Kurt Seyt & Murka 2. Kitap

8,4/10  (62 Oy) · 
201 okunma  · 
56 beğeni  · 
1.109 gösterim
'Uyandıran Aşk' adlı şiir kitabı ile edebiyat dünyasına "Merhaba" diyen ve ilk romanı 'Kurt Seyt & Shura' ile kısa zamanda okurlarının kalplerini fetheden Nermin Bezmen, bu defa Kurt Seyt'in hayatının bir başka perdesini açıyor sizlere. Kurt Seyt ve ailesi Eminof'larla beraber 1877'den itibaren Çarlık Rusyası'nda başlayan yolculukta, gerçek kahramanların, gerçek öykülerini onlarla beraber soluyarak yaşamıştınız. 1924'ün İstanbul'unda biten bu serüveni takiben, sizleri aynı yerden alıp 1945'lere taşıyarak bir başka zaman yolculuğu bekliyor 'Kurt Seyt & Murka'nın satırlarında. Seyit'in dinmeyen özlemle soluyuşunu Pera'nın o masal günlerinden esintilerle okuyacaksınız. İnişli çıkışlı hayatını, kaderi ve kendisiyle olan kavgalarını, hayata küsüşünü izlerken Kurt Seyt'i daha iyi anlayacak, onu daha çok seveceksiniz.Kurt Seyt'in çocuk yaştaki eşi Murka'nın, hem kocasını anlamak hem hayatı göğüslemekteki mücadelesini okurken, romanın kahramanlarına kah kızacak kah acıyacaksınız... Ve onlarla gülüp, onlarla ağlayacaksınız. Kapanan sınırların birleştirdiği iki insanın, aşklarına rağmen aşamadıkları yalnızlığı ve anlaşılmazlığı, gururun sevgiyi yoran inadını ve kaderin ne kadar acımasız olabildiğini anlatmaya devam ediyor 'Kurt Seyt & Murka'. Seneler süren araştırmaların ışığında, nakış gibi işlenen detaylar, tarihin sessiz kalmış gerçekleri, titizlikle aktarılan karakter tahlilleri ve gerçekçiliğin vuruculuğu ile Kurt Seyt & Murka, yine düşlerinizde canlandıracağınız, yine satırlarında kendinizi bulacağınız bir yaşam ve ölüm hikayesi. Elinizden bırakmak istemeyeceksiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  540
 • ISBN:
  8696602024500
 • Yayınevi:
  PMR Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kurt Seyt Shura romanı bitince sıcağı sıcağına bu kitaba başladığım için Kurt Seyt'e ve Murka'ya sinir olmuştum. Nedense Murka'yı hep fazlalık yapan biri gibi görmüştüm kitabın sayfalarını çevirdikçe. Belki de seri kitabı arka arkaya okuduğum için bu karakteri benimsemem zor oldu. Hep sayfanın başında, ortasında ya da sonunda Shura karakterinden bir gelişme ararken buldum kendimi. Fakat yazarın olay örgüsünü işleyiş biçimini değerlendirecek olursam, bir kez daha NERMİN BEZMEN kalemine hayran kaldığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Üslubu bir önceki okuduğum kitapta olduğu gibi etkileyiciydi. Kitabı okurken yine içinde bulduğum zamanı unuttum ve başka yaşantılarda gezindim durdum. Nermin Bezmen, gerçekçiliği yine biz okurlara fazlasıyla yansıtmış. Yazarın her cümlesinden romanı bitirmek için çaba sarf ettiği, oldukça derin araştırma içine girdiği belli oluyor. Yazara sonsuz teşekkürler. Diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum kuşkusuz.

Ebru Torun 
12 Haz 04:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kızdım. Kitap boyunca kızdım. Bir Seyt'e kızdım, bir Murka'ya kızdım, bazen de Shura'ya kızdım. Kimin suçuydu bunlar? Kalbim paramparça okudum kitabı. Bittiğinde bütün karakterlere sarılmak istedim, yaşama çabanız için yüreğinize sağlık.

Mustafa Aydın 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın başkahramınu Murka olmasına rağmen nedense okurken hep bir düşman gözüyle baktım murka'ya. Hiç ısınamadım.Ama bu kitap yazılmasaydı eminim Kurt Seyt & Shura kitabı hep yarım kalırdı...

