Kuran-ı Kerim Türkçe Meali

9,5/10  (89 Oy) · 
227 okunma  · 
92 beğeni  · 
2.424 gösterim
Kuran-ı Kerim Hz. Muhammed'e Allah tarafından insanlığa gönderilmiş son ilahi kitaptır. Kuran vahiy yoluyla Cebrail tarafından peygamberimize yirmi üç senede nazil olmuştur. Bunun en önemli nedeni ayetlerin hazmedilerek, sindirilerek uygulanmasını sağlamaktadır. Tedrici bir yöntemle aşama aşama insanlığa helmiş, Hz. Peygamber de nasıl uygulandığını kendi hayatında göstermiştir.

Peygamberimizin vefatından sonra Hz. Ebu Bekir zamanında ayetler bir komisyon tarafından titizlikle incelenerek kitap haline getirilmiştir. Hz. Osman zamanına kadar tek Mushaf olarak bulunan Kuran, İslam Ülkelerinin sınırları giderek genişlediği ve başka toplumdan insanların da Müslüman olmalarından dolayı çoğaltılarak bu ülkelere gönderilmiştir.

Kuran-ı Kerim, yüz on dört sureden oluşmaktadır. Hangi suretin nereye geleceğini Cebrail tarafından peygamberimize bildirmiştir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  528
 • ISBN:
  9786055248185
 • Yayınevi:
  Altın Post Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Meşrebi Kalender 
 07 Tem 2015 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Yazdı, yazdırıldı…Saçmalık, hayatın gerçeği….Çağ dışı, çağının ötesinde…Barış kitabı, terör kitabı….

Bırakın bunları ben size başka bir şey söylüyorum.

Yüzyıllar önceden beri var olan bir kitap var. (Burada sadece Kuran’dan bahsetmiyorum Eski ve Yeni Ahit için de aynı şeyler geçerli ) İnanın veya inanmayın bütün hayatınızı öyle veya böyle etkiliyor.

Ama kitap okumayı sevdiğini söylediği halde( hatta işi fetişliğe götürmüş olanlar bile var aramızda. Kitap okuma sayılarına bakıldığında benim iki nefesim arasında bir kitabı yutuyor efendiler; hem bey-efendiler hem de hanım-efendiler…) bırak tefsirini mealini bile okuyanların sayısı o kadar az ki.

Okumadan inanıyor, okumadan red ediyoruz. İnanılmaz derecede trajikomik bir durum ( Hani ucundan azıcık entel takılıyoruz ya o bakımdan diyorum.) Mumcu ne güzel söylemişti bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın diye.

Mübarek gün gazına gelip de huşu içinde okuyun demiyorum.

Size demiyorum ama ben fena gaza geldim. Allah’ın ne kadar affedici ve merhamet sahibi olduğuna dair söylenenleri sadece bir çeşit din manipülasyonu sanıyordum.

Kitabı okuduğunda anlıyorsunuz ki neredeyse her surede hatta tabiri caiz ise Allah’ın öfkesini en çok hissettiğin sure olan Tevbe suresinde ( arkadaşımmmmm, sureye besmele ile başlamak caiz değil, gel artık gerisini sen düşün -) bile Allah’ın affediciliğinden ve merhametinden bahsediyor.

Sürekli yetim hakkından ve insanların ne kadar az düşündüğünden bahsediyor.

Her yanı ile kafana oturdu mu derseniz o işte epey bir zor...

Altını çize çize eleştire eleştire oku, beğenme , nefret et….. Ama bunların hepsini lütfen okuduktan sonra et…..

Ben Allah'ın kitabını her okuyuşumda sanki ilk defa okuyormuşum hissine kapılıyorum. Bu ayeti daha önce okudum mu ya da daha önce okuduğum bu ayetteki şu inceliği neden fark etmedim? Vb. Sorular aklımda uçuşuyor. Aslında bütün kitaplar bir kitabı anlamak için okunur ve okunmalıdır. Ama malesef müslümanlar bırakın kitap okumayı kendi kutsal kitabını bile okumayı bıraktı. Böyle olunca dindüşmanlarının en basit sorularına bile cevap veremez oldular. cevap vermek bir yana kendileri bile bazı hususlarda şüpheye düştüler. Bilinmesi gereken bir husus varsa oda Kur'an vücutta kemik ; peygamberimizin sünnetide o vücudun ete bürünüşüdür. Eğer bunu bilirsek Allah'ın ipine sımsıkı yapışırız. Peygamberimizin sünnetine sahabeden daha çok sarılmalıyız. Onun hadislerini candan ve gönülden kucaklamalıyız. Çünkü sahabenin yanında Rasulullah vardı. Bizim yanımızda onun sünneti ve hadisleri var. Şimdi bize düşen beşikten mezara kadar ilim öğrenmek ve Allah' a ve peygambere itaat etmek. Teslimiyetle işittik ve itaat ettik demeliyiz. Sözün özü iyi ki Allah'ın kitabını okuyoruz. İyi ki Rasulullah'ın hadislerini okuyoruz. SEN HÂLÂ KIRK YAŞINDASIN VE HÂLÂ ÜMMETİNİN BAŞINDASIN YA RASULULLAH...

