Kitap
Kur'an Okumaları 2 - Henüz İnmemiş Âyetler

Kur'an Okumaları 2 - Henüz İnmemiş Âyetler

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.0
42 Kişi
138
Okunma
48
Beğeni
668
Gösterim
200 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 40 dk.
Adı
Kur'an Okumaları 2 - Henüz İnmemiş Âyetler
Basım
Türkçe · Türkiye · İz Yayıncılık - Karakalem Kitaplığı · Temmuz 2017 · Karton kapak · 9786053260158
Kur’ân bir kalbe gerçekten indiğinde neleri değiştirdiğinin apaçık delili, Asr-ı Saadet’tir. İstidatlı ama kupkuru bir toprak gökten inen yağmur sularıyla beslendiğinde nasıl ‘kıştan sonra bahar’ yaşıyorsa, Kur’ân’ı ‘kalblerinin baharı’ kılan hayatlar da işte öylesi bir değişim ve dönüşüm yaşamışlardır. Peki, sahabiler başta olmak üzere bindörtyüz yıldır nice hayatı değiştiren, nice kalbi kıştan bahara sevkeden Kur’ân, bizim kalblerimize ne kadar indi? Hayatımızı ne kadar Kur’ân’la yaşıyor; ne derece Kur’ân’la düşünüyoruz? Kaç sûre, kaç âyet gerçekten indi kalblerimize? Henüz İnmemiş Âyetler, bu sorular ve sorgulamadan hareketle, Kur’ân’la yaşamanın, âyetlerini kalbimize de indirmenin yolunu ve imkânlarını gösteriyor...
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺18,34
9.0
10 üzerinden
42 Puan · 16 İnceleme
Zeynep Işık
Kur'an Okumaları 2 - Henüz İnmemiş Âyetler'i inceledi.
200 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Diyeceğim o ki; selülozu sindirebileceğimi bilsem bu kitabı yerim. Kur'an Okumaları 5 kitaplık bir seri. Serinin ilk kitabında yazar; Allah, Kur'an ve fert arasında ilişkiyi kurma üzerine denemeler kaleme almıştı. İkinci kitap olan 'Henüz İnmemiş Ayetler' de ise Kur'an'da geçen olayların tarihteki ve günümüzdeki iz düşümlerini ele almış, Kur'an'ın işlediği bir dizi denge ve ubudiyet denklemlerini açıklamış ve eşyaya ve olaylara Kur'anî bir perspektifle nasıl yaklaşabileceğimiz ile ilgili örnekler vermiş. Yazarın kesinlikle müthiş bir şekilde kafa açıcı ve işletici bir yaklaşım tarzı var. Velhasıl, yemeye imkanımız yok, en azından okuyalım.
1
6
Şahgül Kaya
Kur'an Okumaları 2 - Henüz İnmemiş Âyetler'i inceledi.
200 syf.
·
14 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kur’an Okumları serisinin ikinci kitabıdır. Daha önce Metin Karabaşoğlu okudu iseniz, diline aşınasınızdır elbette ki. Ne zaman bir Metin Karabaşoğlu kitabı okusam gözümün perdesi kalkıp, kalbimdeki kara perde aralanıyor. Acı acı düşünürken buluyorum kendimi çünkü sevgili yazar, Kur’anı Kerim’in içindeki kıssalara öyle güzel ve açık şekilde değinmiş ki kendime; yıllardır Yusuf Peygamberin ve Hz. Yakup’un hayatını izlersin birçok yerden duydun ama hiçbir zaman Metin Bey’in kaleme aldığı şekilde düşünmemiştim diye kendime hayıflandım. Ve şunu öğrendim Kur’andaki kıssalar sadece indiği dönem için değil de hala günümüz için dahi gözle görülür birer derslerdir, yeter ki nasıl okunması gerektiğini bilelim, bilelim ki kalbimizin perdesi aralansın huzura kavuşup kendine gelerek özüne dönsün. Kitabı okurken, ‘Kuran-ı Kerim’i nasıl anlamalıyım, ayeti kalbime nasıl indirebilirim’ soruları ile kişiyi baş başa bırakarak düşünmeye ve sorgulamaya sebep oluyor. Kitabın sonsözünde Metin Bey diyor ki; “kitabı bitirdikten sonra rafa kaldırıp bir daha kaptığını açıp bu satırları okumaya bilirsiniz ama dünyanızı daima Kur’an’a açık tutmayı unutmayın. Açın aklınızı ve kalbinizi o Kitaba ki, size ‘inmemiş,’ kalbinize yerleşmemiş tek bir âyet dahi kalmasın; bütün ayetleriyle Kur’an dünyanızı ve hayatınızı aydınlatsın” diyerek çok da güzel bir nasihatte bulunmuş. Diğer kitapları da okuyup ruhuma şifa olmasını ve Kuran-ı Kerim’de göremediğim daha birçok şeyi görmeme vesile edeceğim.
12
Münzevi
Kur'an Okumaları 2 - Henüz İnmemiş Âyetler'i inceledi.
200 syf.
