Kumrunun Gördüğü

7,5/10  (2 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
506 gösterim
"Annem de görmüş babamı. Ağlayıp gözlerini perdeye silmiş. O leke kaldı orada. Ortası koyu, kenarlara gittikçe duman gibi açılıyor. Bilmiyorlar bunu. Acıdan leke çıkmaz. Acı zaten yerinden kalkmaz. Taş ve dağdır. Taşları üst üste dizip üzerine toprak, toprağa da ağaç ve zeytin, ot, böcek koyarsan dağ olur. Perdeden yayıldı bütün eve leke. Duvarlara kirli damar attı. Çatallarının ucu parçalanıp dağıldı. Tavan doldu, damlayıp halıların üzerinde birikti. Katı kuleler oldu odalarda. Divan örtüsüne bulaştı. İçi saman dolu kalıp gibi sert duran yastıklarımız kirlendi. Koştum, gördüm."

Ahmet Büke, yeni öykü kitabı Kumrunun Gördüğü'yle Can Yayınları'nda. Büke, daha önce yayımlanan kitaplarıyla edebiyat dünyasının beğenisini kazanmış, kendi sesini, çizgisini oturtmuş bir öykücü. Yapıtlarında kendine özgü, akıcı, şiirli, esprilerle dolu bir dil kullanıyor; yakından tanıdığı, iyi bildiği çevrelerin hikâyelerini anlatıyor. Bu güzel öyküleri okurken samimi, kendi halinde yaşayan insanların sesini duyacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2010
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789750711787
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sidar Sadık 
29 Mar 10:35 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu ara Türk öykücülere sarmıştım ve kitap da bu vesileyle bir öğrencimden hediye geldi. Farklı üsluplara alışkınım. Bu yazarın üslubu da farklı ve etkileyici. Politik, sarsıcı öykülerden oluşan kitap, uzun zamandır politik bir hikaye okumadığım için bana çok iyi geldi. Pek göz önünde bulunmayan Ahmet Büke'nin bu kitabını okuyunuz efendim. Tarihimizin "Hayata Dönüş Operasyonu" gibi yüz karalarını sarsıcı öykülerin içinde göreceksiniz.

Kitaptan 1 Alıntı

Herkes bilir ki savaş biter
Herkes bilir ki iyi çocuklar mağluptur
Herkes bilir ki kavga değişmez
Fakir fakirdir, zengin daha da zengin
Bu böyle sürer gider
Herkes bunu bilir

Kumrunun Gördüğü, Ahmet Büke (Sayfa 74 - Can Yayınları)Kumrunun Gördüğü, Ahmet Büke (Sayfa 74 - Can Yayınları)

"Bak huzur istiyorum ben! Şu sıçtığımın şehrinde kafamı dinlediğim tek yer burası."

Kumrunun Gördüğü, Ahmet Büke (Sayfa 123 - Can Yayınları)Kumrunun Gördüğü, Ahmet Büke (Sayfa 123 - Can Yayınları)

Ağrı kötü ama istiyorum onu. Alıp kaldırıyor beni ayağa. "Savaş ulan benimle," diyor. "Hadi, bak kesiyorum etini. Organlarına sokuyorum kancalı mızrağımı." Uyuşmak daha kötü. Karanlık bir kuyuya dalmak gibi.

Kumrunun Gördüğü, Ahmet Büke (Sayfa 122 - Can Yayınları)Kumrunun Gördüğü, Ahmet Büke (Sayfa 122 - Can Yayınları)

Denge bozuklugu, goz bozukluklari, kaslarda istemsiz kasilmalar, hafiza kaybi, ogrenme ve bellege kayit bozuklugu, el ve ayaklarda uyusma ve yanmalar, yanan ayak sendromu gibi yakinmalar. İleri derecelerde beyinde hucre olumune bagli olarak kalici hafiza kaybi ve kayit bozuklugu, unutkanlik, yurume bozuklugu, kendi basina hareket edememe ve hatirlayamama.

Kumrunun Gördüğü, Ahmet BükeKumrunun Gördüğü, Ahmet Büke