Kur Savaşları

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
540 gösterim
Bu yıl okuduğum en korkutucu kitaplardan biri. Ortaya çıkan tabla karanlık ancak kapsamlı ve tatmin edici.
-Bloomberg Businessweek-

Uluslararası iktisatta en yıkıcı ve korkulan sonuçlardan biri kur savaşlarıdır. En iyi koşullarda ticari ortaklarından büyüme çalan ülkelerin üzücü manzarasını sunabilir, en kötü koşullarda ise ardışık enflasyon, durgunluk, misilleme ve fiili şiddet nöbetlerine dönüşürler.

Başıboş bırakıldığında, bir sonraki kur savaşı 2008 paniğinden çok daha beter bir krize yol açabilir. Doların değerinin düşürülmesi, Avrupa'daki kurtarmalar ve Çin'in parasını manipüle etmesine ilişkin gazete manşetleri büyüyen çelişkilerin göstergesidir.

James Rickards'ın Kur Savaşları'nda öne sürdüğü gibi, bu yalnızca iktisatçıların ve yatırımcıların sorunu değildir. Birleşik Devletler ulusal güvenliğine yönelik Çin'in el altından yaptığı altın alımlarından tutun da ulusal varlık fonlarının gizli gündemlerine kadar uzanan tehditlerle karşı karşıyadır. Ve çok gerçek olan bir tehlike de bizzat doların çöküşüdür.

Sonbaharın en önemli kitaplarından biri.
-Mike Allen-, Politico

Yanıldığını ümit edelim.
-Financial Times-

Sarsıcı, etkileyici, ülkelerin kendi para birimlerini nasıl manipüle
ettiğinin ve korkunç sonuçlarının kapsamlı analizi.
-Fort Worth Star-, Telegram
(Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan 3 Alıntı

aslıhan küden 
14 Eyl 00:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Iktisat tarihçisi Alan Meltzer, Franklin D. Roosevelt'in altın fiyatını pijamalarıyla yatağında uzanırken tesadüfen belirlediğini, bir keresinde Hazine'ye uğurlu rakamı olan yedinin üç katı olduğu için fiyatı 21 sent olarak teklif etmesi talimatını verdiğini anlatıyor."

Kur Savaşları, James Rickards (Sayfa 96)Kur Savaşları, James Rickards (Sayfa 96)
aslıhan küden 
14 Eyl 00:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dolar bizim para birimimiz ama sizin sorununuz." John Connally

Kur Savaşları, James Rickards (Sayfa 101)Kur Savaşları, James Rickards (Sayfa 101)
aslıhan küden 
14 Eyl 01:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Katılım kuralları ordunun kinetik yöntemler dediği, ateş eden veya patlayan yöntemleri yasaklıyordu. Hiçbir kara-deniz harekatı, hiçbir özel kuvvet, hiçbir silahlı sınır manevrası olmayacaktı. Izin verilen silahlar yalnızca finansaldı: Döviz, hisse senedi, tahvil ve türevler. Pentagon gemi ve uçak yerine para ve sermayr piyasalarını kullanarak küresel bir finans savaşı başlatmak üzereydi."

Kur Savaşları, James Rickards (Sayfa 26)Kur Savaşları, James Rickards (Sayfa 26)