Kum ve Köpük

8,5/10  (63 Oy) · 
140 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.929 gösterim
Halil Cibran'ın zamanında küçük kâğıt parçalarına ve defterlerine karaladığı aforizma ve mesellerden oluşan bu küçük kitap, sanatçının parçalı bir "otoportresi"ni ortaya koyuyor. Ruhunun derinliklerinden gelen çarpıcı ve çağrışımlı imgelerle aşk, güzellik, doğa ve insanlık durumuna ilişkin bir türlü ifadesini bulamayıp "suskunluğa gömülmüş" olanı ifşa ediyor.

Cibran'ın yetmiş yılı aşkın bir süre önce yayımlanmış yapıtları, bugün dünyanın dört bir yanındaki okurlara ulaşmayı sürdürüyor. Sözcüklerinin bütün coğrafyalara uzanmasında, bu yapıtların birçok dile çevrilmesinin yanı sıra onun ırk, din, dil ayrımı gözetmeksizin insanlığı bir bütün olarak ele alan felsefesinin de rolü var kuşkusuz. Bir de insana dair verdiği mesajların her dönemde geçerli, "ezeli-ebedi" olmasının.

Ermiş'in ardından, 1926'da yayımlanan Kum ve Köpük 1960'larda düşünen ve üreten insanların yüreğine dokunmuştu. Beatles üyesi John Lennon, bir trafik kazasında yitirdiği annesi için yazdığı "Julia" adlı şarkıda bu yapıttan satırlara yer vermişti. 
(Tanıtım Bülteninden)
Hera 
29 Nis 02:12 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnsanı düşünmeye iten aforizmalarla dolu bir kitaptı. Bazısında ne demek istemiş diye kafa yordum, bazen de ne zeki adam nasıl bir bakış açısı bu Yarabbim! demekten kendimi alamadım.
Halil Cibran'la tanışmam da bu kitap sayesinde oldu. Kendi adıma çok memnunum, son olmayacağına eminim.
Herkese keyifli okumalar dilerim.

Rıdvan DAĞLUM 
03 Oca 06:08 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Lübnan asıllı Cibran'ın hayata karşı farklı konularda tecrübelerinden damıttığı aforizmalardan oluşan bu kitabı onun hayata olan bakışını anlamamızda bizlere yardımcı oluyor. Fakat şunu belirtmeliyim ki Cibran'ı anlamada çevirmenin rolü çok büyük. O yüzden okumadan önce hangi yayın ve çevirmenin iyi olduğunu araştırmakta fayda var.
Bu kitabı okuyacak tüm okurlara şimdiden iyi okumalar diliyorum.

"İlgi duymak, yaşamın yarısıdır; kayıtsızlık ise ölümün yarısıdır.''

Halil Cibran'ı ilk Ermiş kitabı ile tanıdım ve anlattıklarını çok beğendim.
Bence yazarın dili oldukça evrensel ve aynı zamanda şiirsel.

Belki Kum ve Köpük kitabında geçen tüm sözler aklımda kalmayacak ama birkaçı bile bende kalsa, bana yeter.
O yüzden beğenilen bir kitap her zaman iki ya da üçüncü okumaları hak eder...

güler yılmaz 
 11 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

her cümlesini tekrar tekrar okuduğum sade ve etkileyici aforizmalar bulunduran kitap. Öylece rafa kaldırılmamalı tekrar tekrar okunmalı

33bookstagram33 
24 Mar 22:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Halil Cibran'ın ikinci okuduğum kitabı ve bir kez daha beni kendine aşık etmeyi başardı. Bu kitabı Aforizma yani Halil Cibran'ın söylediği sözlerden oluşuyor. Bütün aforizma kitapları güzeldir benim için ama bunun yeri bir başka oldu bende. Söylediği sözleri okudukça o kadar güzel , o kadar hayatlarımızdan ki kaybolup gidiyorsunuz içinde. Sözlerini okurken sizi çok düşündürecek doğruları yüzümüze vuran bir kitap. Bu kitabı ne kadar çok sevdiğimi bir çok cümleyle dile getirebilirim. Size birkaç alıntı bırakacağım ve ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bence bir koşu gidip alın ve okumaya başlayın. Pişman olmayacaksınız.

Selim TURAN 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kum ve köpük size yaşamı, hayatı, kavgalarımızı ve aslında devlerin bir gölge, cücelerin de bir dev olduğunu anlatan farklı bakış açısını taze tutan güzel paragraflar...Keyifle okuyacağınızı düşünüyorum

Özlü sözler ve bilgece düşünceler kitabı yapmaya çalışmış galiba. Yani aslında yaptığı şu: Dünyadan gelip geçmiş her felsefeciden ya da her iyilik timsali insandan bir şeyler alıp karma yapıp yazmak. Bunu da özgün bir şeymiş gibi pazarlamak. Evet, tüm Halil Cibran kitaplarının özeti bu. Hırsız, tecavüzcü, katil ya da lanet bir insan değilseniz onun size anlattığı şeyleri zaten günlük hayatınızda uyguluyor olmalısınız. Katacağı bir şey olmuyor anlayacağınız. ^^

Söylenti Dergi 
05 May 20:13 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

“Kimse gecenin yolunu yürümeden şafağa ulaşamaz.”

Halil Cibran’la ilk Ermiş kitabı ile tanışmıştım ve çok etkilendiğimi söylemeliyim. Her okuyanın farklı olgular hissedebileceği, tadı damakta kalınan bence enfes kitaplardan bir tanesidir diyebilirim.

Ermiş’ten almış olduğum zevki diğer kitaplarında da yakalayacağımı düşündüğümden sonralarında aralarda okumak için diğer kitaplarını da edinmeye başladım.

Kum ve Köpük onlardan biri.

“Sen körsün ben de sağır ve dilsiz. Dokunsun o zaman ellerimiz birbirine, anlaşabilelim.”

Cibran Kum ve Köpükte, bolca aforizmalara yer vermiş. Kendi duygu ve düşüncelerini, ilkelerini, duygularıyla bezemiş ve ortaya okuyanı derin düşüncelere sürükleyecek birçok kısa, bazen uzun cümleler çıkartmış.

Elmas Koçan

https://www.soylentidergi.com/...-kopuk-halil-cibran/

Kitaptan 225 Alıntı

Verirken gerçekten çok eli açıksınızdır ama verirken yüzünüzü başka yöne doğru çevirin ki, alan kişinin mahcubiyetini görmeyesiniz.

Kum ve Köpük, Halil CibranKum ve Köpük, Halil Cibran
Nur-AL 
10 May 02:22 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sevincin ya da acın büyüdüğünde, dünya daha küçük olur.

Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 68 - Modern Klasikler Dizisi 32, 5. basım, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 68 - Modern Klasikler Dizisi 32, 5. basım, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Nur-AL 
23 May 01:21 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aşk sürekli filizlenmiyorsa,
bil ki can çekişiyordur.

Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 74 - Modern Klasikler Dizisi 32, 5. basım, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 74 - Modern Klasikler Dizisi 32, 5. basım, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Nur-AL 
05 May 01:46 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kıskanç insanların sessizliği fazlasıyla gürültülüdür.

Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 57 - Modern Klassikler Dizisi 32, 5. basım, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 57 - Modern Klassikler Dizisi 32, 5. basım, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Doyuma ulaşmak dediğimiz şeyi doğa önemsiyor olsaydı, hiç bir ırmak denizi bulmaya çalışmaz, hiç bir kış bahara dönmezdi.Tutumluluk dediğimiz şeye önem verseydi, kaçımız bu havayı soluyor olurduk?

Kum ve Köpük, Halil CibranKum ve Köpük, Halil Cibran
Duygu 
 17 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Yüreğiniz bir yanardağsa,nasıl umabilirsiniz ellerinizde çiçeklerin açmasını?

Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 46 - Kapi yayinlari)Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 46 - Kapi yayinlari)
Nur-AL 
18 May 00:11 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sevinçlerimizi ve acılarımızı,
onları yaşamadan çok önce seçeriz.

Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 68 - Modern Klasikler Dizisi 32, 5. basım, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 68 - Modern Klasikler Dizisi 32, 5. basım, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Nur-AL 
05 May 01:51 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gevezeler sessizliği, yobazlar hoşgörüyü, acımasızlar iyiliği öğrettiler bana; ama ne gariptir ki bu öğretmenlere karşı hiçbir gönül borcu duymuyorum.

Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 57 - Modern Klassikler Dizisi 32, 5. basım, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 57 - Modern Klassikler Dizisi 32, 5. basım, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Aysel 
29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Veriyor, ama verirken verdiğin kimsenin utancını görmemek için yüzünü çeviriyorsan, o zaman gerçekten merhametlisindir.

Kum ve Köpük, Halil CibranKum ve Köpük, Halil Cibran
Hera 
28 Nis 07:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hiç böyle düşünmemiştim...
Karıncanın işinin başından aşkınlığını cırcırböceğinin şarkısından daha çok yücelten kişinin bakış açısı ne kadar da dardır!

Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 51 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Kum ve Köpük, Halil Cibran (Sayfa 51 - Türkiye İş Bankası Yayınları)