Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni

7,9/10  (43 Oy) · 
106 okunma  · 
34 beğeni  · 
1.182 gösterim
Muazzez İlmiye Çığ, 1914 ylında Bursa'da doğdu. 1931'de İlkokul öğretmeni oldu ve Eskişehir'de 4,5 yıl öğretmen olarak çalıştı.

1936'da, yeni açılan Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'ne girdi. Fakültenin Sumeroloji Hititoloji ve Arkeoloji bölümlerindeki eğitimini 1940 yılında tamamlayan Çığ, İstanbul Arkeoloji Müzelerine Çiviyazıları uzmanı olarak atandı. Müzede bulunan Sumer, Akad, Hitit dillerinde yazılmış 74 bin çiviyazılı belge üzerinde 33 yıl çalıştıktan sonra emekli oldu.

Yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda bilimsel kitabı, makalesi yayımlandı. Muazzez İlmiye Çığ, Sumer kültürü üzerindeki çalışmalarını bugünde sürdürüyor.

Yazar bu kitapta, Sumer dini ve edebiyatından Yahudilik, Hrsitiyanlık ve Müslümanlığa; bu dinlerin kutsal kitaplarına ulaşan etkileri ve konuları, belgeleriyle ve karşılaştırmalı olarak sunulmaktadır.

Sumerliler, bu dinlerin çıkışından yüzlerce hatta binlerce yıl önce, siyasal yaşamlarını yitirmişlerdi. Ancak, Sumerliler, icat ettikleri ve istenileni yazacak biçimde geliştirdikleri yazılarıyla, Ortadoğu kavimlerini etkileri altına almışlar ve bu etki Batı dünyasına kadar uzanmıştır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2006
 • Sayfa Sayısı:
  88
 • ISBN:
  9789753431101
 • Yayınevi:
  Kaynak Yayınları
 • Kitabın Türü:
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
02 Oca 14:52 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Sümer kil tabletlerinden elde edilen veriler ışığında, geçen olayların Kuran-ı Kerim,Tevrat ve İncil kıyaslaması yapılmış kitapta. Sümerler konusunda bilgi almakla birlikte, yorumlarda geçen dini konular da dikkat gerektiriyor.

Aslıhan Alpaslan 
17 Oca 16:09 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Sümerlerle ilgili önemli bilgileri bugün dünyaya kazandıran Muazzez Hocanın yine güzel bir eserini daha keyifle bitirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Coğrafyamız içerisinde kadim millet Sümerler'in yaşadığını ve bugün pek çok unsurda onların izlerini gördüğümüzü kabul etmek zorundayız. Hocamız uzun araştırmalar sonucunda 3 büyük kitaptaki bazı konuların temelinin Sümerler döneminden beri olduğunu farklılıklarla bugünlere kadar ulaştığını bize belgeleri ile ispatlamaktadır. Dini bilgilerim burda ki pek çok arkadaşa göre oldukça sığdır. O yüzden kimse beni yargılamasın fakat inandığım bir şey var yüce Allahımız insanının yaratılışından itibaren ona doğru yolu göstermek için çeşitli efsaneler, hikayeler vb ile biz insan oğlunu bilinçlendirmeye çalışmıştır. Önce çok tanrılı dinleri olan topluluklara belli kuralları iletmiştir. Sonra dinler aracılığıyla insanoğluna doğruyu göstermeye çalışmıştır. İşte bu kitap bu ortak değerlerin Sümerler den başlayarak bugünlere nasıl geldiğini anlatmaktadır. Bu tarz araştırmaları seven tüm kitap severlerin keyifle okumasıyla...

Döngüsel 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kutsal kitapları eleştirmeye Sümerlerden başlıyor Muazzez İlmiye Çığ. Eleştiriye kapalı beyinlerin okumasını sakıncalı görüyorum, zira sinir sistemlerine zarar vermekten başka bir işe yaramayacağı açık.

