Kuran-ı Kerim Türkçe Meali

9,4/10  (77 Oy) · 
175 okunma  · 
73 beğeni  · 
2.075 gösterim
Kuran-ı Kerim Hz. Muhammed'e Allah tarafından insanlığa gönderilmiş son ilahi kitaptır. Kuran vahiy yoluyla Cebrail tarafından peygamberimize yirmi üç senede nazil olmuştur. Bunun en önemli nedeni ayetlerin hazmedilerek, sindirilerek uygulanmasını sağlamaktadır. Tedrici bir yöntemle aşama aşama insanlığa helmiş, Hz. Peygamber de nasıl uygulandığını kendi hayatında göstermiştir.

Peygamberimizin vefatından sonra Hz. Ebu Bekir zamanında ayetler bir komisyon tarafından titizlikle incelenerek kitap haline getirilmiştir. Hz. Osman zamanına kadar tek Mushaf olarak bulunan Kuran, İslam Ülkelerinin sınırları giderek genişlediği ve başka toplumdan insanların da Müslüman olmalarından dolayı çoğaltılarak bu ülkelere gönderilmiştir.

Kuran-ı Kerim, yüz on dört sureden oluşmaktadır. Hangi suretin nereye geleceğini Cebrail tarafından peygamberimize bildirmiştir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  528
 • ISBN:
  9786055248185
 • Yayınevi:
  Altın Post Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Meşrebi Kalender 
 07 Tem 2015 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Yazdı, yazdırıldı…Saçmalık, Hayatın gerçeği….Çağ dışı, çağının ötesinde…Barış kitabı, Terör kitabı….

Bırakın bunları ben size başka bir şey söylüyorum. Yüzyıllar önceden beri var olan bir kitap var. (Burada sadece Kuran’dan bahsetmiyorum Eski ve Yeni Ahit için de aynı şeyler geçerli ) İnanın veya inanmayın bütün hayatınızı öyle veya böyle etkiliyor. Ama kitap okumayı sevdiğini söylediği halde( hatta işi fetişliğe götürmüş olanlar bile var aramızda. Kitap okuma sayılarına bakıldığında benim iki nefesim arasında bir kitabı yutuyor efendiler; hem bey-efendiler hem de hanım-efendiler…) bırak tefsirini mealini bile okuyanların sayısı o kadar az ki.

Okumadan inanıyor, okumadan red ediyoruz. İnanılmaz derecede trajikomik bir durum ( Hani ucundan azıcık entel takılıyoruz ya o bakımdan diyorum.) Mumcu ne güzel söylemişti bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın diye.

Mübarek gün gazına gelip de huşu içinde okuyun demiyorum. ( Size demiyorum ama ben fena gaza geldim. Allah’ın ne kadar affedici ve merhamet sahibi olduğuna dair söylenenleri sadece bir çeşit din manipülasyonu sanıyordum. Kitabı okuduğunda anlıyorsunuz ki neredeyse her surede hatta - tabiri caiz ise - Allah’ın öfkesini en çok hissettiğin sure olan Tevbe suresinde - arkadaşımmmmm, sureye besmele ile başlamak caiz değil, gel artık gerisini sen düşün - bile Allah’ın affediciliğinden ve merhametinden bahsediyor. Sürekli yetim hakkından ve insanların ne kadar az düşündüğünden bahsediyor. Her yanı ile kafana oturdu mu derseniz o işte epey bir zaman alacak gibi)

Altını çize çize eleştire eleştire oku, beğenme , nefret et….. Ama bunların hepsini lütfen okuduktan sonra et…..

Mehmet Kesdal 
27 Şub 13:01 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Arapça bilmem. Mealini devamlı okurum. Okudukça anlamı genişleyip derinleşen ve dünyada en çok satışı yapılan 3. kitap. Allah kelamı. Okuyun, başucu kitabımız olsun.

Sığır Çobanı 
 01 May 16:16 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Hayatımda en çok tekrar okuduğum kitap. Bu sefer de Elmalı'nın mealinden okudum Kuran'ı.
Uzun süreden beri bir arkadaşımla kuran üzerine tartışıyorduk.
Benim bir tezim vardı. Tezim şu: Kuran Allah tarafından vahiy yoluyla indirilen bir kitap değil, hatta İncil, Tevrat gibi kitaplar da herhangi bir insan üstü kudret tarafından indirilmiş değildir, bilakis bunların hepsi insan ürünü, insan iradesinin eseridir.
Bu arkadaşta bu tezimin yanlış olduğunu Kuran-I Kerimin vahiy yoluyla Allah tarafından indirildiğini, mükemmel, kusursuz bir kitap olduğunu , gerçekliğinin bilim tarafından da kanıtlandığını (hangi bilim bu anlamadım ) söyledi.
Bende ona kafamdaki soruları ve bazı çelişkileri sordum, o da bana bu kitabı getirdi ve bu mealin en doğru meal olduğunu, bana yardımı olacağını, okumam gerektiğini söyledi.
Mealin doğruluğu, yanlışlığı konusunda yorum yapacak düzeyde değilim sonuçta Arapça uzmanı da değilim, beni daha çok ilgilendiren içerik diyerekten kitabı okudum.
Sonuç olumsuz. Yani yukarıda belirttiğim tezi değiştirecek hiçbir özellik taşımıyor bu Elmalılı meali.
Kitabı okurken çeşitli notlar tuttum, çeşitli çelişkileri tespit edip yazdım ve bu tespitler 4 sayfayı buldu. Hepsini burada yazacak değilim, isteyen açar kuranı okur daha dikkatli bir okuyucuysa 4 sayfadan daha fazla da bulabilir. Ben bazı temel çelişkilerde bir seçki yaptım onları yazacağım.

Bu arkadaş bana kuranda çelişki olmayacağını, kuranın Allah tarafından indirildiğini ispatlamak için
Nisa-82. “Hala Kur’an’ı düşünüp anlamaya çalışmıyorlar mı? Eğer o, Allah’tan başkası tarafından olsaydı, mutlaka onda birçok çelişki bulurlardı.”
Ayetini örnek göstermişti.

Şimdi bende bu arkadaşın anlayışına sığınarak bazı bölümler paylaşmak istiyorum.

1- Müslüman olmayanlar cennete gidebilir mi?

Bakara-62. Şüphesiz, inananlar, Yahudi olanlar, Hıristiyanlar ve Sabiilerden Allah’a ve ahiret gününe inanıp yararlı iş yapanların ecirleri Rablerinin katındadır. Onlar için artık korku ve üzüntü yoktur .(Bu ayete bakarsak müslüman olmayanların da cennete gidebileceğini anlıyorum ben, başka bişey anlayan var mı ?

Ali İmran-85. Kim İslam’dan başka bir din ararsa, (bilsin ki o din) ondan kabul edilmeyecek ve o ahirette hüsrana uğrayanlardan olacaktır (Bu ayette de açıkca islam dininden başka dine girenlerin cennete gidemeyeceğini söylüyor)

Ayrıca tevbe suresi 30. ve Maide Suresi 69. Ayette de bu konuda itilaf mevcut.

2-İlk müslüman kimdir?

(Arkadaşım buna Hz. İbrahim demişti, emindi, son kararıydı, bakalım Kuran ne diyor bu konuda.)

Enam-163 O'nun hiçbir ortağı yoktur. Ben, bununla emrolundum ve ben müslümanların ilkiyim. (İlk Müslüman Hz. Muhammed diyor)

Araf-143: Musa (A.S), tayin ettiğimiz (belirlediğimiz) zamanda gelince, Rabbi onunla konuştu. (Musa A.S) şöyle dedi: “Rabbim, bana (Kendini) göster, Sana bakayım.” : “Beni asla göremezsin. Ve fakat dağa bak! O, mekânını kararlı tutabilirse (yerinde durabilirse); o zaman sen, Beni görürsün.” buyurdu. Rabbi, dağa tecelli ettiği zaman onu paramparça etti. Musa (A.S), bayılarak yere düştü. Sonra ayıldığı zaman: “Sen Sübhan’sın (Seni tenzih ederim). Sana tövbe ederim. Ben, mü’minlerin ilkiyim.” dedi.
(Burada ilk müslümanın HZ.Musa olduğu açıkca belirtilmiş)

Ali İmran 67- İbrahim, ne yahudi, ne de hıristiyandı; fakat o, Allah'ı bir tanıyan dosdoğru bir müslümandı, müşriklerden de değildi. (Burada da Hz. İbrahim demiş)

3- Hesap gününde Allah’tan başkası şefaat edebilir mi?

Bakara-48: Kimsenin kimseden faydalanamayacağı, kimseden bir şefaat kabul edilmeyeceği, kimseden bir fidye alınmayacağı ve yardım görülmeyeceği günden korunun. (Edilemez diyor)

Meryem-87: Rahman’ın katında söz almış olanlardan başkaları şefaat hakkına sahip olmayacaklardır. (Burada rahman katında söz alanlar edebilir diyor)

Ayrıca Edebilir diyen diğer Ayetler: Enam-51, İnfitar/ 18-19
Edemez diyen diğer ayetler: Bakara-123, Zuhruf-86, Secde-4

Daha bir düzine çelişki var not ettiğim ama hepsini yazarak okuyan arkadaşları sıkmak istemiyorum.

Şimdi Neden Kur'an'ı Hz Muhammed yazdı diyorum, bunu gerekçelerine bakalım.

Hud suresi 2. Ayet'de deniliyor ki "Allah’dan başkasına kulluk etmeyin. Ben size O’nun tarafından müjde vermek ve uyarmak için gönderilmiş gerçek bir peygamberim."

Ayrıca
Zariyat suresi 51. ayet de deniliyor ki. . "Allah ile beraber başka bir tanrı edinmeyin. Zira ben size O’nun tarafından gönderilmiş açık bir uyarıcıyım."


En’am suresi 104. ayette deniliyor ki : "Rabbinizden size gerçekleri gösteren deliller geldi. Artık kim gözünü açar hakkı idrak ederse kendi yararına, kim de (hakkın karşısında) körlük ederse kendi zararınadır.Ben başınızda bekçi değilim."

Bunlar sadece bazı örneklerdi bunun gibi bir çok yerde açıkca gözüküyor ki burada hitap eden Allah değil Muhammeddir. Ne güzel demiş ama "kim gözünü açıp hakkı idrak ederse kendi yararına" bu konuda Muhammed peygambere sonuna kadar katılıyorum. Gözünüzü açın !!!

Neyse isterseniz bir kaç soruyla devam edelim.


4- İblis melek midir, cin midir?


Bakara-34. Hani meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu. (Burada melektir diyor)

Kehf-50. Hani biz meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis’ten başka hepsi saygı ile eğilmişlerdi. İblis ise cinlerdendi de Rabbinin emri dışına çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da İblis’i ve neslini, kendinize dostlar mı ediniyorsunuz? Hâlbuki onlar sizin için birer düşmandırlar. Bu, zalimler için ne kötü bir bedeldir! (Burada da cin olduğu iddia edilmiş)


5- Allah’ın katına olan mesafe-zaman çelişkisi:

Secde 5. Allah, gökten yere kadar her işi düzenleyip yönetir. Sonra (bütün bu işler) sizin sayageldiklerinize göre bin yıl tutan bir günde O’nun nezdine çıkar.

Mearic 4. Melekler ve Rûh (Cebrail), oraya, miktarı (dünya senesi ile) ellibin yıl olan bir günde yükselip çıkar.
Bu çelişkiye bir de Allah katındaki zaman çelişkisini ekleyelim:

Hac-47. Senden çabucak azabı getirmeni istiyorlar. Allah, asla vaadinden caymaz. Doğrusu Rabbının katında bir gün; saydıklarınızdan bin yıl gibidir.

( Ben bişey anlamdım siz anladınız mı ?)

6- Allah gönderdiği kanunları, hükümleri değiştirir mi?

