Kur'an'a Göre Dört Terim

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.426
Gösterim
Adı:
Kur'an'a Göre Dört Terim
Baskı tarihi:
Aralık 2000
Sayfa sayısı:
126
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754730258
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayıncılık
İnsan, İlah'ın ne olduğunu, Rabb'ın ne anlama geldiğini, İbadetin neden ibaret olduğunu, Dinin neye dendiğini anlamazsa, şüphesiz, Kur'an-ı Kerim'in tamamı onun gözleri önünden manasından hiçbir şey anlaşılmayan, gelişi güzel bir söz yığını gibi geçer gider. Bu durumda da Tevhid'in hakikatini bilemez; şirkin mahiyetini kavrayamaz. İbadetini Allah'a tahsis etmeye gücü yetmediği gibi, dininde de ihlasla Allah'a yönelemez. Bu dört terimin ifade etmek istediği mana, şahsın zihninde kapalı, karışık kalırsa ve onların manaları hakkında insanın bilgisi noksan olursa, tabi ki ona Kur'an-ı Kerim'in hidayet ve irşad adına sunduğu şeyler de karışık görünür. Kur'an-ı Kerim'e inanmakla beraber inancı ile bütün amelleri noksan kalır.
(Arka Kapak)
İLAH,RAB,DİN ve İBADET;bu dört terim Kur’an terminolojisinde temel bir öneme sahiptir.

  Kitabın ana temasını şunlar oluşturmaktadır;
Allah Rab ve İlah’tır.
Rablik ve İlahlık Allah’dan başkasının şanından değildir.
Bu nedenle İbadet’in O’na has kılınması gerekir.
Yine bunun için Din’in de O’na has kılınması gerekir.
 
  Kuran indiği ilk dönemde bu dört terimin ne manaya geldiğini biliyorlardı manaları daha sonraki asırlarda gitgide değişmeye başladı bu kelimelerin içi boşaltıldı.
Örneğin; İlah terimi hemen hemen putlar ve ilahlarla özleştirildi.
Rab;büyüten,besleyen ve yetiştirenle eşanlamlı bir hale getirildi.
İbadet’in manası tapmakla özdeşleşti.
Din de (aynı şekilde) mezheb,meşreb ve “Religion” kelimelerine karşılık olarak kullanılır oldu.
Mevdudi 1903 yılında Pakistan'da doğmuş. Babası onu İngiliz sömürge eğitiminden uzak özel bir eğitimle yetiştirmiş. Bu eğitimlerde İngilizce, Arapça ve Farsça'yı öğrenmiş. Sonra 'Tercüman'ul Kuran' adıyla bir gazete çıkarmaya başlamış, buradaki yazıları muhalifler tarafından eleştirilip yazdıklarına kanıt istenince bu kitabı ayetler ve hadislerle İlah-Rab-İbadet-Din kavramlarını açıklamak için yazmış. Ayrıca fıkıh, ekonomi, siyaset, tarih, siyer, sosyoloji, kültür tarihi gibi bir çok dalda okumuş araştırmış yazmış. Yüzyılımızın en büyük bilginleri arasında olan Mevdudi, 1979 yılında vefat etmiş.. Bir ömürde çookça öğrenmiş ve öğretmiş anlayacağımız...
'
Kuran'ı öğrenmek, anlamının derinliklerine inmek isteyenlerin bu 4 kavramın her birinin gerçek anlamlarını bilmesi, tam ve kapsamlı olarak neyi ifade ettiğini anlaması gerekir. İnsan, ilâhın ne olduğunu, Rabb'ın ne anlama geldiğini, ibâdetin neden ibâdet olduğunu, dinin neye dendiğini anlamazsa, şüphesiz, Kuran'ın tamamı onun gözleri önünden, hiçbir şey anlaşılmayan, gelişi güzel bir söz yığını gibi geçer gider. Bu durumda da, tevhidin hakikatini bilemez; şirkin anlamını kavrayamaz; ibâdetini Allah'a has kılamaz ve dininde de ihlâsla Allah'a yönelemez. Bu 4 terimin ifade ettiği anlam, zihinlerde kapalı, karışık kalır ve onların anlamları hakkında yeterli bilgiye sahip olmazsa tabii ki ona Kuran'ın hidâyet ve irşad adına sunduğu şeyler de karışık görünür. Kuran'a inanmakla beraber, hem inancı hem de bütün amelleri noksan kalır. Durmadan "Allah'tan başka ilah yoktur" anlamındaki kelime-i tevhidi tekrarlasa bile Allah'tan başka bir çok ilâh edinir.
'
Bu kitabı okurken aklıma şu geldi, anlatmam ne kadar doğru bilmiyorum ama anlatacağım. Bir milletvekili konuşma yaptıktan sonra halktan birisi "Bakanım işim yok, param yok evlenemiyorum. İş verin Allah rızası için." demişti ağlamaklı bir sesle. Hatta ağlayarak.. Ne kadar az düşünüyoruz ve ne kadar az biliyoruz.. Şöyle bitireyim, çok düşünüp çok okuyalım ama şunu unutmayalım: okumak var bir de okumak var... Sevgilerimle
 • Yoldaki İşaretler
  9.0/10 (159 Oy)196 beğeni554 okunma743 alıntı6.082 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (4.494 Oy)4.409 beğeni16.752 okunma1.601 alıntı81.660 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.966 Oy)9.236 beğeni30.324 okunma918 alıntı147.048 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (8.281 Oy)9.273 beğeni27.680 okunma2.949 alıntı122.100 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (16.048 Oy)19.979 beğeni45.748 okunma3.627 alıntı193.437 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.177 Oy)13.999 beğeni36.289 okunma3.811 alıntı154.243 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.776 Oy)9.739 beğeni27.343 okunma2.012 alıntı126.562 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.765 Oy)8.233 beğeni22.389 okunma4.704 alıntı137.518 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (10.047 Oy)11.846 beğeni29.712 okunma1.695 alıntı155.359 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.957 Oy)9.490 beğeni26.707 okunma1.832 alıntı136.606 gösterim
16 ciltlik Fizilal el-Kur'an Tefsirinin yazarı Şehid Seyyid Kutub tefsirinin yarısını yazdıktan sonra bu kitap yayınlanıyor. Seyyid Kutub bu kitabı okuduktan sonra tefsirini yeniden yazmak zorunda kaldığını söylüyor.
KISACA ANLATILACAK BİR KONU DEĞİL AMA SİZE –kapasitem yettiğince- KISACA ANLATMAYA ÇALIŞACAĞIM.

İLAH, RAB, DİN ve İBADET.
Bu dört terim Kur’an’da önemle durulan kavramlardır. Bu kavramların toplamını içine alan “insan olma” kavramı

İLAH: Bir alanda yaratıcılığıyla hayranlık uyandıran, çok beğenilen, çok sevilen, çok tutulan kimse.

RABB: "r-b-b" kökünden türeyen Rabb, efendi, malik, sahip, terbiye eden, yetiştiren, düzene koyan, düzelten, tedbir alan, sorumluluk üstlenen, yöneten, nimet veren, ihtiyaçları gideren, kefil olan, seçkin, sözü dinlenen, otorite sahibi reis, melik, efendiliği ve üstünlüğü kabul edilen kişi demektir.

İBADET: Tanrı’ya yönelen saygı davranışı, din buyruklarını yerine getirme. Tapınma.

DİN: insanların doğaüstü güçlere, kutsal saydıkları türlü varlıklara, tanrılara ya da Tanrı’ya inanma, tapınma biçiminde katıldıkları gizemsel olgu.

Allah, Rab ve İlah’tır.
Rab ve İlah olma Allah’tan başkasına gösterilecek kavramlar veya eylemler değildir.
Bu sebepledir ki; İbadet sadece Allah’a yapılır. Ve yine bu sebeple din de O’na has olması gerekir.
(Dikkat et, hâlis din yalnız Allah'ındır. O'nu bırakıp kendilerine bir takım dostlar edinenler: Onlara, bizi sadece Allah'a yaklaştırsınlar diye kulluk ediyoruz, derler. Doğrusu Allah, ayrılığa düştükleri şeylerde aralarında hüküm verecektir. Şüphesiz Allah, yalancı ve inkârcı kimseyi doğru yola iletmez. ‘ZÜMER SURESİ-3)

Bu terimlerin içi, Peygamberin ölümünden sonra yavaş yavaş boşaltıldı. Hatta Peygamber’i ilah edinenler bile oldu, gerek bilinçli gerekse bilinçsiz…
Hayran olduklarımıza ve korktuklarımıza, ya tapınmaya başladık ya da onlardan korkup inandıklarımızdan vazgeçtik…

***
Kitap okunmaya değer bir kitap. Okuduğumuzda; sevgilimize, ailemize, önderimize, paraya… tapmış olabileceğimizi ve amirden, eşten, liderden, çeteden, mafyadan… korkup onlara tapındığımızı fark edebiliriz. Yani kendimize yeni bir şirk alanı, yeni bir din, yeni bir ibadet… yaratmış olabiliriz.
SAYGILAR…
Mevdudinin ilk okuduğum kitabı oldu.
Mevdudi bu kitabında Ilah,Rab,Din,Ibadet kavramlarıni ayetlerle çok güzel bir şekilde açıklamış. Bana çok faydalı bir kitap oldu. Tavsiye ederim...
Sürekli okumak istediğim ama sürekli ertelediğim bir yazardı Mevdudi. Ve bu kitabı okurken fark ettim ki büyük haksızlık etmişim kendisine. Kitaba gelecek olursak İlah Rabb İbadet ve Din dört terimi baz alıyor. Maalesef ki insanların bazen bilmeden bazen bilerek insanları ilahlaştırıyorlar. İbadetlerini eksiltip bu insanların dediklerini yapıyorlar. Evet ibadet olmak zorunda çünkü aldığımız her nefesi Rabbime borçluyuz. Ama eski kavimlerin kendilerini Rabb ilan eden Firavun vb insanlara değil.Her şeyin tek bir yaratıcısı olan Allah'a Borçluyuz. Borçlarımızı da ödemek için Din' e uygun yaşamalıyız. Bugün okulda kalmanın bile şartları varken İbadet etmenin Kulluk etmenin şartları neden olmasın buda Din adı altında olmak zorunda. :) Kitabı alıp okumanızı tavsiye ediyorum.Özellikle dili sade güzel akıcı ve ayet ve hadisler çok güzel yedirmiş. İmam gazalinin dilini daima överim burada da bir gömlek aşağı olsa da çok iyi bir dil vardı. Bazen kopukluklar, kelimelerin içeriği ayetler ayrı ayrı surelerden alındığı için güçlük yaşanabiliyor ama kitap çok iyi almanızı ve okumanızı tavsiye ederim. Hayırlı ramazanlar. Rabbim incelemenin sonuna kadar gelenlerden ayrıca razı olsun :)
Eser İlah, Rab, İbadet ve Din kavramlarını açıklamakta. Bunu yaparken de her bir kavramın İslamiyetin tebliğ edildiği toplumda neyi ifade ettiğini anlatmakta olup hadislerde ve kuran ile kavramları anlatmaktadır.
Özellikle kavramlar üzerinde düşüncelerimiz netleşmeli..zira düşüncelerimizin temel taşları kavramlardır bu anlamda gençlik yıllarımda heyecanla okuduğum..ve sonralarıda okuduğum mevdudinin (allah ona rahmet etsin) bu eseri kur'anın özellikle "ilah rab ibadet din rububiyet...vs kavramları kur'anın eleğinden gećirip anlama yolunda bir fırsat olarak görürüm... mtekaltun
Esselamu aleyküm ve rahmetullah.
Ümmetin çöküş nedenlerine bakarsak ümmetin Kur'ana yaklaşması gereken ölçüde yaklaşmamasıda önemli bir nedendir. Ümmetin çoğu Kur'an'ı Kerim'i okusa dahi vermek istediği mana ve mesajı anlayamamaktadır. Bu incelediğim kitap'ta İlah, Rabb, Din, İbadet kavramları dört temel terim olarak isimlendirmiş. Bu terimleri çok güzel biçimde açıklamış. Kur'anı anlayıp dinini gerçekten iyi bilmek ve yaşamak isteyen varsa mutlaka bu eserden istifade etmeli.

Son olarak Hz.Ömerin Bir sözünü nakledeyim :)
-Kişi dinini araştırmazsa, yaşadığını din zanneder.
Vesselam...
Mevdudi Hazretleri bu kitabında Kuran-i Kerim'de geçen dört kelime üzerinde durmaktadır: ilah, Rab, ibadet ve din.
Ona göre insanlar bu kelimelerin bir tek anlamı olduğunu düşünürler. Oysa bu kelimeler farklı manalar taşımaktadır ve bu manaları bilmeden bu kelimeler geçen ayetleri tam olarak anlayamayız. Çünkü bu kelimeler Kuran-i Kerim'de farklı yerlerde farklı anlamlarda kullanılmıştır. Ve bu dört kelimeyi ve anlamlarını ayetlerle ayrıntılı olarak açıklar.
Dört Terim kitabı yazarın Gelin Müslüman olalım kitabından sonra en çok satan kitabıdır. Kur an da sıklıkla bahsedilen v İslam in özünü oluşturan dört terim konusunda kısa ve yoğun bir bilgilendirme kitabıdır. Yazar kendi yorumundan daha çok ayet ve hadislerle terimleri açıkşamaktadır. Bu durum zaten kitabım güvenilir oluşunu artırmaktadır. Bşr Müslümanın kafasında bu 4 terimin oturması elzemdir. O yüzden muhakkak okunması gereken bir eser.
Kuran'daki yüzlerce terimden sadece dört tanesini ele alan bu eserden ise bir örnek vererek siklette hafif ama mana ve derinlikte ağır bu eseri anlamaya ve aanlatmaya çalışalım.

RAB = Terbiye edici
Mürebbi = Bakıcı
Rabül beyt = Evin sahbi/terbiyecisi
Murabba = Reçel (Terbiye edilerek yapıldığı için)
Kuran'ı öğrenmek, anlamının derinliklerine inmek isteyenlerin bu 4 kavramın her birinin gerçek anlamlarını bilmesi, tam ve kapsamlı olarak neyi ifade ettiğini anlaması gerekir. İnsan, ilâhın ne olduğunu, Rabb'ın ne anlama geldiğini, ibâdetin neden ibâdet olduğunu, dinin neye dendiğini anlamazsa, şüphesiz, Kuran'ın tamamı onun gözleri önünden, hiçbir şey anlaşılmayan, gelişi güzel bir söz yığını gibi geçer gider. Bu durumda da, tevhidin hakikatini bilemez; şirkin anlamını kavrayamaz; ibâdetini Allah'a has kılamaz ve dininde de ihlâsla Allah'a yönelemez. Bu 4 terimin ifade ettiği anlam, zihinlerde kapalı, karışık kalır ve onların anlamları hakkında yeterli bilgiye sahip olmazsa tabii ki ona Kuran'ın hidâyet ve irşad adına sunduğu şeyler de karışık görünür. Kuran'a inanmakla beraber, hem inancı hem de bütün amelleri noksan kalır. Durmadan "Allah'tan başka ilah yoktur" anlamındaki kelime-i tevhidi tekrarlasa bile Allah'tan başka bir çok ilâh edinir.
Göklerde de tek ilah O’dur, yerde de tek ilah O’dur. Hakim ve Alim de O’dur. (yani O, göklerde ve yerde hakimiyet sağlamak için gerekli ilim ve hikmete sahiptir.)
Yani Nemrut, hakkın ortaya çıkmasından sonra, tutması gereken yolu tutmayıp, despotça idaresini sürdürmüş, hem başkalarına ve hem de kendisine zulmetmeyi tercih etmiş, Allah da onu hidayet aydınlığından mahrum bırakmıştır. Çünkü, bizzat istemeyene hidayetini zorla dayatması Allah’ın sünnetinden değildir.
De ki: "Eğer Allah üzerinizde geceyi tâ Kıyamet'e kadar, fasılasız devam ettirirse, Allah'tan başka size bir ışık getirecek ilâh kimdir? Bana haber verin. Hâlâ dinlemeyecek misiniz?"

De ki: "Eğer Allah, gündüzü kıyamet gününe kadar aralıksız devam ettirirse z size içinde dinleneceğiniz bir geceyi, Allah'tan başka getirecek ilâh kimdir? Bana haber verin. Hâlâ görmeyecek misiniz?"

Kasas Suresi
•Allah tarafından gönderilmiş bir delil olmaksızın, O'ndan başkasına itaat eden ve ona itaatin gerekli olduğuna inanan, Allah'tan başkasına dua edip bir şey isteyen kimse gibi Allah'a şirk koşmuştur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kur'an'a Göre Dört Terim
Baskı tarihi:
Aralık 2000
Sayfa sayısı:
126
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754730258
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayıncılık
İnsan, İlah'ın ne olduğunu, Rabb'ın ne anlama geldiğini, İbadetin neden ibaret olduğunu, Dinin neye dendiğini anlamazsa, şüphesiz, Kur'an-ı Kerim'in tamamı onun gözleri önünden manasından hiçbir şey anlaşılmayan, gelişi güzel bir söz yığını gibi geçer gider. Bu durumda da Tevhid'in hakikatini bilemez; şirkin mahiyetini kavrayamaz. İbadetini Allah'a tahsis etmeye gücü yetmediği gibi, dininde de ihlasla Allah'a yönelemez. Bu dört terimin ifade etmek istediği mana, şahsın zihninde kapalı, karışık kalırsa ve onların manaları hakkında insanın bilgisi noksan olursa, tabi ki ona Kur'an-ı Kerim'in hidayet ve irşad adına sunduğu şeyler de karışık görünür. Kur'an-ı Kerim'e inanmakla beraber inancı ile bütün amelleri noksan kalır.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 287 okur

 • Selma Kavurmacıoğlu
 • Rıdvan Kesgin
 • Ersel Ç.
 • Mevlüt Şenel
 • Fatih Yıldız
 • Yakup Küçükkaya
 • Şeyma Seymen
 • Abdullah YİRMİLİ
 • siyahiasiye
 • İrem Altın

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%1.4
18-24 Yaş
%21.9
25-34 Yaş
%38.4
35-44 Yaş
%21.9
45-54 Yaş
%13.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%44.7
Erkek
%55.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%44.9 (31)
9
%24.6 (17)
8
%20.3 (14)
7
%7.2 (5)
6
%2.9 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0