Küreselleşme Sürecinde Türkiye'de İslam

8,6/10  (5 Oy) · 
14 okunma  · 
6 beğeni  · 
256 gösterim
"CanerTaslaman'ın bu çalışmasının -baştan aşağı okumuş biri olarak- kitap olarak çıkmasını sevinçle karşıladım. Bence bu kitabın en önemli katkısı; İslam'ı sadece bir iman konusu olarak ele almayıp, konuyu geniş bîr interaktif iletişim çerçevesi içinde okuyucuya sunmasıdır. Bu konu, nadiren bu kadar geniş bir çerçeve içinde irdelenmiştir. Kitapta, felsefeden sosyal bilimlerin siyaset, sosyoloji ve iletişim gibi dallarına kadar geniş bir alanda çok başarıyla mekik dokunmaktadır."
- Şerif Mardin, Sabancı Üniversitesi


"Anlamak, sosyal bilimlerin olmazsa olmaz kavramlarından biri, belki de başta gelenidir. Bu çalışmanın bence en değerli yanı da, dışarıdan yöntemsel bir bakış ile içeriden anlama kaygısını birleştirmesi."

- Fatmagül Berktay, İstanbul Üniversitesi
Hakkı X 
31 Ağu 2017 · Puan vermedi

Caner taslaman bu kitapda gereken tüm multidisiplinler kullanmasada konuyu en iyi anlaşılacak şekilde akıcı bir anlatımına sahip.Felsefeden sosyoloji ye iktisadi ve iletişim gibi birçok alanlardan istifade ederek güzel harmanlasmis bir bakış açısına sahip.Okuyan insanlarin türkiye nin dini yapisina kaba taslak hakim olacaktır diye düşünüyorum.

Nurda Öztürk 
14 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İslam' ı felsefe, siyaset, ekonomik vs. gibi geniş bir yelpazede ele alan, yakın tarihimizin fazlasıyla yer aldığı ve bende merak uyandırdığı, referanslarıyla okunacaklar listeme onlarca kitap ekleten, herkese de çok net tavsiye ettiğim çok güzel bir kitap.

Objektif bakabilen tüm yazarları- özellikle tarih ve din alanlarında- çok severim. Caner Taslaman da onlardan bir tanesi. Bilim ve din içerikli kitaplarını okumak için de sabırsızlanıyorum.

Orhan Nadir Yamuk 
12 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

açıkcası ülkemizin dini anlamda tarihini anlatıyor kitap.bu kitabı okuyarak insanların dini yaşantılarını neye göre düzenlediklerini neden düzenlediklerini öğrenebilirsiniz.

Celaletdin Camcı 
08 Tem 2017 · Kitabı okudu · 35 günde · Beğendi · 9/10 puan

Caner Taslaman hocanın tez çalışması olarak yazdığı ve sonrasında güncelleyerek yayınlamış olduğu bu kitap konusunda multidisipliner yaklaşım içeren ilklerden olmayı çoktan haketmiş. Akademik bir çalışma olması hasebi ile teknik terimlerin sık kullanılmış olması bazen okuma akışını zorlasa da yine de "siyasal islam"ın analizi ve tarihsel süreci hayatın içinden ve akılcı bir analizle ortaya konulmuş. Hocamızdan kitabında belirttiği eksik kalan hususlarda da değerlendirmelerini bizlerle paylaşmasını sabırsızlıkla bekleyenler kervanına ben de katıldım. Kitabın mutlaka okunması gerekli kitaplar lisyenize almanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 2 Alıntı

Orhan Nadir Yamuk 
12 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

osmanlı,cumhuriyete %10un altında okuryazar devretti.cumhuriyuetin ilk yıllarında da 1927de okuryazar oranı %11 gibi çok düşük bi seviyedeydi.okuryazarlık oranı düzlemsele takın bir artış göstermiş ve 1981 yılında okuryazar oranı %69a yükselmiştir.

Küreselleşme Sürecinde Türkiye'de İslam, Caner Taslaman (Sayfa 109 - kitap içi alıntılardır.)Küreselleşme Sürecinde Türkiye'de İslam, Caner Taslaman (Sayfa 109 - kitap içi alıntılardır.)
Hakkı X 
 30 Ağu 2017 · İnceledi · Puan vermedi

Herbert Marcuse ise medyanın, bilgi aktarma bilgilendirme gibi gözüken fonksiyonlarının ardında manipülasyon ve
endoktrinasyon yattığına dikkat çekmiştir. Marcuse'a göre
insanların "tek boyutlu” kalma ve kendileriyle toplumları üzerinde sağlıklı değerlendirme yapamamalarının en önemli sorumlusu medyadır.

Küreselleşme Sürecinde Türkiye'de İslam, Caner Taslaman (Sayfa 189 - destek)Küreselleşme Sürecinde Türkiye'de İslam, Caner Taslaman (Sayfa 189 - destek)