·
10/10 puan
Ah Metin hocam Ah! Seni daha önce nasıl tanımadım ben! diye hayıflanmak istemiyorsanız benim gibi, vakit geç olmadan eserlerini tanımaya başlayın derim. Bi eser ancak bu kadar güzel olabilir. Yazarın ayetlere bakış açısı çok farklı pencereden. İnstegram yorumlarına dayanarak almıştım, iyiki de almışım. Nasibim varmış hamd olsun Rabbime. Kitaba gelecek olursak Kur-an okumaları serisi 5 kitaptan oluşuyor: -Kalbimizin Baharı -Henüz inmemiş ayetler -Firavuna gideceksin -Belagat incileri -Kısa Sürelerin Sınırsız Dünyaları 'Henüz inmemiş ayetler' Kur'an okumaları serisinin ikinci kitabı. Kitabın ismi ilk çok tuhafıma gitti. Zihnimde canlandırma yaptım ama hiçbir şekilde sonuca varamadım. Kitabi okumaya başlayınca İsmi adeta bende deprem etkisi yaptı. Yazar; kaç ayetin hayatimizda yer yaptığını yani kaç ayetin gerçekten kalbimize nakşedildigini atlamaya çalışmış. Şu veciz cümle yazarımıza ait; " Bir kez daha soralım kendimize: Kur'an'da kaç âyet var ve şimdiye kadar ne kadarı gerçekten nazil oldu kalbimize?" Bu soru karşısında insan derin düşüncelere dalıyor, artık okuyup geçtiği ayet şimdi üzerinde derin düşüncelerin yer ettiği ayete dönüşüyor. Bakmak'la görmek arsında ki farkı kitabı okudukça daha iyi anlıyorsunuz. Yusuf peygamberin kıssasına baktığımız da yazarın penceresinin çok geniş çaplı olduğunu fark ediyoruz. Hepimizin üzerinde durmadığı Yakup peygamberi anlatıyor. "Ben kederimi ve hüznümü ancak Rabbime anlatırim" bu ayet artık okunup geçilen değil, bir babanın teslimiyeti, bir peygamberin imani, bir peygamberin sabir nişanesi oluyor. İbrahim peygamber'i okurken "Arayış cümlesi, tasdik cümlesi" diye bir başlık açmış yazar. Ve şu ayrım cümlesine yer vermis; "İman 'kabul ve tasdik' mertebesinde gerçekleşen bir keyfiyettir. Yani, yanlış birşey tahayyül eden, yanlış birşey tasavvur eden, hatta bir düşünce olarak, bir arayış cümlesi olarak yanlış birşey taakkul eden biri, o yanlışa 'İman' etmiş sayılamaz. Bir 'imandan söz edebilmek için, o şeyin kalben kabul ve tasdiki de gerekir." Bu kadar kısa bir cümle bile artık düşünce boyutunu atlamaya yetiyor. Bakış açımızı genişleten insanları sevelim, hele birde kur'an'a bakış ufkumuzu genisletiyorsa bu insan onu baş tacı edelim. Rabbim razı olsun kendisinden. Kendisinin istifade ettiği Risâle-i Nur Müellifi Said Nursi hocaya da Rahmet etsin.
18
S
Kur'an Okumaları 2 - Henüz İnmemiş Âyetler'i inceledi.
200 syf.
·
Puan vermedi
Hayırlı geceler. Yazarın ilk defa bu kitabını okudum ve kendimden utandım diyebilirim. Kitap öylesine güzel bakış açısı ile yazılmış öylesine güzel yön gösterip bilinç kazandırdı ki birçok hususta bütün bunları aynı anda yapabilen birilerinin hala olması bir yandan mutlu ederken bir yandan ne kadar kör olduğumu gözlerimin önüne serdi. Rabbim yazardan razı olsun. İçerik olarak şöyle ki; ismini ilk duyduğum zaman(öneri olarak söylemişti biri) tövbe bismillah çektim :) fakat isiminin asıl karşılığı “kalbimize İnmemiş olan ayetleri” bir bir anlatıyor. Kitap kısa kısa bölümlerden oluşuyor(yaklaşık bir bölüm8/12 sayfa )konularında Toplumsal,siyasi ve ulusal bir çok izleği ele alırken. Bir yandan bu yapılarda ki bozulmaların meydana çıkışını hangi ayeti hayatımıza geçirmedeğimizi gösteriyor. Benim çok severek okuduğum muazzam bir kitaptı. Kesinlikle okunmalı. Elimde olsa da keşke birilerinin okumasına vesile olsam diye içten içe bir istek var o derece yani :))) ~Son olarak,anladığım kadarı ile yazar Risale-i Nur talebesi(henüz hayatına ve diğer eserlerine bakmadım) bu yüzden temel Risale-i Nur kavramlarını bilmek daha anlaşılır kılar kitabı her bölümde gözükmese de bağlayıcılık adına daha sağlam olur. (Ben biliyor muydum ? Bir iki tanesi harici hayır?) ama genel olarak üslupla ilgili sağlam bir Türkçe olmalı diye düşünüyorum. Ben bazı yerlerde zorlanarak okudum hatta bir kaç kere okumuşluğum oldu. Fakat anladığınız her kelam direk kalbinize nüfuz ediyor :)))
11