Kurban mı Cellat mı?

·
Okunma
·
Beğeni
·
833
Gösterim
Adı:
Kurban mı Cellat mı?
Baskı tarihi:
Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051883359
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Next of Kin
Çeviri:
Esra Yüksel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arka Kapak Dergisi
Celladın gazabını yenebilecek tek şey kurbanın yaşama inadıdır

Coşku dolu bir şekilde başlayan yeni yıl kutlaması... Keyifle yenen akşam yemeğinin ardından yaşanan katliam... Şansı ve zekâsı sayesinde hayatta kalabilen on yaşında bir çocuk: Ben Brook. Köklü ve zengin Brook ailesinden geriye kimseyi bırakmamayı kafasına koymuş bir katil... Ve ne pahasına olursa olsun bu kanlı gizem perdesini aralamak isteyen NYPT dedektifi Buddy Lock... Her saniyesi zekice kurgulanmış ve dehşet dolu bu amansız kovalamaca nasıl son bulacak?
464 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Bu kitap için öncelikle şunu belirtmek isterim ki bir ilk kitap için gerçekten başarılıydı....Okuması keyifli ve sürükleyici ...İlk sayfadan sizi içine çekiyor, merak unsurunu iyi işlemiş yazar ...Lakin detaylardan fazla arındırılmış geldi bana -ben detay severim - ...Bu sebeble de gayet rahat okunan bir polisiye ...Kısaca keyifliydi ....
464 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Polisiye gerilim türünü seven okurların heyecan, adrenalin, korku gibi duyguları aynı anda yaşayacağı ve tek solukta merakla okuyacağı bir hikaye olmuş.
Kitabı günde bir iki saat okuyarak toplamda üç günde bitirdim. Kitabı okumadığım sürelerde boşluğa dalarak kafamda celladın kim olduğunu ipuçlarından yola çıkarak bulmaya çalıştığımı farkettim. Hikaye tamamen sizi içine çekiyor. Kitabın sonunda zaten devamının geleceğini öğrenecek ve sabırsızlıkla bu serüvenin devamını bekleyeceksiniz.
464 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Çok sevmediğim şey polisiye romandır. Ama sanki içinde yaşıyormuşsuna kendimi kaptırarak 2 günde okuduğum kitap.. yazar akıcı bir dille anlatmış ve kitabın son sayfasına kadar suçlunun kimin olduğunu asla tahmin edemeyeceğiniz bir kitap kesinlikle tavsiye ederim
464 syf.
Hani plajda güneşlenirken, kafayj fazla yormayacak romanlar vardır tam üstüne bastım o tarz romanlardan biriydi, edebi birşeyler beklemeden keyifli bir polisiye okuyayım derseniz buyrun sizlerde okuyunuz, kurgu o kadar çarpıcı değil ama dediğim gibi bir gün de okunacak çerezlik kitaplardan, mutlu okumalar herkese...
464 syf.
·Beğendi·7/10
Dedektif Boddy Lock serisinin ilk kitabıdır. Yazarın da ilk kitabı olduğu için bazı hatalar ve gözden kaçan olaylar vardı. Daha çabuk sonuca ulaşmak varken lafı dolandırmak, ya da olayın başlangıcı ile devamındaki çelişkiler gibi. Bunlara örneklerim çok ama spoi vermek istemiyorum. Ama bunlar tabii ki kitabı kötü yapmıyor. Heyecan ara ara olsa da merakla ilerledim. Çok kolay okunabilen ve hemen biten bir kitaptı. Katil kolay tahmin edilebilir gibi görünse de beni şaşırtmayı başardı. Ben beğendim. Serinin devamını bir an önce Türkçe’ye çevirin @arkadyayayınları çünkü Dedektif Buddy’i özleyeceğim.
464 syf.
·5 günde·9/10
Arkadya Polisiye'nin en yenisi olan bu kitabın kapağını gördüğümde hem ürkmüş hem de çok merak etmiştim. Hal böyle olunca fazla bekletmeden okudum ve iyi ki de okumuşum. Çünkü gerçekten türünün hakkını veren bir kitaptı.

Yeni yıl kutlamaları yapan Brook ailesi için kabusa döner. Baltalı katil tarafından katledilen aileden kurtulan tek kişi küçük Ben olmuştur. Bu olay ile ilgilenmesi için gönderilen Dedektif Buddy Lock, Ben'i katilden koruyabilmek için sevgilisi ile yaşadığı eve götürür. Ama eli baltalı katil elbette boş durmayacaktır. Katilin sıradaki hedefi kim, Ben kurtulabilecek mi, Dedektif Lock bu olayı çözüp katili yakalayabilecek mi? soruları eşliğinde büyük bir merak içinde okuduğum bir kitap oldu.
Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen kurgu konusunda o kadar başarılıydı ki olayların gidişatını ve katili tahmin etmekte epey zorlandım. Hatta katilin kim olduğunu öğrendiğimde büyük bir şok geçirdim. Kitapta neredeyse herkesten şüphelenmiştim ama gerçek katil olan karakterden hiç şüphe etmemiştim. Birbiri ardına meydana gelen olaylar ve esrarengiz ölümler sebebiyle merak ve heyecanla okuduğum bu kitap sayesinde bu türü biraz daha sevdiğimi fark ettim ve Dedektif Buddy Lock'un yeni maceralarını büyük bir merakla bekliyorum. Polisiye-gerilim türünü seven okurların kaçırmaması gereken bir kitap olduğunu ve bu türe başlamak isteyenler için de güzel bir seçim olacağını düşünüyorum.
464 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
New York polis teşkilatında birinci sınıf dedektif olan Baddy Lock yeni bir cinayeti çözmekle görevlendirilir. Yılbaşı arifesi dağ evinde kutlamalara hazırlanan Alton Brook eşi ve kızı vahşice öldürülür ve tek kurtulan on yaşındaki oğulları Ben katilin yüzünü görmemiş sadece kokusunu duymuştur. Katil küçük çocuğun peşini bırakmaz ve dedektif sevgilisi Mei ile Ben,'e sahip çıkar. Seri katil Brook kardeşlerin peşini bırakmaz ve katliamlara devam eder polisin elinde hiç bir ipucu yok. Brook Cihazları'nin sahibi ailenin sermayesi ve ellerinde bulunan milyarlarca dolar değerinde tablolar, ikinci dünya savaşında şirketi kuran dedeleri Gerhardt Brook'un Auschwitz toplama kampına gönderilen zengin Yahudi ailelerden çok düşük fiyata alıp o paralarla bir imparatorluk kurmuş.
Katil teker teker Brook kardeşleri öldürmekte ve Ben'in peşini bırakmaya hiç niyeti yok. Katil kim sizce Auschwitz de tabloları ucuza alınan Yahudilerin torunlarından birimi , şirketin ve paranın tek varisi olmak isteyen Brook kardeşlerden birimi yoksa dedektifin aklına bile gelemeyecek kadar yakınında olan birimi?
464 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
İsmi kadar okurken heyecanlandığım bir kitap olamadı. Belki de kendimi fazla güzel bir kitaba hazırladığım için olabilir.

Güzel, sevdiğim bir kitaptı. Rahat okunan bir kaleme sahip yazarımız. Kurgusu bence başarılıydı ama eksik olan polisiye okumuyormuş hissiydi.Katili bulmak için okumadığım tek polisiye kitabıydı galiba . Yazar sonunda oldukça şaşırttı beni,katil beklemediğim birisiydi.

Okuduğum en iyi polisiye kitabı olmasa da beğendiğim bir eserdi. Başlangıç olarak okunabilir aslında.

Konusundan bahsedecek olursam, yılbaşı arifesi dağ evinde kutlamalara hazırlanan Alton Brook ve ailesi vahşice öldürülür, bu vahşetten kurtulan on yaşındaki oğulları Ben. O geceden aklına kalan tek şey katilin kokusuydu. Katilimiz Ben'in peşini asla bırakmıyor, Ben'in peşinde olmadığı sürece akrabalarını da rahat bırakmaz.
464 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yıllar öncesinde okuduğum ilk polisiye Andrew Gross'un 15 Saniye'siydi.
O günden bu güne kadar arkadya yayınlarından çıkmış iyi kötü pek çok polisiye okudum. Kurban mı Cellat Mı kitabı da Arkadya yayınlarından çıkmış ve iyi diyebileceğim bir kitap. Bu kitap yıllar önce okumuş olduğum ve bana polisiyeyi sevdiren 15 Saniye'yi hatırlattı. Çünkü onun gibi sade dili var ve kitabı bitirip de bütün parçaları birleştirdiğinizde olayın aslında ne kadar basit olduğunu fakat ne kadar iyi işlendiğini anlıyorsunuz. Yazarın ilk kitabı ve 10 yaşındaki bir çocuğun ailesinin katledilmesi sonrasında başına gelenler oldukça akıcı bir dille anlatılıyor. Bölümlerin kısa olması da bu akıcılığı destekliyor. Bazı mantık hataları olsa da bir ilk kitaba göre oldukça iyi. Özetleyecek olursak kolay anlaşılır ve sade dile sahip akıcı bir polisiye okumak istiyorsaniz alıp okuyabilirsiniz.
Bir insanın içinde intikam almak arzusu varsa, onu iş başına getirmek, bir delinin eline bir kılıç vermekten farksızdır.
-Cardinal de Richelieu
''..yavaşça ayağa kalktı. Elini arkasındaki çantaya uzatıp en büyük gözün fermuarını açtı. Sonra favori aletini çıkardı, yani baltayı.''
"Bir insanın içinde intikam almak arzusu varsa, onu iş başına getirmek, bir delinin eline kılıç vermekten farksızdır."
Trevor masadan kalkıp Ben'e baktı. "Annem senden uzak durmak gerektiğini söyledi. Yani burada olmamam gerekiyor. Senin yanında olamam."
Ben kapıdan çıkıp caddenin insan selinde kaybolan arkadaşının arkasından bakakaldı. O masada ve bu dünyada yalnız kalmıştı. Yapayalnızdı. Başını pencereye çevirip dışarı baktı. Bu sayede kimse ağladığını göremeyecekti. Acısı kulakları sağır edecek dedi gürültülü olsa da gözyaşları sessizdi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kurban mı Cellat mı?
Baskı tarihi:
Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051883359
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Next of Kin
Çeviri:
Esra Yüksel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arka Kapak Dergisi
Celladın gazabını yenebilecek tek şey kurbanın yaşama inadıdır

Coşku dolu bir şekilde başlayan yeni yıl kutlaması... Keyifle yenen akşam yemeğinin ardından yaşanan katliam... Şansı ve zekâsı sayesinde hayatta kalabilen on yaşında bir çocuk: Ben Brook. Köklü ve zengin Brook ailesinden geriye kimseyi bırakmamayı kafasına koymuş bir katil... Ve ne pahasına olursa olsun bu kanlı gizem perdesini aralamak isteyen NYPT dedektifi Buddy Lock... Her saniyesi zekice kurgulanmış ve dehşet dolu bu amansız kovalamaca nasıl son bulacak?

Kitabı okuyanlar 48 okur

  • Mehtap K
  • Ufuk Can Tarakçı
  • iArch
  • Merve uzun
  • Uygar Şahin
  • elifdemirci.vk
  • Elif can
  • Pınar YAĞLI
  • Mustafa altun
  • Emir Bilal Polat

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.8 (8)
9
%11.5 (3)
8
%30.8 (8)
7
%15.4 (4)
6
%7.7 (2)
5
%3.8 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0