Kum ve Köpük

8,5/10  (95 Oy) · 
225 okunma  · 
75 beğeni  · 
2.563 gösterim
Halil Cibran'ın zamanında küçük kâğıt parçalarına ve defterlerine karaladığı aforizma ve mesellerden oluşan bu küçük kitap, sanatçının parçalı bir "otoportresi"ni ortaya koyuyor. Ruhunun derinliklerinden gelen çarpıcı ve çağrışımlı imgelerle aşk, güzellik, doğa ve insanlık durumuna ilişkin bir türlü ifadesini bulamayıp "suskunluğa gömülmüş" olanı ifşa ediyor.

Cibran'ın yetmiş yılı aşkın bir süre önce yayımlanmış yapıtları, bugün dünyanın dört bir yanındaki okurlara ulaşmayı sürdürüyor. Sözcüklerinin bütün coğrafyalara uzanmasında, bu yapıtların birçok dile çevrilmesinin yanı sıra onun ırk, din, dil ayrımı gözetmeksizin insanlığı bir bütün olarak ele alan felsefesinin de rolü var kuşkusuz. Bir de insana dair verdiği mesajların her dönemde geçerli, "ezeli-ebedi" olmasının.

Ermiş'in ardından, 1926'da yayımlanan Kum ve Köpük 1960'larda düşünen ve üreten insanların yüreğine dokunmuştu. Beatles üyesi John Lennon, bir trafik kazasında yitirdiği annesi için yazdığı "Julia" adlı şarkıda bu yapıttan satırlara yer vermişti. 
(Tanıtım Bülteninden)
İlgen Aktürk 
16 Haz 17:54 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Halil Cibran ile tanışma eserim oldu Kum ve Köpük. Aforizma ve mesellerden oluşan sizi düşünmeye sevk eden, mükemmel tespitler, cümleler. Bazı cümleleri bir cok kez okuyup ne demek istedigi üzerine düsündüm. Cogu yerde ise bu nasıl güzel bir bakış açısıdır deyip hayrete düştüğüm de oldu. Bu kadar kısacık bi kitaptan nasıl bu kadar anlamlı, farkındalık yaratan ve kişinin bakış açısını değiştiren türde cümlelerle dolu bir kitap olmasına şaştım kaldım. Muhteşem bir eserdi bana göre. Sırada Ermiş var :)

Hera 
29 Nis 02:12 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnsanı düşünmeye iten aforizmalarla dolu bir kitaptı. Bazısında ne demek istemiş diye kafa yordum, bazen de ne zeki adam nasıl bir bakış açısı bu Yarabbim! demekten kendimi alamadım.
Halil Cibran'la tanışmam da bu kitap sayesinde oldu. Kendi adıma çok memnunum, son olmayacağına eminim.
Herkese keyifli okumalar dilerim.

Rıdvan DAĞLUM 
03 Oca 06:08 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Lübnan asıllı Cibran'ın hayata karşı farklı konularda tecrübelerinden damıttığı aforizmalardan oluşan bu kitabı onun hayata olan bakışını anlamamızda bizlere yardımcı oluyor. Fakat şunu belirtmeliyim ki Cibran'ı anlamada çevirmenin rolü çok büyük. O yüzden okumadan önce hangi yayın ve çevirmenin iyi olduğunu araştırmakta fayda var.
Bu kitabı okuyacak tüm okurlara şimdiden iyi okumalar diliyorum.

Mathmazel 
29 May 17:37 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Halil Cibran' la tanıştığıma çoooook memnun oldum. Kısa bir kitaptan alabileceğim bütün öğretileri aldım. Kitabı okurken her aforizmada benim kalbimin heyecanla attığını hissettim. Kesinlikle tanımak için geç kalmışım. Bir kitapla kendine hayran bıraktı beni. Devamı da gelecek.

Mehmet Kesdal 
 04 Haz 12:28 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Bu kitap bana iyi geldi.Yazar bir cümle kurmuş, al kitap diye oku.Beğendim. O nedenle " Kum ve Köpük " içimde, yazarın diğer kitaplarını da alıp okuma isteğini uyandırdı ( askerdeki " KOĞUŞ KAAAALK " tonunda :)). )

Mehmet Kaya 
30 Ağu 16:43 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Halil Cibran kısa cümlelerle hayatın, şiirin aşkın özünü, özetini ifade ederken herkesin görüp de anlatamadığı ya da anlatmaya tenezzül etmediği durumları derin ifadelerle yüzümüze çarpıyor... Bir usta edasiyla kısa kesitlerden bir büyük kale inşa ederek güçlü bir dille bizi korumaya alıyor... Okunması insana ayrıcalık katacak bir kitap...

"İlgi duymak, yaşamın yarısıdır; kayıtsızlık ise ölümün yarısıdır.''

Halil Cibran'ı ilk Ermiş kitabı ile tanıdım ve anlattıklarını çok beğendim.
Bence yazarın dili oldukça evrensel ve aynı zamanda şiirsel.

Belki Kum ve Köpük kitabında geçen tüm sözler aklımda kalmayacak ama birkaçı bile bende kalsa, bana yeter.
O yüzden beğenilen bir kitap her zaman iki ya da üçüncü okumaları hak eder...

dilara sarsılmaz 
07 Ağu 17:14 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Muhteşem bir kitaptı bir kac saatte bitirdim..... halil cibranin kitaplari cok guzel....herkesin okumasini tavsiye ederim...iyi okumalar.................

Eda Nur (Şahin'in Belalısı) 
05 Haz 09:23 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Genellikle aforizma kitaplarında çok ama çok güzel sözler bulunur bunu biliyoruz. Halil Cibran’ın kitabında hem çok ama çok güzel sözler hem de düşündüren, derinden düşündüren sözler de var. Sırf bu yüzden bile okunmayı fazlasıyla hak eden çok güzel bir kitap Kum ve Köpük.
Gözünüz kapalı alabilirsiniz. Emin olun en ufak bir pişmanlık hissetmezsiniz. İlk kez okuduğum Halil Cibran’ın Kum ve Köpük kitabında işte bu muhteşem eserlerden biri. Fazla söze gerek olmayan, alınıp okunması gereken muhteşem aforizma kitaplarından biri. Ve kitaptan bir sözle bitirmek istiyorum

“Gevezeler sessizliği, yobazlar hoşgörüyü, acımasızlar iyiliği öğrettiler bana; ama ne gariptir ki bu öğretmenlere karşı hiçbir gönül borcu duymuyorum.”

Aforizmalardan oluşmuş minicik bir kitap. Çok sevdiğim bir tarz olmamasına rağmen büyük bir keyifle okudum. Çok zekice anlatımlar da vardı, düşündüren ve tebessüm ettiren tek cümleler de..

2 /

Kitaptan 393 Alıntı

Nur-AL 
23 May 01:21 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aşk sürekli filizlenmiyorsa,
bil ki can çekişiyordur.

Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 74 - Modern Klasikler Dizisi 32, 5. basım, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 74 - Modern Klasikler Dizisi 32, 5. basım, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Nur-AL 
10 May 02:22 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sevincin ya da acın büyüdüğünde, dünya daha küçük olur.

Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 68 - Modern Klasikler Dizisi 32, 5. basım, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 68 - Modern Klasikler Dizisi 32, 5. basım, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Nur-AL 
18 May 00:11 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sevinçlerimizi ve acılarımızı,
onları yaşamadan çok önce seçeriz.

Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 68 - Modern Klasikler Dizisi 32, 5. basım, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 68 - Modern Klasikler Dizisi 32, 5. basım, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Nur-AL 
05 May 01:46 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kıskanç insanların sessizliği fazlasıyla gürültülüdür.

Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 57 - Modern Klassikler Dizisi 32, 5. basım, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 57 - Modern Klassikler Dizisi 32, 5. basım, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Duygu 
 17 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Yüreğiniz bir yanardağsa,nasıl umabilirsiniz ellerinizde çiçeklerin açmasını?

Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 46 - Kapi yayinlari)Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 46 - Kapi yayinlari)
Murat Sezgin 
14 Ağu 18:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hepimiz Bir'in birleriyiz!
En güzel giysin başkasının tezgâhında dokundu. En lezzetli yemeğini başkasının sofrasında yedin. En rahat yatağın başkasının evinde yattığındır. Şimdi bana söyle, kendini başkasından nasıl ayrı sayarsın?

Kum ve Köpük, Halil Cibran (Bordo Siyah Yay epub)Kum ve Köpük, Halil Cibran (Bordo Siyah Yay epub)
Nur-AL 
05 May 01:51 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gevezeler sessizliği, yobazlar hoşgörüyü, acımasızlar iyiliği öğrettiler bana; ama ne gariptir ki bu öğretmenlere karşı hiçbir gönül borcu duymuyorum.

Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 57 - Modern Klassikler Dizisi 32, 5. basım, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 57 - Modern Klassikler Dizisi 32, 5. basım, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Aysel 
29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Veriyor, ama verirken verdiğin kimsenin utancını görmemek için yüzünü çeviriyorsan, o zaman gerçekten merhametlisindir.

Kum ve Köpük, Halil CibranKum ve Köpük, Halil Cibran