EZGİ AYKUT 
03 Şub 14:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

din ne zamandır insanlık tarihinde var. sumerler döneminden günümüze inanş ne ve dört büyük kitapta analtılanlar sumerler döneminde ne idi.belgeleri ile açıklıyor Muazzez İlmiye Çığ

Gelenek, efsane, hikaye kaynaklı olanla ayetlerde olan birbirine boca edilerek varılmak istenen sonuca kestirmeden gitme çabası yansımış.
Ayetlerde çeviri hataları var. Sonuç çıkarmalar objektif değil.
Erişmek istediği sonuca götürecek yorumlar katılmış.
"Görüldüğü gibi, anlaşılacağı gibi" vb. şekilde başlayan bu yorumlar hiç katılmayarak okura bırakılsaydı daha başarılı bir çalışma çıkabilirdi.
Aradığı şey tam da bu tarz kitaplar olanlar için heyecan verebilir.

Ahmet 
18 Ağu 00:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Objektif bir kitap olmasını beklerken sürekli yazarın yorumlarıyla karşılaşıyorsunuz. İlginç olan yerleri var ama sırf her şeyi Sümerlere dayandırmak için yapılmış zoraki benzetmeler de var ne yazık ki. Bazı kısımlarda doyurucu bir kanıt sunmadan "belli ki şu olaya dayanıyor" tarzı kestirip atmalar kitabı bilimsellikten uzaklaştırıyor.

şahin yıldız 
24 Tem 11:21 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

okuyunca şunu farkediyorsunuz günümüzde ki çoğu inanışın kökeni aslında sümerlere dayanıyor.başörtüsü,kuranı kerim,nuh tufanı ve diğer bazı islamı konuların islamın çıkışından binlerce yıl öncesinde sümer tabletlerinde yer alması hayli ilginç.kitabı bitirince şu soruyu soruyorsunuz kendinize acaba günümüzde ki din diye direttikleri şey gerçekten din mi yada bazı geleneklerin zamanla değişip günümüze gelmesi mi ?

İlker Uzun 
 10 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sümerolog Muazzez İlmiye'nin Sümer kil tabletlerini çözümlemesi sonucu Kutsal kitapların asıl kaynaklarının sümer mitolojileri olduğunu ve bunu mitolojiler ve kutsal kitaplardaki bazi içeriklerle karşılaştırmalı olarak verdiği çok değerli bir kitaptır.

Sümer 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kutsal kitaplarda yer alan bazı hikayelerin Sümer yazıtlarındaki hikayeler ile alakasız diyemeceğiniz kadar birbirine benzediğini görebilirsiniz. Fakat bazı benzetmelere zorlama olmuş diyebiliriz. Bu konuları merak edenler muhakkak okumalı.

Vedat Baysal 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Somut verilerden ziyade yoruma dayalı olmuş kitap. Sanki önce bir kanıya varılmış sonra ise bu ispata çalışılmış. Daha objektif olmasını beklerdim.

2 /

Kitaptan 18 Alıntı

Mecliste Sümerli var!
Sümer'de tecavüz de fena sayılmış, "Hür bir adamın kızı yolda tecavüze uğrarsa, anne, babası onun sokakta olduğunu bilmemişlerse, kız onlara, "Tecavüze uğradım" derse, anne, baba onu zorla erkeğe karı olarak verecekler."

Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 15 - Kaynak Yayınları)Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 15 - Kaynak Yayınları)
Farkhunda 
29 Ağu 16:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tevrat'a göre yaratılış 6 bin yıl önceymiş. Hristiyanlık da bu tarihi kabul etmiş. Kuranda bu yok ama İslam inanışına göre 5 bin yıl önceymiş. Çinliler 49bin yıl önce diyorlarmış, Heredot ise 17 bin yıl önce diyor. Bugün 4 milyon yıl önceye ait insan fosilleri bulundu . Allah neden doğrusunu yazdırtmadı acaba?

Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye ÇığKur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ
Lala Lotte 
25 Ağu 08:42 · Beğendi · Puan vermedi

Bilindiği gibi yüzyıllar boyunca Batı kültürünün temeli, Yunanlılara, dini de Tevrat'a dayandırılıyordu. Fakat Sumerlilerin kültürü ortaya çıkmaya başlayınca, Batı dünyasının gelişmesindeki ana kaynağın onlarda olduğu anlaşıldı. Sumerlilerin gerek kendi çağlarındaki, gerek daha sonra olan kültürlere yaptıkları etkileri iki kaynaktan izleyebiliyoruz:
1. Arkeolojik buluntular.
2. Yazılı belgeler.
Bu etkiler mimaride, sanatta, teknikte, sosyopolitik kurumlarda, bilimde, edebiyatta ve dinlerde görülmektedir.

Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 14 - Kaynak yayınları. 43 basım)Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 14 - Kaynak yayınları. 43 basım)
Peyroux 
09 Şub 11:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanrılarla insanları yaklaştırdığı düşünülen basamaklı kuleler yapılmıştı. Daha sonra bu Tanrı evleri sinagoglara, kiliselere, camilere dönüştü.Camilerin ve minarelerin üstündeki yarım ay, Sümer Ay Tanrısının sembolüdür.

Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ (Kaynak Yayınları)Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ (Kaynak Yayınları)
Lala Lotte 
26 Ağu 09:48 · Beğendi · Puan vermedi

Sumer Tanrılarının esas adlarından başka, niteliklerine göre diğer adları da vardı. Babilliler bu adlardan 50 tanesini yeni yarattıkları Tanrı Marduk'a vererek tek Tanrı düşüncesine doğru bir adım atmışlardı.
İslam dininde Allah'a verilen 99 ad, aynı geleneğin bir devamı gibi görünüyor.

Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 30 - Kaynak yayınları. 43 basım)Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 30 - Kaynak yayınları. 43 basım)
Lala Lotte 
25 Ağu 08:55 · Beğendi · Puan vermedi

Matematikte onlu ve altılı sistemi kullanmışlardır. Bugün onlu sistem dışında altılı sistem de saat, dakika, daire ölçümünde kullanılmaktadır. Okullarda matematik öğreniminde çarpım tabloları, çeşitli problemlerin çözümü yer almaktadır. Yunanlı Fisagor'a (Pisagor) mal edilen Fisagor teoremi de tablet üzerinde çizilmiş olarak bulunmaktadır. Cebirin kökeni de Sumerlilere dayanmaktadır.

Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 17 - Kaynak yayınları. 43 basım)Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 17 - Kaynak yayınları. 43 basım)
Lala Lotte 
25 Ağu 08:51 · Beğendi · Puan vermedi

Bugün uygarlığımızın temeli olan tekerlek, bundan en az 5 bin yıl önceye ait Ur kral mezarlarında görülmüş arabalarda ve birçok kabartmada görülmektedir. Bu mezarlarda bulunan altın, gümüş, fildişi eserlerin türü ve işçiliği zamanımıza kadar ulaşmıştır. Sularda taşımacılık yapılan tekneler ve yelkenliler yine onların buluşudur.

Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 15 - Kaynak yayınları. 43 basım)Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 15 - Kaynak yayınları. 43 basım)
Peyroux 
09 Şub 13:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sümer ve Tevrat hikâyesi birbirine çok yakın. Kur'an'da çok yüzeysel. Fakat ana fikir, gök ve yerin başlangıçta bitişik olması, bunların sudan çıkması aynı.

Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ (Kaynak Yayınları)Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ (Kaynak Yayınları)
Lala Lotte 
01 Eyl 15:48 · Beğendi · Puan vermedi

Çok eski çağlarda, insanları yok etmek amacıyla Tanrı tarafından büyük bir tufan yapıldığı hikâyesinin, yalnız, ilk kutsal kitap Tevrat'ta yazılı olduğu biliniyordu. Fakat geçen yüzyıl içinde Ninive'de yapılan kazılarda çıkan Asur Kralı Asurbanipal'ın kütüphanesinde içindeki bur tablette aynı hikâye okununca(1872) büyük bir şaşkınlık yaşanmış ve bu inanç kökünden sarsılmıştır. Gılgamış Destanı'nın son kısmını oluşturan bu hikâye, ölümsüzlüğü arayan Gılgamış'a, tufandan kurtulup Tanrılar tarafından ölümsüzlük verilen Utnapiştim tarafından anlatılmıştır.

Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 60 - Kaynak yayınları. 43 basım)Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 60 - Kaynak yayınları. 43 basım)
Lala Lotte 
26 Ağu 10:02 · Beğendi · Puan vermedi

Yahudi dinsel törenleri Babil'den alınmıştır. Onların bu törenlerde söyledikleri şarkılar, Mezopotamya'da yeni yıl bayramlarında söylenen şarkılara benzemektedir. Cinlerin yok edilmesi duaları da Babil kökenlidir.

Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 32 - Kaynak yayınları. 43 basım)Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 32 - Kaynak yayınları. 43 basım)
2 /