Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali

9,7/10  (211 Oy) · 
511 okunma  · 
237 beğeni  · 
7.642 gösterim
Hazırlayanlar

Prof. Dr. Hayrettin KARAMAN
Prof. Dr. Ali ÖZEK
Prof. Dr. İbrahim Kafi DÖNMEZ
Prof. Dr. Mustafa ÇAĞRICI
Prof. Dr. Sadrettin GÜMÜŞ
Doc. Dr. Ali TURGUT
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  634
 • ISBN:
  9789753895408
 • Yayınevi:
  Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurten Ulaba 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · 276 günde · Beğendi · Puan vermedi

Okuduğumuz kitapların yaşantılarımızın her türlü açıklaması kuranı kerimin mealinde mevcuttur. Mutlaka herkesin okuması gerekir. kadar çok kitap okudum ama bütün aradıklarım bildiklerimi Kuran-ı Kerimin mealinde buldum. Eğer İslamiyet'i tanımak bilmek yaşmak istiyorsan , birkaç yazarın açıklamalı meali okumak gerekiyor. Anlaşılmayan konularda tefsirlere bakmak lazım. İnsan olarak toplum olarak Kuran'ın yol göstermesine ışığına ihtiyacımız var. Bir kez okudum ikinci kez de yarıya kadar okudum. Ve özellikle altını çizerek okuyorum. Demokrasiyi laikliği kuranda bulacaksınız. Allah diyor ki size akıl verdim aklınızı kullanmazsanız üzerinize pislik yağdıracağım. Üzerimize o Allah'ın zulmü yağmaya başladı. Aklı başında olan ,sağduyulu insanların bütün dinlerin kitabını ve doktrinlerini okuduğunda içeriğin aynı ama metotların ibadet ediliş şekillerinin farklı olduğunu görecektir. Bu kıyımlar zulümler ve emperyalizmin oynadığı oyunlar insanları kandıramayacaktır. Din tacirleri iflas edecektir. Tek çaremiz okumak, okumak, başka yol yok .Okuya okuya doğru yolu bulacağız insanları seveceğiz .Herkesin inancına ve kutsal değerlerine saygı duyacağız. .O zaman cennete gitmek için ahreti beklemeyeceğiz, dünya da cenneti yaşayacağız yaşatacağız. Çok mu zor aklını zekanı kullanman, vücudun kadar ruhunu da beslemek. Tek sorunumuz sevgi eksikliği maneviyattan uzaklaşmamız.

Mehmet Serhat Ercan 
22 May 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): “Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.” Bakara-286

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali benzeri kitaplar

ebruli 
24 May 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Anonim'in Biyografisi
Yaratıcısı bilinmeyen eserlerdir.

Yukarıda ki 1000 kitabın anonim tanımlaması ve anonim eserlerin başında Kuran-ı Kerim ve Açıklamalı Meali geliyor.

Merak ettim de Kuran-ı Kerimi yollayan mı bilinmiyor yoksa meali yazan mı..!

Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır mealinde anonim yazmıyor inşAllah bu mealde en yakın zamanda düzeltilir.

Oğuz Aktürk 
 17 Şub 2017 · Kitabı okudu · 154 günde · Beğendi · 10/10 puan

sadece mealini değil arapçasını da tekrar tekrar okuyorum. Allah'ım sana inanıyorum ve bizi uyarmak için, bizi aydınlatmak için, bize yol göstermek için göndermiş olduğun kitabına da inanıyorum. zira bu sözlerin "yeryüzünde bulunan ağaçlar kalem olsa, yedi denizle desteklenen bir deniz de mürekkep olsa, yine de allah'ın sözleri yazmakla bitmezdi. doğrusu allah, güçlüdür; hikmet sahibidir." sahibi sensin. sen en merhametlisisin. sen en güzel kitabın sahibisin. evrenin en güzel kitabı. benim için tartışmasız.

