1000Kitap Logosu
Kur'an ve Tarihsellik Yazıları
Kur'an ve Tarihsellik Yazıları
Kur'an ve Tarihsellik Yazıları

Kur'an ve Tarihsellik Yazıları

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
12 Kişi
27
Okunma
6
Beğeni
204
Gösterim
224 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 21 dk.
Adı
Kur'an ve Tarihsellik Yazıları
Basım
Türkçe · Türkiye · Kitabiyat Yayınları · Mayıs 2015 · Karton kapak · 9786054696918
Kur’an ve tarihsellik sorununun yoğun olarak tartışıldığı 90’lı yıllardan bugüne, Türkiye’deki dinî düşüncenin çehresi de gündemi de hayli değişti. Geçen süreçte, ‘Kur’an ve tarihsellik’ sorunsalı, ‘İslam ve modernizm’ tartışmasına anlamlı bir derinlik kazandırdı. Ne var ki, tarihsellik sorunsalının, İslam ve modernizm tartışmasıyla bu kaçınılmaz refakati, tarihsel perspektifin her türlü savunusunun, modernizm savunusuyla eş anlamlı algılanmasına da yol açtı. Doğrusunu söylemek gerekirse, zaman içerisinde, bu algı yanılsaması, tarihsellik karşıtı söylemi bilemekle kalmadı; yanı sıra, kendine özgü ‘tarihselciler’ de üretti. Elinizdeki kitap, farklı vesilelerle kaleme alınan Kur’an’ı anlamlandırma çabalarının farklı düzeylerde dışavurumlarından ibarettir.
4 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺26,83
8.3
10 üzerinden
12 Puan · 2 İnceleme
Büşra Özdemir
Kur'an ve Tarihsellik Yazıları'ı inceledi.
224 syf.
·
2 günde
·
6/10 puan
Tarihselcilerin argümanlarını merak ettiğim için kitabı okumak istedim. Kitap farklı yerlerde yayınlanmış tarihselcilik etrafında dolaşan yazılardan oluşuyor. Konu enine boyuna anlatılmamış, öyle olsun isterdim. Fikir olarak haklı bulduğum noktalar var fakat genel olarak çok metotsuz ve keyfi yorum yapılmış diye düşünüyorum. Kur'an'ı nasıl anlamalı konusu hala kafamda netleşebilmiş değil.
Kur'an ve Tarihsellik Yazıları
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Yertn
Kur'an ve Tarihsellik Yazıları'ı inceledi.
224 syf.
·
Puan vermedi
Kur'an'ı anlama biçimi olarak sunulan tarihsellik hakkında birçok temel bilgiyi edinebileceğiniz bir eser. Özellikle Fazlur Rahman öncülüğünde ortaya koyulduğu ifade edilen bu yaklaşım tarzının iki adımı olduğu ifade edilmektedir. 1- Kur'an'ın indirildiği dönemde Arap toplumuna ne ifade ettiğinin tüm bağlamıyla belirlenmesi 2- Çıkarılan mananın bugün bizim için ne ifade edebileceğinin yorumlanmasıdır. Bu yöntemin Kur'an'ın evrenselliğine karşı olmadığı fakat tarih içindeki anlamının belirlenmesinde büyük güçlükler olduğu belirtilmektedir. Tarihselliğin karşıtı olarak 'tarih üstücülük' terimi kullanılmaktadır. Geleneksel yaklaşıma yapılan en büyük eleştiri, Kur'an'ı anlamada ahlaki bir yöntem belirlenememesidir. (Kimi zaman tarihselci yaklaşım kimi zaman tarih üstü yaklaşım gibi) Kur'an'ı anlama konusunda farklı fikirlere açıksanız kesinlikle faydalanılabilir bir kitap olarak karşımızda durmaktadır. İyi okumalar....
Kur'an ve Tarihsellik Yazıları
OKUYACAKLARIMA EKLE
4