Kur'an Okumaları 1 - Kalbimizin BaharıMetin Karabaşoğlu

·
Okunma
·
Beğeni
·
467
Gösterim
Adı:
Kur'an Okumaları 1 - Kalbimizin Baharı
Baskı tarihi:
Temmuz 2017
Sayfa sayısı:
208
ISBN:
9786053261322
Kitabın türü:
Yayınevi:
İz Yayıncılık
Âlemlerin Rabbinin Ezelî Kelâmı olarak tüm çağlara ve tüm insanlara seslenir Kur’ân. Her çağın ve her insanın Kur’ân âyetlerinden hissesi vardır. Her şeyi ve herkesi yaratan Kadîr-i Zülcelâl, Kitâb’ıyla hepimize, ama öncelikle “biz”e konuşur. Kur’ân Okumaları dizisinin bu birinci kitabı, işte bu gerçekten hareket ediyor. Yaşadığı çağı ve iç dünyasını Kur’ân âyetlerinden süzülen bir tefekkürle sorgulamaya açan Metin Karabaşoğlu, âyetlerin nuranî ikliminden bize ve bugüne dair hepimiz için anlamlı dersler ve mesajlar çıkarıyor.
Peki ya ben neden daha önce Metin Karabaşoğlu kitapları okumadım? diyee hayıflanmanız pek mümkün..Zira benim için çok farklı bir ufuktu, daha once okumalıydım dedim hep kendi kendime..Bu yüzden https://1000kitap.com/sociologistt hanıma teşekkür ederim..Kur'an okumaları incelemesiyle merak ettim ve okudum.

Ve kendime sorduğum ilk soru şu oldu Kur'an hayatımın neresinde?ve ne kadarında?

Sadece cuma akşamları, yada dini gun ve gecelerde okuduğum kitap mı? Yada okuyup geçtiğim,hemde defalarca okudugum ama hic dusunmedigim burada bana ne diyor Zat-ı Zülcelâl demediğim kitap mı?

Kitaba gelince bi kaç kısımdan bahsetmek istiyorum.Zira her bir sayfası, satırı ayrı guzeldi..bir kaç kısımda dumura ugradigim dogrudur...

Sözgelimi, ' ellezîne âmenû ve amilu's- salihati', yani 'iman eden ve salih amel işleyenler' kalıbı,sürekli bu sırayla sunulur.yani bir kez olsun,ameli salih öne,imanın ikinci sıraya alındığı asla vaki değildir. Syf:31
Bir ameli salih kılan onun 'imanî bir kasd ve iradeyle yapılıyor olmasıdır.' Kur'an da bir çok yerdebuna benzer pek cok sıralama goze carpar. Işitme yada dinleme' ye dair ayetler de bu nazarla okundugunda bize manidar bir mesaj vermektedir.

Dinle!.. çağrısı körü körüne teslim olma çagrısı degildir. Bilakis kimi zaman bu çağrının hemen ardından
Akletme,
Düşünme,
Tefekkür etme gelir. Syf:34

Bu sıranın em manidar örneği Hz. ÖMER..Bilirsiniz o hayatının önemli anına Efendimiz'i öldurmek icin yola cikar, kız kardesinin müslüman olduğunu ögrenince solugu orada alır, ayetleri DINLEME olgunluğu gosterir ve müsluman olur... O dinlediği şeye dair yolculuğunu 'düşünme' ile sürdürmüştür..

Ilk olarak dinlemek ne kadar elzem. Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) elçisi Dıhye el Kelbi r.a, Efendimizin davet mektubunu ilettiği İmparator Herakliyusu daha en başta bu açıdan uyarmış :" Tevazu ile dinle, sonra samimiyetle cevap ver.

Ve yine Nahl'in 65.ayetinde Allah'ın tevhid ve haşire dair delillerinden sonra: "Şüphesiz bunda, işiten (dinleyen) bir toplum için önemli bir delil vardır."

"(EY RABBIMIZ) İşittik ve itaat ettik." Bakara 285

Bir diger beni dumura uğratan mevzu 'İkra bismi rabbikellezi halak! Yaratan Rabbinin ismiyle oku!

Ama neyi nasıl??

"İkra!" hakikate muhatap olup, onu kalbine, ruhuna, tüm duygularina tüm hayatina taşı..
Örtuye burunur..hakikatı ilk kendine okur..sonraaaa.... 'kalk ve uyar'... fakat bilirsiniz üç zor yılın ardından gelir bu emir kalk ve uyar..Bir kez daha dönüp uzerinde tefekkur ettigim 'Eşhedü' açıklamasını okumam oldu..."Onun bizi 'bilmek' makamından 'yapmak' makamına 'görmek' ve 'seyretmek' makamından 'katılmak' ve 'dahil olmak' makamına çıkarıyor olmasi" bunu dusunmek okumak.. butun bunlar inanilmaz lezzet katti bana okudugumu daha cok dusunmek özumsemek ihtiyaci hissettirdi.

'Dön' dedi bana bak etrafına, bütün kainatı ihata eden vahidiyet icinde her bir şeydeki 'ehadiyet mührünü' gör...

Döndüm..Baktım Dinledim.. hakkıyla olması tek temennim.. En azından bu gayret icinde olmak diyelim...

Yasin suresi.. yazar her okuyusumda sehrin ote yakasindan kosup gelen adamın meseli dolduruyor zihnimi diyor.. Fakat bundan ve digerlernden bahsetmicem.. Okuyun inanin cok farkli ufuk katacak.

Celal- Cemal isimleri.. (ne guzel ornekti.. Hz omer de Celal icinde Cemal, Hz Ebubekirde Cemal icinde Celal vardır. Syf: 181.. Hudeybiye ve nicesi herbiri dimağımda ayrı lezzet bıraktı..

"Şu dünyada her neye muhatap olursak olalım, o şeyde cilvelenen esma-i hüsnanı bize okuttur; o şeyi bizim için asıl meyvesini ebedî cennet yurdunda yiyeceğimiz bir fidan kı.Bize bir an bile esma-i hüsnanı unutturma..."syf: 194 amin

Elhasıl; Ilk defa bu kadar zorlandim bir inceleme yaparken,paylasmak isteyip yazamadigim yerler oldu..okumanin verdigi heycani kacirmak istemedim..
Ramazan'da okumak inanin apayri lezzet katti....


Yazarın notu..Kitabi bir daha acmamak uzere kapatabilirsiniz..ama dünyanizi daima Kur'an'a açık tutmayı unutmayın..


Verimli okumalar arkadaşlar..
Yazar bu kitabında Kur'an'da bulunan bazı ayetleri ve sureleri günümüz insanının anlayacağı şekilde okuyuculara sunuyor.
Okurken kendinizi manevi bir iklimde hissedecek ve tefekkürlere dalacaksınız.İyi okumalar dileklerimle..
Kuran'ı bilmek değil safi bir niyetle anlamak isteyenler için güzel bir eser
Büyük mütefessirlerin Kuran tefsirlerini avam tabakanın anlayacağı şekilde sadeleştirmiş yazar
Selamın aleyküm kardeşler
Kitap muhteşemdi. Bayıldım. Okurken sizi düşünmeye de teşvik ediyor. Ayetlere çok başka bir bakış açısı ile bakıyor yazar ve inanlımaz güzel. kitap 5 seriden oluşuyor bu birincisiydi diğerlerini de en kısa zamanda alıp okumayı planlıyorum Allah nasip ederse
Bu tarz kitapları okumakta genellikle tereddüt ederim, Allah korusun öle bir zamandayız ki; en sevdiğim, güvendiğim şeyden içten içe zarar görmekten çok korkarım
Bu tarzda yani Kur’ân’a farklı bir açıdan bakmakta, düşünmekte okuduğum ilk düşünce dizisi, hatta okuduğum ilk düşünce dizisi kitabı da diyebilirim belki.
Kitapta bazı cümlelerin altını kalemle çizmiş olarak gözüksem de aslında kalbime ve aklıma çizdim.
Çok ağır dili olmaması ve akıcı olması sebebiyle metrobüste kalabalıkta olsun yurtta yalnızken olsun çok rahat okunabilecek bir kitap.
Başlık sonlarında konu ile ilgi edilen dualar o kadar hoş ki, dua hazneme koydum ben.
Yer yer yazara kafa sallıyorsun “evet aynen böle” diye...
Ayrıca bir ayete, bir kıssaya çok farklı açıdan bakmayı, görmeyi, düşünmeyi hissettiren 5 kitaplık serinin ilk kitabı olan Kalbimizin Baharı adlı kitabını okumanızı isterim :)
Vesile olabilirsem de dualarınızı beklerim...
"Kur'ân'da Hz. Musa'nın dua ettiği gibi dua etmek istiyorum:

Rabbim,sıkıntılı göğsümü sen ferahlat!"

Johann wolfgang von goethe

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kur'an Okumaları 1 - Kalbimizin Baharı
Baskı tarihi:
Temmuz 2017
Sayfa sayısı:
208
ISBN:
9786053261322
Kitabın türü:
Yayınevi:
İz Yayıncılık
Âlemlerin Rabbinin Ezelî Kelâmı olarak tüm çağlara ve tüm insanlara seslenir Kur’ân. Her çağın ve her insanın Kur’ân âyetlerinden hissesi vardır. Her şeyi ve herkesi yaratan Kadîr-i Zülcelâl, Kitâb’ıyla hepimize, ama öncelikle “biz”e konuşur. Kur’ân Okumaları dizisinin bu birinci kitabı, işte bu gerçekten hareket ediyor. Yaşadığı çağı ve iç dünyasını Kur’ân âyetlerinden süzülen bir tefekkürle sorgulamaya açan Metin Karabaşoğlu, âyetlerin nuranî ikliminden bize ve bugüne dair hepimiz için anlamlı dersler ve mesajlar çıkarıyor.

Kitabı okuyanlar 29 okur

  • hacer Toprak
  • Zeynep Şilan Ceylan
  • Aslihan kayhan
  • siddhartha
  • Neslihan
  • Kübra Çiftçioğlu
  • Rume
  • Münzevi
  • Gökhan
  • Lâedrî

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%60 (9)
9
%20 (3)
8
%20 (3)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0