Kur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak

10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
133 gösterim
Kur'an, Allah'tan insanlığa ulaşan bir hitaptır. Kur'an; İslami bir hayat sürmeleri için insanlarla, hayata daha aktif ve doğrudan katılmaları için müminlerle, anlayışlarını doğru yönlendirmek için de akıl sahipleriyle konuşur. Kur'an, mesajını okuyan, düşünen, anlayan ve uygulayan bir toplum oluşturmayı, böylece bir medeniyet kurmayı amaçlar. Bu Kur'an'ın gücüdür ve bu güç onda her zaman vardır. Çözüm, Kur'an'ı düşünerek okuyan, anlayan ve inanarak onu hayata geçiren insan olabilmekle kalmayıp bu vasıfları taşıyan insanlar yetiştirebilmektir.
İnsan, Kur'an'ı iyice anlayıp öğrenirse, Kur'an ona nerede, ne zaman ve nasıl davranacağını öğretir. Kur'an'ın doğruluk ve değer ölçülerine uygun davranan kişi de iyi bir insan olur. Hayatın doğru yaşanmadığı yerde insan yozlaşır, değer kaybeder, eşya konumuna düşer. Bunun için hayatın biricik ölçüsü, güvencesi doğruluktur. Şu halde yapılması gereken, hayatımızı Kur'an'ın değer yargılarıyla yeniden test etmek, yanlış tercih ve uygulamaları, affedilmez bir günaha dönüşmeden terk etmek olmalıdır. Burada amaçlanan, insanların yaşantılarını yargılamak değil, Kur'an'ı ölçü alıp hayatı doğru yaşamak isteyenlere bir muhasebe imkânı sağlamaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  440
 • ISBN:
  9789753501033
 • Yayınevi:
  İşaret Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 19 Alıntı

Sümeyye K. 
15 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kur'an'a sadece bir mezar veya tören kitabı gözüyle bakanlar, hafızın sesine kapılıp bazen kendinden geçebilirler. Fakat bugün insanları kendinden geçiren değil, kendine getiren ve Allah'a yönelten okumalara ihtiyaç vardır.

Kur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak, Fahrettin Yıldız (Sayfa 113)Kur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak, Fahrettin Yıldız (Sayfa 113)
Afra 
31 Mar 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Islaha yanaşmayan, gelişim göstermeyen ve gelecekteki yaşamları için iyileştirme planları olmayan toplumlar ise, çöküşü yaşamaya ve zulümle yok olmaya mahkumdurlar.

Kur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak, Fahrettin Yıldız (Sayfa 225 - İşaret yayınları 2. Baskı)Kur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak, Fahrettin Yıldız (Sayfa 225 - İşaret yayınları 2. Baskı)
Sümeyye K. 
15 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İhtilaf adabına uymadığımız için, farklılıklar zenginlik kaynağı olacağı yerde zıtlıklara ve düşmanlıklara dönüşüyor, kalplerdeki birliği bozuyor.

Kur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak, Fahrettin Yıldız (Sayfa 49)Kur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak, Fahrettin Yıldız (Sayfa 49)
Sümeyye K. 
15 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer Müslümanlar basacakları zemini, hareket edecekleri çevreyi ve varacakları hedefleri yitirirlerse, kendi varlık ve kimliklerini de yitirmiş olurlar.

Kur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak, Fahrettin YıldızKur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak, Fahrettin Yıldız
Afra 
31 Mar 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

bayram;
Tevhid sorumluluğunu yüklenen her ferdin kaderinde zulüm ateşinin var olduğuna, ancak İbrahim gibi teslimiyet gösterenlere Allah'ın, Nemrutlar'ın ateşini bir gül bahçesine çevirebileceğine inanabilmektir. Dinin küfrün merkezinde doğduğunu, tevhidin şirkin içinde çiçek açtığını hatırlayarak ve Allah'a güven duyarak huzura ermektir bayram...

Kur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak, Fahrettin Yıldız (Sayfa 230 - İşaret yayınları 2. Baskı)Kur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak, Fahrettin Yıldız (Sayfa 230 - İşaret yayınları 2. Baskı)
Sümeyye K. 
15 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın huzur ve güveni, dünyanın dirliği ve düzeni İslam'dadır. Öyleyse çıkar yol, İslam'la yaşamayı öğrenmektir.

Kur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak, Fahrettin Yıldız (Sayfa 47)Kur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak, Fahrettin Yıldız (Sayfa 47)
Sümeyye K. 
15 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mü'minler için bir şifa ve rahmet kaynağı olan Kur'an, davasına emin olanlara saadet yolunu gösterir.

Kur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak, Fahrettin Yıldız (Sayfa 56)Kur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak, Fahrettin Yıldız (Sayfa 56)
Afra 
31 Mar 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kalem suresi 8-13
"Hakikati yalanlayanlara uyma (onların arzu ve özlemlerine alet olma.) Onlar isterler ki sen (kendilerine) yumuşak davranasın da onlar da sana yumuşak davransınlar. Uyma, çok yemin edip duran alçağa. Daima insanları çekiştiren, durmadan laf getirip götüren kovucuya. İyiliğe engel olan günahkâr zorbaya. Kaba ve zalimce davranan, bütün bunların ötesinde kimseye faydası olmayan (soysuz)a.

Kur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak, Fahrettin Yıldız (Sayfa 312 - İşaret yayınları 2. Baskı)Kur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak, Fahrettin Yıldız (Sayfa 312 - İşaret yayınları 2. Baskı)
Afra 
31 Mar 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İslam coğrafyasında yaşayan çok sayıda insanın taşıdığı inanç, İslam'a sadakati içermiyor ve Kur'an'ın sunduğu dine cevap vermiyor.

Kur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak, Fahrettin Yıldız (Sayfa 423 - İşaret yayınları 2. Baskı)Kur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak, Fahrettin Yıldız (Sayfa 423 - İşaret yayınları 2. Baskı)
Afra 
31 Mar 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hemen herkesin kabul ettiği gibi toplumda görülen davranış bozukluklarının temelinde eğitimin, özellikle de din eğitiminin yetersizliği yatmaktadır.

Kur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak, Fahrettin Yıldız (Sayfa 255 - İşaret yayınları 2. Baskı)Kur'an Aydınlığında Hayatı Doğru Yaşamak, Fahrettin Yıldız (Sayfa 255 - İşaret yayınları 2. Baskı)
2 /