Geri Bildirim

Kur'an'a Göre Dört TerimEbu'l A'lâ el-Mevdudi

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.117
Gösterim
Adı:
Kur'an'a Göre Dört Terim
Baskı tarihi:
Aralık 2000
Sayfa sayısı:
126
ISBN:
9789754730258
Kitabın türü:
Yayınevi:
Beyan Yayıncılık
İnsan, İlah'ın ne olduğunu, Rabb'ın ne anlama geldiğini, İbadetin neden ibaret olduğunu, Dinin neye dendiğini anlamazsa, şüphesiz, Kur'an-ı Kerim'in tamamı onun gözleri önünden manasından hiçbir şey anlaşılmayan, gelişi güzel bir söz yığını gibi geçer gider. Bu durumda da Tevhid'in hakikatini bilemez; şirkin mahiyetini kavrayamaz. İbadetini Allah'a tahsis etmeye gücü yetmediği gibi, dininde de ihlasla Allah'a yönelemez. Bu dört terimin ifade etmek istediği mana, şahsın zihninde kapalı, karışık kalırsa ve onların manaları hakkında insanın bilgisi noksan olursa, tabi ki ona Kur'an-ı Kerim'in hidayet ve irşad adına sunduğu şeyler de karışık görünür. Kur'an-ı Kerim'e inanmakla beraber inancı ile bütün amelleri noksan kalır.
(Arka Kapak)
İLAH,RAB,DİN ve İBADET;bu dört terim Kur’an terminolojisinde temel bir öneme sahiptir.

  Kitabın ana temasını şunlar oluşturmaktadır;
Allah Rab ve İlah’tır.
Rablik ve İlahlık Allah’dan başkasının şanından değildir.
Bu nedenle İbadet’in O’na has kılınması gerekir.
Yine bunun için Din’in de O’na has kılınması gerekir.
 
  Kuran indiği ilk dönemde bu dört terimin ne manaya geldiğini biliyorlardı manaları daha sonraki asırlarda gitgide değişmeye başladı bu kelimelerin içi boşaltıldı.
Örneğin; İlah terimi hemen hemen putlar ve ilahlarla özleştirildi.
Rab;büyüten,besleyen ve yetiştirenle eşanlamlı bir hale getirildi.
İbadet’in manası tapmakla özdeşleşti.
Din de (aynı şekilde) mezheb,meşreb ve “Religion” kelimelerine karşılık olarak kullanılır oldu.
Mevdudi 1903 yılında Pakistan'da doğmuş. Babası onu İngiliz sömürge eğitiminden uzak özel bir eğitimle yetiştirmiş. Bu eğitimlerde İngilizce, Arapça ve Farsça'yı öğrenmiş. Sonra 'Tercüman'ul Kuran' adıyla bir gazete çıkarmaya başlamış, buradaki yazıları muhalifler tarafından eleştirilip yazdıklarına kanıt istenince bu kitabı ayetler ve hadislerle İlah-Rab-İbadet-Din kavramlarını açıklamak için yazmış. Ayrıca fıkıh, ekonomi, siyaset, tarih, siyer, sosyoloji, kültür tarihi gibi bir çok dalda okumuş araştırmış yazmış. Yüzyılımızın en büyük bilginleri arasında olan Mevdudi, 1979 yılında vefat etmiş.. Bir ömürde çookça öğrenmiş ve öğretmiş anlayacağımız...
'
Kuran'ı öğrenmek, anlamının derinliklerine inmek isteyenlerin bu 4 kavramın her birinin gerçek anlamlarını bilmesi, tam ve kapsamlı olarak neyi ifade ettiğini anlaması gerekir. İnsan, ilâhın ne olduğunu, Rabb'ın ne anlama geldiğini, ibâdetin neden ibâdet olduğunu, dinin neye dendiğini anlamazsa, şüphesiz, Kuran'ın tamamı onun gözleri önünden, hiçbir şey anlaşılmayan, gelişi güzel bir söz yığını gibi geçer gider. Bu durumda da, tevhidin hakikatini bilemez; şirkin anlamını kavrayamaz; ibâdetini Allah'a has kılamaz ve dininde de ihlâsla Allah'a yönelemez. Bu 4 terimin ifade ettiği anlam, zihinlerde kapalı, karışık kalır ve onların anlamları hakkında yeterli bilgiye sahip olmazsa tabii ki ona Kuran'ın hidâyet ve irşad adına sunduğu şeyler de karışık görünür. Kuran'a inanmakla beraber, hem inancı hem de bütün amelleri noksan kalır. Durmadan "Allah'tan başka ilah yoktur" anlamındaki kelime-i tevhidi tekrarlasa bile Allah'tan başka bir çok ilâh edinir.
'
Bu kitabı okurken aklıma şu geldi, anlatmam ne kadar doğru bilmiyorum ama anlatacağım. Bir milletvekili konuşma yaptıktan sonra halktan birisi "Bakanım işim yok, param yok evlenemiyorum. İş verin Allah rızası için." demişti ağlamaklı bir sesle. Hatta ağlayarak.. Ne kadar az düşünüyoruz ve ne kadar az biliyoruz.. Şöyle bitireyim, çok düşünüp çok okuyalım ama şunu unutmayalım: okumak var bir de okumak var... Sevgilerimle

Benzer kitaplar

16 ciltlik Fizilal el-Kur'an Tefsirinin yazarı Şehid Seyyid Kutub tefsirinin yarısını yazdıktan sonra bu kitap yayınlanıyor. Seyyid Kutub bu kitabı okuduktan sonra tefsirini yeniden yazmak zorunda kaldığını söylüyor.
Mevdudinin ilk okuduğum kitabı oldu.
Mevdudi bu kitabında Ilah,Rab,Din,Ibadet kavramlarıni ayetlerle çok güzel bir şekilde açıklamış. Bana çok faydalı bir kitap oldu. Tavsiye ederim...
Sürekli okumak istediğim ama sürekli ertelediğim bir yazardı Mevdudi. Ve bu kitabı okurken fark ettim ki büyük haksızlık etmişim kendisine. Kitaba gelecek olursak İlah Rabb İbadet ve Din dört terimi baz alıyor. Maalesef ki insanların bazen bilmeden bazen bilerek insanları ilahlaştırıyorlar. İbadetlerini eksiltip bu insanların dediklerini yapıyorlar. Evet ibadet olmak zorunda çünkü aldığımız her nefesi Rabbime borçluyuz. Ama eski kavimlerin kendilerini Rabb ilan eden Firavun vb insanlara değil.Her şeyin tek bir yaratıcısı olan Allah'a Borçluyuz. Borçlarımızı da ödemek için Din' e uygun yaşamalıyız. Bugün okulda kalmanın bile şartları varken İbadet etmenin Kulluk etmenin şartları neden olmasın buda Din adı altında olmak zorunda. :) Kitabı alıp okumanızı tavsiye ediyorum.Özellikle dili sade güzel akıcı ve ayet ve hadisler çok güzel yedirmiş. İmam gazalinin dilini daima överim burada da bir gömlek aşağı olsa da çok iyi bir dil vardı. Bazen kopukluklar, kelimelerin içeriği ayetler ayrı ayrı surelerden alındığı için güçlük yaşanabiliyor ama kitap çok iyi almanızı ve okumanızı tavsiye ederim. Hayırlı ramazanlar. Rabbim incelemenin sonuna kadar gelenlerden ayrıca razı olsun :)
Eser İlah, Rab, İbadet ve Din kavramlarını açıklamakta. Bunu yaparken de her bir kavramın İslamiyetin tebliğ edildiği toplumda neyi ifade ettiğini anlatmakta olup hadislerde ve kuran ile kavramları anlatmaktadır.
Özellikle kavramlar üzerinde düşüncelerimiz netleşmeli..zira düşüncelerimizin temel taşları kavramlardır bu anlamda gençlik yıllarımda heyecanla okuduğum..ve sonralarıda okuduğum mevdudinin (allah ona rahmet etsin) bu eseri kur'anın özellikle "ilah rab ibadet din rububiyet...vs kavramları kur'anın eleğinden gećirip anlama yolunda bir fırsat olarak görürüm... mtekaltun
Esselamu aleyküm ve rahmetullah.
Ümmetin çöküş nedenlerine bakarsak ümmetin Kur'ana yaklaşması gereken ölçüde yaklaşmamasıda önemli bir nedendir. Ümmetin çoğu Kur'an'ı Kerim'i okusa dahi vermek istediği mana ve mesajı anlayamamaktadır. Bu incelediğim kitap'ta İlah, Rabb, Din, İbadet kavramları dört temel terim olarak isimlendirmiş. Bu terimleri çok güzel biçimde açıklamış. Kur'anı anlayıp dinini gerçekten iyi bilmek ve yaşamak isteyen varsa mutlaka bu eserden istifade etmeli.

Son olarak Hz.Ömerin Bir sözünü nakledeyim :)
-Kişi dinini araştırmazsa, yaşadığını din zanneder.
Vesselam...
Mevdudi Hazretleri bu kitabında Kuran-i Kerim'de geçen dört kelime üzerinde durmaktadır: ilah, Rab, ibadet ve din.
Ona göre insanlar bu kelimelerin bir tek anlamı olduğunu düşünürler. Oysa bu kelimeler farklı manalar taşımaktadır ve bu manaları bilmeden bu kelimeler geçen ayetleri tam olarak anlayamayız. Çünkü bu kelimeler Kuran-i Kerim'de farklı yerlerde farklı anlamlarda kullanılmıştır. Ve bu dört kelimeyi ve anlamlarını ayetlerle ayrıntılı olarak açıklar.
Dört Terim kitabı yazarın Gelin Müslüman olalım kitabından sonra en çok satan kitabıdır. Kur an da sıklıkla bahsedilen v İslam in özünü oluşturan dört terim konusunda kısa ve yoğun bir bilgilendirme kitabıdır. Yazar kendi yorumundan daha çok ayet ve hadislerle terimleri açıkşamaktadır. Bu durum zaten kitabım güvenilir oluşunu artırmaktadır. Bşr Müslümanın kafasında bu 4 terimin oturması elzemdir. O yüzden muhakkak okunması gereken bir eser.
Kuran'ı öğrenmek, anlamının derinliklerine inmek isteyenlerin bu 4 kavramın her birinin gerçek anlamlarını bilmesi, tam ve kapsamlı olarak neyi ifade ettiğini anlaması gerekir. İnsan, ilâhın ne olduğunu, Rabb'ın ne anlama geldiğini, ibâdetin neden ibâdet olduğunu, dinin neye dendiğini anlamazsa, şüphesiz, Kuran'ın tamamı onun gözleri önünden, hiçbir şey anlaşılmayan, gelişi güzel bir söz yığını gibi geçer gider. Bu durumda da, tevhidin hakikatini bilemez; şirkin anlamını kavrayamaz; ibâdetini Allah'a has kılamaz ve dininde de ihlâsla Allah'a yönelemez. Bu 4 terimin ifade ettiği anlam, zihinlerde kapalı, karışık kalır ve onların anlamları hakkında yeterli bilgiye sahip olmazsa tabii ki ona Kuran'ın hidâyet ve irşad adına sunduğu şeyler de karışık görünür. Kuran'a inanmakla beraber, hem inancı hem de bütün amelleri noksan kalır. Durmadan "Allah'tan başka ilah yoktur" anlamındaki kelime-i tevhidi tekrarlasa bile Allah'tan başka bir çok ilâh edinir.
Göklerde de tek ilah O’dur, yerde de tek ilah O’dur. Hakim ve Alim de O’dur. (yani O, göklerde ve yerde hakimiyet sağlamak için gerekli ilim ve hikmete sahiptir.)
Yani Nemrut, hakkın ortaya çıkmasından sonra, tutması gereken yolu tutmayıp, despotça idaresini sürdürmüş, hem başkalarına ve hem de kendisine zulmetmeyi tercih etmiş, Allah da onu hidayet aydınlığından mahrum bırakmıştır. Çünkü, bizzat istemeyene hidayetini zorla dayatması Allah’ın sünnetinden değildir.
Bu noktada,söz konusu niyaz ve yardımı beklenen ilahın keyfiyetinin iyice
anlaşılmasını gerekli görüyorum.Eğer ben susayıp ta su getirmesi için hizmetçimi veya
hastalanıp beni tedavi etmesi için doktoru çağırıyorsam;ne bu çağırma niyaz olarak
nitelendirilebilir ve ne de bu,hizmetçi ya da doktoru ilahlaştırmak manasına gelir.
Çünkü bütün bu olanlar sebep ve sonuç zinciri içerisinde gerçekleşmektedir,dışında
değil.Ancak eğer ben susuzluk hali ya da hastalık durumunda hizmetçi ya da doktoru
çağırmak yerine,herhangi bir veli ya da putu yardımıma çağırırsam, bu tabii ki onları
ilahlaştırmak ve onlara dua etmek olur.Çünkü,benden yüzlerce kilometre uzakta bir
kabirde istirahat etmekte olan veliyi yardımıma çağırmam,onun bu haliyle beni duyup
işittiğini kabul ettiğim manasına gelir.Bana göre,o,sebepler alemine hükmetmektedir
ve bu yüzden de bana su yetiştirmeye ya da hastalığımı gidermeye kadirdir.
“Sizler,alim ve rahiplerinizin
helal kıldığını helal,haram kıldığını
haram kabul ediyor ve Allah‟ın bu
konuda ne buyurduğuna aldırmı
yordunuz.”
İçmiş olduğunuz bir bardak
suyun,yemiş olduğunuz bir tahıl tanesinin oluşması için bile,Allah bilir;güneş,toprak,rüzgar
ve denizlerin ne gibi fonksiyonlarda bulunması gerekiyor.O halde sizin dualarınızı işitmek ve
gereksinimlerinizi karşılamak için,sıradan bir güç değil de gökleri ve yeri yaratabilecek,
gezegenleri hareket ettirebilecek,rüzgarları estirebilecek,yağmurları yağdırabilecek,kısaca,tüm
evrenin düzen ve intizamını sağlayabilecek mutlak bir kudret ve otorite lazımdır.
Kur’an-ı Kerim Araplara indirildiği için herkes İlah’ın ne manaya geldiğini,Rab diye
kime hitap edildiğini biliyordu.Çünkü bu iki terim onların günlük konuşmalarında
önceden beri kullanılıyordu.Onlar bu terimlerin hangi manalara atfedildiğini biliyordu.Bu
yüzden onlara “Yalnızca Allah,İlah ve Rab’dir,O’nun ilahlık ve rabliğinde başka bir
kimsenin kesinlikle ortaklığı yoktur” denildiğinde onlar bunu tamamen anlamışlardı.Onlar
hiçbir şüphe ve karmaşıklığa mahal bırakmadan başkaları için nelerin nehyedildiği ve
nelerin Allah Teala’ya mahsus kılınacağını idrak etmişti.İslam davetine muhalefet
edenler,Allah’tan başkasının ilahlık ve rabliğini inkar etmenin ne manaya geldiğini bilerek
karşı çıkmıştı.İman edenler de bu akideyi kabul etmekle neleri bırakmaları ve neleri
seçmeleri gerektiğini biliyordu

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kur'an'a Göre Dört Terim
Baskı tarihi:
Aralık 2000
Sayfa sayısı:
126
ISBN:
9789754730258
Kitabın türü:
Yayınevi:
Beyan Yayıncılık
İnsan, İlah'ın ne olduğunu, Rabb'ın ne anlama geldiğini, İbadetin neden ibaret olduğunu, Dinin neye dendiğini anlamazsa, şüphesiz, Kur'an-ı Kerim'in tamamı onun gözleri önünden manasından hiçbir şey anlaşılmayan, gelişi güzel bir söz yığını gibi geçer gider. Bu durumda da Tevhid'in hakikatini bilemez; şirkin mahiyetini kavrayamaz. İbadetini Allah'a tahsis etmeye gücü yetmediği gibi, dininde de ihlasla Allah'a yönelemez. Bu dört terimin ifade etmek istediği mana, şahsın zihninde kapalı, karışık kalırsa ve onların manaları hakkında insanın bilgisi noksan olursa, tabi ki ona Kur'an-ı Kerim'in hidayet ve irşad adına sunduğu şeyler de karışık görünür. Kur'an-ı Kerim'e inanmakla beraber inancı ile bütün amelleri noksan kalır.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 201 okur

  • Bahar Öztan
  • abdullah ibrahim çalışır
  • Musab Talha
  • Mustafa Ket
  • Talha Mehmet Can
  • Levent Günaydın
  • mahmut yiğiter
  • Burak Ayaz
  • Mehmet eşref gümüş
  • Bakhtiyar Aliyev

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%1.4
18-24 Yaş
%21.9
25-34 Yaş
%38.4
35-44 Yaş
%21.9
45-54 Yaş
%13.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%44.7
Erkek
%55.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%48.9 (23)
9
%21.3 (10)
8
%19.1 (9)
7
%6.4 (3)
6
%4.3 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0