Kurt Seyt - Shura 1. Kitap

8,4/10  (97 Oy) · 
360 okunma  · 
93 beğeni  · 
2.105 gösterim
Edebiyat dünyasına 'Uyandıran Aşk' isimli şiir kitabı ile adım atmış olan Nermin Bezmen, bu kez Çarlık Rusyasının debdebeli yaşantısından Bolşevik ihtilali ile İstanbul'a sürüklenen hayatları anlatıyor. 1892'nin Yalta'sından St. Petersburg'un saltanat günlerine Karpatlar cephesinden ihtilalin cehennemine ve nihayet işgal altındaki İstanbul'a, 1920'lerin Pera'sına, macera dolu bir yolculuk yapacaksınız. Onlarla beraber politikaların, troykaların sihirli alemini, ihtilalin acımasızlığını, parçalanmış Osmanlı İmparatorluğunun son günlerini yaşayacaksınız. Kurt Seyt: Mirza Eminof'un oğlu olarak servet ve ünvanla doğmuştu. Yakışıklıydı, hırslıydı, cesurdu. Çar Nikola'nın Muhafız Alayında genç bir Üsteğmen oluşu onu bolşeviklerin ölüm listesine dahil etmişti. Kaçarken getirdiği bir taka dolusu silahı Mustafa Kemal'in Kuva-yi Milliyesine teslim ettiğinde, karşılık istemeyecek kadar gururluydu. Hayatına sıfırdan başlarken elinde kalan serveti sadece gururu ve aşkıydı. Shura: Tchaikovsky nağmelerinin romantizmi ile sarılmış karlı bir Moskova gecesinde, henüz onaltısındayken saf güzelliği, beklentisiz aşkı ile Seyit'in dünyasına girdi. Ailesinin ünvanı, serveti onun da ülkesinde kalmasına yardımcı olamadı. Sevdiği erkekle atıldığı bu macerada bir daha hiç göremeyecekleri vatanlarının, ailelerinin, artık yaşamayacakları geçmişlerinin hasretlerini birbirlerinin aşklarında dindirmeye çalıştılar. Büyük bir aşkın, harbin, ihtilalin, hasret ve hüzünlerin hikayesi ile okuyucuyu baştan sona kendine has bir tat, merak ve heyecanla sürükleyen, uzun süren araştırmaların gerçekçilikte aktarıldığı bir roman, 'Kurt Seyt ve Shura.'
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  444
 • ISBN:
  9789759535858
 • Yayınevi:
  Pmr Yayınları
 • Kitabın Türü:
Oguzhan Kocyiğit 
09 Ağu 23:35 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Bu kitabın uyarlama bir dizisi vardı.. Bașrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Farah Zeynep Abdullah paylașıyorlardı. Ve benim en sevdiğim Türk dizisidir. Ilk bölümü yeni bașlayacaktı, tabii ben 8. Sınıfım ozamanlar, bir gün sonra, Din Kültürü'nden sınava gireceğiz, hemen her șeyi karmașa ezber yapıp, ilk bölüme gecis yaptığımı hatirliyorum. Harika bir giriș müziği vardı, Toygar Ișıklı ve Ay Yapım sayesinde. Nermin Bezmen'e de çok teșkkürler sunduğumu hatırlıyorum. Ama sen gel Star TV, 2 sezon sürdür, diziyi bitir! Sonu ile de ağlatan bir fona sahip... Kitap değil, dizi elestirisinde bulundum, bilginize.. Burnumda tütüyor o müzik, Șura ve Seyit'in așkı, o dönem..

Tuğba GÜNERİ 
07 May 2016 · Kitabı okudu · 78 günde · Beğendi · 6/10 puan

Hikaye 1890 Rusya'sından 1920 Türkiye'sine uzanıyor.Rusya'nın iç savaşı içerisinde gelişen bir aşk hikayesi anlatılmak istenmiş ama olmamış.Kitaptaki anlatım iyi anlatıma bağlı da iyi bir araştırma yapmış yazarımız .Beni etkileyen tarih kısmı oldu açıkcası .Kahramanları tanıyamıyorsunuz romanda bir his uyandırmadı bende yani.Aşk kısmına gelince kesinlikle tanımı bile yok sadece heves var yani kahramanlardan Kurt Seyt 'i ne istediğini bilmemesi ve tercihlerinden dolayı mutlu olamaması .Yazar dedesi konusunda objektif olamamış bence .Ama okunası bir kitaptı.

