Adı:
Kupa Valesi
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
440
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759996543
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Eyes Wide Open
Çeviri:
Bahar Yaldız Çelik
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
Kupa Valesi'ni bilir misin, doktor? Bilsen iyi edersin.

Morro Körfezi uçurumunda cesedi bulunan genç bir çocuk...

Ölümünün ardında yatan korkunç bir sır ve hayatı pahasına o sırrın peşine düşen bir cerrah...

Adı ayin cinayetleriyle anılan eski bir katil...

Doktor Jay Erlich'in ağabeyi Charlie, yıllar önce büyük bir hata yapmıştır. Ancak sonrasında her şeyi geride bırakarak hayatına devam etmiş ve bir aile kurmuştur. Ne var ki ardında bıraktığını sandığı şeytanlar aslında hiçbir zaman tam anlamıyla kaybolmamıştır.

Geçmişe ait bir gölge çok daha ölümcül bir şekilde dönüyor. Artık hiçbir şey göründüğü gibi değil.

Beni ardında bıraktığında
Fedakârlık etmemi, hazır olmamı söylemiştin.
Bana ihtiyaç duyacaktın çünkü.
Ve işte şimdi hazırım.
Bunu sana ispatlayacağım.
Andrew Gross'un yaşanmış bir olaydan esinlenerek kaleme aldığı bu baş döndürücü romanın her sayfasında nefesiniz
kesilecek.
440 syf.
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Genel olarak polisiye, cinayet kitaplarını seven bir okurum... Bu kitapla tekrar o okuduğum kitapların izini hissedip, tadını aldım, bu türü okumaya ara vermiştim ki özlemişim...
Kitabı beğenerek ve merak ederek okudum. Söz konusu katil ya da katiller tahminlerimin doğruluğu kadar biraz da şaşırtıcıydı; ama genel itibariyle iyiydi kitap. Anlatımda konudan uzaklaşma ve sapma olmamıştı... En çok etkileyen durumlardan biri ise yazarın, yeğeninin ölümü ile bu kitabı bağdaştırarak yazması... Yeğeni de Morro Körfezi uçurumunda ölmüştür ve sebebi belli değildir,ölen gencinde ruhsal sıkıntıları bulunur...Kitap içeriği;

Morro Körfezi kayalıklarında bir ceset bulunur, bu ceset Evan adındaki 20'li yaşlardaki gence aittir. Kendisi manik depresif ve ruhsal sıkıntıları olan biridir. Ailesiyle kopuk bir ilişkisi bulunur...

** Evan o uçurumdan ihtihar etmek için mi atladı, yoksa düştü mü??

Bu soruların cevabıyla çaresiz kalan ailesi (Charlie ve Gabby) amcaları Jay' e haber verir yardım isterler. Kendisi doktor olan Jay, bir dedektif gibi iz sürerek polisin ve doktorların inanmadığı bu cinayeti çözmeye odaklanır. #43718587
Cinayetteki düğümleri bir bir çözerken aslında 30 yıl önceki şeytani bir katliamın izlerini de gün yüzüne çıkarmış olur. .. Böylece Kupa Valesi'nin de ne anlama gelmiş olduğu ortaya çıkar...


Herkese keyifli okumalar. İncelemeyi okuyanlara da teşekkür ederim...
440 syf.
·Beğendi·10/10
Geçmişte yaşanan olayın yıllar sonra gün yüzüne çıkması ve o olayı bilen tüm insanları teker teker öldürülmektedir. Hepsinde de katil tarafından konulan kupa valesi işareti vardır. Kitabın ismi de buradan gelmektedir :)
 • Ölüm Şarkısı
  8.1/10 (194 Oy)145 beğeni482 okunma80 alıntı5.459 gösterim
 • Son 10 Saniye
  7.8/10 (117 Oy)97 beğeni295 okunma34 alıntı5.537 gösterim
 • Paranoya
  7.8/10 (90 Oy)61 beğeni260 okunma101 alıntı2.488 gösterim
 • Zor Oyun
  8.3/10 (91 Oy)68 beğeni256 okunma32 alıntı2.139 gösterim
 • Son Nefes
  8.1/10 (63 Oy)49 beğeni152 okunma10 alıntı1.770 gösterim
 • Büyük Vuruş
  8.2/10 (86 Oy)74 beğeni310 okunma15 alıntı2.307 gösterim
 • Bakire
  8.4/10 (100 Oy)92 beğeni235 okunma20 alıntı2.352 gösterim
 • Seyyah
  7.8/10 (112 Oy)75 beğeni232 okunma79 alıntı4.582 gösterim
 • 22 - Britanya Yolu
  7.4/10 (70 Oy)45 beğeni207 okunma60 alıntı1.695 gösterim
 • Ölümden Daha Derin
  8.4/10 (70 Oy)55 beğeni193 okunma64 alıntı1.581 gösterim
440 syf.
·10/10
Kathy ve Jay evliliklerinin yirminci yılını kutlarken, Jay'in erkek kardeşi Charlie'nin eşi Gabriella'da gelen bir telefon ile kutlamaları bölünür. Charlie'nin oğlu Evan intihar etmiştir. Tıpkı babası gibi sorunları vardır. Jay ertesi gün kardeşine destek olmak üzere bir kaç günlüğüne yanlarına gitme kararı alır ve oraya gittiğinde olayların hiçte bildiği gibi olmadığını öğrenir. Charlie'nin geçmişi otuz yedi yıl sonra saklanmış olduğu köşelerden çıkmış ve onları geçmişin kapısından içeri almaya başlamıştır.
Kurgu kesinlikle çok iyi, tavsiye ederim...
440 syf.
·2 günde·8/10
Yeğeninin ölümü üzerine ağabeyinin yanına gelen Doktor Jay tüm vazgeçirme ısrarlarına rağmen olayın peşini bırakmaz. Bu nedenle de yeni ölümler ve tehditler gelmektedir. Sonunda olayların 30 yıl öncesi yaşanmış olayların devamı olduğu gerçeğine ulaşılır. Ancak Jay'ın ağabeyi ve yengesi de ölmüştür. güzel bir polisiye romanı.
440 syf.
·14 günde·9/10
Aslına bakarsanız kitap asıl olaya başlayana dek sıkılmadım desem yalan kokar. İlk başlarda durgun olan kitap ortalara doğru ivme kazanıp macera ve aksiyon bakımından gazı köklüyor. Kitabın bana oldukça uzun geldiğini söyleyebilirim ve bu sayfa sayısından değil yazarın üslubundan ileri geliyor. Tabii bir de benim kitabı sindirerek okumam. Kitapta en çok macera bekleyeceğiniz yerde sakinlik yaşanıyor ancak hiç beklemediğiniz bir anda olaylar patlak verebiliyor. Ancak şunu açıkca belirtmek istiyorum ki kitapta hiçbir karakter boş değil. Bu konuda daha fazla konuşmak istemiyorum çünkü eğer kitabı okursanız hemfikir olacağız. Baş karakterimiz Jay efendinin başına bir dizi talihsiz olay da geliyor. Bu unsur da kitabı daha heyecanlı hale getirmiş. Tabii heyecan kısmı karakterimizin bu söz konusu olan talihsizliklerden nasıl sıyrılacağı. Peki gerçekten bu aslında trajik bir intihar vakası mı? Bunu okuyarak öğrenseniz çok daha iyi olur bence. İyi okumalar kitapkurdu dostlarım... :)
440 syf.
·2 günde·7/10
Dr. Jan, ağabeyi Charlie' nin oğlu Evan' ın intihar ettiği haberini alınca, soluğu onların yanında alır. Konuyu detaylarıyla araştırdığında, bunun intihar değil cinayet de olabileceğinden şüphelenir.
Yıllar boyunca işlenen bir takım cinayetlerin (olay mahallerindeki aynı işaretlerden yola çıkılarak), Charlie' nin yıllar önce yaşadığı bir olayla bağlantıları olabileceği kanısına varırlar.
Ve her şey pahasına bu olayı çözümlemeye kararlıdırlar.

