Kur'an-ı Kerim Meali - Metinsiz (Cep Boy)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.514
Gösterim
Adı:
Kur'an-ı Kerim Meali - Metinsiz
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
705
Format:
Ciltli
ISBN:
9789751932433
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları
Baskılar:
Kur
Kur
Kur
Kur
705 syf.
·16 günde·10/10
Bir inceleme yazmayacağım. Sadece kendimden bahsedeceğim.
"Kanımızın deli olduğu zamanlar çok günah işledim. Allah(c.c.) yasakladığı şeylerde nefsime uydum. (Rabbim affeyle beni) Mesela bir örnek; şans oyunu oynadım, namazı terk ettim... (Rabbim affeyle beni) Tabi bunlar böyle olunca sıkıntılar, belalar hiç terk etmiyor insanı. Sürekli çıkmazlarda kayboluyordum. Ta ki bir ayeti kerimeye kadar. Evet sadece bir ayet. Duha Suresi üçüncü ayet.
* Ma vedde'ake rabbüke ve ma kala.
{Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı!}
İşte bu ayetle döndüm hayata. Çok şükür şimdi eskisinden çok iyi yaşantım. Kuran-ı Kerimi daima okumamız gerekir. Hayatın şifreleri orada gizlidir. Ve bir çok iyilikler vardır.
Hemen bir örnek:
Bir zaman canımın sıkkın olduğu, bunalımda ve çıkmazların şiddetlendiği bir gün. Daha önceden youtube den telefonuma indirdiğim, Abdurrahman El Ussi hocanın okuduğu sureleri, kulaklığı taktım ve iş yerinde dinlemeye başladım. Telefonda çalma listesi rastgele modunda. İşlerimin akışındaki kötü gidişten o kadar sıkıntılı ve bunalımdayım. Bir ara İnşirah suresi okumaya başladı. Hocanın o güzel sesi. İnşirah suresi çıkınca, aklıma meali geldi.
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- Senin için bağrını açmadık mı?
2- İndirmedik mi senden o yükünü?
3- O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü?
4- Senin şanını yüceltmedik mi?
5- Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var.
6- Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var!
7- O halde boş kaldığında yine kalk yorul!
8- Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O'na doğrul!
Sure okunurken 'Ya Rabbi! Benimde içimi ferahlat.!
Sure bitince telefonum çaldı. Çok sevineceğim bir haber aldım. İşi gücü bıraktırdı bu haber bana. Ve şöyle dedim. "Alemlerin Rabbine hamd olsun" Etrafımdaki arkadaşlar ne olup bittiğini anlamadılar. Çünkü onların göremediklerini görüyordum. Meselenin içi derin, fazla anlatmayacağım.
Demek istediğim Yüce Kitabı Kuran-ı Kerimi hayatımızdan eksik etmeyelim inşallah.
705 syf.
·164 günde·2/10
Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki bir dili başka bir dile tam anlamıyla çevirmek imkansızdır. Bir de bu ilahi bir kitap olunca daha da zorlaşıyor. O yüzdendir ki Kur'an"ı çeviri işlemine meal adı verilmiş eksik, tam olmayan anlamında. Bu diyanet mealine gelecek olursak üzülerek söylemeliyim ki hiç beğenmedim. Sadece bu meali okumakla yetinirseniz kafanızda bir sürü soru ile kalakalırsınız. Muğlak ve anlamayı zorlaştıran bir çeviri üslubuna sahip olduğunu söylemeliyim. Kur'an'ı anlama çabası içinde olanların önce bu mealden başlamasını tavsiye etmiyorum.
705 syf.
·554 günde·Beğendi·10/10
Çok şükür meal hatmi yapmak nasip oldu. Çok defa niyet ettim ama her zaman bi aksilik olmuş yarım kalmıştı. Ben de yarım kaldı diye her defasında en baştan okumaya başlamıştım. Sona ermek bu güne nasipmiş. Çok şükür. Sizlerin de okumasını kesinlikle öneririm. Arapçadan okuyoruz. Onun manâsı derinliği başka lakin mealden de bihaber olmamalıyız. Okuyun ve dahi okutun... Okumakla kalın. Selametle. . .
705 syf.
·5 günde·2/10
Kur'an'ı- Kerim Kutsal Kitaplar arasında diğerlerine nazaran daha beğendiğim bir kitap. Diğer Kutsal Kitapların aksine daha çok dini yüükm ve emir bulunduruyor. Ancak ifade etmek gerekir ki diğer kitaplar gibi olayların akışına göre ayetler iniyor bu açıkça belli. Bu da kitabın günümüze hitap etmesini biraz engelliyor ve evrensel olmadığını belli ediyor. Kitapta geçen mucizelerin neredeyse aynısını İncil ve Tevrat'ta gördüm. Tevrat' a daha çok benziyor. Zaten yapılan çalışmalar içindeki olayların Sümer Yazıtlarından Tevrat'a Tevrat'tan da Kur'an'a geçtiğini söylüyor. Kitap olayları konu aldığından çok fazla çelişen ayet ve hükmü ortadan kaldırılmış ayet var.
Örnek:

"Allah'ın kelimelerini değiştirebilecek yoktur." (Enam, 6/115)

"Bir âyeti başka bir âyetin yerine getirdiğimizde (değiştirdiğimizde) -ki Allah ne indirdiğini gâyet iyi bilir- sen sadece uyduruyorsun derler. Hayır, öyle değil! Ama, onların çoğu bilmez." (Nahl, 16/101).
705 syf.
·31 günde·Beğendi·Puan vermedi
Esselamu aleyküm

Kur'an-ı Kerim bizim hayat kitabımızdır. O sadece salt okumak için yoktur. Okuyacağız, düşüneceğiz, ibret alacağız ve en önemlisi hayatımıza tatbik edip amele dökeceğiz, yoksa okumak için okumak değil...

Kur'an şüphesiz mucize bir kitap. Kur'an ayetleri hem başka ayetler hem de efendimiz'in (ﷺ) kendisi açıklamıştır. Bu bağlamda " Sadece Kur'an" anlayışı yanlıştır.
Kur'an'ı efendimiz'in (ﷺ) sünnetleri ile birlikte okumamız gerekiyor.

Ayrıca okuduklarımız "meal"dir. Yani %100 karşılığı değil. En basit bir metin bile tamamen başka bir dile çevirilemiyorsa bu mucizeli kitap nasıl çevrilebilir.. O yüzden kur'an'ı okurken hadis ve tefsir ile okumamız daha isabetli olacaktır diye düşünüyorum.

Bu çeviriye gelince... bence başka tercümelere başvurmak anlamak için daha isabetli olur açıkçası. Özellikle ilk kez okuyacaklar için.

Bir kere okumak yetmez. Tekrar tekrar okunması, dinlenmesi gerek şüphesiz...
İstifadeli okumalar
Okumak, okurken anlamak, Kuran-ı Kerim mealli Hatim... Bakara 11 "Hem bunlara "-Yeryüzünü fesada vermeyin" denildigi zaman"Biz ancak duzelticiyiz" derler.
705 syf.
·28 günde·10/10
Diyanet İşleri Başkanlığı / 542
Kaynak Eserler / 30

Hazırlayanlar:
Doç. Dr. Halil ALTUNTAŞ - Dr. Muzaffer ŞAHİN

Redaksiyon:
Dr. Ibrahim PAÇACI- Harun ÖZDEMİRCİ
Dr. Ekrem KELEŞ - Dr. M. Nihat HATİPOĞLU
Vahdi BOYDA- Yaşar ÇOLAK - Mustafa BAŞ

Tashih:
İsmail DERİN

Grafik ve Tasarım:
Recep KAYA -Ömer UMUT

Kapak Tezhibi:
Ayfer BALABAN

Baskı:
Kalkan Mat. San. Tic. Ltd. Şti.
Tel: (0.312) 341 92 34 • Faks: (0.312) 384 57 46

16. Baskı, Ankara 2013

2013-06-Y-0003-542
ISBN: 978-975-19-3243-3
Sertifika No: 12930

© Diyanet İşleri Başkanlığı

İletişim:
Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü
Basılı Yayınlar Daire Başkanlığı
Tel: (0312) 295 72 93 - 94, Faks: (0312) 284 72 88
e-posta: kitaplar@diyanet.gov.tr

Dağıtım ve Satış:
Diyanet İşleri Başkanlığı
Döner Sermaye Işletme Müdürlüğü
Universiteler Mah. Dumlupınar Bulvarı No: 147/A Çankaya/ANKARA
Tel. (0312) 295 71 53- 295 71 56 • Faks: (0312) 285 18 54
e-posta:dosim@diyanet.gov.tr
705 syf.
·10/10
"Bu Kur'an; kendisiyle uyarılsınlar, Allah'ın ancak tek ilâh olduğunu bilsinler ve akıl sahilleri düşünüp öğüt alsınlar diye insanlara bir bildiridir." (İbrahim-52)
Müslümanlar için dinin en sağlam kaynağı olan Kur'an, kendi içinde de okunmasına yönelik birçok ayet içeriyor. Diyanet çevirisi, neredeyse hatasız çevirisiyle başarılı olanlardan.
66. İşte siz böyle kimselersiniz! Diyelim ki biraz bilginiz olan şey hakkında tartıştınız. Ya hiç bilginiz olmayan şey hakkında niçin tartışıyorsunuz?

3 / ÂL-İ İMRÂN SÛRESİ
Kolektif
Sayfa 131 - Diyanet İşleri Başkanlığı / Pdf
58. Mü’min erkekleri ve mü’min kadınları işlemedikleri şeyler yüzünden incitenler, bir iftira ve apaçık bir günah yüklenmişlerdir.
Komisyon
Ahzab suresi 58. ayet
﴾18﴿ "Gurura kapılarak insanlara burun kıvırma, ortalıkta çalım satarak yürüme; unutma ki Allah gurura kapılıp kendini beğenen hiç kimseyi sevmez."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kur'an-ı Kerim Meali - Metinsiz
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
705
Format:
Ciltli
ISBN:
9789751932433
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları
Baskılar:
Kur
Kur
Kur
Kur

Kitabı okuyanlar 182 okur

  • Emre SANCAK
  • mustafa kozdibi
  • Fatoş
  • Hilâl
  • Oktay
  • ABC
  • Nurdan ♡
  • Muallime
  • Ekrem özgiray
  • Seda ÖZKAN

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50.6 (39)
9
%1.3 (1)
8
%0
7
%1.3 (1)
6
%1.3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%2.6 (2)
1
%1.3 (1)