Meryem Hoşoğlu 
07 Tem 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı ablamın tavsiyesi üzerine okudum. Kitap biraz kalın ve yazıları oldukça küçük. Okurken gözlerimin ağrıdığı, etrafın bulanıklaştığı zamanlar oldu. :) Yine de hiç bitmesin istedim. :) Rusya'da yaşanan iç savaşın içinde bir aşk.. Hem tarihi hemde son derece duygusal bir kitaptı. Ruslar'ın hayli acımasız olduklarını söylemeden geçemeyeceğim. Bir aralar dizisi vardı sanırım hiç izlemedim. İyi ki de izlememişim diyorum. Çünkü öylesine dizide anlatılabilecek bir olay değil...
Shura hayatımda tanıdığım en güçlü en cesur kadın oldu. Bu kadının,böylesi bir kadının gerçekten bir zamanlar yaşamış olması, İstanbul'a gelmesi çok değişik hissettirdi ve mutlu etti.
Kurt Seyit ise beni bozguna uğrattı. Sonlara doğru okumak istemedim, sonunu tahmin edebiliyordum. Böyle bitmesini hiç istemedim. Ama sonuç olarak; bitti malesef. Kitabı okurken İstanbul'daydım ve Seyit ile Shura'nın yaşadığı hüzünler, çektiği yokluklar, paylaştıkları daha pek çok şey.. Hepsini daha bir derinden hissettim.
Ve bu da kitabı benim için çok özel kıldı.

Ceren Acer 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

NERMİN BEZMEN ölümsüz yazarım... Kurt Seyt Shura ölümsüz roman... Kitabı okuyup etkilenmeyen yoktur sanırım. O savaş mücadeleleri, iki sevgilinin dillere destan aşkları, birbirlerine olan özlemleri... Ne olursa olsun, Shura'nın karşısına ne engel çıkarsa çıksın aşkı için yılmadan, usanmadan büyük bir arzuyla mücadele edişi... Yazar bu yaşanmışlıkları tüm çıplaklığıyla ve fotoğraf kanıtlarıyla biz okurlara sunmayı layıkıyla başarmış durumda. Ben yazarın ustaca olan kaleminden o kadar etkilendim ki... Romanı bitirene kadar günümüzü unutup, Kurt Seyt ve Shura ile o eski dönemde yaşadım adeta. Şuan içimde Kurt Seyt ve Shura'ya karşı bir özlem oluştu desem yeridir.Tekrar tekrar okunası bir kitabı biz okurlara sunduğu için yazara sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Güler Bilkay Aygün 
 10 May 17:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Rusya'da başlayıp İstanbul'da sonlanan hazin bir aşk hikayesi. Kurt Seyt'in vefasızlığı, Shura'nın aşırı fedakarlığı aklımda kalanlar. Güzel bir kitap.

Butterfly 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Benim de çok büyük beklentiler ile aldığım bir kitap Kurt Seyt ve Shura..... Ancak ilerlemeyen bir anlatım dili beni üzdü. Ben de beğenmedim.....

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

#kitapyorum

Aksettirilern destansı aşk dışında, yaşanılan acıların gerçek olmasını istemeyeceğiniz kadar derinden etkiliyor sizi. bu nasıl büyük bir aşk öyle? sevdiği kişi için hiç düşünmeden hayatını hiçe sayarak defalarca ölümü göze almak (hemde savaş zamanında yaşamış bir kadın olarak) nasıl bir duygudur? sevdiği adam için yaptığı fedakarlıklar, ordan oraya sürüklenişi, hep anlayışlı olması, seytle aralarındaki gönül bağı, beyoğlundaki evleri...
kitap o dönemi tarihi ayrıntılarla çok iyi anlatıyor, belgesel gibi gözünüz önünde canlanıyor her şey. istanbul'u daha da çok sevdim, böyle büyük bir aşka şahitlik ettiği ve yaşattığı için. kendini biran romanın içinde bulacağın, iliklerinize kadar hissediyorsunuz okurken. kitap bittiğinde kurt ve shura'yı düşününce kalbim sızladı., kitap bittikten sonra bir süre o modda takılacağın, müthiş bir roman. kesinlikle tavsiye ederim...

Merve 
 23 Mar 01:53 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitap beklentilerimi karşılayamadı. Öncelikle karakterleri anlayamadım, duyguları bana geçmedi. O bahsedilen aşkı da hissetmedim. Hatta ortada bir aşk var mıydı bence tartışılır. Çok önemli olayların altı boş bırakılmıştı. Kendimi neden böyle oldu ki diye sorarken buldum, fakat bir yanıt alamadım kitaptan. Gerçek karakterler üzerinden giden bir kitap olduğu için anlatılmayan kısımlar olduğunu düşünüyorum. Bu da kitapta bir kopukluk oluşturmuş. Ayrıca edebi anlamda da kitabı tatmin edici bulamadım. Çok da fazla imla ve yazım yanlışları vardı. Ama hakkını yemeyeyim, Rusya, kar kış güzel betimlenmiş ve işlenmişti.

Duygù 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aslında bitmemesi için çok uğraştım erteledikçe erteledim açıkçası tabi nereye kadar uzatabilirdim ki, evet kitapla ilgili şunu söylemeliyim ki çoğu yerlerde ağlayarak okudum. O derece kalbimde yer edindi, hani derler ya başucu kitaplarımın arasından hiç çıkartmayacağım işte bu kitap benim için o oldu. Kitap bitince çok üzülmüştüm, kitabın etkisinden çıkmam zaman aldı, kitaplara sarılmak mümkün olabilseydi keşke. Bu kitaba bayıldım gerçekten, eğer hala okumadıysan çok şey kaybetmişsindir demektir..

