Kuran-ı Kerim Türkçe Meali

9,4/10  (64 Oy) · 
148 okunma  · 
61 beğeni  · 
1.938 gösterim
Kuran-ı Kerim Hz. Muhammed'e Allah tarafından insanlığa gönderilmiş son ilahi kitaptır. Kuran vahiy yoluyla Cebrail tarafından peygamberimize yirmi üç senede nazil olmuştur. Bunun en önemli nedeni ayetlerin hazmedilerek, sindirilerek uygulanmasını sağlamaktadır. Tedrici bir yöntemle aşama aşama insanlığa helmiş, Hz. Peygamber de nasıl uygulandığını kendi hayatında göstermiştir.

Peygamberimizin vefatından sonra Hz. Ebu Bekir zamanında ayetler bir komisyon tarafından titizlikle incelenerek kitap haline getirilmiştir. Hz. Osman zamanına kadar tek Mushaf olarak bulunan Kuran, İslam Ülkelerinin sınırları giderek genişlediği ve başka toplumdan insanların da Müslüman olmalarından dolayı çoğaltılarak bu ülkelere gönderilmiştir.

Kuran-ı Kerim, yüz on dört sureden oluşmaktadır. Hangi suretin nereye geleceğini Cebrail tarafından peygamberimize bildirmiştir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  528
 • ISBN:
  9786055248185
 • Yayınevi:
  Altın Post Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Meşrebi Kalender 
 07 Tem 2015 · Kitabı okuyor · 9/10 puan

Yazdı, yazdırıldı…Saçmalık, Hayatın gerçeği….Çağ dışı, çağının ötesinde…Barış kitabı, Terör kitabı….

Bırakın bunları ben size başka bir şey söylüyorum. Yüzyıllar önceden beri var olan bir kitap var. (Burada sadece Kuran’dan bahsetmiyorum Eski ve Yeni Ahit için de aynı şeyler geçerli ) İnanın veya inanmayın bütün hayatınızı öyle veya böyle etkiliyor. Ama kitap okumayı sevdiğini söylediği halde( hatta işi fetişliğe götürmüş olanlar bile var aramızda. Kitap okuma sayılarına bakıldığında benim iki nefesim arasında bir kitabı yutuyor efendiler; hem bey-efendiler hem de hanım-efendiler…) bırak tefsirini mealini bile okuyanların sayısı o kadar az ki.

Okumadan inanıyor, okumadan red ediyoruz. İnanılmaz derecede trajikomik bir durum ( Hani ucundan azıcık entel takılıyoruz ya o bakımdan diyorum.) Mumcu ne güzel söylemişti bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın diye.

Mübarek gün gazına gelip de huşu içinde okuyun demiyorum. ( Size demiyorum ama ben fena gaza geldim. Allah’ın ne kadar affedici ve merhamet sahibi olduğuna dair söylenenleri sadece bir çeşit din manipülasyonu sanıyordum. Kitabı okuduğunda anlıyorsunuz ki neredeyse her surede hatta - tabiri caiz ise - Allah’ın öfkesini en çok hissettiğin sure olan Tevbe suresinde - arkadaşımmmmm, sureye besmele ile başlamak caiz değil, gel artık gerisini sen düşün - bile Allah’ın affediciliğinden ve merhametinden bahsediyor. Sürekli yetim hakkından ve insanların ne kadar az düşündüğünden bahsediyor. Her yanı ile kafana oturdu mu derseniz o işte epey bir zaman alacak gibi)

Altını çize çize eleştire eleştire oku, beğenme , nefret et….. Ama bunların hepsini lütfen okuduktan sonra et…..

M.Burak SOLAK 
10 Oca 10:50 · Kitabı okudu · 121 günde · Beğendi · 10/10 puan

Oku! Yaradan rabbinin adıyla oku... Sakın okumamazlık etme, çünkü insan muhakkak azıp haddi aşar.(Alak suresi-1/6)
Bu apaçık olan kitabın değerini bilin. Şüphediz biz akıl erdiresiniz diye onu Arapça olarak okunacak bir kuran kıldık. (Zuhruf suresi-2/3)
Kim rahman'ın zikri olan Kuran'ı görmemezlikten gelirse, biz ona bir şeytanı musallat ederiz de artık o şeytan onun arkadaşı olur. (Zuhruf suresi-36)
Kuran-ı Kerim'in önemini ve anlayarak okumamız gerektiğini söyleyen sadece birkaç ayet. Sevdiğimiz bir yazarın kitabı çıkınca onun peşinden koşuyoruzda hakkı ve hakikati anlatan ve gerçeği yazan kitabı okumayı neden bu kadar erteliyoruz. Bilmek ve anlamak farklı şeyler derler ya herkes gibi bende Kuran'ın ne kadar değerli ve önemli olduğunu bilirdim fakat bugün birazda olsa bunu anlamış bulunuyorum. Kuran mealini ciddiyetle okuyan her insanın hayata bakış açısı ve davranışlarında büyük değişiklik olacağına inanıyorum.
Keşke islamı biraz olsa anlayabilsekte bu ölçülerde yaşayabilsek... Eminim ki en azından ülkemiz daha yaşanır bir yer olur. Dinimizde sabır, güzel ahlak, ihlas, adalet, büyüklerimize saygı ve insan sevgisinin önemi o kadar güzel anlatılmış ki ancak okuyunca ne kadar güzel bir dine ve peygambere sahip olduğumuzu anladım. Keşke islamı televizyonlardan eksik ve yanlış bir şekilde değilde kurandan ve sünnetlerden öğrenme gayreti içinde olsaydık bugün toplum olarak daha mutlu ve huzurlu olabilirdik. Geneli müslüman bir toplum olarak ülkemizdeki suç oranlarına bakarsak bunu daha iyi anlayabileceğimizi düşünüyorum.
Aklımızı Allah yolunda doğru işler için kullanmak, çalışmak ve ilimin dinimizce önemini Kuran'da görmüş oldum ki öyle olmasaydı ilk ayeti "Oku!" olmazdı.
İnsanlığımızı unuttuğumuz şu dönemde en önemli değerlerimizi ve insanlığımızı bize hatırlatacak olan Kuran'ı defalarca okumamız gerekir ki Alak suresi 6. Ayettede bu konunun önemi zaten belirtilmiş.
Kuranda birçok yerde kendilerine gelen peygamberlere iman etmemiş ve haddi aşmış kavimlerin davranışları ile dönemimizin çokta farklı olmadığını gördüm.
Kıyamet, Cehennem ile ilgili birçok ayeti okurken insanın korkmaması elde değil ki peygamber efendimiz(s.a.v) "hud" be "kıyame" sureleri için "vahiy olurken yaşlandım" diye belirtiyor. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.
Bunun yanında Allah(c.c)'ın bağışlamasının sınırının olmaması ve insana olan merhameti bir çok ayette tekrarlanmış.
Güzel ahlak sahibi olmanın önemi gerçek bir müslüman gibi nasıl yaşayacağımız ayrıntısı ile anlatılmış. Kuran bir kere değil sürekli okunması gereken bir kitap. Ancak en azından bir kere hakkı ile okuyun. Ben bu yaşıma kadar neden okumadım diye pişmanlık duyuyorum ve okumayan herkesede en yakın zamanda en azından bir kere okumalarını tavsiye ediyorum.

Münzevi Okur 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 229 günde

İlk emir olarak Oku diyor, o zaman biz de okuyalım. Müslümanız diyorsak kesinlikle okuyalım. Fakat her şeye vakit ayırdığımız halde, üstüne Müslümanız dememize rağmen çoğumuz okumuyoruz... Müslümanların bir kısmı kuranda ne dediğinden bile bihaber sözde Müslümanca yaşıyor. Ayrıca İnanmayanlara da okumalarını tavsiye ederim...

En uzun sürede bitirdiğim kitap oldu. Arapça'sını okuduğum ve hâlâ okumakta olduğum halde mealini baştan sona hiç okumamıştım. Sadece belli başlı surelerin anlamlarını biliyordum. Sonrasında ise eğer kendime Müslümanım diyorsam, İslam dinine inanıyorsam sağdan soldan değil de ana kaynağımızdan öğrenmem gerekir düşüncesi ile başladım. Yavaş yavaş aklımda kalan soru işaretlerini araştırarak okumaya çalıştım. Aklım da hâlâ da bir çok soru işareti var. Onları da zamanla araştırarak gidereceğim. Özellikle bazı ayetler var ki çoğu surede tekrarlanıp üzerinde durulmuş. Bu ayetleri iyice anlamak gerekir

Kuran-ı Kerim içinde öyle hikmetler öyle sırlar barındırıyor ki artık sadece meal ile anlaşılacağını sanmıyorum. Çünkü Nasıl yabancı bir eser Türkçeye çevrildiğinde anlamının büyük kısmını kaybediyorsa kuranda Türkçeye çevrildiğinde aynı sorun ortaya çıkıyor. Araştırırken karşıma İhsan Şenocak hocanın Kuran Mealciliği videosu gibi videolar çıktı. Hani tefsiri, sünneti kabul etmeyenler var ya onlara da bu videolara bir baksınlar derim. Orada dediği gibi Sadece meal yetmez.

TANER C. 
30 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Yaratan rabbinin adıyla oku" diye başlayan bir kutsal kitaba sahibiz ,,sahibiz ama ,, aması yok mu sizce ?? İslamiyetle ovunurken ilk emrini yerine getırıyor muyuz acaba?? işimize gelmeyince gavur deyi verdiklerimiz bu emre uydu bizler ıse okumadık,anlamadık ilme ulaşamadık ..toplumca üreten değil de tüketen olmadık mı ?? halbuki yerin göğün sahibi ne güzel demiş "OKU",, sözün başladığı ve bittiği nokta değil mi??

asya elfida 
02 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

ilk okunması gerken kainat ve insan kitabı.ONU okumayan bütün kiapları okumuş boş.

Anıl Atik 
02 Ağu 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkesin ilk önce ve defalarca okuması gereken tek kitap..

Hüseyin Barış Sağlam 
30 Oca 22:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap okumaya kitapların en hayırlısıyla başlamak isabet olur diye düşünüyorum.
“ Yaratan Rabbinin adıyla oku. Oku Rabbin en büyük kerem sahibidir. O ki kalemle (yazmayı) öğretti. İnsana bilmediğini öğretti.” Alâk : 1,3,4,5
“ De ki: “ Bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Zümer : 9
“ De ki: Rabbim ilmimi arttır!” Tâhâ : 114

Youcin 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2609 günde · Beğendi · 10/10 puan

ülkemizde cumhuriyetin ilk yıllarındaki anlaşılabilirlik ve günümüz türkçesine yakınlık açısından bakıldığında çoğunluk tarafından en güzel meal kabul edilir. arapça bilmediğim için şahsen yorumda bulunamayıp güvenilir kabul ettiğim değerlere uyarak, ben de yıllardır en iyi meal olarak kabul etmiş bulunmaktayım. diğer mealleri kötülemek için söylemiyorum ama mesele Allah'ın sözlerinin başka bir lisana çevirisi olunca iş hayli çetrefilli oluyor ve bir çok topluluğun ya da bireyin söz hakkı devreye giriyor. ülkemizde okunma oranı en üst sırada olması gereken bir kitap olması gerekirken, malesef kitaba iman ettiğini söyleyip tamamını okumayanları düşündüğümüzde durum vahim oluyor. normal bir kitap olarak da insanlardan okuma durumu beklemek iyice vahim bir hal alıyor. imani boyutu konuşmak şöyle dursun; çevirinin güzelliğini de bir kenara koyalım. kitap olarak bakarsak, Allah'tan daha güzel söz söylemek, öğüt etmek, hikaye etmek, şiirleştirmek mümkün olmuyor tabi ki, kıyas yapılabilecek bir muadili de olmayınca kategorize etmek zahmetine girmemek gerekiyor. zorlanmamak için sureleri bölüm olarak düşünmeden okumak ve her fırsatta ara vermemek, ayraç kullanmamak daha çabuk okumanıza yardımcı olabilir ve zihninizi yormaz diye düşünüyorum. ilk başlarda çok alakasız bir sıralama ya da konudan konuya atlıyormuş hissine kapılabilirsiniz ama sonuç olarak ilahi bir kitap ve ayet sıralamalarına mantıklı cevapları alsanız da neden diyeceğiniz başka nedenler ortaya çıkıyor. anlatım olarak peygambere seslenilme durumu olduğundan bir roman ya da hikaye havasında okumak mümkün olmuyor. kitabı daha bitirmeden korku, gerilim, ceza, macera, adalet, huzur, mutluluk, umut, güçsüzlük ve acizlik duygularıyla, yaratılmış en üstün varlık olma hissini aynı anda yaşamak insanı farklı bir düşünce çemberine alıyor. hem güçlü hem de güçsüz hissettiriyor. peygamber kıssaları ve dünyada mükafatlandırılıp, dünyada cezalandıralan topluluklar ve insanlar konularını düşündüğünüzde tüm insanlığın yazarları ve şairleri birleşse bile geçilir olmayan bir edebiyat seviyesi söz konusu oluyor. işte tam da bu durumda, içinizdeki kişiliklere bu kitaba inan ya da inanma gibi bir şey söylemek gerekmiyor. kesinlikle, kitap olarak okuyun ve okutturun. çok şey katar, hiçbir şey kaybettirmez. şuna emin olun, bir kere okuduğunuzda, okuduklarınızın bir çoğu aklınızda kalmış olacak(sure ve ayet sırası olarak söylemiyorum) ve gerçekten zor unutacaksınız ama buna rağmen her sıkıntıda yeni baştan okumak isteyeceksiniz.

BEN MÜSLÜMANIM DİYEN HERKEZİN OKUMASI GEREKEN KİTAP ... ALLAH AÇIK VE NETDİR BİZİM TARAFIMIZDAN KORUNACAKTIR DEĞİŞTİRELEMEZ DİYO . BİR DİĞER DİKKATİMİ ÇEKEN AYET (....EY AKIL SAHİBİ .... ) BU KİTAPTAN SORULUCAKSINIZ DİYO...

önder ışık 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · 28 günde · Beğendi · 10/10 puan

100.000 kitap okumuş olsan da KURAN-I KERİMİ OKUMADIYSAN CAHİLSİN.....


2:136 - Deyiniz ki, "Biz, Allah'a iman ettik ve bize ne indirildiyse İbrahim'e,İsmail'e, İshak'a, Yakup'a ve torunlarına ne indirildiyse, Musa'ya ve İsa'ya ne indirildiyse ve bütün peygamberlere Rablerinden ne verildiyse hepsine iman ettik. Biz onların arasında fark gözetmeyiz ve biz ancak O'na boyun eğen müslümanlarız."

2 /

Kitaptan 39 Alıntı

Kur'an-ı Kerim
İşte siz öylesiniz , haydi bilginiz olan şeyde tartıştınız , ya hiçbir bilginiz olmayan şeyde niçin tartışıyorsunuz ? Halbuki Allah bilir , siz bilmezsiniz.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Al-i İmran Sûresi 66. Ayet)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Al-i İmran Sûresi 66. Ayet)

الَّذِينَ آمَنُواْ وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ

Onlar ki iman etmişlerdir ve kalbleri Allahın zikri ile yatışır, evet Allahın zikriyledir ki kalbler yatışır.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi YazırKuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır
Emire Nişli 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kur'an-ı Kerim
Sonra Allah, bunun ardından dilediğine tevbe nasip eder.
Allah çok bağışlayan, çok merhamet edendir.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 190 - Huzur Yayınevi)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 190 - Huzur Yayınevi)

Hem bunlara,
—"Yeryüzünü fesâda vermeyin!" denildiği zaman,
—"Biz ancak ıslahçılarız/düzelticileriz" derler.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 12 - tuğra yayıncılık. (Bakara sûresi 11.ayet))Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 12 - tuğra yayıncılık. (Bakara sûresi 11.ayet))

Bir toplum kendilerindeki özellikleri değiştirinceye kadar Allah, onlarda bulunanı değiştirmez.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 239 - R'ad suresi/11. ayet)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 239 - R'ad suresi/11. ayet)
Sergen Özen 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Muhakkak ki Allah bir sivrisineği, hatta daha üstününü bir misal göstermekten çekinmez. İman edenler bilirler ki, o (misal) şüphesiz haktır, Rablerindendir. Ama küfre sapanlar: "Allah böyle bir misal ile ne demek istedi?" derler. Allah onunla birçoklarını şaşırtır, yine onunla birçoklarını yola getirtir. Onunla ancak o fasıkları şaşırtır.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi YazırKuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır
4 /