Kültürden İrfana

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.693
Gösterim
Adı:
Kültürden İrfana
Baskı tarihi:
1986
Sayfa sayısı:
493
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750511899
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayıncılık
rfan, düşüncenin bütün kutuplarını kucaklayan bir kelime. Tecessüsü madde dünyasına çivilemeyen, zekâyı zirvelere kanatlandıran, beşerîyi ilâhi ile kutsîleştiren, uzun ve çileli bir nefis terbiyesi. İslâm, insanı parçalamaz. İrfan, kemâle açılan kapı, amelle taçlanan ilim. Batı'nın "kültüründe bu zenginlik, bu ihtişam, bu hayata istikamet veriş yok. İrfan bir mevhibedir. Cehitle gelişen bir mevhibe. Kültür, katı, fa­kir ve tek buutlu bir lâfız. İrfan, beşeri beşer yapan vasıfların bütünüdür. Kültür, homo ekonomikus'un kanlı fetihlerini gizlemeye yarayan bir şal. İrfan, dinî ve dünyevî diye ikiye ayrılamaz. Yani her bütün gibi tecezzi kabul etmez. Cemil MERİÇ Kültürden İrfana
Cemil Meriç, kendi tabiriyle "mütecessis" bir insan. Ve Kültürden İrfana da onun tecessüsünün, yani merakının bizlere aktarımı. Kitabın birinci bölümünden itibaren okuyucuya duyulan saygının her sayfaya işlendiğini dipnotlar ve açıklamalar yoluyla fark edeceksiniz.

Kitap sekiz bölümden oluşmakta, son bölümün büyük bir kısmı Cemil Meriç'le yapılan röportajlardan oluşuyor. Fakat önceki yedi bölüm, tarih ve edebiyatla ilgili çocuk edebiyatından tutun İbn Sina'ya, Tunuslu Hayrettin'e kadar birçok meseleyi ve ilim adamını konu alıyor. Fakat bu bölümlerin neredeyse her makalesinde temeli oluşturan iki mefhum (kavram) her yerde karşımıza çıkıyor ve bizi düşünmeye sevk ediyor: Doğu-Batı karşılaştırması.

Öznel bir yorumda bulunmam gerekirse Bu Ülke ile beraber Kültürden İrfana, hayatımda en çok dipnot okuduğum kitaplar oldu :) Fakat bu durumdan hiç rahatsız olmadım, çünkü kitapta adı geçen bazı tarihî şahsiyetlerin kısa hayat hikâyeleri dipnotlarda verilmişti ve kitabı okurken rehber niteliğindeydi benim için.

Son olarak, Kültürden İrfana veya Cemil Meriç'in herhangi bir kitabını okuyacaksanız yanınızda bir sözlük veya uygulamasını bulundurmanızda fayda var. Cemil Meriç, eserlerinde fazlaca Arapça ve Fransızca kökenli kelime kullanmış. Bilgi dağarcığınızın sınırlarını zorlayacak, ufkunuzu genişletecek bir kitap Kültürden İrfana.
Kültürden İrfana, Cemil Meriç’in okuduğum ilk kitabı. Bu güne kadar Cemil Meriç’i okumamış olmak benim için büyük bir eksiklikti. Cemil Meriç’i yazar olarak araştırdığımızda en çok karşımıza çıkan kavramlar “fikir işçisi” ve “tecessüs” kavramı. “Tecessüs” kavramını okuyucularına ısrarla hatırlatan yazarımız, kendi arayışıyla birlikte okuyucuyu da geniş bir deryaya dalmak için teşvik ediyor. Tecessüs kavramı Türk Dil Kurumu sözlüğünde şöyle ifade ediliyor; Merakını gidermeye çalışma, görme, anlama merakı. Yazarımız, kendi tecessüs ufkuna okuyucuyu da birlikte sürüklüyor ve geniş bir kaynakça için rehberlik ediyor.

Kitabımıza gelecek olursak; Cemil Meriç’in 12 ciltlik külliyatının bu son eserinde, ilk önce kültür ve irfan kavramlarının ontolojik değerlendirmeleriyle kavramsal bir çerçeve çiziyor. Daha sonra ise, bu güne kadar dilimize çevrilen ve çevrilmeyen eserler hakkında o kadar kapsamlı ve karşılaştırmalı değerlendirmeler yapıyor ki, yazarımızın hem yerli hem yabancı kaynaklar hakkındaki derin bilgisine şahit oluyoruz. Yazarımız, kaynaklar hakkında okuyucuyu kendisiyle birlikte uzun bir yolculuğa çıkarırken derin bilgisine rağmen son derece mütevazi bir şekilde referans gösterdiği yazar ve kitapları ön plana çıkarıyor.

