750511899
 • Yayınevi:
  İnsan Yayınları
 • Kitabın Türü:
mefkure 
15 Şub 2016 · Puan vermedi

Bilgi dolu bir kitap. Kitabı okurken Cemil MERİÇ'in (çok kullandığı tabir ile) "tecessüs" yönünün kuvvetli olduğunun idrakine varıyor insan. Her bilgi her insanın ilgi alanına girmeyebilir ve bu yönüyle bazı insanlara sıkıcı gelebilir. Ancak bilgi birikimini artırma gayretinde olan bilgi obur insanlara tavsiye edilebilir bir eser.

Mustafa Babacan 
04 Nis 21:13 · Kitabı okuyor · 10/10 puan

Kitabı okumaya başladığımdan beri aklımda o fikirleri kendimce yorumlamaya çalışıyorum. Bunu sürekli yaşıyorum. Bağımlılık yaptı. Sınavlarım var çalışamıyor bunu okuyorum. Gerçekten doğru laflar eden bir aydın görmek istiyorsanız beklemeyin. Bağımlısı olacaksınız.

Heneman Artes 
31 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir kitap bu kadar mı düşünce haznesiyle yoğrulur. Her bir kelimesi her bir cümlesi büyük anlamlar taşıyan bir kitap kesinlikle. Okutmadan önce okuyunuz efendim :)

tecessüs 
 23 Haz 2016 · Kitabı okudu · 26 günde · Beğendi · 8/10 puan

Cemil Meriç okuyucuyu zarfa değil zarfın içindekine davet ediyor. Bu sebeple okuyucuya merakını kanatlandiracak tefekkür dünyasinin büyük yazarlarini anlatıyor.Mazimizi anlamamıza yardım edecek kitaplar okumayı salık veriyor. Serazad tecessusu bir kenara bırakıp yol haritası çiziyor. Kuşkusuz daha önce cemil Meriç okumayan biri için zor bir kitap. İlk kez c.meriç okuyacaklar için "Bu ülke" kitabını tavsiye ederim.Kültürden irfana bende Celal Nuri ileri, Riza Tevfik , Andre Miguel ve Edward Said gibi yazarlarin kitaplarina tecessüs uyandırdı. Muhakkak sizede mazruftan birşeyler gösterecektir...

Kitaptan 28 Alıntı

Televizyon kültürü diye bir mefhum tanımıyorum. Televizyon, aylak, şuuru iğdiş edilmiş, hiçbir zaman okumak ve düşünmek alışkanlığı kazanmamış sokaktaki adam için icat edilmiş bir nevi afyondur.
Televizyon, şuurdaki son pırıltıları da yok eden bir cehennem makinesidir. Kişiyi gerçek hayattan koparan ve bir hayal dünyasında yaşatan hissi bir istimna...
Tam bir kaçıştır televizyon. Yokluğa, boşluğa, şuursuzluğa açılan bir kapı... Bu korkunç tiryakilik, kurbanlarını batılılaştırmaz batırır.
Kültürün dün de, bugün de, yarın da tek taşıyıcısı vardır: Kitap. Hiçbir düşünce emeksiz fethedilemez. Şahikalara ancak dikenli patikalardan tırmanılabilir. Tefekkür, sürekli bir cehdin hak edilmiş mükafatıdır. Kısaca televizyon kültürü, kültürle münasebetlerini kesmeye karar verenlerin uydurduğu bir yalandır. Batının bütün fuhşiyatını haremimize taşıyan bu kanalizasyonun hayırlı bir işe yarayacağını ummak büyük iyimserlik olur. Sirenlerin şarkısı çok masum bir hayal... Televizyonu dinlerken şuurumuz yarı uykudadır. Bu itibarla seslerin ve renklerin cümbüşü ile bir kat daha sarhoşlaşır ve kendimizden geçeriz. Eskiler "medenileşmek frengileşmek"dir (La civilisation c'est la syphilisation) demiş. Televizyonun cömertçe dağıttığı medeniyet de bu çeşit bir medeniyet.

Kültürden İrfana, Cemil MeriçKültürden İrfana, Cemil Meriç

20.12.1873 - 27.12.1936
Emperyalizm hiç bir zaman Akif kadar müthiş bir düşman tanımamıştır. Akif hem bir ülkenin sesidir, hem de bütün bir kıtanın. Bu çığlığa kulaklarımızı ve gönlümüzü açık bulunduramazsak hatalarımızın sonu gelmez.

Kültürden İrfana, Cemil MeriçKültürden İrfana, Cemil Meriç

Batı, tarihindeki her kepazeliği yüceltirken, kendi geçmişimizde karşımıza çıkan minnacık kusurlara takılıp kalıyoruz.
BU NE ŞUURSUZLUK..!!!
İslâmiyet bir yerde insaftır. İnsafını kaybedenler hiçbir hakikati bütünüyle kavrayamazlar.

Kültürden İrfana, Cemil MeriçKültürden İrfana, Cemil Meriç

Vakanüvisler, zamanı mumyalamış. İnsanoğlu bütün günah ve sevaplarıyla o uçsuz bucaksız kağıt ummanında.

Kültürden İrfana, Cemil Meriç (Sayfa 105)Kültürden İrfana, Cemil Meriç (Sayfa 105)

Ne mutlu bize ki dilimizi de kaybettik. Tarihimiz mührü çözülmemiş bir masal hazinesi.

Kültürden İrfana, Cemil Meriç (Sayfa 34)Kültürden İrfana, Cemil Meriç (Sayfa 34)

İdeolojiler sisle karışıktır ama dumanlı diye ışığı reddedemeyiz. Hiçbir ilim hakikatın bütününü sunmaz. İnsan ilimlerinin hepsi bir yanıyla ideolojidir.

Kültürden İrfana, Cemil Meriç (Sayfa 14 - Mahmut Ali Meriç'in önsözünden)Kültürden İrfana, Cemil Meriç (Sayfa 14 - Mahmut Ali Meriç'in önsözünden)

İrfan düşüncenin bütün kutuplarını kucaklayan bir kelime. İrfan insanoğlunun has bahçesi. Ayırmaz birleştirir. İrfan kendini tanımakla başlar. Kendini tanımak önyargıların köleliğinden kurtulmaktır, önyargıların ve yalanların.

Kültürden İrfana, Cemil Meriç (Sayfa 34)Kültürden İrfana, Cemil Meriç (Sayfa 34)

İdeoloji daima birlik ve beraberlik peşindedir. Ancak muradına eremez çok defa. Birleştireyim derken ayırır.

Kültürden İrfana, Cemil Meriç (Sayfa 67)Kültürden İrfana, Cemil Meriç (Sayfa 67)
3 /