Galadriel 
25 May 01:30 · Kitabı okudu · 17 günde · 10/10 puan

Olay örgüsü ilgi çekici, dönem ayrıntıları ve betimlemeler gayet güzel. Karakterlere geldiğimizde ise, yazar o hisleri öyle güzel hissettirmiş olacak ki, kızmaya başladım inatlarına. Okudukça merak uyandıran ve acaba ne yapıyorlardır diye düşündüren bir roman. Yine de zaman zaman Shura için yapılan tekrarlı betimlemeler sıkıcı geldi. Bütün olarak baktığımızda ise sonunda ağlatacak kadar duygu yoğunluğu yaşattı.

2 /

Kitaptan 16 Alıntı

Biz her zaman birbirimize aitiz Shura.Ve ne olursa olsun birbirimize ait olacağız.Biz, bir diğerimizin kanındayız, hatıralarındayız.Şartlar ne olursa olsun değişmeyecek.

Kurt Seyt - Shura, Nermin BezmenKurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen
ÖMER ÖZCAN 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

''Sevgili oğlum hayatta hiç bir şeye sevinmek için de acele etme, üzülmek için de, anlaşıldı mı?''

Kurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen (Sayfa 146)Kurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen (Sayfa 146)
Meryem Hoşoğlu 
03 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Seyit, bir kaç gün sonra, Mustafa Kemal Paşa ile karşılaştığında, Türkiye'nin kaderini elinde tutan bu genç adamın deniz mavisi gözlerindeki azim ve kararlılık dolu bakışlarından etkilenmeden edemedi. O'nu etrafındaki kalabalıktan ayıran sihirli bir tarafı vardı. Boyu çok uzun olmamasına rağmen, duruşu, bakışı, hali, tavrı, her şeyi ile çok özel bir insan olduğu belliydi. En büyük özelliği de, milletini karanlık günlerden aydınlığa çıkarmaktaki azmi ve inancı ve bu hususta neler yapılacağını biliyor olmasıydı.

Kurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen (Sayfa 324)Kurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen (Sayfa 324)
Aysel 
10 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsana en büyük kötülük, kendi düşüncesiz kararlarından gelir.

Kurt Seyt - Shura, Nermin BezmenKurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen
Aysel 
15 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ne gariptir ki her şey yolunda giderken insan çok az şey düşünebilir Tanrıdan isteyecek. Ya da saçmasapan şeyler ister aslında hiç de fazla önemi olmayan. Ama her şeylerini kaybetmiş insanlar için dua etmek kolaydır. Neyi özlediklerini, neyi kaçırdıklarını, Tanrıdan ne isteyeceklerini gerçekten bilirler.

Kurt Seyt - Shura, Nermin BezmenKurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen
Aysel 
15 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hayatın akışı çok nadiren insanın kendi eline geçer. Ve o anları da insan zaten fark etmeden geçirir. Zayıflığını ise insan ancak kaderin kendisini yendiği zaman fark eder. O zamanda yapacak pek bir şey kalmamıştır.

Kurt Seyt - Shura, Nermin BezmenKurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen
Meryem Hoşoğlu 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kırım'da yüzyıllardan kalan bir inanışa göre; bebekler uzaktan uzağa kurt seslerini duydukları için, korkudan ağlarlardı. Ancak, Kurt ismi ile anıldıklarında, bu korkuyu yenebilirlerdi. Her ne hikmetse, o günden sonra Seyit'in hırçınlıkları bitti ama ismi Kurt Seyit kaldı.

Kurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen (Sayfa 64)Kurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen (Sayfa 64)
ayamak 
14 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kader zaten bu değil midir? Hayat insanın kendi arzusu, kontrolü dışındaki sürüklenişi değil miydi? Tesadüf eseri kaderin getirdikleri hayallere uyuyorsa şans denilip geçiliyordu. Yoksa adı sadece "kader" olarak anılıyordu.

Kurt Seyt - Shura, Nermin BezmenKurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen
Zeynep CÖMERT 
05 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özlemek..... ancak sevdiklerin olduğu müddetçe gerçekleşen bir duygudur. Bu da insana mutluluk vermelidir. Yeter ki, sevdiklerin bir daha hiç görüşemeyeceğin uzaklıklarda olmasınlar. Özlem o zaman yaman olur.....

Kurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen (Sayfa 84)Kurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen (Sayfa 84)
Aysel 
12 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"İnsanlar kendilerini mutsuz edecek hatta hayatlarını karartacak bir şey dahi olsa kendi uydurduklarına inanıyorlar.Bu daha iyi bir gelecekten ümüdini kesmiş insanların inanma ihtiyacıdır."

Kurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen (Sayfa 246)Kurt Seyt - Shura, Nermin Bezmen (Sayfa 246)
2 /