Kürt Edebiyatına Giriş

Mehmed Uzun

Kürt Edebiyatına Giriş Sözleri ve Alıntıları

Kürt Edebiyatına Giriş sözleri ve alıntılarını, Kürt Edebiyatına Giriş kitap alıntılarını, Kürt Edebiyatına Giriş en etkileyici cümleleri ve paragragları 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Çoğu kez "Bir toplumu tanımanın en iyi yollarından biri de o toplumun destanlarını, hikayelerini ve türkülerini bilmektir," deniliyor.
Sayfa 48 - İthaki YayınlarıKitabı okudu
Doğu'da kara yaralar çoktur. Ancak en kötüleri ve var olan tüm bu yaraların anası bilgisizlik ve yoksulluktur.
Dengbejler
Bunlar büyük bir siyasal, sosyal, ekonomik baskı altında olan Kürt toplumunun atardamarlarıdır, en önemli hayat kaynaklarındandır.
Sayfa 43 - İthakiKitabı okudu
Kürt edebiyatına bakarken, edebiyatın da tıpkı Kürtlerin ülkesi ve ülkedeki yaşam gibi, bir var olma mücadelesi içinde olduğunu görmek, bilmek ve anlamak gerekiyor.
Bölünmüş ve parçalanmışlığın yanında esas olarak istenen düzeyde yazılı bir edebiyatın ve birleşik bir edebiyat dilinin ortaya çıkmamasının nedeni, söz konusu zor, terör ve baskılardır.
"Kürt dili, kültürü ve edebiyatının korunması geliştirilmesi için şu önlemleri alarak, dergilerinde bunları uyguladı: 1- Kürtçenin, Kürt diline daha uygun olan Latin alfabesiyle yazılması. 2- Kürt dilinin birliğinin kurulması ve yazı dili olarak Kürtçenin yeniden canlandırılması. 3- Dil ve edebiyatla ilgili yetkin bir rönesans hareketinin başlatılması. 4- Kürtçenin bir eğitim dili haline getirilmesi. 5- Kürt klasiklerinin ve sözlü edebiyatının -mümkün olduğu oranda- yayınlanması. 6- Batı edebiyatından çevirilerin yapılması. 7- Kürtçe yazan bir yazarlar "ecolu"nün oluşturulması..."
Sayfa 80 - İthakiKitabı okudu
Sözlü edebiyatın tartışılmaz sahipleri ve ustaları, iyi bir yazılı eğitimden yoksun ama çok mükemmel bir hafıza ve söyleme yeteneğine sahip dengbêjler ve çîrokbêjlerdir.
Kürtçe'de başka bir güzel durdu...
"Elbette dil de, baharda karların erimesinden sonra çağlayan bir akarsuyun berraklığını ve duru bir gecede ışıldayan parlak yıldızı hatırlatacak kadar temiz ve coşkuludur."
Sayfa 45 - İthakiKitabı okudu
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.