Mus'ab Hamza Özel 
12 Mar 2017 · Kitabı okudu · 145 günde · Beğendi · 10/10 puan

Rabbim herkese okumayı nasip etsin.İnsanlara gönderilen bu mesajı yaymak hepimizin görevi.Arapçasını olduğu kadar mealini de okumak gerek.Anlamamız ve uygulamamız için.

İnsan alışkanlık haline getirince zor olmuyor okuması.Hergün 4 sayfa veya 2 ya da yarım sayfa nasıl isterseniz o şekilde okuyun.Çünkü bir yerden sonra bitiyor ve aramaya başlıyorsunız bu kitabın yerini.Tabi yerini dolduracak başka kitap bulmanız mümkün değil.Ancak anlamanıza yardımcı olacak konularına göre çok da ağır olmayan bir kitap önerebilirim size:"Kalplerin Keşfi(İmam Gazali".Hayata bakışınızı oldukça değiştirecek ve ufkunuzu genişletecektir.Keyifli okumalar değerli dostlar :)

Esra Çabukol 
 09 Mar 02:22 · Kitabı okudu · 235 günde · 10/10 puan

Bu kadar çok kitap okuyup, ilk okumamız gereken kitabın mealini neden bu kadar geç okuduğuma dair kendime kızsamda; zararın neresinden dönülürse kardır diyerekten ilk kez bitirebilmem nasip oldu, çok şükür.

Bir kereyle kalmayacağı ve okuduğum okuyacağım en güzel kitap olduğu şüphesiz.. Umarım orada bir yerde , her neredeysen, sen geç kalmazsın benim kadar..

( Eklemek isterim ki;okuduğum meal Feyzü'l Furkan- Dr. Hasan Tahsin Feyizli, çok sevdiğim ve bu konularda benden daha daha ilgili bilgili bir arkadaşım önermişti bu yayınını ve günde 1-2 sayfa okuyarak başladım sonrasında neden bu kadar az okuyorum ki dedim ve zamanla günde yarım meal ve iş yogunluk vs durumlarına göre günde 2-3 meal okuya okuya bitirdim. Bundan sonra ki niyetim arapça okuduktan sonra ardından aynı cüzün surenin mealini okuyarak bitirmek daha çok anlamak kavramak, inşAllah.. Paylaşmak istedim- nereden nasıl başlayayım diye düşünenler benim gibi gözünde büyütenler için.. )

Sevil Ersoy KARADEMİR 
06 May 2014 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Ölmeden önce okunması farz olan kutsal kitabımız.

yasin buyukt 
15 Ara 2017 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kurani o kadar yil ibadet olsun diye okuyoruz ama icinde yazanin ne kadarini biliyoruz? Hadi itiraf edelim o kitapta okudugumuz ve bize anlatilanin tek kelimesini dahi bilmiyoruz oysa ki dini inanisimiz acisindan bizi kurtaracak ilk kaynak bu kitap degil mi? Bir söz var ; "1400 yıldır sinavda ayni kitaptan sorumluyuz ama hala cehenneme giden var" diye :).. Bence bir an once araya baska kitap sokuşturmadan dini anayasamiz olan kurani okumaya baslamaliyiz..

Kâmil 
17 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tefsiri ile birlikte okudum. Niçin okumamazı istemediklerini de çok iyi anladım. Allah öyle basit ve yalın bir dille vahyetmiş ki aklıselim bir insanın anlamamasına imkan yok. Kulu ile arasına girenleri Allah kahretsin... Başka hiçbir şeye ihtiyaç yok. Müslümanlık için müslüman kanı dökenler Kuran'ı okumamış cahil insanlar. Allah onlardan korusun.

Cisim 
04 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En çok okunan kitap olmayışı ne kadar üzüntü verici. İnsanlar kendilerini güldüren, eğlendiren kitapları okurken hayatlarını adamaları gereken kitaptan mahrumlar. Nefs Nefs Nefs...
Arapçasını okumayın. Ama mealini en az bir kez okuyun. Okuyun ki uyanın...

3 /

Kitaptan 768 Alıntı

Oğuz Aktürk 
26 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Adalet dediğin.
Kötü kadınlar, kötü erkeklere; kötü erkekler de kötü kadınlara; temiz kadınlar temiz erkeklere, temiz erkekler de temiz kadınlara layıktır. O temiz olanlar iftiracıların söyledikleri şeylerden uzaktırlar. Onlar için bir bağışlanma ve bolca verilmiş iyi bir rızık vardır.

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 351 - Nûr Suresi 26. Ayet)Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 351 - Nûr Suresi 26. Ayet)

Bir dünya dolusu mülkü bağışlasanız da,bir başkasının kalbini kalbinize ısındıramazsınız.
Kalpleri birbirine ısındıran ancak Allah'tır...

Enfal 63...

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet VakfıKuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı
Oğuz Aktürk 
13 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dünyayı da kaybetmiştir, ahireti de.
İnsanlardan öylesi de vardır ki, Allah'a kıyıdan kenardan kulluk eder. Eğer kendisine bir hayır dokunursa gönlü onunla hoş olur. Şâyet başına bir kötülük gelirse gerisin geri (küfre) dönüverir. O dünyayı da kaybetmiştir, ahireti de. İşte bu apaçık ziyanın ta kendisidir.

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 332 - Hac Suresi 11. Ayet)Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 332 - Hac Suresi 11. Ayet)
Oğuz Aktürk 
23 Şub 15:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu alıntı o kadar çok şeyi anlatıyor ki
Onlara, "Allah'ın sizi rızıklandırdığı şeylerden Allah yolunda harcayın" denildiği zaman, inkar edenler iman edenlere, "Allah'ın, dilemiş olsa kendilerini doyurabileceği kimselere mi yedireceğiz? Siz ancak apaçık bir sapıklık içindesiniz" derler.

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 444 - Yasin Suresi 47. ayet)Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 444 - Yasin Suresi 47. ayet)
Oğuz Aktürk 
15 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kalp gözü.
Yeryüzünde gezip dolaşmadılar mı ki, düşünecek kalpleri, işitecek kulakları olsun? (Dolaştılar, ama ibret almadılar). Çünkü gerçekte gözler değil, göğüslerdeki kalpler kör olur.

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 336 - Hac Suresi 46. Ayet)Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 336 - Hac Suresi 46. Ayet)

109. KAFİRUN SURESİ
Rahman ve rahim olan Allah' ın adıyla
1. (Rasulum!) De ki: "Ey kafirler! (Ey İslam karşıtları) "
2. "(Sızın) tapmakta olduklarınıza ben tapmam."
3. "Sız de (aslında benim) ibadet ettiğine kulluk edecek değilsiniz. "
4. "Zaten ben( sızın) taptıgınız şeylere asla tapacak değilim. "
5. "Siz de (aslında benim) ibadet ettıgıme ibadet \ kulluk edenlerden değilsiniz"
6. "Sizin (batıl) dinimiz size, benim (hak olan) dinimde banadır. "


(İslamın tebliğine /insana ulaşmasına, onun hayata geçirilmesine engel olmadıkça ve saldırılmadıkca prensip böyledir. Yoksa dinlerini onaylamak için değildir.)

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet VakfıKuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı

Dilleriniz yalana alışageldiğinden dolayı, Allah’a karşı yalan uydurmak için, “Şu helâldir”, “Şu haramdır” demeyin. Şüphesiz, Allah’a karşı yalan uyduranlar, kurtuluşa eremezler. Nahl-116

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet VakfıKuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı
Oğuz Aktürk 
06 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kâlû selâmâ.
Rahmân'ın kulları, yeryüzünde tevazu ile yürüyen kimselerdir. Cahiller onlara laf attıkları zaman, "selâm!" der geçerler.

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 364 - Furkân Suresi, 63. Ayet, 19. Cüz)Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 364 - Furkân Suresi, 63. Ayet, 19. Cüz)

Kitapla ilgili 1 Haber