Kitabı ilk başlarda biraz sıkıcı ve aksiyonsuz bulsam da, sayfalar ilerledikçe daha keyifli hâle geldi. Yazarın yaşanmış bir olaydan yola çıkarak yazdığı kitap, polisiye severlerin ilgisini çekebilir.
440 syf.
·Puan vermedi
Andrew Gross'un okuduğum ilk kitabı oldu. Kitap çok başarılıydı. Yaşanmış bir olaydan yola çıkılmış olması almama büyük etken oldu ve aldığıma kesinlikle pişman olmadım. Kitabı okurken gerildiğinizi hissediyorsunuz ve sayfalar akıp gidiyor.
Olaylar Jay'in abisi Charlie'nin psikolojik rahatsızlığı olan oğlu Evan'ın intiharı ile başlıyor. Ancak gerçekten bir intihar mıydı yoksa bir cinayet mi ? Ve Charlie'nin geçmişinin bununla ne gibi bir bağlantısı olabilir ?

Merak ediyorsanız okuyun ben gerçekten beğendim. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar. :)
440 syf.
·Beğendi·7/10
Gerilim sevenler için güzel bir kitap. Akıcı, sürükleyici. Kendimi aksiyon filmi izlermiş gibi hissettim. Bütün taşlar kitabın sonunda oturuyor, bu yüzden nasıl bittiğini anlamıyorsunuz.
440 syf.
·6/10
İçinde çok derin bir felsefe barındırmayan, ancak sürükleyicilik anlamında fena sayılmayacak, Hollywood aksiyon filmi tadında bir kitap, okurken keyifli ancak zihninizde "Ne güzel kitaptı." dedirtmeyecek
440 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Basit gibi görünen bir intihar olayının aslında seneler önce işlenen bir katliamla ilişkisinin konu edindiği ve her cinayetin birbiriyle bağlantılı olduğu akıcı bir polisiye roman , beğendim, ana tema kitabın kapağında yer alan göz ile ilgili . Gözünüzü dört açın !
440 syf.
·6 günde·8/10
Şunu söyleyebilirim ki benim gibi büyük bir beklenti içerisinde olmadan aldıysanız kitabı gerçekten beğeneceğinizi düşünüyorum şöyle ki kitabın arkasında yazanlar beni hiç tatmin etmemişti hiç ilgimi çekmedi ama kitaba bir şans vermek istedim. Şu an aldığım için hiç pişman değilim hatta iyi ki de almışım diyorum. Kitap kendini okutmasını biliyor gerçekten :) Yazar (Benim gördüğüm kadarıyla) hicbir kelime hatası yapmamış ya da gereksiz kelimeler kullanmaktan kaçınmış. Pürüssüz bir şekilde kullanmış kelimeleri,cümleleri ona göre kurmuş ve okurken insanın diline kılçıklar batmıyor bunu neden eklemiş ki dediğim tek bir yer bile olmadı. Konusuna gelirsek kitabın arkasında yazanlara aldanıp da kitabı bırakmayın kesinlikle..Konusu olağan bir şey gibi görünüyor ilk başta evet,ama sonraları bir sır ağı içinde buluyor karakter kendini ve tabiki sizde. Dediğim gibi kitap çok rahat okunuyor kafanızı kurcalayan ya da dille alakalı rahatsızlık vericek bir şey yok kitapta ama en güzel tarafı bence kitabın sonu. Yazar, tüm her şey bitti artık kitabı bırakabiliriz dediginiz sıra da başka bir sırla sizi baş başa bırakıyor ve anlayacağınız üzere açıklama yapmıyor. Ben sonu böyle biten kitapları bazen sinir bozucu bulurum ama bunda nedense sinir bozucu bulmadım ve hatta gerçekten kitap bittikten sonra bile düşündüm neden diye..

