Kur'an Peygamberi Hz. Muhammed

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
60 gösterim
Neden Kur'an Peygamberi Hz. Muhammed...?
Çünkü Kur'an için o, hayatın aktif, kurucu ve inşa edici bir öznesidir. Misyonu ölümsüz olandır. Kur'an, onu çağa taşımak için çırpınır. Onun tarihe hapsolmasını önlemek için onunla ilgili tarihsel olayları müminin yüreğine, imanına, ibadetine taşır. Kur'an müminin hayatında onu güncel kılmak için ne gerekiyorsa yapar.
Kur'an'ın bak dediği yerden bakanlar ise onu "üretmek" için çaba harcarlar. Kur'an'da onu, onda Kur'an'ı görürler. Onu Kur'an'la, Kur'an'ı onunla tanırlar. Kur'an'a onun aynası, ona Kur'an'ın aynası gibi bakarlar. Çünkü onlar, onun risalet mirasına ihanet etmekten korkarlar.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2015
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786055125738
 • Yayınevi:
  Düşün Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Sema Uslu 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Günümüzde ahlak deyince ilk akla gelenin cinsel ahlak olması, iş ahlakı, ticaret ahlakı ve siyaset ahlakının tümden ihmal edilip görmezden gelinmesi neyle ve nasıl açıklanabilir? Kur'an'ın övdüğü ve inşa ettiği Hz. Peygamber'in muhteşem ahlakı, aslında onun en büyük "sünneti" olarak görülmeli değil midir?

Kur'an Peygamberi Hz. Muhammed, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 43 - Düşün Yayıncılık)Kur'an Peygamberi Hz. Muhammed, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 43 - Düşün Yayıncılık)
Sema Uslu 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Onun ömür boyu eşlerinden bir tanesine bir fiske dahi vurmamış olduğu bilinen bir gerçektir. Onun bu tavrına Hz. Peygamber'in örnekliği arasında yer vermeyerek "sünnet" saymak şöyle dursun, bunun tam tersi bir tavrı meleke haline getiren birinin onun bir Arab olarak giydiği ya da yediği şeyleri sünnet olarak nitelemesi, üzerinde düşünülmesi gereken bir anlama sorunudur.

Kur'an Peygamberi Hz. Muhammed, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 56 - Düşün Yayıncılık)Kur'an Peygamberi Hz. Muhammed, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 56 - Düşün Yayıncılık)
Sema Uslu 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hz. Peygamber'in yediğini yemek, giydiğini giymek, içtiğinden içmek onu "örnek almak" değil, olsa olsa "taklit etmek"tir. Hz. Peygamber de her insan gibi coğrafya, iklim, çevre ve ortama uymuş, yediklerini, içtiklerini, giydiklerini, kullandığı eşyaları bütün bu çevresel şartlar belirlemiştir. Onun beşeri faaliyetlerini "örneklik misyonu"na dahil etmek, bir Eskimodan onun gibi giyinmesini istemekle eşdeğerdir.

Kur'an Peygamberi Hz. Muhammed, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 53 - Düşün Yayıncılık)Kur'an Peygamberi Hz. Muhammed, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 53 - Düşün Yayıncılık)