Kürt Edebiyatına Giriş

Mehmed Uzun

Kürt Edebiyatına Giriş Gönderileri

Kürt Edebiyatına Giriş kitaplarını, Kürt Edebiyatına Giriş sözleri ve alıntılarını, Kürt Edebiyatına Giriş yazarlarını, Kürt Edebiyatına Giriş yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
√•Zaman kötüydü, devran namertti, feleğin çarkı haindi...
Kürt edebiyatına bakarken, edebiyatın da tıpkı Kürtlerin ülkesi ve ülkedeki yaşam gibi,bir var olma mücadelesi içinde olduğunu görmek,bilmek ve anlamak gerekiyor.
Sayfa 21 - İthaki YayınlarıKitabı okuyor
Reklam
'' Mem ile Zin, Kürt coğrafyasının, kürt dili ve insanının sembolüdür. ''
Sayfa 27 - İthaki YayınlarıKitabı okudu
... Dengê xwe berda bilûra min Û jê da bilorîne Xema wê birevîne
Dördüncü romanımın kahramanı Evdalê Zeynikê, romanın bir yerinde, çevresine topladığı sagirtlerine (öğrencilerine) şöyle söylemektedir: "Şagirtino, dilgeşino... hûn dengê xelkê ne. Hûn bendewarê ruhê wî, qasidê hîs û canê wî ne.
Yüzyılların baskısı, eğitim ve modern bilgiden yoksunluk, dışa kapalılık ve göçebelik sözlü edebiyatı esas ve en etkin anlatım biçimi haline getirmiştir.
Reklam
... yazılı Kürt edebiyatı, çağını izleyen, durmadan gelişen, yeni alanlar, kaynaklar, nefes bulan bir edebiyat değildir. Tersine var olma mücadelesi veren, binbir güçlükle hayatta kalmaya çalışan ve tüm olumsuzluklara rağmen gelişmeye, yeni ürünler vermeye uğraşan bir edebiyattır.
Elbette dil de, baharda karların erimesinden sonra çağlayan bir akarsuyun berraklığını ve duru bir gecede ışıldayan parlak yıldızı hatırlatacak kadar temiz ve coşkuludur.
Doğu'da kara yaralar çoktur. Ancak en kötüleri ve var olan tüm bu yaraların anası bilgisizlik ve yoksulluktur.
" Mem û Zîn, dil, edebi anlatım , stil olarak halen aşılamamış bir başyapıttır. E. Xanî bir edebiyat ustasıdır. Shakespeare, Cervantes, Dante ve Firdevsi'nin kendi dil , edebiyat ve kültürleri için önemi ne ise , E. Xanî'nin Kürt dili edebiyatı ve kültürü içinde önemi odur. "
Sayfa 25 - İthakiKitabı okudu
Reklam
"Ehmedê Xanî, tartışmasız, Kürtlerin en önemli şair, yazar ve klasik düşünürü olarak değerlendirdirilmektedir. Memê Alan isimli, mutsuz bir aşk öyküsünü konu alan , yaygın Kürt halk epopesinin mükemmel bir uyarlaması ve modernleştirilmiş hali olan Ehmedê Xanî'nin ünlü eseri Mem û Zîn , Kürtlerin en büyük klasik eseri sayılmaktadır. "
Sayfa 25 - İthakiKitabı okudu
"Feqiyê Teyran şu üç ünlü Kürt klasiklerinin yazarıdır; Şexê Senan (Senan Şeyhi) , Qiseya Bersiyayî ( Bersiyay'ın Öyküsü), ve Qewlê Hespê Reş ( Siyah Atın Öyküsü) . Feqiyê Teyran, Melayê Cizîrî'nin öğrencisiydi. Şairliğinin olgunluk döneminde kendine özgü, rahat, akıcı, sözlü anlatım geleneğine dayalı bir üslup yarattı. "
Sayfa 24 - İthakiKitabı okudu
" Kürtlerin İslâmîyeti kabul etmesinden sonra, Arapça'nın ağır dinsel baskısına karşın , ilk kez Kürtçe yazan ve şiirlerini bir Divan'da toplayan Elî Herîrî'dir. Bir tasavvuf şairi olan Melayê Cizîrî ise Kürtler arasında çok ünlüdür. Özellikle dini eğitim gören tüm molla , seyda ve feqe'ler , asıl ismi Şêx Ehmed olan Melayê Cizîrî'yi bilirler. "
Sayfa 23 - İthakiKitabı okudu
" Kürtlerin en büyük klasik şairleri olarak isimlendirilen Elî Herîrî , Mela Ehmedê Bateyî , Melayê Cizîrî , Feqiye Teyran ve Ehmedê Xanî Kürt edebiyatı için çok önemli olan yapıtlarını yarattılar. "
Sayfa 22 - İthakiKitabı okudu
Her iyi dengbej ve çirokbejin repertuarında yüzlerce türkü, ağıt, öykü ve olay vardır.
946 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.