Mehmet Kesdal 
27 Şub 13:01 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Arapça bilmem. Mealini devamlı okurum. Okudukça anlamı genişleyip derinleşen ve dünyada en çok satışı yapılan 3. kitap. Allah kelamı. Okuyun, başucu kitabımız olsun.

Taner durmaz 
27 May 17:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kuranı kerimin türkçe meali ama bu da çoğu obur meal kitaplari gibi farklılık gösteriyor bazı kelimelerin anlamları mealde farklı şekilde telafuz edilmiş ama yinede Kuranı Kerim okumayanlar için okunması gereken bir meal

İsmail Altunbüker 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kur'an'ı rehber edinmeyen Hiç kimse Müslüman olamaz Hüküm Yalnız Allah'tan Alınır ve Hüküm Yalnız Allah'a aittir Kur'an bize yeter, yetmez diyenler zaten inandıkları Allah'ı yeterli görmeyenlerdir.

Hüseyin Barış Sağlam 
30 Oca 22:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap okumaya kitapların en hayırlısıyla başlamak isabet olur diye düşünüyorum.
“ Yaratan Rabbinin adıyla oku. Oku Rabbin en büyük kerem sahibidir. O ki kalemle (yazmayı) öğretti. İnsana bilmediğini öğretti.” Alâk : 1,3,4,5
“ De ki: “ Bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Zümer : 9
“ De ki: Rabbim ilmimi arttır!” Tâhâ : 114

Münzevi Okur 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 229 günde

İlk emir olarak Oku diyor, o zaman biz de okuyalım. Müslümanız diyorsak kesinlikle okuyalım. Fakat her şeye vakit ayırdığımız halde, üstüne Müslümanız dememize rağmen çoğumuz okumuyoruz... Müslümanların bir kısmı kuranda ne dediğinden bile bihaber sözde Müslümanca yaşıyor. Ayrıca İnanmayanlara da okumalarını tavsiye ederim...

En uzun sürede bitirdiğim kitap oldu. Arapça'sını okuduğum ve hâlâ okumakta olduğum halde mealini baştan sona hiç okumamıştım. Sadece belli başlı surelerin anlamlarını biliyordum. Sonrasında ise eğer kendime Müslümanım diyorsam, İslam dinine inanıyorsam sağdan soldan değil de ana kaynağımızdan öğrenmem gerekir düşüncesi ile başladım. Yavaş yavaş aklımda kalan soru işaretlerini araştırarak okumaya çalıştım. Aklım da hâlâ da bir çok soru işareti var. Onları da zamanla araştırarak gidereceğim. Özellikle bazı ayetler var ki çoğu surede tekrarlanıp üzerinde durulmuş. Bu ayetleri iyice anlamak gerekir

Kuran-ı Kerim içinde öyle hikmetler öyle sırlar barındırıyor ki artık sadece meal ile anlaşılacağını sanmıyorum. Çünkü Nasıl yabancı bir eser Türkçeye çevrildiğinde anlamının büyük kısmını kaybediyorsa kuranda Türkçeye çevrildiğinde aynı sorun ortaya çıkıyor. Araştırırken karşıma İhsan Şenocak hocanın Kuran Mealciliği videosu gibi videolar çıktı. Hani tefsiri, sünneti kabul etmeyenler var ya onlara da bu videolara bir baksınlar derim. Orada dediği gibi Sadece meal yetmez.

zeze 
02 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

ilk okunması gerken kainat ve insan kitabı.ONU okumayan bütün kiapları okumuş boş.

TANER C. 
30 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Yaratan rabbinin adıyla oku" diye başlayan bir kutsal kitaba sahibiz ,,sahibiz ama ,, aması yok mu sizce ?? İslamiyetle ovunurken ilk emrini yerine getırıyor muyuz acaba?? işimize gelmeyince gavur deyi verdiklerimiz bu emre uydu bizler ıse okumadık,anlamadık ilme ulaşamadık ..toplumca üreten değil de tüketen olmadık mı ?? halbuki yerin göğün sahibi ne güzel demiş "OKU",, sözün başladığı ve bittiği nokta değil mi??

Düşüngeç 
05 Nis 15:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gelde yorumla...

Meal edildiği iddaası ile manasından uzaklaşılan, binlerce yıldır ezber edildiği halde anlamlarına erilemeyen bir yazıt.

Söylenecek çok şey olduğunda, belkide söylememek daha isabetlidir. Hani bırak dağınık kalsın misali...

Bilinen İslam'ın kaynağı olmayan, kavramlarına yabancı olduğumuz, bilmediğimiz, tanımadığımız kutsal bir yazıt.

