Kur'an'la Yaşayanlar

8,8/10  (4 Oy) · 
2 okunma  · 
3 beğeni  · 
289 gösterim
Günlerden bir gün, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, güzel sesli sahabi Abdullah b. Mes`ud`a:
"Kur`ân`ı bana oku!" diye ricada bulundu.
İbn Mes`ud şaşırmıştı. Hayretle:
"Sana indirilmiş bulunan Kur`ân`ı mı sana okuyayım?" diye sordu.
Peygamber Efendimiz, bunun üzerine:
"Evet!" dedi ve ekledi: "Ben onu kendimden başkasından dinlemeyi de seviyorum!"
Resûlullah aleyhissalâtu vesselâmın bu ricası ve izahı üzerine, İbn Mes`ud Nisa sûresini okumaya başladı. Nisa sûresi ki, Abdullah b. Mes`ud`un "Dünya ve içindeki hiçbir şeye değişmem" dediği beş âyet de bu sûrenin içinde yer alıyordu."
İbn Mes`ud, sûrenin başından başlayarak, "Her ümmete bir şahit getirdiğimiz ve seni de onlar üzerinde şahit kıldığımız zaman, o kâfirlerin durumları nasıl olacak?" mealindeki 41. âyete kadar gelmişti.
Bu âyeti okuduğunda, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, İbn Mes`ud`a:
"Dur!" dedi.
Abdullah b. Mes`ud durdu ve dönüp Resûlullah aleyhissalâtu vesselâma baktı. Bir de ne görsün! İki gözünden de yaşlar akıyordu.
-Buharî, Fedâilu`l-Kur`ân 32, 33, 35; Müslim, Musâfırin 247, (700); Tirmizî, Tefsir, Nisa, (3027, 3028); Ebü Davud, ılm 13, (3668).-
Henüz yeni inmiş gibi...
Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, bir gece beraberinde Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer olduğu halde yine Abdullah b. Mes`ud`u Kur`ân okurken dinledi. Abdullah b. Mes`ud Kur`ân`dan uzun uzun okudu, onlar da beklediler.
Sonra, Resûlullah şöyle buyurdu:
''Kim Kur`an`ı henüz yeni inmiş gibi okumak istiyorsa, İbn Ümmi Abd`in kıraatiyle okusun."
-Buhari, Müslim-
Fatmanur Yıldız 
11 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Metin Karabaşoğlu ilk olarak, bir mikro siyer özelliği taşıyan "Peygamberin Bir Günü" kitabıyla tanıştığım bir yazar. Bakış açısı, Bediüzzaman'dan ilhamıyla yaptığı tahliller,tefekkür penceresi oldukça manidar bir yazar. Bu kitabı da öyle güzel özelliklerle dolu. İnce olmasının yanı sıra 'öz' olan,hayatımızın kıvamı olan yaşantıyı sahabelerin ve mübarek insanların hayatlarıyla anlatmış.
Arka kapak yazısı şöyle:
"Sözlerin en güzeli olarak Kur'ân, âlemler Rabbinin insanlığa sunduğu nimetlerin de en büyüğü ve en birincisidir.
Kur'ân'ın nasıl bir nimet olduğunu,Kur'ân'la yaşanan hayatlar ile Kur'ân'sız yaşayan hayatlar arasındaki fark apaçık ortaya koyar. En başta da, Kur'ân'ın ilk muhataplarının Kur'ân'dan önceki ve Kur'ân'dan sonraki hayatları...
Kur'ân'la yaşayanlar bu gerçekten hareket ediyor ve sahabilerden başlayıp sonraki dönemlere uzanan örneklerle, Kur'ân'la hayatlanmanın yolunu gösteriyor.
Elinizdeki kitabın sayfaları arasında ilerlerken,bu güzide örneklerin ışığında,Kur'ân'la yaşamanın bizim için de mümkün olduğunu anlayacaksınız..."