Bakara-106. “Herhangi bir Ayet’in hukmunu yururlukten kaldirir veya unutturursak, onun yerine daha hayirlisini veya benzerini getiririz. Allah’in herseye gucunun yettigini bilmezmisin? “ (Değişir)

Hac-52. Senden önce hiçbir resûl ve nebî göndermedik ki, bir şey temenni ettiği zaman, şeytan onun bu temennisine dair vesvese vermiş olmasın. Ama Allah, şeytanın vesvesesini giderir. Sonra Allah, âyetlerini sağlamlaştırır. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. (Değişmez)

Nahl-101. Biz bir âyeti değiştirip yerine başka bir âyet getirdiğimiz zaman -ki Allah, neyi indireceğini gayet iyi bilir- onlar Peygamber’e, “Sen ancak uyduruyorsun” derler. Hayır, onların çoğu bilmezler. (Değişir)

Rad-39. Allah, dilediğini siler, dilediğini de sabit kılıp bırakır. Ana kitap (Levh-i Mahfuz) O’nun yanındadır. (Değişir)

Fatır-43. “… Hayır! sen Allah’ın kanununda değişiklik bulamazsın. Sen Allah’ın kanununda asla bir döneklik bulamazsın (Değişmez)

Feth-23. “… Allah kanununda hicbir degişiklik bulamazsınız. “ (değişmez)

Neyse bu kadar yeter 4 sayfa not almışım hepsini buraya yazmak sizi de sıkar beni de, dileyen olursa notlarımı paylaşabilirim herkese iyi okumalar.

İsteyenle istediği yerde, istediği kadar bu konuyu tartışabiliriz, istediğiniz hocanızı da getirebilirsiniz.

Münzevi Okur 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 229 günde

İlk emir olarak Oku diyor, o zaman biz de okuyalım. Müslümanız diyorsak kesinlikle okuyalım. Fakat her şeye vakit ayırdığımız halde, üstüne Müslümanız dememize rağmen çoğumuz okumuyoruz... Müslümanların bir kısmı kuranda ne dediğinden bile bihaber sözde Müslümanca yaşıyor. Ayrıca İnanmayanlara da okumalarını tavsiye ederim...

En uzun sürede bitirdiğim kitap oldu. Arapça'sını okuduğum ve hâlâ okumakta olduğum halde mealini baştan sona hiç okumamıştım. Sadece belli başlı surelerin anlamlarını biliyordum. Sonrasında ise eğer kendime Müslümanım diyorsam, İslam dinine inanıyorsam sağdan soldan değil de ana kaynağımızdan öğrenmem gerekir düşüncesi ile başladım. Yavaş yavaş aklımda kalan soru işaretlerini araştırarak okumaya çalıştım. Aklım da hâlâ da bir çok soru işareti var. Onları da zamanla araştırarak gidereceğim. Özellikle bazı ayetler var ki çoğu surede tekrarlanıp üzerinde durulmuş. Bu ayetleri iyice anlamak gerekir

Kuran-ı Kerim içinde öyle hikmetler öyle sırlar barındırıyor ki artık sadece meal ile anlaşılacağını sanmıyorum. Çünkü Nasıl yabancı bir eser Türkçeye çevrildiğinde anlamının büyük kısmını kaybediyorsa kuranda Türkçeye çevrildiğinde aynı sorun ortaya çıkıyor. Araştırırken karşıma İhsan Şenocak hocanın Kuran Mealciliği videosu gibi videolar çıktı. Hani tefsiri, sünneti kabul etmeyenler var ya onlara da bu videolara bir baksınlar derim. Orada dediği gibi Sadece meal yetmez.

Hüseyin Barış Sağlam 
30 Oca 22:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap okumaya kitapların en hayırlısıyla başlamak isabet olur diye düşünüyorum.
“ Yaratan Rabbinin adıyla oku. Oku Rabbin en büyük kerem sahibidir. O ki kalemle (yazmayı) öğretti. İnsana bilmediğini öğretti.” Alâk : 1,3,4,5
“ De ki: “ Bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Zümer : 9
“ De ki: Rabbim ilmimi arttır!” Tâhâ : 114

zeze 
02 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

ilk okunması gerken kainat ve insan kitabı.ONU okumayan bütün kiapları okumuş boş.

TANER C. 
30 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Yaratan rabbinin adıyla oku" diye başlayan bir kutsal kitaba sahibiz ,,sahibiz ama ,, aması yok mu sizce ?? İslamiyetle ovunurken ilk emrini yerine getırıyor muyuz acaba?? işimize gelmeyince gavur deyi verdiklerimiz bu emre uydu bizler ıse okumadık,anlamadık ilme ulaşamadık ..toplumca üreten değil de tüketen olmadık mı ?? halbuki yerin göğün sahibi ne güzel demiş "OKU",, sözün başladığı ve bittiği nokta değil mi??

