Kur'an'a Göre Dört Terim

9,3/10  (16 Oy) · 
91 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.603 gösterim
İnsan, İlah'ın ne olduğunu, Rabb'ın ne anlama geldiğini, İbadetin neden ibaret olduğunu, Dinin neye dendiğini anlamazsa, şüphesiz, Kur'an-ı Kerim'in tamamı onun gözleri önünden manasından hiçbir şey anlaşılmayan, gelişi güzel bir söz yığını gibi geçer gider. Bu durumda da Tevhid'in hakikatini bilemez; şirkin mahiyetini kavrayamaz. İbadetini Allah'a tahsis etmeye gücü yetmediği gibi, dininde de ihlasla Allah'a yönelemez. Bu dört terimin ifade etmek istediği mana, şahsın zihninde kapalı, karışık kalırsa ve onların manaları hakkında insanın bilgisi noksan olursa, tabi ki ona Kur'an-ı Kerim'in hidayet ve irşad adına sunduğu şeyler de karışık görünür. Kur'an-ı Kerim'e inanmakla beraber inancı ile bütün amelleri noksan kalır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2000
 • Sayfa Sayısı:
  126
 • ISBN:
  9789754730258
 • Yayınevi:
  Beyan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ehlen Sehlen 
24 Kas 2012 · Kitabı okudu · Puan vermedi

16 ciltlik Fizilal el-Kur'an Tefsirinin yazarı Şehid Seyyid Kutub tefsirinin yarısını yazdıktan sonra bu kitap yayınlanıyor. Seyyid Kutub bu kitabı okuduktan sonra tefsirini yeniden yazmak zorunda kaldığını söylüyor.

Hüseyin kervancı 
 02 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kuranda sık sık tekrarlanan 4 terim olan İlah-Rab-Din-İbadet kavramından bahsetmektedir.
4 terimin sözlük anlamları ve Kuranda geçen yerlerini belirtir.
Ve bu terimlerin sadece cahiliye dönemini alakadar etmediği günümüze de ışık tutan bir eserdir.
Okunması gereken bir kitap..

Murat CEYLAN 
 10 Nis 16:35 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Esselamu aleyküm ve rahmetullah.
Ümmetin çöküş nedenlerine bakarsak ümmetin Kur'ana yaklaşması gereken ölçüde yaklaşmamasıda önemli bir nedendir. Ümmetin çoğu Kur'an'ı Kerim'i okusa dahi vermek istediği mana ve mesajı anlayamamaktadır. Bu incelediğim kitap'ta İlah, Rabb, Din, İbadet kavramları dört temel terim olarak isimlendirmiş. Bu terimleri çok güzel biçimde açıklamış. Kur'anı anlayıp dinini gerçekten iyi bilmek ve yaşamak isteyen varsa mutlaka bu eserden istifade etmeli.

Son olarak Hz.Ömerin Bir sözünü nakledeyim :)
-Kişi dinini araştırmazsa, yaşadığını din zanneder.
Vesselam...

Kitaptan 4 Alıntı

şeyma özaslan 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Göklerde de tek ilah O’dur, yerde de tek ilah O’dur. Hakim ve Alim de O’dur. (yani O, göklerde ve yerde hakimiyet sağlamak için gerekli ilim ve hikmete sahiptir.)

Kur'an'a Göre Dört Terim, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Zuhruf 84)Kur'an'a Göre Dört Terim, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Zuhruf 84)
şeyma özaslan 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yani Nemrut, hakkın ortaya çıkmasından sonra, tutması gereken yolu tutmayıp, despotça idaresini sürdürmüş, hem başkalarına ve hem de kendisine zulmetmeyi tercih etmiş, Allah da onu hidayet aydınlığından mahrum bırakmıştır. Çünkü, bizzat istemeyene hidayetini zorla dayatması Allah’ın sünnetinden değildir.

Kur'an'a Göre Dört Terim, Ebu'l A'lâ el-MevdudiKur'an'a Göre Dört Terim, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi
Murat CEYLAN 
10 Nis 16:52 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kur'an'ın tüm daveti yalnızca Allah Teala'nın Rab ve İlah olduğu şeklindedir. O'ndan başka ne herhangi bir uluhiyet ne de bir rububiyet vardır. O'nun şeriki de yoktur. Bu yüzden sadece O'nun ilah ve Rab olarak kabul edilmesi, O'ndan başka herkesin ilahlık ve rablik iddiasının reddedilmesi, O'na ibadet edilip başkalarına edilmemesi, dinin yalnız O'na has kılınması, başka dinlerin ise reddedilmesi gerekmektedir.

"Senden önce hiçbir peygamber göndermedik ki ona 'Benden başka ilah olmadığından (sadece) bana ibadet ediniz' diye vahyetmiş olmayalım" (Enbiya 25)

"De ki 'Herşeyin Rabbi O olduğu halde Allah'tan başka Rab mi edineyim? " (E'nam 164)

Kur'an'a Göre Dört Terim, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 9 - özgün yayıncılık)Kur'an'a Göre Dört Terim, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 9 - özgün yayıncılık)
Hüseyin kervancı 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Eğer bir kimsenin birtakım kanun ve kurallara uyarak, tabi olduğu egemenlik Allah'ın egemenliği ise, o kişi Allahın dinindedir.
Yok eğer bu egemenlik herhangi bir despotun, bir kralın, bir şefin egemenliği ise; kişi o despotun, kralın, şefin dinindedir. Eğer egemenlik herhangi bir ruhban sınıfın elindeyse, kişi onların dinindedir..

Kur'an'a Göre Dört Terim, Ebu'l A'lâ el-MevdudiKur'an'a Göre Dört Terim, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi