Kur'an da Tebliğ ve Eğitim Psikolojisi

10,0/10  (1 Oy) · 
0 okunma  · 
1 beğeni  · 
25 gösterim
İnsan eğitimi, insani özellikleri dikkate almayı ve ona en uygun metodlar kullanmayı gerektiren bir faaliyettir. Ancak insan kompleksliği, değişkenliği ve çok yönlülüğü, metodların tespitini ve uygulamasını zorlaştırır. Bu süreç, inanç ve zihniyet değişimini de içerirse, zorluk bir kat daha artar. İnsanın, zihinsel değişimin sağlanması için yürütülmesi gereken tebliğ/eğitim-öğretim faaliyetinin biçiminin Kur`ânî temellerinin araştırıldığı çalışmada, kavramsal bilgiler, tebliğ ve benzeri kavramlarla metod kavramı ve mahiyeti, kur`anın bakışıyla insanın bireysel ve sosyal özellikleri ve bunların insanın tutumuna etkileri, tebliğ ve eğitim çalışmaları esnasında muhatabı etkilemede psikolojik etkisi olan, tebliğci ve eğitimcide bulunması gereken ve tebliğin içeriğinin sahip olması öngörülen özellikler ele alınmakta ve kur`anda yer alan başlıca tebliğ metodları ve bu metodların dayandığı temel prensipler içermektedir.
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  238
 • ISBN:
  9789753521468
 • Yayınevi:
  Pınar Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mihemedê NOJDAR 
14 Kas 2017 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 10/10 puan

Derdi insanlara bir hakikat ulaştırmak olanlara, Kur’an'ın metod, ilke ve analizlerini bol ayet örnekleri ile ve sizde yeni farkındalıklar oluşturarak öğretiyor. İnsanın yaradılışına getirdiği bakış açısı ile tebliğ yapılacağı zaman bu fıtratın göz önünden bulundurulmasını dikkatle vurguluyor.
Kitabı sindire sindire okumak istedim. Bir an önce okuyup bir köşeye atılacak bir kitap değildi. Burda öğrendiğim her bir nokta karşıma çıkacak bir insana anlayacağım bir hakikat ile hidayetine ve ebedi hayatını kurtulmasına vesile olabilirim..
İlerleyen zamanlarda tekrar okumayı düşünüyorum.