Kur'an'ın Kökeni

8,0/10  (6 Oy) · 
11 okunma  · 
4 beğeni  · 
745 gösterim
1999 Turan Dursun İnceleme ve Araştırma Ödülü'nü Muazzez İlmiye Çığ'la paylaşan Arif Tekin'in bu eseri ufkunuzda yeni bir pencere açıyor.

İnsanla birlikte varolan din olgusunu, en başından başlayarak değerlendiremezsek; dinin bugün vardığı noktayı kavrayamayız. Çok tanrılı dinlerden tek tanrılı dinlere doğru yürüyen evrimsel düşünce doğası gereği birbirinden beslenerek yürümüş, şekilenmiş ve sonrasına doğru evrimine devam etmiştir, edecektir de. Yaşamda hiçbir şeyin durağan olmayışına dinler de dahildir.

Arif Tekin, yüz elliye yakın dini kaynakçadan yararlanarak "Kur'an'ın Kökeni"ni araştırırken, bulduğu gerçekleri insanlara, insanlığın geleceğine aktarırken, bilim adamı sorumluluğuyla hareket ederek belgeleri konuşturmuştur. Önemli olan doğruya varmaktır.

Arif Tekin bu çalışmasıyla dogmalara karşı çıkarak insanlığın yarını aydınlatan Hallac-ı Mansur, Galile, Bruno ve Turan Dursun gibi aydınlarımızın yarattığı zincirin bir halkasını daha oluşturmuştur.

Kur'an'ın Kökeni, Mustafa Kemal Atatürk'ün, Bursa'da gerici kalkışmaya karşı söylediği, "Bu din meselesi değil, dil meselesidir" tümcesinin ne kadar önemli ve yerinde olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Arif Tekin, Kur'an'ın Kökeni ile dine, dinlere dogmalarla değil, nesnellik bakıyor ve okurlarını aydınlatıyor.
(Tanıtım Yazısından)

Yazara ön yargıyla bakan arkadaşlara şunu söyleyeyim: Yazar bu kitabıyla 1999 Turan Dursun İnceleme ve Araştırma Ödülü'nü çok değerli hocamız Muazzez İlmiye Çığ ile paylaşmıştır. Kuran'da verilen bazı bilgilerin, Sümer kaynaklarıyla uyuşması, kitabın ana konusunu oluşturmakta. Muazzez İlmiye hocamızın da dünyanın en iyi sümerologlarından birisi olduğunu düşünürsek, Kuran üzerinde bu tür bir araştırma yapmanın faydalı olacağına inanıyorum. Okumanızı tavsiye ediyorum.

Muhammed Koç 
26 Mar 13:02 · Kitabı yarım bıraktı · 1/10 puan

Kur'an'ın kökenini araştırmaktan ve anlatmaktan daha çok Hz. Muhammed(s.a.v) düşmanlığı var. Kitabın ilk sayfalarına baktığımda birçok mantık hatası gördüm. Okumaya değer bir kitap olduğunu sanmıyorum. Amacı Kur'an'ı yalanlamak ve Hz. Muhammed(s.a.v)'a iftira atmaktır. Zaten biraz olsun İslam'i ilmi olan kimse ilk birkaç sayfada adamın amacını anlar. Mantıklı birkaç yazı okurum diye başladım ama saçma cümleler ve iftiralar olduğu için yarıda bıraktım. Yarıda dediğim de 5-6 sayfa okudum. Okumaya değmez bir kitap.

RAŞİT ÇAYIRLI 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kur'an'ın üzerine yapılmış bir filolojik etüd olarak tarif edebiliriz bu kitabı. Kur'an'ın ilahi kelam olmayıp Hz. Muhammed tarafından yazılmış bir kitap olduğunu ispatlamaya çalışıyor. Kaynaklarının tamamen İslam dünyasından olması önemli...

Ogeda Bin Jonah 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Arif Tekin'in okuduğum ikinci kitabı... Hz. Muhammed'in ölümü adındaki kitabı kadar ilginç ve etkileyici bilgiler var... Çok az bir bölüm kaldı ve diğer kitaplar da sırada bekliyor...