Kültürden İrfana

8,9/10  (31 Oy) · 
104 okunma  · 
37 beğeni  · 
2.281 gösterim
rfan, düşüncenin bütün kutuplarını kucaklayan bir kelime. Tecessüsü madde dünyasına çivilemeyen, zekâyı zirvelere kanatlandıran, beşerîyi ilâhi ile kutsîleştiren, uzun ve çileli bir nefis terbiyesi. İslâm, insanı parçalamaz. İrfan, kemâle açılan kapı, amelle taçlanan ilim. Batı'nın "kültüründe bu zenginlik, bu ihtişam, bu hayata istikamet veriş yok. İrfan bir mevhibedir. Cehitle gelişen bir mevhibe. Kültür, katı, fa­kir ve tek buutlu bir lâfız. İrfan, beşeri beşer yapan vasıfların bütünüdür. Kültür, homo ekonomikus'un kanlı fetihlerini gizlemeye yarayan bir şal. İrfan, dinî ve dünyevî diye ikiye ayrılamaz. Yani her bütün gibi tecezzi kabul etmez. Cemil MERİÇ Kültürden İrfana
 • Baskı Tarihi:
  1986
 • Sayfa Sayısı:
  493
 • ISBN:
  9789750511899
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mert Kurtaran 
 15 Kas 2017 · Kitabı okudu · 151 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cemil Meriç, kendi tabiriyle "mütecessis" bir insan. Ve Kültürden İrfana da onun tecessüsünün, yani merakının bizlere aktarımı. Kitabın birinci bölümünden itibaren okuyucuya duyulan saygının her sayfaya işlendiğini dipnotlar ve açıklamalar yoluyla fark edeceksiniz.

Kitap sekiz bölümden oluşmakta, son bölümün büyük bir kısmı Cemil Meriç'le yapılan röportajlardan oluşuyor. Fakat önceki yedi bölüm, tarih ve edebiyatla ilgili çocuk edebiyatından tutun İbn Sina'ya, Tunuslu Hayrettin'e kadar birçok meseleyi ve ilim adamını konu alıyor. Fakat bu bölümlerin neredeyse her makalesinde temeli oluşturan iki mefhum (kavram) her yerde karşımıza çıkıyor ve bizi düşünmeye sevk ediyor: Doğu-Batı karşılaştırması.

Öznel bir yorumda bulunmam gerekirse Bu Ülke ile beraber Kültürden İrfana, hayatımda en çok dipnot okuduğum kitaplar oldu :) Fakat bu durumdan hiç rahatsız olmadım, çünkü kitapta adı geçen bazı tarihî şahsiyetlerin kısa hayat hikâyeleri dipnotlarda verilmişti ve kitabı okurken rehber niteliğindeydi benim için.

Son olarak, Kültürden İrfana veya Cemil Meriç'in herhangi bir kitabını okuyacaksanız yanınızda bir sözlük veya uygulamasını bulundurmanızda fayda var. Cemil Meriç, eserlerinde fazlaca Arapça ve Fransızca kökenli kelime kullanmış. Bilgi dağarcığınızın sınırlarını zorlayacak, ufkunuzu genişletecek bir kitap Kültürden İrfana.