Kumral Ada Mavi Tuna

8,5/10  (233 Oy) · 
941 okunma  · 
182 beğeni  · 
3.956 gösterim
“Bir salı sabahı uyandım. Bütün gazeteler hayatta en çok sevdiğim kadının bir cinayet işlediğini yazıyordu. Bunu hiç beklemiyordum. Beynimden vurulmuşa döndüm. İç dengelerim şiddetle sarsıldı. Oysa gerçeği biliyordum ama bana kimse tek bir şey sormamıştı. Onu mahkûm etmişlerdi!
Kapı çalındı. İki asker beni almaya gelmişti. İç savaş çıkmış, seferberlik ilan edilmişti. Bunu bekliyordum. Hiç şaşırmadım. Bunu uzun zamandır korku ve kuşkuyla hep bekliyordum. Hazırlandım ve o salı sabahı evden çıktım."

Genç bir öğretmen bir sabah Kuzguncuk’taki evinden apar topar alınıp askere götürülür. O, bunun bir kâbus olduğuna, arkadaşlarıysa onun iç savaşa katıldığına inanmaktadır. Oysa annesi oğlunun bir ambulansla evden götürüldüğünü anlatmaktadır.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  500
 • ISBN:
  9789752890244
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ismail Salma 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Buket uzuner den okuduğum ilk kitap oldu. Ada ile tuna 5 yaşında başlayan arkadaşlıkları. Tunanın bir salı sabahı uyanması ve gazetelerde sevdiği kadının katil olarak suçlanması. Tunanın olan bu olaylar bir kabus olduğunu düşünmesi.

Samet Dönmez 
14 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sali günü başlayan bir hikaye. İç savaşın içinde sıkışmış bir adamin acikli hikayesi yine çocukluğunda abisi ve sevdiği kizin gölgesinde bir yaşam. Tuna'nın abisine olan sevgisi Ada'ya olan aşkı kusursuz bir şekilde benimsenmiş. Ayrıca iç savaş kurgusu ve bunların adeta yaşanmış bir öykü gibi anlatılması her an her yerde karşımıza çıkabilecek yan karakterlerin başarıyla tavsiri mevcut. Karabasanda sıkışmış Tuna'nın psikolojik savaşı kitabın bir kısmında sıkıyor ama çocukluk anılarının saf duygularla anlatılması insani o günlerde o çevrede baska bir çocuk yapiyor.....

intifa 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Savaşlar savaşlar...Hiç bitiremeyeceğiz sanırım.En kötüsü de insanın kendi içinde,iç dünyasında bitiremediği savaşlar...
Kumral Ada Mavi Tuna daha çok çocukluk, biraz yetişkinlik, biraz İstanbul, biraz Kuzguncuk,biraz savaş ve şiddet bütün bunların harmanlandığı ve aşkın da katıldığı duygu yüklü bir roman. Bazen gerçeğin içinde misiniz? Yoksa hayalde mi anlayamıyorsunuz. Zaten sonu da tam aydınlık değil.
Mavi Tuna Kumral Adası' na kavuştu mu?

Hasibe 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Buket Uzuner ile tanıştıdığım ilk kitabı oldu.En başından en sonuna kadar içine çeken bir yanı var kitabın.Karışık ruh tahlilleri ve çözümlemeleri hakim.Bir sonraki hamleyi tahmin etmek oldukça zor.Dili ise ustaca kullanılmış.

Özen Bağ 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ada,Tuna,Aras,Meriç...Galiba 50 yaşıma geldiğim zaman bile hatırlayacağım bu çocukları.Ada'nın bal rengi gözlerini,Tuna'nın sadakatini,Aras'ın "acısı"nı,Meriç'in azmini...Doğan dayının o muazzam aşk tariflerini...Bir aşk romanı olmasından ziyade iç savaşın yıkıntıları altında kalan insan hikayeleriyle de insanı derinden sarsan bir roman.

Yasonunkitapları 
03 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabım bitti... bitmesine üzüldüm diyemem çünkü tam tadında bitti.
Yazar ile ilk tanıştığım kitap, Kumral Ada Mavi Tuna .Ben çok beğendim kitabı Sanırım Tuna'yı hiç unutmıyacağım.
Ve Mabel ciklet istiyorum bulursam alıcağımm .

ozge 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap Tuna'nın askere alınması ve çocukluk aşkı Ada'nın katil olarak suçlanması ile başlıyor. Anlatım tarzı yazarın okuduğum diğer kitaplarına göre oldukça farklı. Yaşanan iç savaş ülkede mi yoksa insanın kendi dünyasındaki iç hesaplaşma mı kitabın sonuna kadar anlamak zor. Yazar bu ikilemde okuyucuyu son derece başarılı bir şekilde bırakmış. Araya zaman zaman giren yardımcı karakterler ile toplumsal sorunlara değinilmiş. Karamsar olan bir konu, çocukluk aşkı ve anıları ile yumuşatılmış. Benim için keyifli bir okuma oldu.Kitapta geçmiş ile günümüz arasında o kadar çok sık geçiş vardı ki hiç bitmeyecek sanmıştım. Her güzel şey gibi bitince geriye buruk bir tat, hafif bir hüzün kaldı. Sanki eski bir dosta,çocukluk arkadaşına veda etmiş gibi oldum. Sanırım beni en çok çocukluk dönemleri etkiledi. Büyüdükçe kirlenen dünyaya ,yaşanan acılara herhalde çocukluk anılarının saf hayalleri ile dayanabiliyoruz.

Zeynep 
11 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Buket Uzuner i bana sevdiren kitap. Seneler öncesi, ilk çiktığı zamanda soluksuzca gece gündüz bitirene kadar okuduğum bir kitaptır. Bu kitap yüzünden akşam yemeğine gitmeyip annemden yemek yerine zındık yediğim de doğrudur :D :D kitap bitse de seneler akıp geçse de bir kitabın sizde uyandırdığı hisleri asla unutamazsınız. Bu kitapta böyle.

Ayşegül A. 
03 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

İçerisinde askerî, siyasî, aşk, cinsellik hatta eş cinsellik, aile hayatı, seyahat üzerine konularda bir kurgudan fazlasına sahip bir kitaptır. Sayfa sayısı fazla olmasına rağmen çabucak okudum. Tavsiye ederim.

Hanzade sayın 
 13 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kac defa okudum bu kitabi hatırlamıyorum bile..

Kuzguncuk'u bu kadar cok sevdigim icin mi? O cocuklugun masum kokusu tum hikayeye sindigi icin mi? Hangisine sarilsam digeri öksüz kaldigi icin mi?

Hic bir cocugun yasamamasi gereken bir dramin yarali kahramanlari onlar..kimsenin kazanmadigi ama en cok hayatin kaybettiği bir oyunun mızıkcıları...

Aras'in veda ettigi o sahilden geçmek ne zordu o "tak" sesinden sonra..mabel sakız paketi görmek bu kitaba kadar gulumsetirdi beni..ama simdi..

Bir kuyu düşünün...herkes onun icinde..ve herkes kendi kuyusunu da getirmis üstelik cebinde..cocukluk iste..

Kuyulardan kuyulara yankı yankı uzanan bir istanbul hikayesi ..

4 /

Kitaptan 189 Alıntı

Sadettin TANIK 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sormak... sormak cesaret ister! Sorabilmek bağımsız olmayı gerekli kılar ve işte bizde eksik olan bu cesaret! Göğsünü jiletle-meyi, ölüme koşarak gitmeyi ben cesaret saymıyorum, o ancak bir cinnet olmalı!"

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket UzunerKumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner
Sadettin TANIK 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kadınlar ve erkekler günün birinde eşit haklara sahip olacaklardır, fakat birbirlerini anlamaları asla mümkün olmayacaktır.

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 376)Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 376)
Mâsiva 
02 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Siz baskı ve korkunun olduğu hangi ülkede bilim ve teknolojide bir buluş, bir icat gördünüz?

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket UzunerKumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner
Sadettin TANIK 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kadınlar erkekler gibi standart tepkiler vermezler. Her birinin ayrı tepkisi vardır. Tektip davranan biz erkekler, bununla başa çıkamayınca onları anlaşılmaz ve tahmin edilemez olmakla suçlarız hemen.

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket UzunerKumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner
Sadettin TANIK 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"İnsanlar özgür olarak doğar, ama her yerde zincire vurulmuş olarak yaşarlar."
Jean Jacques Rousseau

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 8 - Remzi Kitabevi - 1997)Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 8 - Remzi Kitabevi - 1997)
Sadettin TANIK 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Demokrasinin de kuralları ve disiplini vardır. Demokrasi sonsuzluk ve sorumsuzluk değil, sorumluluk ve sağduyu rejimidir. Eşit uygulandığı ülkelerde iç savaş çıkmaz.

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket UzunerKumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner
Mâsiva 
 02 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bu memlekete aydınlık hep askerle geldiği içindir ki, bu millet askeri sever!"

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket UzunerKumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner
Sadettin TANIK 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu memlekete mühendis, doktor, iktisatçı, teknisyen kadar sanatçı, düşünür ve bilim adamı lazım geldiği ulusça anlaşıldığında zaten ikinci büyük adımı atmış olacağız.

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 255)Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 255)
Mâsiva 
02 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Biz asker milletiz oğlum," derdi annesi, "Geçmişimizde iki kara illetten; düşman ve cehaletten hep asker sayesinde kurtulduk."

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket UzunerKumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner
Sadettin TANIK 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çocuklar anne-babaları için bağlayıcı, zorlayıcı, dayatmacı canlılardır. Ebeveynin gözünün yaşına bakmazlar, hep haklıdırlar ve hep talep ederler. Sonsuz zamanınız olsa, hepsini alır ve dahasını da isterler.

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket UzunerKumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner