Kur'an'a Göre Dört Terim

9,3/10  (12 Oy) · 
79 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.533 gösterim
İnsan, İlah'ın ne olduğunu, Rabb'ın ne anlama geldiğini, İbadetin neden ibaret olduğunu, Dinin neye dendiğini anlamazsa, şüphesiz, Kur'an-ı Kerim'in tamamı onun gözleri önünden manasından hiçbir şey anlaşılmayan, gelişi güzel bir söz yığını gibi geçer gider. Bu durumda da Tevhid'in hakikatini bilemez; şirkin mahiyetini kavrayamaz. İbadetini Allah'a tahsis etmeye gücü yetmediği gibi, dininde de ihlasla Allah'a yönelemez. Bu dört terimin ifade etmek istediği mana, şahsın zihninde kapalı, karışık kalırsa ve onların manaları hakkında insanın bilgisi noksan olursa, tabi ki ona Kur'an-ı Kerim'in hidayet ve irşad adına sunduğu şeyler de karışık görünür. Kur'an-ı Kerim'e inanmakla beraber inancı ile bütün amelleri noksan kalır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2000
 • Sayfa Sayısı:
  126
 • ISBN:
  9789754730258
 • Yayınevi:
  Beyan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ehlen Sehlen 
24 Kas 2012 · Kitabı okudu · Puan vermedi

16 ciltlik Fizilal el-Kur'an Tefsirinin yazarı Şehid Seyyid Kutub tefsirinin yarısını yazdıktan sonra bu kitap yayınlanıyor. Seyyid Kutub bu kitabı okuduktan sonra tefsirini yeniden yazmak zorunda kaldığını söylüyor.

Hüseyin kervancı 
 02 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kuranda sık sık tekrarlanan 4 terim olan İlah-Rab-Din-İbadet kavramından bahsetmektedir.
4 terimin sözlük anlamları ve Kuranda geçen yerlerini belirtir.
Ve bu terimlerin sadece cahiliye dönemini alakadar etmediği günümüze de ışık tutan bir eserdir.
Okunması gereken bir kitap..

Kitaptan 3 Alıntı

şeyma özaslan 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Göklerde de tek ilah O’dur, yerde de tek ilah O’dur. Hakim ve Alim de O’dur. (yani O, göklerde ve yerde hakimiyet sağlamak için gerekli ilim ve hikmete sahiptir.)

Kur'an'a Göre Dört Terim, Ebu'l A'la el-Mevdudi (Zuhruf 84)Kur'an'a Göre Dört Terim, Ebu'l A'la el-Mevdudi (Zuhruf 84)
şeyma özaslan 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yani Nemrut, hakkın ortaya çıkmasından sonra, tutması gereken yolu tutmayıp, despotça idaresini sürdürmüş, hem başkalarına ve hem de kendisine zulmetmeyi tercih etmiş, Allah da onu hidayet aydınlığından mahrum bırakmıştır. Çünkü, bizzat istemeyene hidayetini zorla dayatması Allah’ın sünnetinden değildir.

Kur'an'a Göre Dört Terim, Ebu'l A'la el-MevdudiKur'an'a Göre Dört Terim, Ebu'l A'la el-Mevdudi
Hüseyin kervancı 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Eğer bir kimsenin birtakım kanun ve kurallara uyarak, tabi olduğu egemenlik Allah'ın egemenliği ise, o kişi Allahın dinindedir.
Yok eğer bu egemenlik herhangi bir despotun, bir kralın, bir şefin egemenliği ise; kişi o despotun, kralın, şefin dinindedir. Eğer egemenlik herhangi bir ruhban sınıfın elindeyse, kişi onların dinindedir..

Kur'an'a Göre Dört Terim, Ebu'l A'la el-MevdudiKur'an'a Göre Dört Terim, Ebu'l A'la el-Mevdudi