Uzatmadan tek birşey söyleyim; benim düşünsel referanslarım en temelde hep bu yazıttandır. Benim nazarımda, bilinen hali ile 114 Sureden oluşmadığı için, nuzul sırası vs olmadığı için giriş cümlesi olarak Bakara 2. ayeti görürüm. ( ''Bana göre'' Fatiha ( açılış ) + 29 Cüz'den oluşur / Hurufu Mukatta'lar ile cüzler ayrılır )

O ayeti de bilinen ve tefsir edilen meali ile algılamam. Bu ayette işaret edilen yol gösterici kitap, doğru meal ile meallenince ''kainatı'' işaret eder ( özet çıkarım ile, detaya girmedim ) ( Detay isteyen EL-Kitab kavramı için bakabilir. 15:1 / 3:48 / 10:37 )

Yani, bu yazıtın daha ilk dusturu şudur ( 2/2) : Sakınanlar için yol gösterici kitap kainattır.

Bu söz, hayatta en hakiki mürşid ilimdir'in abisi ve daha isabetlisidir. ( Ki bilim ve bağnazlık korkunç bir sıklıkta yan yana gelmiştir. ) Kainatın yasaları değişmez. Lakin, bu okumayı da bilim üzerinden yapmaya el mecbur. O halde islam üzere olanın ilk dusturu, ilk şahidi, ilk baktığı kainattır. Yani referansı, bizzat Allah'ın el yazması olan ana kitaptır. Bir müslümanın ilim üzere yaşamaması söz konusu dahi olamaz. İşte, Kur'an denen ( manası OKUNAN olan ) bu yazıt, Allah'ın el yazması olan kainatı, Hikmet ile ( El hikmet ) OKUMAK'tır. Kainatı doğru mealleyen her kişi, Kur'an üzeredir. Ve bu da akıl sahiplerinin yapabileceği birşeydir. Zira, Kur'anın lisanı Arabca'dır. Arabca demek, yüce, üstün manasındadır. Sanıldığı gibi ''bedevi'' lisanını işaret etmez. Arabca; aklın lisanıdır. Elbette, Allah'tan olan Arabca ( yüce, üstün ) bir lisan ile olmalıdır.

2 /

Kitaptan 112 Alıntı

Tüyler diken.
Eğer Allah, insanları zulümleri yüzünden hemen cezalandırsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı. Fakat onları belirli bir süreye kadar erteler. Ecelleri geldiği zaman ise ne bir an geri kalabilirler, ne de öne geçebilirler.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 272 - Nahl Suresi 61. ayet)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 272 - Nahl Suresi 61. ayet)
Avcı 
15 Eyl 11:17 · Kitabı okudu

Ali imran 139.Ayet
Ve lâ tehinû ve lâ tahzenû ve entumul a’levne in kuntum mu’minîn(mu’minîne)

Türkçe: "Gevşemeyin, hüzünlenmeyin. Eğer (gerçekten) iman etmiş kimseler iseniz üstün olan sizlersiniz."

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi YazırKuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır

Subhanallah.
İnsanların hangisinin daha güzel amel yaptığını deneyelim diye şüphesiz biz yeryüzündeki şeyleri ona bir zinet yaptık.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 293 - Kehf Suresi 15. Ayet)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 293 - Kehf Suresi 15. Ayet)

Kibir.
Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü sen yeri asla yaramazsın, boyca da dağlara asla erişemezsin.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 284 - İsra Suresi 37. Ayet)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 284 - İsra Suresi 37. Ayet)

EN'ÂM-50: De ki: "Size Allah'ın hazineleri benim yanımdadır, demiyorum. Gaybı da bilmiyorum. Ve size, ben bir meleğim de demiyorum. Ben sadece bana vahyolunana uyuyorum." De ki: "Kör ile gören bir olur mu? Hiç düşünmez misiniz?"

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi YazırKuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır

Kur'an-ı Kerim
İşte siz öylesiniz , haydi bilginiz olan şeyde tartıştınız , ya hiçbir bilginiz olmayan şeyde niçin tartışıyorsunuz ? Halbuki Allah bilir , siz bilmezsiniz.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Al-i İmran Sûresi 66. Ayet)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Al-i İmran Sûresi 66. Ayet)
Yonca 
27 May 15:29 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

Bakara Suresi
"Ey insanlar, sizi ve sizden öncekileri yaratmış olan Rabbinize kulluk ve ibadet ediniz ki, gerçek korunanlardan olasınız!"

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 3 - Altın Post Yayıncılık)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 3 - Altın Post Yayıncılık)
Burak Koç 
24 Nis 19:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnşirah Suresi
1. Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi?
2. Yükünü senden alıp atmadık mı?
3. O senin belini büken yükü.
4. Senin şânını ve ününü yüceltmedik mi?
5. Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır.
6. Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır.
7. Boş kaldın mı hemen (başka) işe koyul,
8. Yalnız Rabbine yönel.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi YazırKuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır