Kültürden İrfana

·
Okunma
·
Beğeni
·
4309
Gösterim
Adı:
Kültürden İrfana
Baskı tarihi:
1986
Sayfa sayısı:
493
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750511899
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayıncılık
rfan, düşüncenin bütün kutuplarını kucaklayan bir kelime. Tecessüsü madde dünyasına çivilemeyen, zekâyı zirvelere kanatlandıran, beşerîyi ilâhi ile kutsîleştiren, uzun ve çileli bir nefis terbiyesi. İslâm, insanı parçalamaz. İrfan, kemâle açılan kapı, amelle taçlanan ilim. Batı'nın "kültüründe bu zenginlik, bu ihtişam, bu hayata istikamet veriş yok. İrfan bir mevhibedir. Cehitle gelişen bir mevhibe. Kültür, katı, fa­kir ve tek buutlu bir lâfız. İrfan, beşeri beşer yapan vasıfların bütünüdür. Kültür, homo ekonomikus'un kanlı fetihlerini gizlemeye yarayan bir şal. İrfan, dinî ve dünyevî diye ikiye ayrılamaz. Yani her bütün gibi tecezzi kabul etmez. Cemil MERİÇ Kültürden İrfana
493 syf.
·151 günde·Beğendi·10/10
Cemil Meriç, kendi tabiriyle "mütecessis" bir insan. Ve Kültürden İrfana da onun tecessüsünün, yani merakının bizlere aktarımı. Kitabın birinci bölümünden itibaren okuyucuya duyulan saygının her sayfaya işlendiğini dipnotlar ve açıklamalar yoluyla fark edeceksiniz.

Kitap sekiz bölümden oluşmakta, son bölümün büyük bir kısmı Cemil Meriç'le yapılan röportajlardan oluşuyor. Fakat önceki yedi bölüm, tarih ve edebiyatla ilgili çocuk edebiyatından tutun İbn Sina'ya, Tunuslu Hayrettin'e kadar birçok meseleyi ve ilim adamını konu alıyor. Fakat bu bölümlerin neredeyse her makalesinde temeli oluşturan iki mefhum (kavram) her yerde karşımıza çıkıyor ve bizi düşünmeye sevk ediyor: Doğu-Batı karşılaştırması.

Öznel bir yorumda bulunmam gerekirse Bu Ülke ile beraber Kültürden İrfana, hayatımda en çok dipnot okuduğum kitaplar oldu :) Fakat bu durumdan hiç rahatsız olmadım, çünkü kitapta adı geçen bazı tarihî şahsiyetlerin kısa hayat hikâyeleri dipnotlarda verilmişti ve kitabı okurken rehber niteliğindeydi benim için.

Son olarak, Kültürden İrfana veya Cemil Meriç'in herhangi bir kitabını okuyacaksanız yanınızda bir sözlük veya uygulamasını bulundurmanızda fayda var. Cemil Meriç, eserlerinde fazlaca Arapça ve Fransızca kökenli kelime kullanmış. Bilgi dağarcığınızın sınırlarını zorlayacak, ufkunuzu genişletecek bir kitap Kültürden İrfana.
493 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10
Kültürden İrfana, Cemil Meriç’in okuduğum ilk kitabı. Bu güne kadar Cemil Meriç’i okumamış olmak benim için büyük bir eksiklikti. Cemil Meriç’i yazar olarak araştırdığımızda en çok karşımıza çıkan kavramlar “fikir işçisi” ve “tecessüs” kavramı. “Tecessüs” kavramını okuyucularına ısrarla hatırlatan yazarımız, kendi arayışıyla birlikte okuyucuyu da geniş bir deryaya dalmak için teşvik ediyor. Tecessüs kavramı Türk Dil Kurumu sözlüğünde şöyle ifade ediliyor; Merakını gidermeye çalışma, görme, anlama merakı. Yazarımız, kendi tecessüs ufkuna okuyucuyu da birlikte sürüklüyor ve geniş bir kaynakça için rehberlik ediyor.

Kitabımıza gelecek olursak; Cemil Meriç’in 12 ciltlik külliyatının bu son eserinde, ilk önce kültür ve irfan kavramlarının ontolojik değerlendirmeleriyle kavramsal bir çerçeve çiziyor. Daha sonra ise, bu güne kadar dilimize çevrilen ve çevrilmeyen eserler hakkında o kadar kapsamlı ve karşılaştırmalı değerlendirmeler yapıyor ki, yazarımızın hem yerli hem yabancı kaynaklar hakkındaki derin bilgisine şahit oluyoruz. Yazarımız, kaynaklar hakkında okuyucuyu kendisiyle birlikte uzun bir yolculuğa çıkarırken derin bilgisine rağmen son derece mütevazi bir şekilde referans gösterdiği yazar ve kitapları ön plana çıkarıyor.

Biruni’den İbn Rüşd’e, Efgani’den Abduh’a, Ahmet Hilmi’den Ahmed Cevdet Paşa’ya, Mehmet Akif’den Tevfik Fikret’e, Tunuslu Hayreddin Paşa’dan Celal Nuri’ye kadar bir çok fikir adamı ve kaynaklar hakkında çok geniş bir kaynakça ortaya koyuyor. İslam tarihi ve Osmanlı tarihindeki kaynaklar hakkında geniş bir değerlendirme yapılıyor. Dozzy ve Hammer’in bu boşluğa olan katkısı geniş bir şekilde yer alıyor. Oryantalizm kavramı, ve Doğu’ya uzak Avrupalıların Oryantalizme bakışının da değerlendirildiği bu eserde, bir çok önemli eserin henüz Türkçemize kazandırılamadığı ve kazandırdıklarımızın da yeteri kadar değerini bilmediğimizi öğrenmiş oluyoruz.

6.Bölümde özellikle Gandi’ye, “sivil itaatsizliğe” ve”zor yok” hareketine ayrılmış bölüm oldukça etkileyiciydi. Yazarımızın Gandi’nin ülkesine ve tüm insanlığa çok büyük bir ders verdiğini düşündüğünü ve kütüphanesinde Gandi’yle ilgili bir çok yayın bulunduğunu öğreniyoruz.

7.Bölümde yer alan Sidney Hook’a ait “Tarihte Kahraman” adlı araştırmasının yer aldığı değerlendirmede, fert ve kahramanların tarihsel süreçle olan ilişkilerini çok beğendiğimi ve özellikle yeniçeri ve tanzimat aydınlarını birbirine benzettiği kısımdan çok etkilendiğimi söylemek isterim.

Eseri genel olarak büyük bir ilgiyle ve mahcubiyetle okudum. Yalnız kültür kavramının antropolojik yönünün biraz uzun olduğu için ansiklopedik bilgiye dönüşü, bir de Cela Nuri’ye ayrılan 40 sayfaya yakın kısmının biraz uzun tutulduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte yazarımızı ve tecessüs dünyasını ilgiyle takip etmeye ve külliyatında yer verdiği eserleri referans olarak kabul etmeye devam edeceğim.
493 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Bir bilgi hazinesi.. Kitap incelediği konular ve verdiği kaynaklar bakımından müthiş bir eser. Okurken okumanız gerek kitapları da not almanız gerekecek gerek yerli gerek yabancı kaynaklardan tavsiye edilen kaynaklar o kadar çok ki nereden başlamanız gerekecek şaşıracaksınız. Kitabı okurken cehaletinizin farkına varmanız ve Cemil Meriç'i rahmetle anmanız kaçınılmaz olacaktır. İyi okumalar.
493 syf.
·Puan vermedi
Bilgi dolu bir kitap. Kitabı okurken Cemil MERİÇ'in (çok kullandığı tabir ile) "tecessüs" yönünün kuvvetli olduğunun idrakine varıyor insan. Her bilgi her insanın ilgi alanına girmeyebilir ve bu yönüyle bazı insanlara sıkıcı gelebilir. Ancak bilgi birikimini artırma gayretinde olan bilgi obur insanlara tavsiye edilebilir bir eser.
493 syf.
·418 günde·10/10
Cemil Meriç'in okuduğum 3, bitirdiğim 2. Kitabı oldu. Seviye olarak benim çok üzerimde dolayısıyla kitaptan aldığım onun verdiğinden eminim çok çok azdır. Ama yine de genel bir görüş belirtmek isterim.

Kitap 8 bölümden oluşuyor, son bölüm röportaj ağırlıklı. Ve anlaşılması en kolay bölüm de orası. Bir nevi kitabın normal düzeye indirilerek anlatılmış özeti gibi.

Diğer 7 bölümünde ise çok geniş bir inceleme var. Gerek Avrupalı yazarlar gerek Türk yazarlar hakkında değerlendirmeler var. Ayrıca Tarih, dil, kültür incelemeleri de mevcut.