Biruni’den İbn Rüşd’e, Efgani’den Abduh’a, Ahmet Hilmi’den Ahmed Cevdet Paşa’ya, Mehmet Akif’den Tevfik Fikret’e, Tunuslu Hayreddin Paşa’dan Celal Nuri’ye kadar bir çok fikir adamı ve kaynaklar hakkında çok geniş bir kaynakça ortaya koyuyor. İslam tarihi ve Osmanlı tarihindeki kaynaklar hakkında geniş bir değerlendirme yapılıyor. Dozzy ve Hammer’in bu boşluğa olan katkısı geniş bir şekilde yer alıyor. Oryantalizm kavramı, ve Doğu’ya uzak Avrupalıların Oryantalizme bakışının da değerlendirildiği bu eserde, bir çok önemli eserin henüz Türkçemize kazandırılamadığı ve kazandırdıklarımızın da yeteri kadar değerini bilmediğimizi öğrenmiş oluyoruz.

6.Bölümde özellikle Gandi’ye, “sivil itaatsizliğe” ve”zor yok” hareketine ayrılmış bölüm oldukça etkileyiciydi. Yazarımızın Gandi’nin ülkesine ve tüm insanlığa çok büyük bir ders verdiğini düşündüğünü ve kütüphanesinde Gandi’yle ilgili bir çok yayın bulunduğunu öğreniyoruz.

7.Bölümde yer alan Sidney Hook’a ait “Tarihte Kahraman” adlı araştırmasının yer aldığı değerlendirmede, fert ve kahramanların tarihsel süreçle olan ilişkilerini çok beğendiğimi ve özellikle yeniçeri ve tanzimat aydınlarını birbirine benzettiği kısımdan çok etkilendiğimi söylemek isterim.

Eseri genel olarak büyük bir ilgiyle ve mahcubiyetle okudum. Yalnız kültür kavramının antropolojik yönünün biraz uzun olduğu için ansiklopedik bilgiye dönüşü, bir de Cela Nuri’ye ayrılan 40 sayfaya yakın kısmının biraz uzun tutulduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte yazarımızı ve tecessüs dünyasını ilgiyle takip etmeye ve külliyatında yer verdiği eserleri referans olarak kabul etmeye devam edeceğim.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.726 Oy)18.322 beğeni41.489 okunma2.728 alıntı174.523 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.268 Oy)7.614 beğeni20.596 okunma3.724 alıntı123.277 gösterim
 • Çile
  9.1/10 (1.006 Oy)1.049 beğeni3.225 okunma1.516 alıntı22.485 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.566 Oy)8.523 beğeni25.169 okunma2.300 alıntı108.756 gösterim
 • Bu Ülke
  9.0/10 (859 Oy)972 beğeni2.529 okunma1.906 alıntı24.884 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (4.799 Oy)5.188 beğeni16.570 okunma934 alıntı57.254 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.230 Oy)8.549 beğeni27.427 okunma789 alıntı133.634 gösterim
 • Tutunamayanlar
  9.0/10 (3.134 Oy)4.940 beğeni7.824 okunma5.067 alıntı126.771 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.470 Oy)5.573 beğeni18.929 okunma776 alıntı96.734 gösterim
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
  8.3/10 (3.031 Oy)3.245 beğeni14.493 okunma796 alıntı44.582 gösterim
Bilgi dolu bir kitap. Kitabı okurken Cemil MERİÇ'in (çok kullandığı tabir ile) "tecessüs" yönünün kuvvetli olduğunun idrakine varıyor insan. Her bilgi her insanın ilgi alanına girmeyebilir ve bu yönüyle bazı insanlara sıkıcı gelebilir. Ancak bilgi birikimini artırma gayretinde olan bilgi obur insanlara tavsiye edilebilir bir eser.
Kitabı okumaya başladığımdan beri aklımda o fikirleri kendimce yorumlamaya çalışıyorum. Bunu sürekli yaşıyorum. Bağımlılık yaptı. Sınavlarım var çalışamıyor bunu okuyorum. Gerçekten doğru laflar eden bir aydın görmek istiyorsanız beklemeyin. Bağımlısı olacaksınız.
“Bu ülke”ye Cemil Meriç gibi bir fikir işçisi bir daha gelir mi bilmem?KÜLTÜRDEN İRFANA deryadan deryaya koşan bir adamın eseri.İçinde neler yokki oryantalizmden,Hammer’e,İbni Sina’dan İbn’i Rüşd’e kadar herşeyi araştırmış ve anlatmış bir mütefekkir.Kültürden İrfana giden yol için bu eseri okuyun.Kültürü öğrendikten irfanı öğrenebileceğiz.Yolumuz uzun...
Cemil Meriç'in yayınlanmış olan son eseri.
"Diğer eserlerimde, bilgi, kültür, umrandan detaylı bahsettim, bu kitabı irfana ayırdım"
anlamında vurguları var.
Evet, kültür irfanla buluşursa, topluma faydalı bir medeniyet zemini oluşur.
Kupkuru bilgi ve kültür, süs bitlisi ve müzelik heykel gibi ziyaretçi bekler değil mi?
Cemil Meriç bu kitabı ile kültür e giden yolda neler okuma nasıl okumak gerektiği Konusunda yol gösteriyor. Kitabı okurken insan kendini cahil hissediyor. Kitap bitince ise düşünce dünyası genişliyor ve beyni nefes almış hissine kapılıyor.
Cemil Meriç okuyucuyu zarfa değil zarfın içindekine davet ediyor. Bu sebeple okuyucuya merakını kanatlandiracak tefekkür dünyasinin büyük yazarlarini anlatıyor.Mazimizi anlamamıza yardım edecek kitaplar okumayı salık veriyor. Serazad tecessusu bir kenara bırakıp yol haritası çiziyor. Kuşkusuz daha önce cemil Meriç okumayan biri için zor bir kitap. İlk kez c.meriç okuyacaklar için "Bu ülke" kitabını tavsiye ederim.Kültürden irfana bende Celal Nuri ileri, Riza Tevfik , Andre Miguel ve Edward Said gibi yazarlarin kitaplarina tecessüs uyandırdı. Muhakkak sizede mazruftan birşeyler gösterecektir...
Bir kitap bu kadar mı düşünce haznesiyle yoğrulur. Her bir kelimesi her bir cümlesi büyük anlamlar taşıyan bir kitap kesinlikle. Okutmadan önce okuyunuz efendim :)
Gerçekten dürüst kalabilen, kendi kalabilen, menfaatlerin dışına çıkabilen parmakla gösterilecek kadar az.
Cemil Meriç
Sayfa 349 - İletişim Yayınları, 2015. 3. baskı
Anlamak istemiyoruz ki hiçbir zafer bedava kazanılmaz.
Cemil Meriç
Sayfa 338 - İletişim Yayınları, 2015. 3. baskı
Sevgi, düşünmenin ilk ve vazgeçilmez şartıdır.
Cemil Meriç
Sayfa 489 - İletişim Yayınları, 2015. 3. baskı
Akıllı ve olgun kişiler ancak ebedî kıymetlerden ve maneviyattan haz duyar, budalalar ise şehvetlerinin ve hislerinin esiridir.
Cemil Meriç
Sayfa 211 - İletişim Yayınları, 2015. 3. baskı
Kültürün dün de, bugün de, yarın da tek taşıyıcısı vardır: Kitap. Hiçbir düşünce emeksiz fethedilemez.
Cemil Meriç
Sayfa 492 - İletişim Yayınları, 2015. 3. baskı
İrfan kendini tanımakla başlar. Kendini tanımak, önyargıların köleliğinden kurtulmaktır. Önyargıların ve yalanların.
Cemil Meriç
Sayfa 33 - İletişim Yayınları, 2015. 3. baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kültürden İrfana
Baskı tarihi:
1986
Sayfa sayısı:
493
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750511899
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayıncılık
rfan, düşüncenin bütün kutuplarını kucaklayan bir kelime. Tecessüsü madde dünyasına çivilemeyen, zekâyı zirvelere kanatlandıran, beşerîyi ilâhi ile kutsîleştiren, uzun ve çileli bir nefis terbiyesi. İslâm, insanı parçalamaz. İrfan, kemâle açılan kapı, amelle taçlanan ilim. Batı'nın "kültüründe bu zenginlik, bu ihtişam, bu hayata istikamet veriş yok. İrfan bir mevhibedir. Cehitle gelişen bir mevhibe. Kültür, katı, fa­kir ve tek buutlu bir lâfız. İrfan, beşeri beşer yapan vasıfların bütünüdür. Kültür, homo ekonomikus'un kanlı fetihlerini gizlemeye yarayan bir şal. İrfan, dinî ve dünyevî diye ikiye ayrılamaz. Yani her bütün gibi tecezzi kabul etmez. Cemil MERİÇ Kültürden İrfana

Kitabı okuyanlar 113 okur

 • Drkitapsever
 • Nisa Nisa
 • Ümit Akyiğit
 • Muhammed Nurullah Yiğit
 • Mavitrk
 • Uğur Kaya
 • İndicavia
 • M à t r u ş k à
 • s.nur
 • Hasan Aydın

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.4
14-17 Yaş
%2.7
18-24 Yaş
%18.9
25-34 Yaş
%36.5
35-44 Yaş
%28.4
45-54 Yaş
%9.5
55-64 Yaş
%2.7
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%25.9
Erkek
%74.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42.5 (17)
9
%27.5 (11)
8
%20 (8)
7
%5 (2)
6
%2.5 (1)
5
%0
4
%2.5 (1)
3
%0
2
%0
1
%0