Sonuç olarak cinayet polisiye kitaplarını seviyorsanız bu kitabı da severek okuyacağınızı düşünüyorum.

Iyi okumalarr ve iyi eğlenceler :)
440 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Merhaba....Konu bakımından güzel sürükleyicilik bakımından fena sayılmaz,orta şekerli bir türk kahvesi misali kitabım kupa valesi #okudumbitti Gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenilmiş olması ve kurgulanması etkileyici idi....Basit gibi görünen bir intihar vakasıyla başlayıp basit olmadığının anlaşılması ile birlikte devam ediyor ....Geçmişin pençeleri, üzerini örtmeye çalışan insanları bir bir buluyor ...geçmişin er geç ortaya çıkma gibi bir huyu olmasından mütevellit işler sarpa sarıyor...Cehaletin en sevdiği yuva olan tarikatlar da devreye girince, off...gerisi kitapta efendim....
.
İyi bakın kendinize ,hoşça kalın....
"Dünyaya yüz kez daha gelsem ve yüzünde de farklı dünyalarda olsak, her seferinde hayatımı yine seninkiyle birleştirmek isterdim..."
Daha çok, dünyasına giren yabancılardan hiç hoşlanmayan ve onlara karşı gardını alan biri gibiydi...
Son vedanı ettiğinde,
Korkularını dindirdiğinde...

Gün doğarken,
Yapacak son bir şey hep vardır...
Rüzgar ve yağmur kapımda,
Bilmiyor musun, sevgilim, yakında gün batacak...

Rüzgar ve yağmur... Yine o nakarat...

Dışarıda fırtına kopmak üzere, ama içeride nasıl söylesem,
Kaybolan ayın yerini sabah güneşi alıyor.

Bunlar H' nin sözleriydi. Rüzgar ve yağmur... Ay güneştir ve güneş de ay.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kupa Valesi
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
440
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759996543
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Eyes Wide Open
Çeviri:
Bahar Yaldız Çelik
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
Kupa Valesi'ni bilir misin, doktor? Bilsen iyi edersin.

Morro Körfezi uçurumunda cesedi bulunan genç bir çocuk...

Ölümünün ardında yatan korkunç bir sır ve hayatı pahasına o sırrın peşine düşen bir cerrah...

Adı ayin cinayetleriyle anılan eski bir katil...

Doktor Jay Erlich'in ağabeyi Charlie, yıllar önce büyük bir hata yapmıştır. Ancak sonrasında her şeyi geride bırakarak hayatına devam etmiş ve bir aile kurmuştur. Ne var ki ardında bıraktığını sandığı şeytanlar aslında hiçbir zaman tam anlamıyla kaybolmamıştır.

Geçmişe ait bir gölge çok daha ölümcül bir şekilde dönüyor. Artık hiçbir şey göründüğü gibi değil.

Beni ardında bıraktığında
Fedakârlık etmemi, hazır olmamı söylemiştin.
Bana ihtiyaç duyacaktın çünkü.
Ve işte şimdi hazırım.
Bunu sana ispatlayacağım.
Andrew Gross'un yaşanmış bir olaydan esinlenerek kaleme aldığı bu baş döndürücü romanın her sayfasında nefesiniz
kesilecek.

Kitabı okuyanlar 236 okur

 • Kasım
 • Nilay Gündüz
 • Olcay YILDIRIM
 • Sima Çobanoğlu
 • Burak Balkan
 • sıla
 • Hafize Savaş
 • Fatma Ken
 • Furkan GÜLEÇ
 • SD

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.2
14-17 Yaş
%9.5
18-24 Yaş
%22.2
25-34 Yaş
%19
35-44 Yaş
%33.3
45-54 Yaş
%11.1
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.9
Erkek
%26.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.7 (20)
9
%25 (23)
8
%19.6 (18)
7
%13 (12)
6
%10.9 (10)
5
%5.4 (5)
4
%2.2 (2)
3
%1.1 (1)
2
%1.1 (1)
1
%0