Her gün beşer onar sayfa okuya okuya geniş bir süreye yaymış olmamdan ve kitabın benim seviyemin üzerinde olmasından kaynaklı fazla bir yorumda bulunamadım. Okunması gerekir mi? Kesinlikle. Bazen günümüz sorunlarına bile cevap vermiş bir kitap. O gün düşündüklerimi buldum içinde bazen. Mutlaka okuyun, en azından başlayın derim.
Kitabı okumaya başladığımdan beri aklımda o fikirleri kendimce yorumlamaya çalışıyorum. Bunu sürekli yaşıyorum. Bağımlılık yaptı. Sınavlarım var çalışamıyor bunu okuyorum. Gerçekten doğru laflar eden bir aydın görmek istiyorsanız beklemeyin. Bağımlısı olacaksınız.
493 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
“Bu ülke”ye Cemil Meriç gibi bir fikir işçisi bir daha gelir mi bilmem?KÜLTÜRDEN İRFANA deryadan deryaya koşan bir adamın eseri.İçinde neler yokki oryantalizmden,Hammer’e,İbni Sina’dan İbn’i Rüşd’e kadar herşeyi araştırmış ve anlatmış bir mütefekkir.Kültürden İrfana giden yol için bu eseri okuyun.Kültürü öğrendikten irfanı öğrenebileceğiz.Yolumuz uzun...
493 syf.
·9 günde·8/10
Cemil Meriç, yüzmeyi yeni yeni öğrenmek gibi. Ne kadar uzaklaşabileceğinizden emin değilsiniz ve attığınız her kulaç nerede bittiği meçhul denizlerde sizi sürüklüyor sanki.

"Seyahat ederken bizim gibi yaşamayan insanlar görürüz. Ama bize benzemiyorlar diye ne barbarlardır ne de vahşi. Belki bizim kadar, belki bizden çok akıllılardır. Aynı kişi ömür boyu Çinliler veya yamyamlar arasında yaşayacağına Fransızlar veya Almanlar arasında yaşamış olsaydı bambaşka olurdu."

Kültürü; dini, felsefi, siyasi ve sosyal problemleri göz ardı ettiğimiz zaman hepimiz aynı şeylere ihtiyaç duyarız. Bedeni göz ardı ettiğimiz zaman ise, hepimiz bir ışık bulutundan ibaretiz. "İnsanoğulları aynı babanın çocuklarıdır, aynı ilerleme konaklarında aynı ihtiyaçları duyarlar, aynı sosyal şartlar içinde kafalarının işleyişi de aynıdır." Kitap boyu, bundan bahsetmiş aslında Cemil Meriç. Farklı noktalardan bakmış bu konuya. Kitap boyunca kültürü ele alıp, irfandan konuşmuş.

Kültür ve irfan neredeyse aynı şey aslında. Batının yeni yeni yürümeye başlamış olan kültürü, bizim irfanımız. Bizim aydınlığımızı tanımışlar ve kendilerine katmışlar adeta. Cemil Meriç, bizim yapmamız gereken şeyin de bu olduğunu söylemiş defalarca. Kendimizi tanımalıyız, tıpkı bir ayna gibi, başkalarının ışığını kendimize yansıtabilmeliyiz. "Tekrar ediyorum: Batı'yı Batı yapan fikri temeller, insanlığın ve İslam'ın ortak hazinesinden alınmıştır. Bizim için söz konusu olan bir istirdattır, yani kaybettiğimiz hazinelere sahip çıkmaktan ibarettir."

Kitabı tek cümle ile özetleseydim, oğlunun yazdığı önsözden bir cümle seçerdim. "Kitabın başında, belli bir çağın insanı olarak şimdiye kadar kültürün hizmetinde olduğunu, eserlerinin 'kültür' cildinin aşağı yukarı tamamlandığı ifade eden Cemil Meriç bundan böyle eserlerinin 'irfan' cildine başlamak arzusundadır." Bu arzuyu, bu hedefi kendinize adapte edebilirseniz; siz de karanlık hayatınıza bir ışık bulabilirsiniz.

Bahsedecek o kadar şey var ki, uçsuz bucaksız denizlerde bir damla benim anlattıklarım. Ya kendiniz, korkunuzu yenip dalmalısınız soğuk sulara ya da uzaktan, sahilden sadece seyretmelisiniz denizi.

Ben Cemil Meriç'in bir sözü ile bitireyim sözlerimi, sizin de hayatınıza dokunacak bir söz ile. "Geçmişteki büyükler, yaşayanlardan habersiz olmamızı gerektirmez."
493 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Cemil Meriç bu kitabı ile kültür e giden yolda neler okuma nasıl okumak gerektiği Konusunda yol gösteriyor. Kitabı okurken insan kendini cahil hissediyor. Kitap bitince ise düşünce dünyası genişliyor ve beyni nefes almış hissine kapılıyor.
493 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Cemil Meriç'in yayınlanmış olan son eseri.
"Diğer eserlerimde, bilgi, kültür, umrandan detaylı bahsettim, bu kitabı irfana ayırdım"
anlamında vurguları var.
Evet, kültür irfanla buluşursa, topluma faydalı bir medeniyet zemini oluşur.
Kupkuru bilgi ve kültür, süs bitlisi ve müzelik heykel gibi ziyaretçi bekler değil mi?
493 syf.
·26 günde·Beğendi·8/10
Cemil Meriç okuyucuyu zarfa değil zarfın içindekine davet ediyor. Bu sebeple okuyucuya merakını kanatlandiracak tefekkür dünyasinin büyük yazarlarini anlatıyor.Mazimizi anlamamıza yardım edecek kitaplar okumayı salık veriyor. Serazad tecessusu bir kenara bırakıp yol haritası çiziyor. Kuşkusuz daha önce cemil Meriç okumayan biri için zor bir kitap. İlk kez c.meriç okuyacaklar için "Bu ülke" kitabını tavsiye ederim.Kültürden irfana bende Celal Nuri ileri, Riza Tevfik , Andre Miguel ve Edward Said gibi yazarlarin kitaplarina tecessüs uyandırdı. Muhakkak sizede mazruftan birşeyler gösterecektir...
493 syf.
·Beğendi·10/10
Bir kitap bu kadar mı düşünce haznesiyle yoğrulur. Her bir kelimesi her bir cümlesi büyük anlamlar taşıyan bir kitap kesinlikle. Okutmadan önce okuyunuz efendim :)
Gerçekten dürüst kalabilen, kendi kalabilen, menfaatlerin dışına çıkabilen parmakla gösterilecek kadar az.
Cemil Meriç
Sayfa 349 - İletişim Yayınları, 2015. 3. baskı
Akıllı ve olgun kişiler ancak ebedî kıymetlerden ve maneviyattan haz duyar, budalalar ise şehvetlerinin ve hislerinin esiridir.
Cemil Meriç
Sayfa 211 - İletişim Yayınları, 2015. 3. baskı
Kültürün dün de, bugün de, yarın da tek taşıyıcısı vardır: Kitap. Hiçbir düşünce emeksiz fethedilemez.
Cemil Meriç
Sayfa 492 - İletişim Yayınları, 2015. 3. baskı
İrfan kendini tanımakla başlar. Kendini tanımak, önyargıların köleliğinden kurtulmaktır. Önyargıların ve yalanların.
Cemil Meriç
Sayfa 33 - İletişim Yayınları, 2015. 3. baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kültürden İrfana
Baskı tarihi:
1986
Sayfa sayısı:
493
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750511899
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayıncılık
rfan, düşüncenin bütün kutuplarını kucaklayan bir kelime. Tecessüsü madde dünyasına çivilemeyen, zekâyı zirvelere kanatlandıran, beşerîyi ilâhi ile kutsîleştiren, uzun ve çileli bir nefis terbiyesi. İslâm, insanı parçalamaz. İrfan, kemâle açılan kapı, amelle taçlanan ilim. Batı'nın "kültüründe bu zenginlik, bu ihtişam, bu hayata istikamet veriş yok. İrfan bir mevhibedir. Cehitle gelişen bir mevhibe. Kültür, katı, fa­kir ve tek buutlu bir lâfız. İrfan, beşeri beşer yapan vasıfların bütünüdür. Kültür, homo ekonomikus'un kanlı fetihlerini gizlemeye yarayan bir şal. İrfan, dinî ve dünyevî diye ikiye ayrılamaz. Yani her bütün gibi tecezzi kabul etmez. Cemil MERİÇ Kültürden İrfana

Kitabı okuyanlar 295 okur

  • Turkmaestro
  • Burak DEMİR
  • Selin
  • Derya Kızılhan
  • Eylül
  • bilal özbay
  • Onur Gökçe
  • Ruknettin
  • Ali Anıl erbil
  • Mahmut Celal Özmen

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.4
14-17 Yaş
%2.7
18-24 Yaş
%18.9
25-34 Yaş
%36.5
35-44 Yaş
%28.4
45-54 Yaş
%9.5
55-64 Yaş
%2.7
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%25.9
Erkek
%74.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50.6 (43)
9
%28.2 (24)
8
%15.3 (13)
7
%3.5 (3)
6
%1.2 (1)
5
%0
4
%1.2 (1)
3
%0
2
%0
1
%0