Anıl Atik 
02 Ağu 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkesin ilk önce ve defalarca okuması gereken tek kitap..

Düşüngeç 
05 Nis 15:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gelde yorumla...

Meal edildiği iddaası ile manasından uzaklaşılan, binlerce yıldır ezber edildiği halde anlamlarına erilemeyen bir yazıt.

Söylenecek çok şey olduğunda, belkide söylememek daha isabetlidir. Hani bırak dağınık kalsın misali...

Bilinen İslam'ın kaynağı olmayan, kavramlarına yabancı olduğumuz, bilmediğimiz, tanımadığımız kutsal bir yazıt.

Uzatmadan tek birşey söyleyim; benim düşünsel referanslarım en temelde hep bu yazıttandır. Benim nazarımda, bilinen hali ile 114 Sureden oluşmadığı için, nuzul sırası vs olmadığı için giriş cümlesi olarak Bakara 2. ayeti görürüm. ( ''Bana göre'' Fatiha ( açılış ) + 29 Cüz'den oluşur / Hurufu Mukatta'lar ile cüzler ayrılır )

O ayeti de bilinen ve tefsir edilen meali ile algılamam. Bu ayette işaret edilen yol gösterici kitap, doğru meal ile meallenince ''kainatı'' işaret eder ( özet çıkarım ile, detaya girmedim ) ( Detay isteyen EL-Kitab kavramı için bakabilir. 15:1 / 3:48 / 10:37 )

Yani, bu yazıtın daha ilk dusturu şudur ( 2/2) : Sakınanlar için yol gösterici kitap kainattır.

Bu söz, hayatta en hakiki mürşid ilimdir'in abisi ve daha isabetlisidir. ( Ki bilim ve bağnazlık korkunç bir sıklıkta yan yana gelmiştir. ) Kainatın yasaları değişmez. Lakin, bu okumayı da bilim üzerinden yapmaya el mecbur. O halde islam üzere olanın ilk dusturu, ilk şahidi, ilk baktığı kainattır. Yani referansı, bizzat Allah'ın el yazması olan ana kitaptır. Bir müslümanın ilim üzere yaşamaması söz konusu dahi olamaz. İşte, Kur'an denen ( manası OKUNAN olan ) bu yazıt, Allah'ın el yazması olan kainatı, Hikmet ile ( El hikmet ) OKUMAK'tır. Kainatı doğru mealleyen her kişi, Kur'an üzeredir. Ve bu da akıl sahiplerinin yapabileceği birşeydir. Zira, Kur'anın lisanı Arabca'dır. Arabca demek, yüce, üstün manasındadır. Sanıldığı gibi ''bedevi'' lisanını işaret etmez. Arabca; aklın lisanıdır. Elbette, Allah'tan olan Arabca ( yüce, üstün ) bir lisan ile olmalıdır.

Youcin 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2609 günde · Beğendi · 10/10 puan

ülkemizde cumhuriyetin ilk yıllarındaki anlaşılabilirlik ve günümüz türkçesine yakınlık açısından bakıldığında çoğunluk tarafından en güzel meal kabul edilir. arapça bilmediğim için şahsen yorumda bulunamayıp güvenilir kabul ettiğim değerlere uyarak, ben de yıllardır en iyi meal olarak kabul etmiş bulunmaktayım. diğer mealleri kötülemek için söylemiyorum ama mesele Allah'ın sözlerinin başka bir lisana çevirisi olunca iş hayli çetrefilli oluyor ve bir çok topluluğun ya da bireyin söz hakkı devreye giriyor. ülkemizde okunma oranı en üst sırada olması gereken bir kitap olması gerekirken, malesef kitaba iman ettiğini söyleyip tamamını okumayanları düşündüğümüzde durum vahim oluyor. normal bir kitap olarak da insanlardan okuma durumu beklemek iyice vahim bir hal alıyor. imani boyutu konuşmak şöyle dursun; çevirinin güzelliğini de bir kenara koyalım. kitap olarak bakarsak, Allah'tan daha güzel söz söylemek, öğüt etmek, hikaye etmek, şiirleştirmek mümkün olmuyor tabi ki, kıyas yapılabilecek bir muadili de olmayınca kategorize etmek zahmetine girmemek gerekiyor. zorlanmamak için sureleri bölüm olarak düşünmeden okumak ve her fırsatta ara vermemek, ayraç kullanmamak daha çabuk okumanıza yardımcı olabilir ve zihninizi yormaz diye düşünüyorum. ilk başlarda çok alakasız bir sıralama ya da konudan konuya atlıyormuş hissine kapılabilirsiniz ama sonuç olarak ilahi bir kitap ve ayet sıralamalarına mantıklı cevapları alsanız da neden diyeceğiniz başka nedenler ortaya çıkıyor. anlatım olarak peygambere seslenilme durumu olduğundan bir roman ya da hikaye havasında okumak mümkün olmuyor. kitabı daha bitirmeden korku, gerilim, ceza, macera, adalet, huzur, mutluluk, umut, güçsüzlük ve acizlik duygularıyla, yaratılmış en üstün varlık olma hissini aynı anda yaşamak insanı farklı bir düşünce çemberine alıyor. hem güçlü hem de güçsüz hissettiriyor. peygamber kıssaları ve dünyada mükafatlandırılıp, dünyada cezalandıralan topluluklar ve insanlar konularını düşündüğünüzde tüm insanlığın yazarları ve şairleri birleşse bile geçilir olmayan bir edebiyat seviyesi söz konusu oluyor. işte tam da bu durumda, içinizdeki kişiliklere bu kitaba inan ya da inanma gibi bir şey söylemek gerekmiyor. kesinlikle, kitap olarak okuyun ve okutturun. çok şey katar, hiçbir şey kaybettirmez. şuna emin olun, bir kere okuduğunuzda, okuduklarınızın bir çoğu aklınızda kalmış olacak(sure ve ayet sırası olarak söylemiyorum) ve gerçekten zor unutacaksınız ama buna rağmen her sıkıntıda yeni baştan okumak isteyeceksiniz.

2 /

Kitaptan 57 Alıntı

Tüyler diken.
Eğer Allah, insanları zulümleri yüzünden hemen cezalandırsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı. Fakat onları belirli bir süreye kadar erteler. Ecelleri geldiği zaman ise ne bir an geri kalabilirler, ne de öne geçebilirler.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 272 - Nahl Suresi 61. ayet)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 272 - Nahl Suresi 61. ayet)

Subhanallah.
İnsanların hangisinin daha güzel amel yaptığını deneyelim diye şüphesiz biz yeryüzündeki şeyleri ona bir zinet yaptık.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 293 - Kehf Suresi 15. Ayet)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 293 - Kehf Suresi 15. Ayet)

Kibir.
Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü sen yeri asla yaramazsın, boyca da dağlara asla erişemezsin.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 284 - İsra Suresi 37. Ayet)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 284 - İsra Suresi 37. Ayet)

EN'ÂM-50: De ki: "Size Allah'ın hazineleri benim yanımdadır, demiyorum. Gaybı da bilmiyorum. Ve size, ben bir meleğim de demiyorum. Ben sadece bana vahyolunana uyuyorum." De ki: "Kör ile gören bir olur mu? Hiç düşünmez misiniz?"

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi YazırKuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır

Kur'an-ı Kerim
İşte siz öylesiniz , haydi bilginiz olan şeyde tartıştınız , ya hiçbir bilginiz olmayan şeyde niçin tartışıyorsunuz ? Halbuki Allah bilir , siz bilmezsiniz.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Al-i İmran Sûresi 66. Ayet)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Al-i İmran Sûresi 66. Ayet)
Burak Koç 
24 Nis 19:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnşirah Suresi
1. Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi?
2. Yükünü senden alıp atmadık mı?
3. O senin belini büken yükü.
4. Senin şânını ve ününü yüceltmedik mi?
5. Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır.
6. Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır.
7. Boş kaldın mı hemen (başka) işe koyul,
8. Yalnız Rabbine yönel.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi YazırKuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır

الَّذِينَ آمَنُواْ وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ

Onlar ki iman etmişlerdir ve kalbleri Allahın zikri ile yatışır, evet Allahın zikriyledir ki kalbler yatışır.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi YazırKuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır