Kur'an'ı Kerim

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.269
Gösterim
Adı:
Kur'an'ı Kerim
Baskı tarihi:
Aralık 2013
Sayfa sayısı:
624
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944199254
Kitabın türü:
Dil:
Arapça
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Seda Yayınları
624 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Evvela 'oku' emrinin bu yüce kitap için indiğini fakat bizim sonlara, en sonlara attığımızı hatırlatmak isterim. Bu inceleme de kendi düşüncelerimden çok 'HİKMETLİ SÖZLER' kitabından alıntı yapacağım ki bu alıntıların benim sözlerimden daha teşvik edeceğini umuyorum. Rabbimden şunu dilerim; bir nebze de olsa Müslüman kardeşlerime faydam dokunsun, şu atesitliğin, bize nimetlerini bahşeden Allah' Teala'yı inkar etmenin moda olduğu bir dönemde karınca misali su taşıyıp, kuruyan gönüllerimizi azıcık olsun ferahlatabiliyim...

~Mevlâ'nın kitabına bugün kıymet verenler çok azaldı. Zenginler: "İşim tıkırında" deyip Kur'an'a bakmazken, fakirler de: "Açım" diyererek Kur'ân'a sahip çıkmıyor. Halbuki Kur'ân'ın bir ayeti dünyanın bütününden daha değerlidir, dünya dile gelse konuşsa. Allah'ın ayetleri her şeyden ağır gelir. Çünkğ Allah'ın kelam sıfatıdır. Dünya ve içindekiler kelam sıfatından olmuştur. Aç kalmaktan değil, Allâh'la arayı açmaktan korkalım Cemaat-i Müslimin.

~Hem: "Kur'ân büyük" diyoruz, hem tarafına bakmıyoruz. Büyük olmak istersek, Kur'ân'a dönelim, iyi düşünelim yahu.

~Kur'ân'ı Kerim'i okuyup onunla amel edenler, öyle bir devlete kavuşurlar ki, dünyada onun gibi devlet olmaz. O, dünyaya ferman okur. "Otur" dedimi oturur. "Defol" dedi mi karşısındaki defolur gider. Şimdi de bize öyle diyorlar, kafirlerin elinde oyuncak olduk. Niçin? Bakmıyoruz Kur'ân'ı Kerim'e. Okuyoruz, sonra da: "Bu yirminci asıra uymaz" diyoruz.

~Osmanlı Devleti'ni nerelere yükseltti Kur'an. Bu Kur'an'la oldu bu iş. Onlar kendilerini Rasulullah(sallallahualeyhivesellem) uğruna feda ettiler.

~İster doksan yaşında ol, ister yüz yaşında. Eğer Kur'ân'ı okuyup amel etmezsen vay haline, bunu bırakıp nereye kaçıyor millet?!

~Osmanlı Devleti Kur'ân'la Osmanlı Devleti oldu.

~Elinde Kur'an olanın ve onunla amel edenin sırtı yere gelmez.

~Yazık etmeyelim kendimize! Kur'an ne diyorsa onu yapalım. Ahirette Kur'ân'ın dediklerinin aynısını bulacağız.

~Vallahi bir millet Kur'ân ehli iken dünyaya galip gelmiyor ise, o millet Kur'ân'ın tarafına bakmıyor demektir.

~Kur'ân'sız bir fert kalmasın. Doksan yaşında da olsan başla, genç olsan da başla, fakir olsan da başla kabirde tamamlarlar, adam olarak gelirsin Mevlâ (cellecelaluhu) nün huzuruna.

~Kardeş olarak size vasiyet ediyorum Kur'ân'ı okuyun, tecvid üzere inşaAllah. Kur'an'a çalışalım, ilim yolunda ölen şehittir, ilim yolunda çalışan cennet yolundadır.

~Arkadaşlar! Kur'ân'ı Kerim'i öğrenmemek kadar rezillik yoktur.

~Yalansız haber isteyen Kur'ân'a gelsin.

~Kur'ân'ı dinle, en doğruyu dinlemiş olursun. Kur'ân'a inan, en doğruya inanmış olursun. Kur'ân'ı sev, en doğruyu sevmiş olursun.

~Kur'an'sız olan insan kör, sağır, dilsiz ve dinsizdir.

~Kur'an yağmur gibidir. Kuru toprak mesabesinde olan gönülleri diriltir, yeşertir.

~Bugün en büyük insan, büyük Allahımız'ın kelamı olam Kur'ân'ı Kerim'i bilen ve onunla amel eden insandır. Bu büyüklük ahirette görülecek.

~En güzel dostluk Kur'an yolumda dost olmaktır.

~Her kim Allah ile konuşmak isterse Kur'ân okusun.

~Şimdi Avrupa, Amerika, Rusya: "Bütün Müslümanları yok edelim" diyorlar. Bu neyin cezasıdır? Allâh'ın Kur'ân'ına sarılmadığımızın cezasıdır.

~Kur'an ruhtur. İnsan hiç ruhundan ayrılır mı?

~Dünyadan göç etmeden evvel Kur'ân'ı dolduralım kalbimize.

~Bütün dünya ve içindekiler Kur'an'ın yanında iğnenin tepesindeki kadar bile sayılmaz.

~Allâh, "Ben Müslümanım" diyen insanların anayasasını Kur'ân olarak belirtmiştir.

~Birbirimizi nurlandıralım. Nasıl? Birbirimize Kur'ân öğretelim.

~Kurtuluş için kimse Kur'ân'dan başka çare beklemesin.

~Şüheda kanı ile yoğrulan bu topraklarda Kur'ân düşmanlığı da nedir?!

~Demirden sert olan kalpler Kur'ân'la pamuktan yumuşak oldu.

~Biraz vakit bulunca hemen Kur'ân'ı Kerim okuyalım.

~Kur'ân'a dönmeden olmaz. Şeref İslam'dadır.

~Kur'ân çok büyüktür, onun büyüklüğünü millete anlatmak da çok büyüktür.

~Mevlâ bizlere şöyle buyuruyor: "Bu Kur'ân büyük bir kitaptır. Biz onu mübarek olarak indirdik." (Enbiya suresi: 50'den) Kuran'ın bereketi çoktur. Göklerden inen yağmurlar, yerden bitenler, ayın güneşin batıp doğmaları, cennetler, cemalullah hep bunun içindedir. Böyle bir kitabımız var, insan ona nasıl sarılmaz?!

~" Ticaret yapmam lazım ki çok para kazanıp aç kalmayayım" diyor insan. Kur'ân'a bağlanırsan, hoca olursan, aç mı kalırsın zannediyorsun?! Yani mekteplerden diploma alırsan tok mu olacaksın zannediyorsun?! Rızık, sana yazılan rızık illa gelecek. Boğazından aşağı geçmesi karar verilen rızık senden kaçmaz, yazılmayan rızık da sana gelmez. Onun için sen bırak bu düşünceleri de Kur'an'dan ayrılma. Dosdoğru yoldan ayrılma. Ne olursa olsun, ne derse desin millet, ister beğensin ister beğenmesin, ister adam yerine koysunlar seni, ister koymasınlar.

~Senin mektubunu annen, baban, hanımın aldığı anda birkaç gün okumasalar, kenara koysalar gücenirsin. Rabbin seni gördüğü halde ondan gelen mektubu hiç eline bile aldığın yok, utanman lazım.

~Bugün en büyük iyilik Kur'ân'ı Kerim'i öğretmektir. Büyük şeref, vallahi billahi tallahi en büyük şey odur.

~Kur'ân'ı Kerim'in yoluna canını feda et.

~içinde Kur'ân olan kimseyi ateş yakmaz.

~Kur'ân'ı Kerim'i adet kabilinden okuyoruz, Kur'an bizimle her an konuşuyor. Oradaki sözler kimleredir?
616 syf.
Rahmân ve Rahim olan Allah'ın adıyla...
Kuran'ı Kerim ilahi bir kaynaktır. Kişide değerini kaynağından alır, bütün kitaplara, bilgilere ışık tutan tek kitap kuran'ı kerimdir. Ve iki dünya saadeti için en gerekli olan bilgi ve birikimin de en büyük kaynağı kuran'ı kerimdir ve onu okumayan bir insan ben bütün kitapları okudum demesin:)) çünkü sadece okuduğumuz kitaplar kuran'ı kerimin özetini bile yapamayacak kadar acizdir, bilgiyi özünden tatmak kadar zevkli birşey yoktur, vesselam...
624 syf.
·32 günde·Beğendi·10/10 puan
Okuduğum en iyi kitap.En yüce kitap .Muhteşem ötesi. Gerçekten anlatmaya kelimeler yetmez. Yüce Rabbim herkese okumayı nasip etsin...Harika.Lütfen okumayı öğrenin. Okuduğunuzda kesinlikle pişman olmayacaksınız. Mealini de okumayı unutmayın.
bi.mümine
bi.mümine Kuran-ı Mecid Ve Tefsirli Meal-i Alisi'yi inceledi.
bismillahirrahmanirrahim

Güvenilir bir kaynaktan meal okumak isteyen, ancak kapsamı nispeten daha küçük mealleri okuyunca sure içinde aradığı o mana bütünlüğünü bulamayan herkese tavsiye ederim. Özellikle açıklamalı olması okuyucu açısından çok çok faydalı oluyor. Gönül rahatlığı ile okuyup anlayabilirsiniz

15.Ağu.20
cumartesi
604 syf.
·28 günde·Puan vermedi
Malum Arapça anadilimiz değil, bu sebeple telaffuzda muhakkak hatalarımız olmuştur.
Rabbim hatalarımızı görmezden gelip, hatmi şeriflerimizi kabul eder inşaallah...
604 syf.
·Puan vermedi
İlk emrinin "oku" olduğu yüce bir kitabımız var. Tam da bugünler durup düşünmek için uygun günlerken şükür nasip oldu okumak. Eksikleri ve hatalarıyla Rabbim kabul etsin inşallah.
624 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10 puan
اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ
Yaratan Rabb'inin adıyla oku.*
خَلَقَ الْإِنسَانَ مِنْ عَلَقٍ
İnsanı alaktan* yarattı.
اقْرَأْ وَرَبُّكَ الْأَكْرَمُ
Duyur, senin Rabb'in en büyük kerem* sahibidir.
الَّذِي عَلَّمَ بِالْقَلَمِ
Kalemle öğretendir
عَلَّمَ الْإِنسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ
İnsana bilmediğini öğretti.
RABBİME ŞÜKÜRLER OLSUN. BU RAMAZAN DA HATMİ BİTİRMEK NASİP OLDU. YAKLAŞIK DÖRT YILDIR KURANI KELİME KELİME , CÜMLE CÜMLE OKUYUP AYETLERİ İDRAK ETMEYE ÇALIŞARAK OKUMAK NASİP OLDU. HER HATİM BİR YILI BULDU.
4 YIL 4 HATİM.
KURAN KELİMELERİNE VE CÜMLELERİNE AŞİNALIĞIM ARTIKÇA KURANIN MUCİZESİNE DAHA ÇOK İMAN ETTİM.
YILLARDIR OKUDUĞUM MEALLERİN DE ÇOK FAYDASINI GÖRDÜM AMA RABBİMİN SÖZLERİNİN ARAPÇA ORJİNAL AHENGİ, SES YAPISINI, KAFİYE SİSTEMİ VE EN ÇOK DA ANLAM DERİNLİĞİ ÇOĞU YERDE BENİ CEZBETTİ VE SECDE ETTİRDİ.
BENİM ANNEMİN VE BABAMIN ANA DİLİ ARAPÇA . BEN KONUŞAMASAM DA ÇOK ŞÜKÜR ANLIYORUM. KEŞKE ONLAR HAYATTAYKEN BİZİMLE ARAPÇA KONUŞSAYDI DEDİM HEP.
KURANI OKUMAK VE YAŞAMAK NASİP OLSUN. RABBİM OKUDUĞUMUZLA AMEL ETMEYİ NASİP ETSİN. ÖNEMLİ OLAN BUDUR.
SON OLARAK KÜÇÜK BİR HİKAYE:

Bir genç hafızlığını tamamlarken her gün sabaha kadar Kur'an'ı hatmeder. Bundan dolayı da sabah derslerine yorgun ve bitkin olarak çıkar. Durumu öğrenen hocası Kur'an'ı bu şekilde okumasını arzu etmediği için bir gün onu karşısına alır ve: "Evladım! Biliyorsun Kur'an, indiği gibi okunmalıdır.

Bu gece sen Kur'an'ı, karşında ben varmışım gibi oku." tavsiyesinde bulunur.

Genç gider ve Kur'an'ı hocasına okuyormuş gibi okur. Sabah huzura geldiğinde: "Efendim, bu gece Kur'an'ı ancak yarısına kadar okuyabildim." der. Bunun üzerine hocası: "Pekâla bu gece de Efendimiz'e okuyor gibi oku!" emrini verir. Talebe şaşkınlık ve heyecan içinde Nebîler Serveri'nin huzurunda olduğu düşüncesiyle o gece daha dikkatli okur. Ertesi gün de üstadına Kur'an'ın ancak dörtte birini okuyabildiğini söyler. Üstadı talebesindeki manevi yükselişi görünce: "Bugün de o emin melek Cebrail'in Efendimiz'e (sallallahu aleyhi vesellem) tebliğ ettiği anda dinliyor gibi oku!" der. Talebesi ertesi gün "Vallahi üstadım,

bugün ancak bir sure okuyabildim." der.

Üstadı son adımı atar: "Evladım! Şimdi de onu binlerce hicabın verasında bulunan Yüce Rabbimiz'in huzurunda okuyor gibi oku! Düşün ki O seni dinliyor ve Kur'an'ı senle mukabele ediyor!" Talebe ertesi gün gözyaşları içinde üstadına gelir ve şöyle der: "Üstadım! Fatiha'dan başladım ilk ayetleri okudum; ama ‘İyyâke na'budu' demeye bir türlü dilim varmadı. Çünkü ‘Sadece sana kulluk yaparım!' diyemedim
“Rabbimiz! Şüphesiz ki sen, kimi ateşe sokmuşsan onu rezil etmiş/alçaltmışsındır. Zalimlere hiçbir yardımcı yoktur.” (3/Âl-i İmran 192)
Siz, insanlar için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emredersiniz, kötülükten alıkoyarsınız ve Allah’a inanırsınız.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kur'an'ı Kerim
Baskı tarihi:
Aralık 2013
Sayfa sayısı:
624
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944199254
Kitabın türü:
Dil:
Arapça
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Seda Yayınları

Kitabı okuyanlar 530 okur

  • 1001 Nobel
  • Alp
  • hülya ocak
  • Ebru Keskin
  • Ülkerşf
  • Züleyha
  • Seher ilik
  • Betül Kızılca
  • Zehra CAN
  • KUADA

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.9 (75)
9
%0.4 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.4 (1)