Kurt Seyt - Shura 1. Kitap

8,4/10  (76 Oy) · 
308 okunma  · 
74 beğeni  · 
1.981 gösterim
Edebiyat dünyasına 'Uyandıran Aşk' isimli şiir kitabı ile adım atmış olan Nermin Bezmen, bu kez Çarlık Rusyasının debdebeli yaşantısından Bolşevik ihtilali ile İstanbul'a sürüklenen hayatları anlatıyor. 1892'nin Yalta'sından St. Petersburg'un saltanat günlerine Karpatlar cephesinden ihtilalin cehennemine ve nihayet işgal altındaki İstanbul'a, 1920'lerin Pera'sına, macera dolu bir yolculuk yapacaksınız. Onlarla beraber politikaların, troykaların sihirli alemini, ihtilalin acımasızlığını, parçalanmış Osmanlı İmparatorluğunun son günlerini yaşayacaksınız. Kurt Seyt: Mirza Eminof'un oğlu olarak servet ve ünvanla doğmuştu. Yakışıklıydı, hırslıydı, cesurdu. Çar Nikola'nın Muhafız Alayında genç bir Üsteğmen oluşu onu bolşeviklerin ölüm listesine dahil etmişti. Kaçarken getirdiği bir taka dolusu silahı Mustafa Kemal'in Kuva-yi Milliyesine teslim ettiğinde, karşılık istemeyecek kadar gururluydu. Hayatına sıfırdan başlarken elinde kalan serveti sadece gururu ve aşkıydı. Shura: Tchaikovsky nağmelerinin romantizmi ile sarılmış karlı bir Moskova gecesinde, henüz onaltısındayken saf güzelliği, beklentisiz aşkı ile Seyit'in dünyasına girdi. Ailesinin ünvanı, serveti onun da ülkesinde kalmasına yardımcı olamadı. Sevdiği erkekle atıldığı bu macerada bir daha hiç göremeyecekleri vatanlarının, ailelerinin, artık yaşamayacakları geçmişlerinin hasretlerini birbirlerinin aşklarında dindirmeye çalıştılar. Büyük bir aşkın, harbin, ihtilalin, hasret ve hüzünlerin hikayesi ile okuyucuyu baştan sona kendine has bir tat, merak ve heyecanla sürükleyen, uzun süren araştırmaların gerçekçilikte aktarıldığı bir roman, 'Kurt Seyt ve Shura.'
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  444
 • ISBN:
  9789759535858
 • Yayınevi:
  Pmr Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tuğba GÜNERİ 
07 May 2016 · Kitabı okudu · 78 günde · Beğendi · 6/10 puan

Hikaye 1890 Rusya'sından 1920 Türkiye'sine uzanıyor.Rusya'nın iç savaşı içerisinde gelişen bir aşk hikayesi anlatılmak istenmiş ama olmamış.Kitaptaki anlatım iyi anlatıma bağlı da iyi bir araştırma yapmış yazarımız .Beni etkileyen tarih kısmı oldu açıkcası .Kahramanları tanıyamıyorsunuz romanda bir his uyandırmadı bende yani.Aşk kısmına gelince kesinlikle tanımı bile yok sadece heves var yani kahramanlardan Kurt Seyt 'i ne istediğini bilmemesi ve tercihlerinden dolayı mutlu olamaması .Yazar dedesi konusunda objektif olamamış bence .Ama okunası bir kitaptı.

Meryem Hoşoğlu 
07 Tem 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı ablamın tavsiyesi üzerine okudum. Kitap biraz kalın ve yazıları oldukça küçük. Okurken gözlerimin ağrıdığı, etrafın bulanıklaştığı zamanlar oldu. :) Yine de hiç bitmesin istedim. :) Rusya'da yaşanan iç savaşın içinde bir aşk.. Hem tarihi hemde son derece duygusal bir kitaptı. Ruslar'ın hayli acımasız olduklarını söylemeden geçemeyeceğim. Bir aralar dizisi vardı sanırım hiç izlemedim. İyi ki de izlememişim diyorum. Çünkü öylesine dizide anlatılabilecek bir olay değil...
Shura hayatımda tanıdığım en güçlü en cesur kadın oldu. Bu kadının,böylesi bir kadının gerçekten bir zamanlar yaşamış olması, İstanbul'a gelmesi çok değişik hissettirdi ve mutlu etti.
Kurt Seyit ise beni bozguna uğrattı. Sonlara doğru okumak istemedim, sonunu tahmin edebiliyordum. Böyle bitmesini hiç istemedim. Ama sonuç olarak; bitti malesef. Kitabı okurken İstanbul'daydım ve Seyit ile Shura'nın yaşadığı hüzünler, çektiği yokluklar, paylaştıkları daha pek çok şey.. Hepsini daha bir derinden hissettim.
Ve bu da kitabı benim için çok özel kıldı.

Ceren Acer 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

NERMİN BEZMEN ölümsüz yazarım... Kurt Seyt Shura ölümsüz roman... Kitabı okuyup etkilenmeyen yoktur sanırım. O savaş mücadeleleri, iki sevgilinin dillere destan aşkları, birbirlerine olan özlemleri... Ne olursa olsun, Shura'nın karşısına ne engel çıkarsa çıksın aşkı için yılmadan, usanmadan büyük bir arzuyla mücadele edişi... Yazar bu yaşanmışlıkları tüm çıplaklığıyla ve fotoğraf kanıtlarıyla biz okurlara sunmayı layıkıyla başarmış durumda. Ben yazarın ustaca olan kaleminden o kadar etkilendim ki... Romanı bitirene kadar günümüzü unutup, Kurt Seyt ve Shura ile o eski dönemde yaşadım adeta. Şuan içimde Kurt Seyt ve Shura'ya karşı bir özlem oluştu desem yeridir.Tekrar tekrar okunası bir kitabı biz okurlara sunduğu için yazara sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Butterfly 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Benim de çok büyük beklentiler ile aldığım bir kitap Kurt Seyt ve Shura..... Ancak ilerlemeyen bir anlatım dili beni üzdü. Ben de beğenmedim.....

cansel kıraç 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

#kitapyorum

Aksettirilern destansı aşk dışında, yaşanılan acıların gerçek olmasını istemeyeceğiniz kadar derinden etkiliyor sizi. bu nasıl büyük bir aşk öyle? sevdiği kişi için hiç düşünmeden hayatını hiçe sayarak defalarca ölümü göze almak (hemde savaş zamanında yaşamış bir kadın olarak) nasıl bir duygudur? sevdiği adam için yaptığı fedakarlıklar, ordan oraya sürüklenişi, hep anlayışlı olması, seytle aralarındaki gönül bağı, beyoğlundaki evleri...
kitap o dönemi tarihi ayrıntılarla çok iyi anlatıyor, belgesel gibi gözünüz önünde canlanıyor her şey. istanbul'u daha da çok sevdim, böyle büyük bir aşka şahitlik ettiği ve yaşattığı için. kendini biran romanın içinde bulacağın, iliklerinize kadar hissediyorsunuz okurken. kitap bittiğinde kurt ve shura'yı düşününce kalbim sızladı., kitap bittikten sonra bir süre o modda takılacağın, müthiş bir roman. kesinlikle tavsiye ederim...

Duygù 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aslında bitmemesi için çok uğraştım erteledikçe erteledim açıkçası tabi nereye kadar uzatabilirdim ki, evet kitapla ilgili şunu söylemeliyim ki çoğu yerlerde ağlayarak okudum. O derece kalbimde yer edindi, hani derler ya başucu kitaplarımın arasından hiç çıkartmayacağım işte bu kitap benim için o oldu. Kitap bitince çok üzülmüştüm, kitabın etkisinden çıkmam zaman aldı, kitaplara sarılmak mümkün olabilseydi keşke. Bu kitaba bayıldım gerçekten, eğer hala okumadıysan çok şey kaybetmişsindir demektir..

GÜLTUĞ SEZEN 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Çok güzel bir hikaye,bir yaşanmışlık öyküsü... Gerçekten çok etkilendiğim nefessiz okuduğum kitapların başında gelir. Nermin Bezmen'in en iyi kitaplarından. Kendinizi o yıllarda savaşın içinde hissetmek istiyor, gündeliğinizden uzaklaşmek istiyorsanız bu kitabı okumadan geçmeyin derim.

Erdinç Ergün 
 23 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bolşevik ayaklanması sırasında Çar'a bağlı Kırımlı bir Türk subayın bir Rus kızıyla yaşadığı aşk hikayesini anlatan kitap adeta o dönemin atmosferini bize yaşatıyor. En ilginci de bu romanda yaşananların gerçek olması.

Mustafa Aydın 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok sevdiğim kitaplardan birisidir. Ara sıra sayfalarını karıştırır ve tekrar o sokaklarda dolaşırım adeta. Tekrar ve tekrar yaşatır herşeyi. Bu yazarın yeteneğinden kaynaklanıyor. Ve sonu .. :( neyse spoiler vermeyeyim ;)

Abdullah 
10 May 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bu kitabı çok büyük beklentilerle aldım ancak beklentilerimi hiç karşılayamadı. Kitabın bazı yerleri sıkıcıydı ayrıca kitabın sonlarına doğru olaylar da saçma geldi bana. Kısacası beğenmedim

2 /

Kitaptan 16 Alıntı

ÖMER ÖZCAN 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

''Sevgili oğlum hayatta hiç bir şeye sevinmek için de acele etme, üzülmek için de, anlaşıldı mı?''

Kurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen (Sayfa 146)Kurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen (Sayfa 146)
Aysel 
10 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsana en büyük kötülük, kendi düşüncesiz kararlarından gelir.

Kurt Seyt - Shura, Nermin BezmenKurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen
Meryem Hoşoğlu 
03 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Seyit, bir kaç gün sonra, Mustafa Kemal Paşa ile karşılaştığında, Türkiye'nin kaderini elinde tutan bu genç adamın deniz mavisi gözlerindeki azim ve kararlılık dolu bakışlarından etkilenmeden edemedi. O'nu etrafındaki kalabalıktan ayıran sihirli bir tarafı vardı. Boyu çok uzun olmamasına rağmen, duruşu, bakışı, hali, tavrı, her şeyi ile çok özel bir insan olduğu belliydi. En büyük özelliği de, milletini karanlık günlerden aydınlığa çıkarmaktaki azmi ve inancı ve bu hususta neler yapılacağını biliyor olmasıydı.

Kurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen (Sayfa 324)Kurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen (Sayfa 324)
Aysel 
15 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ne gariptir ki her şey yolunda giderken insan çok az şey düşünebilir Tanrıdan isteyecek. Ya da saçmasapan şeyler ister aslında hiç de fazla önemi olmayan. Ama her şeylerini kaybetmiş insanlar için dua etmek kolaydır. Neyi özlediklerini, neyi kaçırdıklarını, Tanrıdan ne isteyeceklerini gerçekten bilirler.

Kurt Seyt - Shura, Nermin BezmenKurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen
Aysel 
15 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hayatın akışı çok nadiren insanın kendi eline geçer. Ve o anları da insan zaten fark etmeden geçirir. Zayıflığını ise insan ancak kaderin kendisini yendiği zaman fark eder. O zamanda yapacak pek bir şey kalmamıştır.

Kurt Seyt - Shura, Nermin BezmenKurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen
Meryem Hoşoğlu 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kırım'da yüzyıllardan kalan bir inanışa göre; bebekler uzaktan uzağa kurt seslerini duydukları için, korkudan ağlarlardı. Ancak, Kurt ismi ile anıldıklarında, bu korkuyu yenebilirlerdi. Her ne hikmetse, o günden sonra Seyit'in hırçınlıkları bitti ama ismi Kurt Seyit kaldı.

Kurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen (Sayfa 64)Kurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen (Sayfa 64)
ayamak 
14 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kader zaten bu değil midir? Hayat insanın kendi arzusu, kontrolü dışındaki sürüklenişi değil miydi? Tesadüf eseri kaderin getirdikleri hayallere uyuyorsa şans denilip geçiliyordu. Yoksa adı sadece "kader" olarak anılıyordu.

Kurt Seyt - Shura, Nermin BezmenKurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen
Meryem Hoşoğlu 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kader zaten bu değil miydi? Hayatın, insanın kendi arzusu, kontrolü dışındaki sürüklenişi değil miydi? Tesadüf eseri, kaderin getirdikleri hayallere uyuyorsa, "Şans" denilip geçiliyordu. Yoksa, adı sadece "Kader" olarak anılıyordu.

Kurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen (Sayfa 378)Kurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen (Sayfa 378)

Gözleri, onca insanın içinde, kendisini seyretmekte olan bir çift gözle karşılaştı. Aralarında bir elektrik akımı gidip gelmiş gibi oldu.Genç kız, yanaklarının daha da kızardığını ve kalp atışlarının hızlandığını hissetti.Başını hemen çevirip, gözlerini yere indirdi.

Kurt Seyt - Shura, Nermin BezmenKurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen
Zeynep CÖMERT 
05 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özlemek..... ancak sevdiklerin olduğu müddetçe gerçekleşen bir duygudur. Bu da insana mutluluk vermelidir. Yeter ki, sevdiklerin bir daha hiç görüşemeyeceğin uzaklıklarda olmasınlar. Özlem o zaman yaman olur.....

Kurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen (Sayfa 84)Kurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen (Sayfa 84)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız