Kurt Seyt & Murka (2. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2952
Gösterim
Adı:
Kurt Seyt & Murka
Alt başlık:
2. Kitap
Baskı tarihi:
Eylül 2014
Sayfa sayısı:
540
Format:
Karton kapak
ISBN:
8696602024500
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
PMR Yayınları
Baskılar:
Kurt Seyt & Murka
Kurt Seyt & Murka
'Uyandıran Aşk' adlı şiir kitabı ile edebiyat dünyasına "Merhaba" diyen ve ilk romanı 'Kurt Seyt & Shura' ile kısa zamanda okurlarının kalplerini fetheden Nermin Bezmen, bu defa Kurt Seyt'in hayatının bir başka perdesini açıyor sizlere. Kurt Seyt ve ailesi Eminof'larla beraber 1877'den itibaren Çarlık Rusyası'nda başlayan yolculukta, gerçek kahramanların, gerçek öykülerini onlarla beraber soluyarak yaşamıştınız. 1924'ün İstanbul'unda biten bu serüveni takiben, sizleri aynı yerden alıp 1945'lere taşıyarak bir başka zaman yolculuğu bekliyor 'Kurt Seyt & Murka'nın satırlarında. Seyit'in dinmeyen özlemle soluyuşunu Pera'nın o masal günlerinden esintilerle okuyacaksınız. İnişli çıkışlı hayatını, kaderi ve kendisiyle olan kavgalarını, hayata küsüşünü izlerken Kurt Seyt'i daha iyi anlayacak, onu daha çok seveceksiniz.Kurt Seyt'in çocuk yaştaki eşi Murka'nın, hem kocasını anlamak hem hayatı göğüslemekteki mücadelesini okurken, romanın kahramanlarına kah kızacak kah acıyacaksınız... Ve onlarla gülüp, onlarla ağlayacaksınız. Kapanan sınırların birleştirdiği iki insanın, aşklarına rağmen aşamadıkları yalnızlığı ve anlaşılmazlığı, gururun sevgiyi yoran inadını ve kaderin ne kadar acımasız olabildiğini anlatmaya devam ediyor 'Kurt Seyt & Murka'. Seneler süren araştırmaların ışığında, nakış gibi işlenen detaylar, tarihin sessiz kalmış gerçekleri, titizlikle aktarılan karakter tahlilleri ve gerçekçiliğin vuruculuğu ile Kurt Seyt & Murka, yine düşlerinizde canlandıracağınız, yine satırlarında kendinizi bulacağınız bir yaşam ve ölüm hikayesi. Elinizden bırakmak istemeyeceksiniz.
540 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Shura ve Murka, birbirinden o kadar ayrı kadınlar ki. Shura özgür, beklentisiz aristokrat bir Rus kadını. Murka ise ayıp ve "elalem" kültürüyle yetişmiş, kendine güveni olmayan korkak bir kadın. Iki ayrı kültürün iki uç noktaları belki de. Bir yandan Bolşevikleri, Stalini ve Sovyet Rusyayı okurken öte yandan topraklarımızda yeni kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti'nde buluyorsunuz kendinizi. Özellikle Atatürk'ün vefat ettiği o sayfalar çok derinden etkiledi beni. Daha sonra Kırım Türklerinin çektiği o acılar.. Dünya bu kadar acıya nasıl dayandı dedirtiyor. Mehmet Eminof'un nasıl bir yüreği var da bunca acıyı kaldırabildi? Aslında bakıldığında kitap çoğunluğuyla Seyit'in aile yaşantısı, Mürvet, çocukları ve para kazanma mücadelesinden ibaret olsa da bende bıraktığı his bambaşka oldu. Biz Seyit'in kardeşi Hasanın ona yetişmek için koşarken Kızıllar tarafından öldürüldüğü o çocuk bedenini, Osman ve Mümine'nin karşılıklı kursuna dizildiğini, annesi Zelihanın aklını yitirerek öldüğünü, koskoca Mehmet Eminofun kendi halkını sıra sıra toprağa gömüşünü ve milyonlarca insanın açlıktan, sürgünden hayatını kaybetmesini okuduk.O Karagöl, Aluşta ve Yalta ormanları.. Aslında Seyt'in yıllar boyu Istanbula Ankaraya sigdiramadigi o hayatin tek sebebi ait olduğu toprakta olmaması.. öte yandan kitapta Murka hakkında pek çok şey tartışma konusu olabilir. Özellikle sürekli ağlaması, tavırları, kendini ifade edememesi. Ancak her insan çevresi içinde yetişme tarzı çerçevesinde değerlendirilmeli. Elbette Shura yla karşılaştırma yapmak çok yanlış ve yersiz olur. Burada problem Seyt ve Murka nin birlikte olmasından kaynaklanıyor. Bunun yanında Seyt in başına buyruk ve fevri davranışları sadece Murka için değil pek çok kadın için tahammül edilemez olurdu sanıyorum. Ama Shura ve Murka kitapları beni içine aldı ve etkiledi diyebilirim. Uzun, zor ve sarsıcı bir yaşamdı Seyitinki. Babası ile vedalaşamadan ayrılmanın yükünü kendi en sevdiği Leman'ına miras bıraktı..
540 syf.
·Beğendi·10/10
Kurt Seyt Shura romanı bitince sıcağı sıcağına bu kitaba başladığım için Kurt Seyt'e ve Murka'ya sinir olmuştum. Nedense Murka'yı hep fazlalık yapan biri gibi görmüştüm kitabın sayfalarını çevirdikçe. Belki de seri kitabı arka arkaya okuduğum için bu karakteri benimsemem zor oldu. Hep sayfanın başında, ortasında ya da sonunda Shura karakterinden bir gelişme ararken buldum kendimi. Fakat yazarın olay örgüsünü işleyiş biçimini değerlendirecek olursam, bir kez daha NERMİN BEZMEN kalemine hayran kaldığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Üslubu bir önceki okuduğum kitapta olduğu gibi etkileyiciydi. Kitabı okurken yine içinde bulduğum zamanı unuttum ve başka yaşantılarda gezindim durdum. Nermin Bezmen, gerçekçiliği yine biz okurlara fazlasıyla yansıtmış. Yazarın her cümlesinden romanı bitirmek için çaba sarf ettiği, oldukça derin araştırma içine girdiği belli oluyor. Yazara sonsuz teşekkürler. Diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum kuşkusuz.
540 syf.
·8/10
"Kurt Seyt & Shura"nın devamı niteliğinde sade akıcı bir anlatımı olmasına rağmen konu itibari ile gerilerek okunacak bir kitap.
Koskoca Çarlık üsteğmenliği yapmış Seyt belki de Shura'ya yaptığı haksızlığın bedelini pasif, bilinçsiz, kıskanç, dar görüşlü Murka gibi bir kadınla evlenip böyle bir kadınla sınanarak ödedi
540 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitabı hep kızgınlık içinde okudum. Bazen Seyt bazen Murka bazen de Shura bu kızlınlığın hedefindeydi. Kitap boyu Murkanın nankör olduğunu düşündüm. Her şey onun yüzünden onun bencilliğinden olmuştu. En azından ben böyle hissettim. Ama kitap sonunda ona da biraz acımadım desem yalan olur. Sayfalarda gözlerim hep Shurayı aradı. Çıkıp gelsin istedim ben kendi kafamda öyle bitirdim bu romanı. Son sayfaları çok can alıcıydı. Öyle güçlü yakışıklı genç bir insanın bu hallere düşmesi. Canı kızıyla arasında geçenler beni yaktı geçti. Kitap bittiği zaman kendimi ağlarken buldum. Elimde Kurt Seyt ve Shura ile ilgili iki kitap daha var en kısa zamanda onlara da başlamak istiyorum. Nermin Bezmenin tek bir satırına diyebilecek lafım yok. Satırlar aktı geçti hayalken gerçek oldu. Muazzam şeyler okudum. Kalemine sağlık demekten farkı bişi gelmiyor elimden. İyi ki okumuşum. Nermin Bezmen iyi ki yazmış.
540 syf.
·Puan vermedi
Kızdım. Kitap boyunca kızdım. Bir Seyt'e kızdım, bir Murka'ya kızdım, bazen de Shura'ya kızdım. Kimin suçuydu bunlar? Kalbim paramparça okudum kitabı. Bittiğinde bütün karakterlere sarılmak istedim, yaşama çabanız için yüreğinize sağlık.
540 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabın başkahramınu Murka olmasına rağmen nedense okurken hep bir düşman gözüyle baktım murka'ya. Hiç ısınamadım.Ama bu kitap yazılmasaydı eminim Kurt Seyt & Shura kitabı hep yarım kalırdı...
540 syf.
·5 günde·7/10
İlk kitabın akıcılıgından sonra, bu kitabın uyuşukluğu beni derin bir hayal kırıklıgına uğratsa da hikaye gerçekten etkileyiciydi..Shurayı okuduysan Murkayı da okuyacaksın arkadaş..!
Nermin Bezmen'in kendi dedesinin gercek hayatını anlattığı bu iki aşk romanı beni gercekten etkiledi..son günlerde kafamda benim de sadece tek bir soru var:
"aşık oldugum Shurayı mı secmeliyim yoksa kolay yoldan mutluluk kovalayacagım(hiç deilse deneyecegim) Murkayı mı secmeliyim?"
Roman karakterinin Murkayı sectigini göz önünde bulundurursak, nolursa olsun insan kafa dengini, kendisiyle eşit seviyedekini, kendine en yakın kültürlü insanı eş olarak secmeli.. işte son soru: "insan acaba gercekten kendisine uyumlu olana mı aşık olur?" 24.09.2010

yıllar sonra gelen cevap niteliğinde edit: "Uyum" ile "aşk" tamamen birbirine zıt iki keimedir. 2017
540 syf.
·Puan vermedi
İliklerime kadar acıyı hissettiğim.. Aklıma geldikçe kalbim sızlıyor. Çoğu zamanda kelimelerin gözyaşı olarak gönlüme aktığı kitap.. Kitabı okudukça biraz daha derinlemesine giriyoruz Murka ve Seyit'in dünyasına.. Kelimeler okudukça zihnimde yankılanıyor acıyı, hüznü, küçük de olsa mutlulukları eş zamanlı yaşıyorum. Düşünüyorum da Bir insan ne kadar severse sevsin yürek bu denli acıyı nasıl kaldırabiliyor.. Rüzgarda ordan oraya savrulan yaprak gibi ordan oraya savrulan aşık bir kadın.. Aşkın ve ızdırabın kadını Murka.. Bir tarafta aylarca ortalardan yok olan Seyit diğer yanda sevdiğini umutla bekleyen Murka.. Hangisiydi bencil olan.. Bencilce seven.. Birde yürek ısıtan baba kız aşkı. Bitmesini istmediğim Lemanuçka ve Seyit diyologları.. Babasının bir bakışıyla dünyası değişen Lemanuçka... Seyit belki de tüm umutlarını, yarım kalmışlıklarını, yaralarını Lemanuçka'nın sevgisiyle iyileştirdi..
️Seyit'in Mürvet'e söylediği en güzel şey belki de "İyi ki kalmışım".. Peki o zamana kadar yaşanan acı hepsi uçup gitti mi? ️Dostlar size bir soru "insan acaba gercekten kendisine uyumlu olana mı aşık olur?".. Uyum ve aşk birbirine zıt iki kelime.. Gönlümde bir yara olarak kaldı küçük Murka'nın aşkı.. Keyifli okumalar dilerim dostlar.. hayatta hiçbir şeye sevinmek için de acele etme, üzülmek için de, oldu mu?.."Her şey çabuk bitiyor Murka, her şey. Bütün hayat çabuk gidiyor. Ancak ne var ki, biz güzel olan anılarımızı daha uzun yaşamak istiyoruz. Bütün problem o." "Burada bir ömür kalabilirim." diye düşünüyordu. Ama ömür için artık yıllarla tarif yapamıyordu. Ömür neydi sahi? Doğumdan ölene kadar olan zaman mıydı? Yoksa insanın yaşadığını fark ettiği andan itibaren olan mı? Belki de ölümü hissettiği andan itibaren başlayan bir zaman dilimiydi. #nerminbezmen #kurtseyitvemurka #kitapkurdu #kitspaşkı #okuyanbilir #okumaaşkı #kitapsever #kitapkokusu #kitaptavsiyesi#bookstagram #kitaptavsiyesi #bookstagram #bookself #bookworm #bookish
540 syf.
·Beğendi·7/10
Devam kitabı olan murka’da daha fazla Shura ile ilgili detay olmasını tercih ederdim. Kurt Seyit’in vatanından istanbul’a kaçıp yerleştikten sonra evlenmesi ve hayatta kalma mücadelesini anlatan bu kitap Shura kadar sürükleyici olmasa da devamını merak edenler için okunmalı
540 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitabı dün akşam gözyaşları içerisin de bitirdim. Aklıma geldikçe kalbim sızlıyor, gerçekten yok böyle bir kitap yaaa. Okurken kesinlikle yaşadığım anda değil onlarla birlikteydim sanki. Kurt Seyit'in hayatını, üzülerek, onunla her anı yaşararak ve hayranlık duyarak, acılarını ve üzüntülerini sonuna kadar hissettiğim bir insan oldu. fakat çok kötü bir sonu oldu, böyle bir adam ve böyle bir son yakışmadı
Yine savaş yine acılar, onlarca masum insanın ölümü, kayboluşu, topraklarından ailelerinden uzaklara sürgün edilişi, insanı derinden etkiliyor, aklıma geldikçe burnumun direği sızlıyor, hele bir de okuduklarınızın gerçek oluşu, o kadar etkiliyor ki insanı, resmen sarsılıyorsunuz. Kitapların son sayfalarına eklenen siyah beyaz resimler de çok güzel olmuş. Ama Seyt bence hep shura'yı sevdi. Kesinlikle okunması bir kitap diye düşünüyorum.
540 syf.
·15 günde·8/10
Kurt Seyt & Shura dan sonra uzun bir ara verip Kurt Seyt & Murka yı okudum. İlk kitabı daha çok beğendim ben. Bu kitapta ise sonu vurucu oldu. Hele hele savaş yıllarında yaşananlar içimi parçaladı resmen. Nermin Bezmen'in anlatımını sevdim. Olayların içinde hissediyorsunuz kendinizi. Bende onlarla birlikte oradan oraya sürüklendim okurken. Tavsiye ederim iyi kitap...
540 syf.
·10/10
Kurt Seyt & Murka kitabı 1924 yılında bıraktığımız yerden devam ediyor,bu sefer hikaye 1945’lere kadar uzanıyor, Shura’dan kalan boşluğu Mürvet ile yani Murka’sı ile doldurmaya çalışıyor Seyit, onunla bir aile kuruyor, Kurt seyit çok zeki ve çok çalışkan bir adam, hani taşı sıksa suyunu çıkarır derler ya, bu söz tam Seyit için söylenmiş

İstanbul’a ilk geldiğinden çok farklı bir Seyit çıkıyor karşımıza, içindeki vatan hasreti, sevdiklerinin özlemi yakıp kavuruyor o hisleri baki, ama hayatın zor şartları karşısında çok çetin savaşlar veriyor, adeta yoktan var ediyor yeni hayatını, onun bu azmini, her şeye rağmen mutlu olma çabasını gıpta ile okudum, dürüst olmam gerekirse Murka ile olan ilişkisi Seyit’i çok fazla zorladı..

Murka’nın yaşının küçük oluşumu desem, yaşadığı hayat tarzımı desem, Seyit ile o kadar zıttı ki, keşke farklı bir yol ya da farklı birini mi seçseydi diye düşünmeden edemedim, Kurt Seyit, tüm hayatını, üzülerek ve hayranlık duyarak, okuduğum, acılarını en derinden hissettiğim bir insan oldu, fakat hayatı boyunca ona yakıştıramadığım tek bir şey yaptı, oda sonu oldu zaten, böyle bir adam ve böyle bir son ne desem bilemedim

Savaşın yaşattığı acılar, binlerce insanın ölümü, kayboluşu, köklerinden ailelerinden uzaklara sürgün edilişi, insanı derinden etkiliyor, kitapların adını her duyduğumda, kapaklarına her baktığımda, sayfalarının kokusunu her aldığımda, burnumun direği sızlar, yaşananların gerçek oluşu, o kadar etkiliyor ki insanı, keşke o zaman dilimine, onların yanına bir yolculuk yapabilseydim dedim okudukça…
Garip olan şu ki; komünizmle sadece Sovyetler Birliğine değil, kapitalizmi yıkarak tüm dünyadaki insanlara bolluk ve refah getirme vaadindeki Kızıllar, işi ele aldıklarından sonraki 10 yıl içinde o veya bu şekilde 15 milyonu öldürmüştü.
Büyük yalnızlıklar, özlemler hissettiğin zaman Tanrı'yı an. Mesela bulutlara bak, ağaçlara bak ve düşün. Tanrı, her şeydedir ve her yerdedir. Onun sana ne kadar yakın olduğunu düşün ve ben de onu düşündüğüm için, belki bir bulutta, belki de bir ağacın yaprağında seninle buluşur, hasret gideririz.
8 Ocak 1942'de ekmek karneye bağlandı.
.. gelgelelim kadınlar yine hamile kalıyor, yine doguruyordu ve o bebekler yine de dört gözle bekleniyordu. Belki de her gün yaşanan binlerce ölüme inat yeni hayatların nefesini duymak istiyordu insanlar.
Ölüm neydi sahi? Doğumdan ölene kadar olan zaman miydi? Yoksa, insanın yaşadığını fark ettiği andan itibaren olan mi? Belki de ölümü hissettiği andan itibaren başlayan bir zaman dilimiydi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kurt Seyt & Murka
Alt başlık:
2. Kitap
Baskı tarihi:
Eylül 2014
Sayfa sayısı:
540
Format:
Karton kapak
ISBN:
8696602024500
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
PMR Yayınları
Baskılar:
Kurt Seyt & Murka
Kurt Seyt & Murka
'Uyandıran Aşk' adlı şiir kitabı ile edebiyat dünyasına "Merhaba" diyen ve ilk romanı 'Kurt Seyt & Shura' ile kısa zamanda okurlarının kalplerini fetheden Nermin Bezmen, bu defa Kurt Seyt'in hayatının bir başka perdesini açıyor sizlere. Kurt Seyt ve ailesi Eminof'larla beraber 1877'den itibaren Çarlık Rusyası'nda başlayan yolculukta, gerçek kahramanların, gerçek öykülerini onlarla beraber soluyarak yaşamıştınız. 1924'ün İstanbul'unda biten bu serüveni takiben, sizleri aynı yerden alıp 1945'lere taşıyarak bir başka zaman yolculuğu bekliyor 'Kurt Seyt & Murka'nın satırlarında. Seyit'in dinmeyen özlemle soluyuşunu Pera'nın o masal günlerinden esintilerle okuyacaksınız. İnişli çıkışlı hayatını, kaderi ve kendisiyle olan kavgalarını, hayata küsüşünü izlerken Kurt Seyt'i daha iyi anlayacak, onu daha çok seveceksiniz.Kurt Seyt'in çocuk yaştaki eşi Murka'nın, hem kocasını anlamak hem hayatı göğüslemekteki mücadelesini okurken, romanın kahramanlarına kah kızacak kah acıyacaksınız... Ve onlarla gülüp, onlarla ağlayacaksınız. Kapanan sınırların birleştirdiği iki insanın, aşklarına rağmen aşamadıkları yalnızlığı ve anlaşılmazlığı, gururun sevgiyi yoran inadını ve kaderin ne kadar acımasız olabildiğini anlatmaya devam ediyor 'Kurt Seyt & Murka'. Seneler süren araştırmaların ışığında, nakış gibi işlenen detaylar, tarihin sessiz kalmış gerçekleri, titizlikle aktarılan karakter tahlilleri ve gerçekçiliğin vuruculuğu ile Kurt Seyt & Murka, yine düşlerinizde canlandıracağınız, yine satırlarında kendinizi bulacağınız bir yaşam ve ölüm hikayesi. Elinizden bırakmak istemeyeceksiniz.

Kitabı okuyanlar 676 okur

  • Duygu calın
  • Nurcan
  • Arzu K
  • Okunacak Çok Kitap Var
  • yasemin gürkan aslan
  • Fatma gurocak
  • Zeynep Yurdaer
  • Fulya ÖNAL
  • Bülent şinel
  • Cansu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%0.6
18-24 Yaş
%9
25-34 Yaş
%19.4
35-44 Yaş
%36.1
45-54 Yaş
%25.2
55-64 Yaş
%5.8
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%92.1
Erkek
%7.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.9 (56)
9
%21.8 (37)
8
%21.2 (36)
7
%11.8 (20)
6
%5.9 (10)
5
%2.9 (5)
4
%1.2 (2)
3
%1.2 (2)
2
%1.2 (2)
1
%0