Kurgudan da Garip

6,6/10  (11 Oy) · 
37 okunma  · 
9 beğeni  · 
717 gösterim
Şurası gerçek ki Chuck Palahniuk, ister kafasının içinde ister hayatın içinde olsun, garip şeyler bulma konusunda inanılmaz becerikli bir yazar.

Kurgudan da Garip adlı kitabında Chuck Palahniuk bizi herkesin sahnede çırılçıplak istediğiyle istediği biçimde sevişmekte özgür olduğu Montana’daki Taşak Festivali’ne, oradan kaşların yarıldığı dudakların patladığı Olimpiyat güreş seçmelerine, daha sonra da motor yağlarının yerlere aktığı, tekerleklerin havada uçuştuğu biçerdöver parçalama yarışmasına götürüyor. Kendi hayatından örnekler veriyor ve bize bir arkadaşıyla Seattle sokaklarında köpek kılığında dolaşırken insanların nasıl tepki verdiğini anlatıyor. Gittiğimiz her yerde ve tanık olduğumuz her olayda görüyoruz ki hayatın kendisi hakikaten kurgudan da garip.

Chuck Palahniuk bu kitabında ilginç kişilere tutuyor bazen mikrofonu. Örneğin, adını dünyaca ünlü oyuncu Marilyn Monroe ve seri katil Charles Manson'dan alan ünlü şarkıcı Marilyn Manson’u konuşturuyor: “Dünyayı değiştirebileceğinize inanacak kadar idealist olmanız bir bakıma devrimdir ama sonuçta kendinizden başka bir şeyi değiştiremeyeceğinizi anlarsınız… Başarısız olabilirim ve bu şey işe yaramayabilir ama en azından bu benim seçtiğim bir şey. Mecbur kaldığım için yaptığım bir şey değil.”

Chuck Palanniuk “neyi, niçin, nasıl” yazdığına da değindiği bu kitabında, kendi edepsiz, rahatsız edici, yer yer baştan çıkarıcı üslubundan ödün vermeden, kurgunun gerçeğe, gerçeğin kurguya ne denli yakın durduğunu ve bizzat hayatın kendisinin ne denli şaşırtıcı olabileceğini birbirinden ilginç hikayelerle gösteriyor okura. Kurgudan da Garip, yanıltmayan ama son derece şaşırtan bir kitap!
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  978-975-539-724-5
 • Çeviri:
  Ahmet Ergenç
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hande Karagöz 
12 Ağu 2016 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Adının karşılığını veren kitap. Cidden kurgudan da garip. Her bölümünde farklı konulardan bahsediyor, sizi şaşırtıyor. Akıcı, kendini okutan bir kitap.

Ardahan Yusuf Doğangüneş 
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanların alışıla gelmemiş bir şekilde nasıl mutlu olabileceğini vurgulayan, farklı tatlar kazandırmayı amaçlamış, tonlarca farklı hikayenin birleşimi.

Akıcı ve okuması keyifli bir kitap gelmedi bana. Dövüş kulübü filminin uyarlandığı kitabın yazarına ait.O filmle ilgili anılarını da barındırıyor.Diğer kitaplarını okur muyum bilmiyorum. Genel okuyucu kitlesine yönelik değil.

Hüseyin Düver 
24 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarlık hakkında oldukça yerinde bulduğum tespitler var kitapta. Bazı bölümler çok ilgi alanım dışında olsa da zevkli ve yazara sempatimi artıran bir okuma oldu.

Kitaptan 6 Alıntı

Kızlardan biri, "Alkışları duydun mu?" diye soruyor. "Kazandık, kesinlikle biz kazandık." Sarhoş bir genç, "Eee, ne kazandınız?" diye soruyor. "Ödül falan yok" diyor kız. "Ama kesin biz kazandık."

Kurgudan da Garip, Chuck Palahniuk (Sayfa 21)Kurgudan da Garip, Chuck Palahniuk (Sayfa 21)

Dünyayı değiştirebileceğinize inanacak kadar idealist olmanız bir bakıma devrimdir. Ama sonuçta kendinizden başka bir şeyi değiştiremeyeceğinizi anlarsınız...

Kurgudan da Garip, Chuck PalahniukKurgudan da Garip, Chuck Palahniuk
Black Garden 
27 Oca 22:15 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazmanın en kötü yanı, hayatınızı klavye başında harcadığınız korkusudur. Ölmek üzereyken, sadece kâğıt üzerinde yaşadığınızı fark edeceğiniz fikridir. Yegane maceralarınız hayal ürünüdür. Dünya savaşıp sevişirken siz karanlık bir odada oturmuş mastürbasyon yapıp para kazanmışsınızdır...

Kurgudan da Garip, Chuck Palahniuk (Sayfa 73 - Ayrıntı Yayınları)Kurgudan da Garip, Chuck Palahniuk (Sayfa 73 - Ayrıntı Yayınları)

"Amacım dışarı çıkıp,bir şeyler ispatlama zorunluluğu hissetmeden hayatın keyfini sürebilecek bir kadın bulmaktı.Maalesef bizim kültürümüzde birçok kadın,bunu yapması gerektiğini hissediyor.Altmışların sonu,yetmişlerin başında feminist hareket kadınları çocuk sahibi olmanın ve evde oturup annelik yapmanın yalnız bir varoluş biçimi olduğuna ikna etti.Kariyeriniz yoksa bir hiçtiniz."

Kurgudan da Garip, Chuck Palahniuk (Sayfa 200)Kurgudan da Garip, Chuck Palahniuk (Sayfa 200)

Doktorum, arkadaşım, yatak odasının zemininde cansız yatıyor. Şimdi bütün bunların sadece birer hikâye olduğuna inanmak istiyorum. Fiziksel bedenlerimizin sadece birer sahne dekoru olduğuna inanmak istiyorum. Hayatın, fiziksel hayatın bir yanılsama olduğuna.

Kurgudan da Garip, Chuck PalahniukKurgudan da Garip, Chuck Palahniuk

"Başarısız olabilirim ve bu şey işe yaramayabilir ama en azından bu benim seçtiğim bir şey.Mecbur kaldığım için yaptığım bir şey değil."

Kurgudan da Garip, Chuck Palahniuk (Sayfa 180)Kurgudan da Garip, Chuck Palahniuk (Sayfa 180)