Harun Çanak 
27 Ağu 00:31 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

İlk kitabın akıcılıgından sonra, bu kitabın uyuşukluğu beni derin bir hayal kırıklıgına uğratsa da hikaye gerçekten etkileyiciydi..Shurayı okuduysan Murkayı da okuyacaksın arkadaş..!
Nermin Bezmen'in kendi dedesinin gercek hayatını anlattığı bu iki aşk romanı beni gercekten etkiledi..son günlerde kafamda benim de sadece tek bir soru var:
"aşık oldugum Shurayı mı secmeliyim yoksa kolay yoldan mutluluk kovalayacagım(hiç deilse deneyecegim) Murkayı mı secmeliyim?"
Roman karakterinin Murkayı sectigini göz önünde bulundurursak, nolursa olsun insan kafa dengini, kendisiyle eşit seviyedekini, kendine en yakın kültürlü insanı eş olarak secmeli.. işte son soru: "insan acaba gercekten kendisine uyumlu olana mı aşık olur?" 24.09.2010

yıllar sonra gelen cevap niteliğinde edit: "Uyum" ile "aşk" tamamen birbirine zıt iki keimedir. 2017

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı dün akşam gözyaşları içerisin de bitirdim. Aklıma geldikçe kalbim sızlıyor, gerçekten yok böyle bir kitap yaaa. Okurken kesinlikle yaşadığım anda değil onlarla birlikteydim sanki. Kurt Seyit'in hayatını, üzülerek, onunla her anı yaşararak ve hayranlık duyarak, acılarını ve üzüntülerini sonuna kadar hissettiğim bir insan oldu. fakat çok kötü bir sonu oldu, böyle bir adam ve böyle bir son yakışmadı
Yine savaş yine acılar, onlarca masum insanın ölümü, kayboluşu, topraklarından ailelerinden uzaklara sürgün edilişi, insanı derinden etkiliyor, aklıma geldikçe burnumun direği sızlıyor, hele bir de okuduklarınızın gerçek oluşu, o kadar etkiliyor ki insanı, resmen sarsılıyorsunuz. Kitapların son sayfalarına eklenen siyah beyaz resimler de çok güzel olmuş. Ama Seyt bence hep shura'yı sevdi. Kesinlikle okunması bir kitap diye düşünüyorum.

Galadriel 
25 May 01:42 · Kitabı okudu · 45 günde · 8/10 puan

Kurt Seyt ve Shura kitabının devamı ve tamamlayıcısı olan kitap sayfaları çevirdikçe nasıl o dünyadan bu dünyaya gelebildik diye düşündürüp aslında yaşadığımız hayatın da nereden nereye gelebildiğini, hayallerimizin peşinden koşarken hayatlarımızın bizi nereye sürüklediğini, mutluluğu ve huzuru yakalamak için kendimizden ne gibi ödünler vermemiz gerektiğini karakterlerin üzerinden özetlemiş. Dahası bunun gerçek olması, eden bulur ifadesinin de kitabın sonunda vuku bulması en çarpıcı noktalardı.

-Spoiler-

Dönemin özellikleri betimlemelerle canlı bir dünya yaratırcasına aktarılmış. Özellikle Seyit karakterinin inadı, Murka'nın bezdirici kaprisleri hepsi gençlik harareti gibi yoğun şekilde hissettirilmişti. Fakat kitabın sonunda da birbirlerine söyledikleri gibi olgunlaştıkça törpülendi ve birbirlerine bağlandılar. Seyit'in de dediği gibi; daha mutlu olabilirlerdi...
Seyit'in Mürvet'e söylediği en güzel şey belki de "İyi ki kalmışım" ama Mürvet ile Mürvet'in bunu kalpten söyleyip söyleyemediğini bilemediği kadar uzak olmaları ise çok acı verici bir durum bir çift için.

-Spoiler sonu-

Emet Denizci 
11 Oca 03:08 · Kitabı okudu · 15 günde · 8/10 puan

Kurt Seyt & Shura dan sonra uzun bir ara verip Kurt Seyt & Murka yı okudum. İlk kitabı daha çok beğendim ben. Bu kitapta ise sonu vurucu oldu. Hele hele savaş yıllarında yaşananlar içimi parçaladı resmen. Nermin Bezmen'in anlatımını sevdim. Olayların içinde hissediyorsunuz kendinizi. Bende onlarla birlikte oradan oraya sürüklendim okurken. Tavsiye ederim iyi kitap...

yaprak gül 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

çok guzel kitap........keyifle okudum.......sayfaları cevirdikçe içine aldı ..... akıcıydı.shuradan daha çok begendim.okumanızı tavsiye ederim....

Duygù 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ve evet, Shurayla 7 yillik tutkulu bir aşktan sonra.. Seytin evlendiği kadin Murka.. O kafar saf okadar iyi bir kadinmişki.. Kaldiki bir türlü benimseyemedim murkaya... Shurayla olan tutku dolu aşklarindan geriye hasret ve parçalanmişlik kaldi... Seytin hiç bir zaman shurayi unutmadiğini bu kitabi okurkende anlayabilirsiniz... Shura hep kalbinde sakladi.. Kitaptan bahsetmek gerekirse kitabin akici olmasi çok güzel ve sevdim bu kitabida.. Tabiki Shura kadar 4 gunde bitirmedim.. Sanirim 1ayimi aldi tam hatirlamiyorum okadar düşmemiştim peşine bu kitabin... Anlatiş tarzi güzel okumayan varsa iki seriyide almali.. Galiba ben keşke diyip duruyorum gerçi sadece Kurt Seyt Shurayi alsaydim diye almiş bulundum anliycaginiz

Ezgi Uzun 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Shura kadar sürükleyici değildi. Talihsiz serüvenler dizisi olmuş resmen. Güzeldi ama çok etkilenmedim

Kitaptan 13 Alıntı

Emet Denizci 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

... hayatta hiçbir şeye sevinmek için de acele etme, üzülmek için de, oldu mu?..

Kurt Seyt & Murka, Nermin Bezmen (Sayfa 16 - PMR)Kurt Seyt & Murka, Nermin Bezmen (Sayfa 16 - PMR)
Emet Denizci 
09 Oca 02:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

...
"Eğer görmek üzere bakarsan, Allah'ı her yerde görürsün."
...
"Canlı cansız, her şeyde Allah'ın aksi vardır Lemanuçka. Ağacın gövdesinde, yapraklarında, su zerresinde,bulutlarda, hep ondan bir parça vardır."

Kurt Seyt & Murka, Nermin Bezmen (Sayfa 230 - PMR)Kurt Seyt & Murka, Nermin Bezmen (Sayfa 230 - PMR)
Galadriel 
13 May 17:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bunları hatırlamak bu gece istediği bir şey değildi ama anılar sadece istendiği zaman hatırlanmıyordu ki.

Kurt Seyt & Murka, Nermin Bezmen (Sayfa 239 - PMR Publications)Kurt Seyt & Murka, Nermin Bezmen (Sayfa 239 - PMR Publications)
Büşra 
28 Ağu 00:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama aşk acısını, ancak ve ancak yarayı alanın, yaşadığını kabullenmesiyle, kendi kendini tedavi edebileceğini düşünüyordu.

Kurt Seyt & Murka, Nermin BezmenKurt Seyt & Murka, Nermin Bezmen
Galadriel 
23 May 22:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Acaba Tanrı, yaşayabileceği bütün güzel yılları çoktan yaşamış olduğunu mu düşünüyordu?

Kurt Seyt & Murka, Nermin Bezmen (Sayfa 389)Kurt Seyt & Murka, Nermin Bezmen (Sayfa 389)
Büşra 
28 Ağu 00:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Burada bir ömür kalabilirim." diye düşünüyordu. Ama ömür için artık yıllarla tarif yapamıyordu. Ömür neydi sahi? Doğumdan ölene kadar olan zaman mıydı? Yoksa insanın yaşadığını fark ettiği andan itibaren olan mı? Belki de ölümü hissettiği andan itibaren başlayan bir zaman dilimiydi.

Kurt Seyt & Murka, Nermin BezmenKurt Seyt & Murka, Nermin Bezmen
Emet Denizci 
 08 Oca 15:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Her şey çabuk bitiyor Murka, her şey. Bütün hayat çabuk gidiyor. Ancak ne var ki, biz güzel olan anılarımızı daha uzun yaşamak istiyoruz. Bütün problem o."

Kurt Seyt & Murka, Nermin Bezmen (Sayfa 203 - PMR)Kurt Seyt & Murka, Nermin Bezmen (Sayfa 203 - PMR)
Büşra 
28 Ağu 00:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne garip değil mi? Hayatımızda hep uygun anları bekliyor ama fırsatları da hep kaçırıp duruyoruz.

Kurt Seyt & Murka, Nermin BezmenKurt Seyt & Murka, Nermin Bezmen
Büşra 
27 Ağu 23:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Belki hiç sevmemiş, belki de sevdiği kadından ayrılmak onu öylesine yaralamıştı ki, konuşmak istemiyordu. Aynen şu an kendisinin olduğu gibi. Çünkü konuşmak, geçmişte yaşananları tekrar yaşatmıyordu insana. Halbuki düşünmek, yeniden geçmişin dünyasına götürüyordu kişiyi.

Kurt Seyt & Murka, Nermin BezmenKurt Seyt & Murka, Nermin Bezmen
2 /