Kültürel Antropoloji

9,8/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
5 beğeni  · 
507 gösterim
"Antoloji tüm bilimlerin en özgürleştirici olanıdır. Irksal ya da kültürel üstünlüğün yanlış inançlarını ortaya çıkarttığı gibi aynı zamanda nerede ve nasıl yaşadıklarına bakmaksızın kendisini tüm insanların incelenmesine adar. Bilge insanların ve laboratuar şartlarında çalışan tüm bilim adamlarının firik ve düşüncelerinden esinlenerek insanın niteliğine ilişkin daha çok bilgiyi gün yüzüne çıkarmaya çalşır." Bu iddialar aşırı derece tutkulu bir antropologa ait değildir. Tüm bu sözler, felsefeci Grace de Laguna'nın, Amerikan Felsefe Kuruluşunda yaptığı, 1941 başkanlık konuşmasında söylenmiştir. Antropolojinin alanı oldukça geniştir. İnsanlığın geçmişi ve şu anı ile ilgili her şeyi içermek durumundadır. Kuşkusuz pek çok diğer disiplinler de insanoğlunun şu veya bu yönüyle ilgilendiler. Bazıları, anatomi ve fizyoloji gibi, insanı biyolojik bir organizma olarak incelerler. İnsanla ilgili diğer bilimler insan kültürünün büyük başarılarını ele alırken, sosyal bilimler insan ilişkilerinin ayırt edici şekilleri ile ilgilenirler. Antropologlar bu konuların tümüyle ilgili olmalarına rağmen, tüm mekan ve zamanlarda bunları birlikte ele almaya çalışırlar.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  950
 • ISBN:
  9789756698358
 • Orijinal Adı:
  Cultural Anthropology: Human Challange
 • Çeviri:
  Deniz Erguvan
 • Yayınevi:
  Kaknüs Yayınları
 • Kitabın Türü:
DivaneAli 
29 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

toplumun hayat modelleri üzerine yoğunlaşan bir antropoloji dalı. insan kültürü ve toplumdaki yaşama tarzlarını inceleyen kültürel antropoloji üç alandan oluşuyor; arkeoloji, linguistik antropoloji ve etnoloji.

arkeoloji/arkeolog, geçmiş kültürden kalma maddi objeleri inceleyerek insan davranışlarını açıklamaya çalışırken linguistik antropoloji/linguistik ise dilin betimlenmesiyle -cümlenin kuruluş ve çekiliş şekli- ya da dillerin tarihi -belli bir zaman süreci içinde dillerin gelişmesi ve birbirini etkileme dönemleri- ile ilgilenerek insanların etkileşim ve dış dünyayı anlama yolları hakkında önemli bilgiler verir.. etnoloji/etnolog*, görülebilen, tecrübe edilebilen ve kültürleri anlaşılıp tartışılabilen bir unsur olarak insan davranışıyla ilgilenirken yaptığı şey aslında kültürü karşılaştırmalı ve tarihsel bir bakış açısıyla ele almaktır.

karşılıklı kültür analizine dayanarak araştırmalar yapan/hipotezler sunan araştırmacıların teorileri, dünya çapındaki karşılaştırmalardan türetilir. birçok disiplinden yararlanarak ve kültürel bağımlılığa mümkün olan en az şekilde dayanarak yapılan kültürel antroplojik analizler/yorumlar/varsayımlar, insan ve insan davranışlarını anlama da kullanışlı/sağlıklı ve gerçek olması en muhtemel olan şeyin anlaşılmasında çok önemlidir.


davranissal torpu
. bu açıdan artık insan varoluşuyla değil, ürettikleriyle, yani üreten bir varlık olarak anlam taşır. yaşadığı çevrenin insan üzerindeki etkisi, insanın yaşadığı çevre üzerindeki etkisi ve oraya kendinden bir parça olarak aktardıkları bu bilimin konusu altındadır. antropologlar kültürleri ve insanları incelerken onları tamamen önyargısız olarak, onları anlama çabasını merkeze alacak biçimde bir yaklaşıma sahip olmaları beklenir. bu yüzden etnosantrizimden, oryantalizmden uzak durmaları gerekir. ayrıca bir insan davranışını anlamak için tüm insanlığın davranış modellerini incelemek gerektiği inancı antropologlarda yer edinmiştir. (kısa notlar)