Kur'an-ı Kerim'de Lanetlenen Soy

9,5/10  (4 Oy) · 
9 okunma  · 
5 beğeni  · 
548 gösterim
Büyük ilahiyatçı düşünür Yaşar Nuri Öztürk üstü örtülen bir Kur'ansal gerçeği daha açıklıyor: İnsanlığa, islam dünyasına ve anadolu halklarına asırlardır büyük zararlar veren ve Kur'an tarafından lanetlenen bir soyu tüm ayrıntılarıyla tanıtıyor. İsra suresi'nin 60. Ayetindeki mesajın üstüne örtülen arapçı, dinci, şeytanî şalı yırtarak gerçekleri bir büyük ilim ve düşünce adamının vakarıyla ortaya koyuyor...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  356
 • ISBN:
  9789756779699
 • Yayınevi:
  yeni boyut yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

feylesof: 
16 Oca 00:10 · Kitabı okudu

Dini sömürenlerin Kur'an'dan duydukları rahatsızlık, dinsizliği sömürenlerin duydukları rahatsızlıktan birkaç kat daha fazladır.

Kur'an-ı Kerim'de Lanetlenen Soy, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 19 - Yeni Boyut)Kur'an-ı Kerim'de Lanetlenen Soy, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 19 - Yeni Boyut)
feylesof: 
 16 Oca 00:15 · Kitabı okudu

Osman katledildi ve Muaviye, siyasetini hemen devreye sokarak istismara başladı. Osman'ın kanlı gömleğini belde belde dolandırarak ''Osman'ın kanını döken katilleri istiyoruz'' diyordu. Karısı Naile'nin kesilen parmaklarını ise Suriye'deki Ümeyye Camii'nin minberine asıp halkı o parmaklarla Ali aleyhine tahrik etmiştir.

Kur'an-ı Kerim'de Lanetlenen Soy, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 37 - undefined)Kur'an-ı Kerim'de Lanetlenen Soy, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 37 - undefined)
feylesof: 
16 Oca 00:04 · Kitabı okudu

İkinci Muaviye, babası Yezit ile dedesi Muaviye'nin haktan saptıklarını, şimdi ise kabirlerinde, işledikleri günahların hesabını vermekte olduklarını minberden yaptığı konuşmalarla halka duyurdu. Ve İkinci Muaviye'nin lakabı ''er-Râci'u ile'l-hak'' (hakka dönen) olmuştur.

Kur'an-ı Kerim'de Lanetlenen Soy, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 7 - Yeni Boyut)Kur'an-ı Kerim'de Lanetlenen Soy, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 7 - Yeni Boyut)
feylesof: 
16 Oca 00:26 · Kitabı okudu

Hz. Peygamberin en sevdiği insanlardan biri ve ilk Müslümanlar arasında seçkin bir mevkiin sahibi bulunan Ebu Zer el- Gıfârı, Muaviye'yi eleştiriyor diye Osman'a gammazlandığında Halife tarafından adeta bir terörist muamelesine tâbi tutuldu. Muaviye'ye emir veren Osman, Ebu Zer'i çulsuz bir hayvanın sırtında ve serseri bazı insanların refakatinde Medine'ye celb etti. Osman, huzuruna gelen Ebu Zer'e hakaretler yağdırarak şöyle dedi:
''Benim aleyhimde konuşuyormuşsun. Bu şehirden hemen çıkıp git ve bir daha buraya dönme. ''

Kur'an-ı Kerim'de Lanetlenen Soy, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 43)Kur'an-ı Kerim'de Lanetlenen Soy, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 43)
feylesof: 
16 Oca 02:45 · Kitabı okudu

Tarihçi Prof. İhsan Süreyya Sırma, Harre katliamı ile ilgili toplu değerlendirmeyi şöyle bitiriyor:

''Medine'nin altı üstüne getirildi. Yağmalanıyordu Peygamber'in Medinesi. Müslümanların ululemri (!) Yezit adına. Onun müslüman (!) askerleri sahabilerin öldürüyor, evlerini talan ediyor, kızlarına tecavüz ediyorlardı. Kahrolası saltanat, işte bu hale getiriyordu müslümanları. Ululemr adına, sahabe kızları peşkeş çekildi devletin askerlerine. Üstelik bu devletin adı ''İslam devleti'' reisinin sıfatı da ''Müminlerin Emiri'' idi. Bin müslüman kızın bekaretini kirletti devletin askerleri. Bütün bunlar Yezit'in saltanatının devamı içindi. Padişah başta kalsın, keyfini sürsün de dini hükümler çiğnenmiş, müslüman kızlarına tecavüz edilmiş, Peygamber kenti yağmalanmış önemli değil. İşte, o günden bugüne kadar, Müslümanların İslam'ı yanlış anlamalarına, Yezit ve onun haleflerine kul köle olmalarına, her türlü melaneti yapsa bile ululemr aleyhine konuşmayıp itaat etmelerine, ecdadın (?) saltanatı uğruna İslam şûra anlayışını katletmelerine sebep, bu zihniyettir. ''

Kur'an-ı Kerim'de Lanetlenen Soy, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 81)Kur'an-ı Kerim'de Lanetlenen Soy, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 81)
feylesof: 
16 Oca 00:09 · Kitabı okudu

İkinci Muaviye'yi zehirleyen Emevî kodamanları onun işini bitirdikten sonra, çok sevdiği hocası Ömer el- Maksûs'u da buldular. ''Muaviye'ye bu fikirleri sen aşıladın'' diyerek bu ilim adamını diri diri toprağa gömdüler.

Kur'an-ı Kerim'de Lanetlenen Soy, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 8 - Yeni Boyut)Kur'an-ı Kerim'de Lanetlenen Soy, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 8 - Yeni Boyut)
feylesof: 
16 Oca 02:22 · Kitabı okudu

Emevilerin zulmü ve dehşetiyle ünlü vali ve komutanı Haccâc yirmi yıl valilik yaptı ve valiliği süresince yüz yirmi bin kişi katletti. Hapislere tıktığı insanların sayısı ise üç yüz bin olarak veriliyor.

Kur'an-ı Kerim'de Lanetlenen Soy, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 74)Kur'an-ı Kerim'de Lanetlenen Soy, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 74)
feylesof: 
16 Oca 02:06 · Kitabı okudu

Şehitler serdarı Hz. Hamza ve Uhud şehidi arkadaşlarının yattığı ''Uhud şehitliği'' Muaviye tarafından ''Medine'ye su getireceğim'' gerekçesiyle dümdüz edilmiştir. Su kanalı tam Hz. Hamza'nın yattığı yerden geçirilmiştir.

Kur'an-ı Kerim'de Lanetlenen Soy, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 69)Kur'an-ı Kerim'de Lanetlenen Soy, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 69)