Kur'an-ı Kerim'de Adab-ı Muaşeret Görgü Kuralları

10,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
243 gösterim
Dr. M. Zeki Duman tarafından doktora tezi olarak hazırlanmış ve 1972 yılında neşredilmiş bulunan bu eser, daha sonra doktora jürisinin tavsiyeleri doğrultusunda tekrar gözden geçirilmiş. bazı ilave ve tashihler yapılarak bugünkü hâle getirilmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789759777715
 • Yayınevi:
  İpek Yayın Dağıtım
 • Kitabın Türü:
Ekrem Özkara 
25 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kur'an-ı Kerim'de " Adab-ı Muaşeret " < Görgü Kuralları > kitabı dört bölümden oluşuyor.Birinci bölümde Adab-ı Muaşeret'in tarifi,İkinci bölümde " Özel İlişkilerde Muaşeret Esasları ",üçüncü bölümde Selamlaşma,Misafirlik,Ziyafet gibi konulardan oluşurken som bölümde de Temizlik,Giyim-Kuşam Adabı gibi konular anlatılıyor.Bir solukta okunabilecek akıcılıkta bir kitap olup,tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.

Serpil Ağ 
 11 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ahlâk olmadan; kanunların kifayetsizliği nasıl bir gerçekse, ahlâkı pratik hayatımıza intikal ettiren âdâb-ı muâşeret olmadan da hayatımıza yön veremeyiz. Yani, âdâb-ı muâşeret olmadan ahlâk olmaz, ahlâk olmadan da kanunların tek başına yeterli olabileceğini söylemek yeterli olmaz. Bir toplumda âdâba riayet edilmiyorsa, o toplumda ahlâksızlık had safhaya ulaşmış demektir. Maalesef, hukuka ve nizama saygı duymayan toplumun da zamanla dejenere olması kaçınılmaz bir sondur. İşte bu kitapta, Allah'ın ayetleri, peygamber efendimizin hadisleri ve islâm âlimlerinin istişareleri sonucunda, tespit edilen muâşeret esasları anlatılmaktadır. Özellikle okumanızı ve hayatınıza empoze etmenizi tavsiye ederim...

Kitaptan 12 Alıntı

Ekrem Özkara 
25 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sevdiğini aşırı sevme,günün birinde o,sevmediğin olabilir.Kızdığına da düşmanlık etme,bir gün o,sevdiğin biri olabilir.

Kur'an-ı Kerim'de Adab-ı Muaşeret Görgü Kuralları, M. Zeki Duman (Sayfa 369)Kur'an-ı Kerim'de Adab-ı Muaşeret Görgü Kuralları, M. Zeki Duman (Sayfa 369)
Ekrem Özkara 
25 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Lokman ( as ) oğluna :
İnsanlardan kibirlenerek yüzünü çevirme.Yeryüzünde şımarık olarak yürüme.Çünkü Allah böbürlenerek yürüyen ve insanlara karşı övünen kimseleri asla sevmez.

Kur'an-ı Kerim'de Adab-ı Muaşeret Görgü Kuralları, M. Zeki Duman (Sayfa 272)Kur'an-ı Kerim'de Adab-ı Muaşeret Görgü Kuralları, M. Zeki Duman (Sayfa 272)
Ekrem Özkara 
25 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hz.İsa ( as ):
Haram bakıştan sakınınız.Çünkü o kalbe fitne tohumlarını eker.İnsanoğluna (helak edici olarak ) bu yeter de artar bile...

Kur'an-ı Kerim'de Adab-ı Muaşeret Görgü Kuralları, M. Zeki Duman (Sayfa 168)Kur'an-ı Kerim'de Adab-ı Muaşeret Görgü Kuralları, M. Zeki Duman (Sayfa 168)
Ekrem Özkara 
 25 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İhya :
Kadın,dört yönüyle erkekten aşağı olmalıdır.Aksi halde kocasını hakir görebilir.Onlar da : yaş,boy,mal ve neseptir...
Güzellik,edeb,takva ve ahlak bakımından da erkekten üstün olmalıdır.

Kur'an-ı Kerim'de Adab-ı Muaşeret Görgü Kuralları, M. Zeki Duman (Sayfa 83)Kur'an-ı Kerim'de Adab-ı Muaşeret Görgü Kuralları, M. Zeki Duman (Sayfa 83)
Ekrem Özkara 
25 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Arif isen,gizli sırrın deme asla dostuna,
Dostunun da dostu vardır,o da söyler dostuna...

Kur'an-ı Kerim'de Adab-ı Muaşeret Görgü Kuralları, M. Zeki Duman (Sayfa 101)Kur'an-ı Kerim'de Adab-ı Muaşeret Görgü Kuralları, M. Zeki Duman (Sayfa 101)
2 /