Kumral Ada Mavi Tuna

8,5/10  (329 Oy) · 
1.207 okunma  · 
263 beğeni  · 
4.840 gösterim
“Bir salı sabahı uyandım. Bütün gazeteler hayatta en çok sevdiğim kadının bir cinayet işlediğini yazıyordu. Bunu hiç beklemiyordum. Beynimden vurulmuşa döndüm. İç dengelerim şiddetle sarsıldı. Oysa gerçeği biliyordum ama bana kimse tek bir şey sormamıştı. Onu mahkûm etmişlerdi!
Kapı çalındı. İki asker beni almaya gelmişti. İç savaş çıkmış, seferberlik ilan edilmişti. Bunu bekliyordum. Hiç şaşırmadım. Bunu uzun zamandır korku ve kuşkuyla hep bekliyordum. Hazırlandım ve o salı sabahı evden çıktım."

Genç bir öğretmen bir sabah Kuzguncuk’taki evinden apar topar alınıp askere götürülür. O, bunun bir kâbus olduğuna, arkadaşlarıysa onun iç savaşa katıldığına inanmaktadır. Oysa annesi oğlunun bir ambulansla evden götürüldüğünü anlatmaktadır.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  500
 • ISBN:
  9789752890244
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ismail Salma 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Buket uzuner den okuduğum ilk kitap oldu. Ada ile tuna 5 yaşında başlayan arkadaşlıkları. Tunanın bir salı sabahı uyanması ve gazetelerde sevdiği kadının katil olarak suçlanması. Tunanın olan bu olaylar bir kabus olduğunu düşünmesi.

Samet Dönmez 
14 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sali günü başlayan bir hikaye. İç savaşın içinde sıkışmış bir adamin acikli hikayesi yine çocukluğunda abisi ve sevdiği kizin gölgesinde bir yaşam. Tuna'nın abisine olan sevgisi Ada'ya olan aşkı kusursuz bir şekilde benimsenmiş. Ayrıca iç savaş kurgusu ve bunların adeta yaşanmış bir öykü gibi anlatılması her an her yerde karşımıza çıkabilecek yan karakterlerin başarıyla tavsiri mevcut. Karabasanda sıkışmış Tuna'nın psikolojik savaşı kitabın bir kısmında sıkıyor ama çocukluk anılarının saf duygularla anlatılması insani o günlerde o çevrede baska bir çocuk yapiyor.....

intifa 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Savaşlar savaşlar...Hiç bitiremeyeceğiz sanırım.En kötüsü de insanın kendi içinde,iç dünyasında bitiremediği savaşlar...
Kumral Ada Mavi Tuna daha çok çocukluk, biraz yetişkinlik, biraz İstanbul, biraz Kuzguncuk,biraz savaş ve şiddet bütün bunların harmanlandığı ve aşkın da katıldığı duygu yüklü bir roman. Bazen gerçeğin içinde misiniz? Yoksa hayalde mi anlayamıyorsunuz. Zaten sonu da tam aydınlık değil.
Mavi Tuna Kumral Adası' na kavuştu mu?

Fulya. 
28 May 04:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk ve tek platonik aşkım bu kitabın sayfaları arasında gizlidir. Kadıköy Baylan' a gider Aras'ı anarım bazen. James Dean hayranlığım da böyle başladı. Hanginiz bu kitabı okuduktan sonra en yakın arkadaşını 'mabel' diye çağırmadı? Biliyorum yalnız değilim.

meltem şen 
29 Haz 18:19 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitap iç savaşın kişi ve çevresindekilere etkilerini biyografik, kurgusal bi bakışla ele almış. Ayrıca kişinin içsel hengâmesini okurken aynı zamanda geriye dönüşlerle karakterlerin hayatlarını da öğreniyoruz. Kitaptaki yoğun aşk, aşk da denemez ya buna, bildikli bi' bağımlılık mı demeliyim bilemiyorum, bana çok olağandışı geldi. Romanı okurken aklım hem bu ilişki nereye varacak hem de bu içsel savaşın çıkışı nasıl gerçekleşecek sorularıyla döndü. Benim için güzel, akıcı bi okuma oldu. :)

Özen Bağ 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ada,Tuna,Aras,Meriç...Galiba 50 yaşıma geldiğim zaman bile hatırlayacağım bu çocukları.Ada'nın bal rengi gözlerini,Tuna'nın sadakatini,Aras'ın "acısı"nı,Meriç'in azmini...Doğan dayının o muazzam aşk tariflerini...Bir aşk romanı olmasından ziyade iç savaşın yıkıntıları altında kalan insan hikayeleriyle de insanı derinden sarsan bir roman.

Hasibe 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Buket Uzuner ile tanıştıdığım ilk kitabı oldu.En başından en sonuna kadar içine çeken bir yanı var kitabın.Karışık ruh tahlilleri ve çözümlemeleri hakim.Bir sonraki hamleyi tahmin etmek oldukça zor.Dili ise ustaca kullanılmış.

arzu algayır 
15 May 15:11 · Kitabı okudu · 10/10 puan

mabel matiz'e sahne ismini veren ilham kaynağı kitap. rüya mı, hayal mi, gerçek mi, Tuna ruh hastası mı derken sağlam ve saplantılı bir aşkın pençesinde buluyoruz kendimizi. 19 yaşında okuduğumda kitap bana çok uzun gelmişti. 25 yaşında okuduğumdaysa çok kısa. sanırım insanların da kitaplardan beklentileri ve aldıkları zamanla değişiyor.

Marla SİNGER 
 04 May 22:59 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitabı tanımlamak için ne desem sönük kalacak biliyorum .Öncelikle karakterler o kadar etkileyici ve o kadar detaylı incelenmiş ki karakterlerden birine bürünüp kitabın içine giriyor onlarla birlikte gülüyor,hüzünleniyor,korkuyor ve umut ediyorsunuz.
Sonrasında duygular..Öyle yoğun anlatılmış ki etkilenmemek,hissetmemek elde değil.Tuna ve Ada arasındaki
sevgi,saflık,bağlılık,umutsuz boyun eğiş,sadakat,sayfalarca yazılsada yetersiz kalacak kadar derin bir aşk hikayesi.
En güzeliyse karakterlerin çocuklukları ince ve esprili bir dille aktarılmış.Suratınıza bir tebessüm olup yerleşiyor bu sayfaların masumiyeti,çocuksu yanı.Gizemini son sayfasına kadar yitirmeyen ve kesinlikle okunması gereken özel kitaplardan olduğunu düşünüyorum .Bir çok konuyu sorgulamanıza neden olacak en önemlisiyse saf sevginin ne olduğunu.

Elanur Mutlu 
30 Nis 17:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın ruhsal halini ve iradeyi çok güzel bir biçimde anlatıyor Buket Uzunerin en güzel kitabı denilebilir. Mabel ruhunuzda çok derin bir iz birakiyor

Kitaptan 293 Alıntı

Sadettin TANIK 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sormak... sormak cesaret ister! Sorabilmek bağımsız olmayı gerekli kılar ve işte bizde eksik olan bu cesaret! Göğsünü jiletle-meyi, ölüme koşarak gitmeyi ben cesaret saymıyorum, o ancak bir cinnet olmalı!"

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket UzunerKumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner
Sadettin TANIK 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Canımız yana yana, içimiz dışımız kanaya kanaya özgürlüğü öğreneceğiz...

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 27)Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 27)
Sadettin TANIK 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kadınlar ve erkekler günün birinde eşit haklara sahip olacaklardır, fakat birbirlerini anlamaları asla mümkün olmayacaktır.

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 376)Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 376)
Mâsiva 
02 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Siz baskı ve korkunun olduğu hangi ülkede bilim ve teknolojide bir buluş, bir icat gördünüz?

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket UzunerKumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner
Sadettin TANIK 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kadınlar erkekler gibi standart tepkiler vermezler. Her birinin ayrı tepkisi vardır. Tektip davranan biz erkekler, bununla başa çıkamayınca onları anlaşılmaz ve tahmin edilemez olmakla suçlarız hemen.

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket UzunerKumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner
Sadettin TANIK 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"İnsanlar özgür olarak doğar, ama her yerde zincire vurulmuş olarak yaşarlar."
Jean Jacques Rousseau

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 8 - Remzi Kitabevi - 1997)Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 8 - Remzi Kitabevi - 1997)
Mâsiva 
 02 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bu memlekete aydınlık hep askerle geldiği içindir ki, bu millet askeri sever!"

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket UzunerKumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner
Sadettin TANIK 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Demokrasinin de kuralları ve disiplini vardır. Demokrasi sonsuzluk ve sorumsuzluk değil, sorumluluk ve sağduyu rejimidir. Eşit uygulandığı ülkelerde iç savaş çıkmaz.

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket UzunerKumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner
Mâsiva 
02 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Biz asker milletiz oğlum," derdi annesi, "Geçmişimizde iki kara illetten; düşman ve cehaletten hep asker sayesinde kurtulduk."

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket UzunerKumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner