Kuran-ı Kerim Açıklamalı MealiTürkiye Diyanet Vakfı

·
Okunma
·
Beğeni
·
9.007
Gösterim
Adı:
Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali
Baskı tarihi:
Temmuz 2013
Sayfa sayısı:
634
ISBN:
9789753895408
Kitabın türü:
Yayınevi:
Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları
Hazırlayanlar

Prof. Dr. Hayrettin KARAMAN
Prof. Dr. Ali ÖZEK
Prof. Dr. İbrahim Kafi DÖNMEZ
Prof. Dr. Mustafa ÇAĞRICI
Prof. Dr. Sadrettin GÜMÜŞ
Doc. Dr. Ali TURGUT
Okuduğumuz kitapların yaşantılarımızın her türlü açıklaması kuranı kerimin mealinde mevcuttur. Mutlaka herkesin okuması gerekir. kadar çok kitap okudum ama bütün aradıklarım bildiklerimi Kuran-ı Kerimin mealinde buldum. Eğer İslamiyet'i tanımak bilmek yaşmak istiyorsan , birkaç yazarın açıklamalı meali okumak gerekiyor. Anlaşılmayan konularda tefsirlere bakmak lazım. İnsan olarak toplum olarak Kuran'ın yol göstermesine ışığına ihtiyacımız var. Bir kez okudum ikinci kez de yarıya kadar okudum. Ve özellikle altını çizerek okuyorum. Demokrasiyi laikliği kuranda bulacaksınız. Allah diyor ki size akıl verdim aklınızı kullanmazsanız üzerinize pislik yağdıracağım. Üzerimize o Allah'ın zulmü yağmaya başladı. Aklı başında olan ,sağduyulu insanların bütün dinlerin kitabını ve doktrinlerini okuduğunda içeriğin aynı ama metotların ibadet ediliş şekillerinin farklı olduğunu görecektir. Bu kıyımlar zulümler ve emperyalizmin oynadığı oyunlar insanları kandıramayacaktır. Din tacirleri iflas edecektir. Tek çaremiz okumak, okumak, başka yol yok .Okuya okuya doğru yolu bulacağız insanları seveceğiz .Herkesin inancına ve kutsal değerlerine saygı duyacağız. .O zaman cennete gitmek için ahreti beklemeyeceğiz, dünya da cenneti yaşayacağız yaşatacağız. Çok mu zor aklını zekanı kullanman, vücudun kadar ruhunu da beslemek. Tek sorunumuz sevgi eksikliği maneviyattan uzaklaşmamız.
sadece mealini değil arapçasını da tekrar tekrar okuyorum. Allah'ım sana inanıyorum ve bizi uyarmak için, bizi aydınlatmak için, bize yol göstermek için göndermiş olduğun kitabına da inanıyorum. zira bu sözlerin "yeryüzünde bulunan ağaçlar kalem olsa, yedi denizle desteklenen bir deniz de mürekkep olsa, yine de allah'ın sözleri yazmakla bitmezdi. doğrusu allah, güçlüdür; hikmet sahibidir." sahibi sensin. sen en merhametlisisin. sen en güzel kitabın sahibisin. evrenin en güzel kitabı. benim için tartışmasız.

Benzer kitaplar

 • Mesnevi
  9.3/10 (181 Oy)239 beğeni550 okunma404 alıntı6.766 gösterim
 • Lem'alar
  9.5/10 (108 Oy)126 beğeni387 okunma319 alıntı2.400 gösterim
 • Bize Nasıl Kıydınız
  7.6/10 (138 Oy)127 beğeni779 okunma11 alıntı6.869 gösterim
 • Çöle İnen Nur
  9.0/10 (324 Oy)378 beğeni903 okunma467 alıntı12.976 gösterim
 • Asa-yı Musa
  9.4/10 (128 Oy)148 beğeni419 okunma145 alıntı2.969 gösterim
 • Kerbela
  8.5/10 (122 Oy)117 beğeni409 okunma75 alıntı3.489 gösterim
 • Gülistan
  8.4/10 (188 Oy)172 beğeni666 okunma788 alıntı8.295 gösterim
 • Hz. Aişe
  8.6/10 (58 Oy)53 beğeni317 okunma4 alıntı4.051 gösterim
 • Mesnevi'den Seçmeler
  8.7/10 (54 Oy)57 beğeni267 okunma127 alıntı2.993 gösterim
 • Mektubat
  9.5/10 (97 Oy)109 beğeni348 okunma219 alıntı1.951 gösterim
Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): “Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.” Bakara-286
Es Selamün Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Tabi yüce kıtabımız Kur’an-ı Kerim’i anlatmaya ne bilgimiz ne haddimiz yeter.

Sözün en güzeli O’na ait.

Bizler ancak O’nu tasdik eder ve inanırız. Ve onun hükümlerini hayatımıza tatbik etmeye çalışırız.

Sözler biraya gelmiyor onun için bir ayet ile son vermek istiyorum.

Asr Suresi

Yemin olsun ki Asr’a
İnsan, kesin bir zarardadır.
Ancak o kimseler müstesna ki, inanıp iyi işler yaptılar ve hep birbirlerine hakkı tavsiye ettiler ve hep birbirlerine sabrı vasiyet ettiler...

Biz insanoğlu olarak dünya kurulmuş kurulalı zarardayız ve bu o mutlak gün gelinceye kadar devam edecek...

Hak ve Batıl’ın devam eden savaşı gibi...

Uyanırmıyız bir gün???🤔 İnşaALLAH 🤲

Uyanabilmek ve Hak olana uyabilmek o yolda ilerleyebilmek duasıyla...
Selam ve dua ile...

Okunmalı ve okumalısınız dememe gerek olduğunu düşünmüyorum zira herkes okunması gerektiğini biliyor zaten...
Anonim'in Biyografisi
Yaratıcısı bilinmeyen eserlerdir.

Yukarıda ki 1000 kitabın anonim tanımlaması ve anonim eserlerin başında Kuran-ı Kerim ve Açıklamalı Meali geliyor.

Merak ettim de Kuran-ı Kerimi yollayan mı bilinmiyor yoksa meali yazan mı..!

Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır mealinde anonim yazmıyor inşAllah bu mealde en yakın zamanda düzeltilir.
Rabbim herkese okumayı nasip etsin.İnsanlara gönderilen bu mesajı yaymak hepimizin görevi.Arapçasını olduğu kadar mealini de okumak gerek.Anlamamız ve uygulamamız için.

İnsan alışkanlık haline getirince zor olmuyor okuması.Hergün 4 sayfa veya 2 ya da yarım sayfa nasıl isterseniz o şekilde okuyun.Çünkü bir yerden sonra bitiyor ve aramaya başlıyorsunız bu kitabın yerini.Tabi yerini dolduracak başka kitap bulmanız mümkün değil.Ancak anlamanıza yardımcı olacak konularına göre çok da ağır olmayan bir kitap önerebilirim size:"Kalplerin Keşfi(İmam Gazali".Hayata bakışınızı oldukça değiştirecek ve ufkunuzu genişletecektir.Keyifli okumalar değerli dostlar :)
Osmanlı devleti Kuran ı Kerimin hükümlerini uygulayarak 600 küsür yıl egemenligini sürdürmüş. Bizi yaradan Allahın ilk emri 'oku' iken biz Kuran ı kaç kez okuduk acaba bir kere açıp Kuran da ne denmiş ne uygulanmiş dedik mi?
Allah her mümine Kuranın mealini (tefsiriyle birlikte) okumayı nasip etsin.
Normal akıllı bir insanın düz okuma ile "Kader" konusunu anlayabileceği bir sure'ye veya Ayet'e rastlamadım. Kader konusunu ancak fıkıh ve tefsirlerden anlamaya çalışmak zorundayız.
Piyasada tavsiye edebileceğim meallerin başında gelmektedir.Titizlikle ve doyurucu bir şekilde hazırlanmış.Emeği geçenlerden ALLAH razı olsun...
565 okuma görünce ne kadar üzüldüğümü anlatamam size.. Her zaman en çok okunanların en çok satanların arasında olması gereken bizim kullanma kılavuzumuz olan Furkan sadece 565 kere okunmuş. Ama sadece içinden 5 6 ayet alınarak yazılan kitaplar en çok satanlar listesini hiç boş bırakmıyorken asıl kaynağımız sadece bu kadar okunmuş. Üzücü..
İncelememde Kur'an'ın mühteşem edebi yönünden bahsedip güzel çeviri yapamayan yayınlardan bahsetmeyi düşünmüştüm. Kuran peygamberimizin en büyük mucizesidir. Çünkü cahiliye toplumunda şiir ön plandaydı. Bakarsanız Kur'an'ın muhteşem bir şiir tarafı vardır hele Arapça'sını okurken insan eşsiz bir duyguya kapanıyor. Nitekim cahiliye döneminde de Müşrikler Kur'an'ı duymamak için kulaklarını kaparlarmış. Ya da gizliden dinlemeye girerlermiş. Çünkü Kur'an'ın böyle muhteşem bir hissiyatı var. Ama maalesef ki çeviriler o kadar yavan ki bir edebiyatı çeviriyor gibi değil de bir kitap, edebiyattan yoksun bir makale çeviriyor gibi. Kur'an'ın kendi içinde uyumu vardır en basitinden Nas suresini söylerken vesveseden bahsettiği için sürekli s sesi çıkartılır. Sıradan bir makaleyi çevirmiyorsunuz sayın yazarlar. İnsanın kalbine işleyecek cümlleri barındıran sanatla dolu bir din kitabını çeviriyorsunuz. Lütfen daha edebi daha vurucu cümlelerle çevirmeye özen gösterin. Bunu istiyorum sizden. Mehmet Akif'in çevirisinin yanınlamasını bu yüzden çok isterdim.
23 yılda indirilen Yüce Kur'an-ı Kerim'in Türkçe açıklamalı mealini 93 günde bitirdim elhamdülillah. Tefsir kadar açıklayıcı olmasa da bence bir meal olarak yeterince bilgi vericiydi. Yazandan, açıklayandan Allah razı olsun.
Bu kadar çok kitap okuyup, ilk okumamız gereken kitabın mealini neden bu kadar geç okuduğuma dair kendime kızsamda; zararın neresinden dönülürse kardır diyerekten ilk kez bitirebilmem nasip oldu, çok şükür.

Bir kereyle kalmayacağı ve okuduğum okuyacağım en güzel kitap olduğu şüphesiz.. Umarım orada bir yerde , her neredeysen, sen geç kalmazsın benim kadar..

( Eklemek isterim ki;okuduğum meal Feyzü'l Furkan- Dr. Hasan Tahsin Feyizli, çok sevdiğim ve bu konularda benden daha daha ilgili bilgili bir arkadaşım önermişti bu yayınını ve günde 1-2 sayfa okuyarak başladım sonrasında neden bu kadar az okuyorum ki dedim ve zamanla günde yarım meal ve iş yogunluk vs durumlarına göre günde 2-3 meal okuya okuya bitirdim. Bundan sonra ki niyetim arapça okuduktan sonra ardından aynı cüzün surenin mealini okuyarak bitirmek daha çok anlamak kavramak, inşAllah.. Paylaşmak istedim- nereden nasıl başlayayım diye düşünenler benim gibi gözünde büyütenler için.. )
Dilleriniz yalana alışageldiğinden dolayı, Allah’a karşı yalan uydurmak için, “Şu helâldir”, “Şu haramdır” demeyin. Şüphesiz, Allah’a karşı yalan uyduranlar, kurtuluşa eremezler. Nahl-116
Kötü kadınlar, kötü erkeklere; kötü erkekler de kötü kadınlara; temiz kadınlar temiz erkeklere, temiz erkekler de temiz kadınlara layıktır. O temiz olanlar iftiracıların söyledikleri şeylerden uzaktırlar. Onlar için bir bağışlanma ve bolca verilmiş iyi bir rızık vardır.
Bir dünya dolusu mülkü bağışlasanız da,bir başkasının kalbini kalbinize ısındıramazsınız.
Kalpleri birbirine ısındıran ancak Allah'tır...

Enfal 63...
İnsanlardan öylesi de vardır ki, Allah'a kıyıdan kenardan kulluk eder. Eğer kendisine bir hayır dokunursa gönlü onunla hoş olur. Şâyet başına bir kötülük gelirse gerisin geri (küfre) dönüverir. O dünyayı da kaybetmiştir, ahireti de. İşte bu apaçık ziyanın ta kendisidir.
Onlara, "Allah'ın sizi rızıklandırdığı şeylerden Allah yolunda harcayın" denildiği zaman, inkar edenler iman edenlere, "Allah'ın, dilemiş olsa kendilerini doyurabileceği kimselere mi yedireceğiz? Siz ancak apaçık bir sapıklık içindesiniz" derler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali
Baskı tarihi:
Temmuz 2013
Sayfa sayısı:
634
ISBN:
9789753895408
Kitabın türü:
Yayınevi:
Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları
Hazırlayanlar

Prof. Dr. Hayrettin KARAMAN
Prof. Dr. Ali ÖZEK
Prof. Dr. İbrahim Kafi DÖNMEZ
Prof. Dr. Mustafa ÇAĞRICI
Prof. Dr. Sadrettin GÜMÜŞ
Doc. Dr. Ali TURGUT

Kitabı okuyanlar 607 okur

 • gülsüm
 • NazlıCan
 • Ayşe Başkurt
 • Can Calkan
 • münzevi
 • İBRAHİM AVCI
 • Recep Tayyip Durgut
 • Kırık Kalem
 • Gökçen Kız
 • MÜKREMİN UZUN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.1
14-17 Yaş
%1.7
18-24 Yaş
%22.1
25-34 Yaş
%32.4
35-44 Yaş
%23.8
45-54 Yaş
%12.4
55-64 Yaş
%2.4
65+ Yaş
%2.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55
Erkek
%45

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%89.6 (225)
9
%0.8 (2)
8
%3.2 (8)
7
%0.8 (2)
6
%0.8 (2)
5
%0.8 (2)
4
%0
3
%1.2 (3)
2
%0
1
%2.8 (7)

Kitabın sıralamaları