Kurt Seyt - Shura (1. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.868
Gösterim
Adı:
Kurt Seyt - Shura
Alt başlık:
1. Kitap
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
444
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759535858
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pmr Yayınları
Edebiyat dünyasına 'Uyandıran Aşk' isimli şiir kitabı ile adım atmış olan Nermin Bezmen, bu kez Çarlık Rusyasının debdebeli yaşantısından Bolşevik ihtilali ile İstanbul'a sürüklenen hayatları anlatıyor. 1892'nin Yalta'sından St. Petersburg'un saltanat günlerine Karpatlar cephesinden ihtilalin cehennemine ve nihayet işgal altındaki İstanbul'a, 1920'lerin Pera'sına, macera dolu bir yolculuk yapacaksınız. Onlarla beraber politikaların, troykaların sihirli alemini, ihtilalin acımasızlığını, parçalanmış Osmanlı İmparatorluğunun son günlerini yaşayacaksınız. Kurt Seyt: Mirza Eminof'un oğlu olarak servet ve ünvanla doğmuştu. Yakışıklıydı, hırslıydı, cesurdu. Çar Nikola'nın Muhafız Alayında genç bir Üsteğmen oluşu onu bolşeviklerin ölüm listesine dahil etmişti. Kaçarken getirdiği bir taka dolusu silahı Mustafa Kemal'in Kuva-yi Milliyesine teslim ettiğinde, karşılık istemeyecek kadar gururluydu. Hayatına sıfırdan başlarken elinde kalan serveti sadece gururu ve aşkıydı. Shura: Tchaikovsky nağmelerinin romantizmi ile sarılmış karlı bir Moskova gecesinde, henüz onaltısındayken saf güzelliği, beklentisiz aşkı ile Seyit'in dünyasına girdi. Ailesinin ünvanı, serveti onun da ülkesinde kalmasına yardımcı olamadı. Sevdiği erkekle atıldığı bu macerada bir daha hiç göremeyecekleri vatanlarının, ailelerinin, artık yaşamayacakları geçmişlerinin hasretlerini birbirlerinin aşklarında dindirmeye çalıştılar. Büyük bir aşkın, harbin, ihtilalin, hasret ve hüzünlerin hikayesi ile okuyucuyu baştan sona kendine has bir tat, merak ve heyecanla sürükleyen, uzun süren araştırmaların gerçekçilikte aktarıldığı bir roman, 'Kurt Seyt ve Shura.'
Hikaye 1890 Rusya'sından 1920 Türkiye'sine uzanıyor.Rusya'nın iç savaşı içerisinde gelişen bir aşk hikayesi anlatılmak istenmiş ama olmamış.Kitaptaki anlatım iyi anlatıma bağlı da iyi bir araştırma yapmış yazarımız .Beni etkileyen tarih kısmı oldu açıkcası .Kahramanları tanıyamıyorsunuz romanda bir his uyandırmadı bende yani.Aşk kısmına gelince kesinlikle tanımı bile yok sadece heves var yani kahramanlardan Kurt Seyt 'i ne istediğini bilmemesi ve tercihlerinden dolayı mutlu olamaması .Yazar dedesi konusunda objektif olamamış bence .Ama okunası bir kitaptı.
Kitabı ablamın tavsiyesi üzerine okudum. Kitap biraz kalın ve yazıları oldukça küçük. Okurken gözlerimin ağrıdığı, etrafın bulanıklaştığı zamanlar oldu. :) Yine de hiç bitmesin istedim. :) Rusya'da yaşanan iç savaşın içinde bir aşk.. Hem tarihi hemde son derece duygusal bir kitaptı. Ruslar'ın hayli acımasız olduklarını söylemeden geçemeyeceğim. Bir aralar dizisi vardı sanırım hiç izlemedim. İyi ki de izlememişim diyorum. Çünkü öylesine dizide anlatılabilecek bir olay değil...
Shura hayatımda tanıdığım en güçlü en cesur kadın oldu. Bu kadının,böylesi bir kadının gerçekten bir zamanlar yaşamış olması, İstanbul'a gelmesi çok değişik hissettirdi ve mutlu etti.
Kurt Seyit ise beni bozguna uğrattı. Sonlara doğru okumak istemedim, sonunu tahmin edebiliyordum. Böyle bitmesini hiç istemedim. Ama sonuç olarak; bitti malesef. Kitabı okurken İstanbul'daydım ve Seyit ile Shura'nın yaşadığı hüzünler, çektiği yokluklar, paylaştıkları daha pek çok şey.. Hepsini daha bir derinden hissettim.
Ve bu da kitabı benim için çok özel kıldı.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.273 Oy)19.029 beğeni43.277 okunma2.972 alıntı182.546 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (4.929 Oy)5.615 beğeni18.460 okunma895 alıntı93.980 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.689 Oy)11.431 beğeni28.456 okunma1.561 alıntı149.186 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (7.878 Oy)8.832 beğeni26.282 okunma2.660 alıntı114.427 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.230 Oy)5.876 beğeni15.549 okunma1.730 alıntı66.820 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.553 Oy)9.058 beğeni25.289 okunma1.515 alıntı126.181 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.276 Oy)5.127 beğeni18.792 okunma813 alıntı77.528 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (4.860 Oy)5.415 beğeni16.186 okunma938 alıntı77.124 gösterim
 • Adı: Aylin
  8.1/10 (932 Oy)839 beğeni4.430 okunma95 alıntı15.969 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.694 Oy)13.389 beğeni34.458 okunma3.374 alıntı145.714 gösterim
NERMİN BEZMEN ölümsüz yazarım... Kurt Seyt Shura ölümsüz roman... Kitabı okuyup etkilenmeyen yoktur sanırım. O savaş mücadeleleri, iki sevgilinin dillere destan aşkları, birbirlerine olan özlemleri... Ne olursa olsun, Shura'nın karşısına ne engel çıkarsa çıksın aşkı için yılmadan, usanmadan büyük bir arzuyla mücadele edişi... Yazar bu yaşanmışlıkları tüm çıplaklığıyla ve fotoğraf kanıtlarıyla biz okurlara sunmayı layıkıyla başarmış durumda. Ben yazarın ustaca olan kaleminden o kadar etkilendim ki... Romanı bitirene kadar günümüzü unutup, Kurt Seyt ve Shura ile o eski dönemde yaşadım adeta. Şuan içimde Kurt Seyt ve Shura'ya karşı bir özlem oluştu desem yeridir.Tekrar tekrar okunası bir kitabı biz okurlara sunduğu için yazara sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
nasıl başlamalı bilemiyorum. 5 sene sonra ikinci kez okumak ve daha fazla hissetmek her cümleyi. hatta her kelimeyi. sayfaları birbiri ardına nasıl çevirdim ve nasıl bitti anlamadım. derin bi boşluğa düştüm tabi. şura... güzelliğiyle, cesaretiyle, aşkıyla, saflığıyla, küçüklüğüyle benim bile aşık olduğum kadın. peki ya seyit ? çapkınlığına, inadına, sadece okuyarak bildiğim o muzip gülüşe hayran olabilir mi insan ? şuranın gökyüzü gibi gözlerinin yanında deniz gibiydi seyitin gözlerinin laciverdi. tanıştıkları balo gecesinden; şuranın gemiye binip gitmesine kadar her anlarını paylaştım. bitince onlar kadar üzüldüm. 3 gün de 450 küsur sayfayı yedim.. 4 gün oldu kitabı bitireli ama ben hala şuranın gözyaşlarında, seyitin gözünün laciverdindeyim. . tekrar tekrar okuyacağım bi kaç kitaptan biri ...
Beğenmediğimi söylemek zorundayım. Başlıca sebep yazarın dedesinin hayatını anlatırken objektif olamaması. 'Zamparalıklarının' -ki yazar da aynen bu kelimeyi kullanmış- övülmesi. Bütün kadınlara sevgi duyulmaz, bu durumda Shura ile olanlar aşk değil. 'Onu da seviyorum' cümlesi beni çok rahatsız etti. Rusya'da savaş döneminden bahsettiği kısımlar ve İstanbul'a kaçışı biraz daha ilgi çekici olsa da belli bir noktadan sonra soğuduğum karakterler bu kısımları da gölgeledi. Karısına ve çocuklarına haksızlık ettiğini düşünürken torununun bu kitabı yazdığını hatırlıyorum. Zaman kaybıdır, tavsiye etmiyorum.
Rusya'da başlayıp İstanbul'da sonlanan hazin bir aşk hikayesi. Kurt Seyt'in vefasızlığı, Shura'nın aşırı fedakarlığı aklımda kalanlar. Güzel bir kitap.
Gerçek yaşam üzerine yazılmış araştırılmış hayatları büyük bir keyif ve merakla okuyorum.
Çok güzel bir kitap okudum onlarla birlikte yaşadım bütün olayları, uzun bir süre etkisinde kalacağım bir kitap...
Seyt Shura’yı bu kadar çok severken neden ve nasıl bir başkasıyla evlenebildi anlamış değilim. Uğruna ailesinden vazgeçiyor hemde o kadar bağlı olmasına rağmen. Onları ayıracak hiç bir neden yokken bir başkasının tavsiyesi üzerine evlenmeye karar vermesi çok acı hayal kırıklığı...
Hangi kelimeyle başlamam gerektiğine karar veremiyorum. Lüks içindeki yaşamlarından aniden bir ihtilalin bir cehennemin içerisine düşen hayatlar... Bir ülke üzerinde yaşanılan siyasi değişimlerin masum insanların hayatlarını nasıl mahvettiğini okumak hüzün vericiydi. O zor zamanların içerisinde Shura'nın derin bağlılığını, kocaman aşkını hissetmek ise içimizi ısıttı. Ama ahhh o Seyt ! Kurt Seyt ! Vefasız mı denilmeli sana ? Ne istediğini bilmeyen bir erkek mi ?
dizisinden dolayı biraz ön yargı ile başlasamda beni çok farklı dünyalara çekti bu kitap. Kırım türkleri içinde bulundukları durum yaşanılanlar... Shura ile aşkından çok Seyt'in yaşadığı hayat beni çok etkiledi. Şiddetle tavsiye ediyorum.
En uzun sürede okuduğum kitaplardandı. Başladım mı bitirmezsem rahat etmiyorum diye devam ettim. Son 60 sayfayı ise bir solukta gözyaşları içinde okudum. Gerçek bir hikaye olması hala içimi acıtır.
Benim de çok büyük beklentiler ile aldığım bir kitap Kurt Seyt ve Shura..... Ancak ilerlemeyen bir anlatım dili beni üzdü. Ben de beğenmedim.....
Bitmesin diye ağır ağır okuduğumu itiraf etmek zorundayım. Her karakter her duygu her olay bana geçti. Shura bu kadar güzel miydi derken kitabın sonunda yazarın az bile anlattığına karar verdim. Öyle naif öyle zarif öyle kibar ki.. Aşkının peşinden gidişi her seferinde beni mutlu sona hazırladı. Ama sanırım kitaplarda bile mutlu son yokmuş. Araya giren yollar mesafeler savaşlar bile onları ayıramamışken bir küçük kor her şeyi aldı götürdü. Hikayenin gerçek oluşu ayrı içime oturdu. İnanamadım gözlerim zaman zaman doldu hatta bazen kitabı kenara koyup ağladım. Devam kitabını da sipariş verdim kaldığı yerden maceraya devam edicem. Sanırım başucu kitabım olmak aday oldu kendisi. Bakalım diğer eserler de Shura Seyt ve Murka arasında neler olcak.
Biz her zaman birbirimize aitiz Shura.Ve ne olursa olsun birbirimize ait olacağız.Biz, bir diğerimizin kanındayız, hatıralarındayız.Şartlar ne olursa olsun değişmeyecek.
''Sevgili oğlum hayatta hiç bir şeye sevinmek için de acele etme, üzülmek için de, anlaşıldı mı?''
Seyit, bir kaç gün sonra, Mustafa Kemal Paşa ile karşılaştığında, Türkiye'nin kaderini elinde tutan bu genç adamın deniz mavisi gözlerindeki azim ve kararlılık dolu bakışlarından etkilenmeden edemedi. O'nu etrafındaki kalabalıktan ayıran sihirli bir tarafı vardı. Boyu çok uzun olmamasına rağmen, duruşu, bakışı, hali, tavrı, her şeyi ile çok özel bir insan olduğu belliydi. En büyük özelliği de, milletini karanlık günlerden aydınlığa çıkarmaktaki azmi ve inancı ve bu hususta neler yapılacağını biliyor olmasıydı.
Ne gariptir ki her şey yolunda giderken insan çok az şey düşünebilir Tanrıdan isteyecek. Ya da saçmasapan şeyler ister aslında hiç de fazla önemi olmayan. Ama her şeylerini kaybetmiş insanlar için dua etmek kolaydır. Neyi özlediklerini, neyi kaçırdıklarını, Tanrıdan ne isteyeceklerini gerçekten bilirler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kurt Seyt - Shura
Alt başlık:
1. Kitap
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
444
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759535858
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pmr Yayınları
Edebiyat dünyasına 'Uyandıran Aşk' isimli şiir kitabı ile adım atmış olan Nermin Bezmen, bu kez Çarlık Rusyasının debdebeli yaşantısından Bolşevik ihtilali ile İstanbul'a sürüklenen hayatları anlatıyor. 1892'nin Yalta'sından St. Petersburg'un saltanat günlerine Karpatlar cephesinden ihtilalin cehennemine ve nihayet işgal altındaki İstanbul'a, 1920'lerin Pera'sına, macera dolu bir yolculuk yapacaksınız. Onlarla beraber politikaların, troykaların sihirli alemini, ihtilalin acımasızlığını, parçalanmış Osmanlı İmparatorluğunun son günlerini yaşayacaksınız. Kurt Seyt: Mirza Eminof'un oğlu olarak servet ve ünvanla doğmuştu. Yakışıklıydı, hırslıydı, cesurdu. Çar Nikola'nın Muhafız Alayında genç bir Üsteğmen oluşu onu bolşeviklerin ölüm listesine dahil etmişti. Kaçarken getirdiği bir taka dolusu silahı Mustafa Kemal'in Kuva-yi Milliyesine teslim ettiğinde, karşılık istemeyecek kadar gururluydu. Hayatına sıfırdan başlarken elinde kalan serveti sadece gururu ve aşkıydı. Shura: Tchaikovsky nağmelerinin romantizmi ile sarılmış karlı bir Moskova gecesinde, henüz onaltısındayken saf güzelliği, beklentisiz aşkı ile Seyit'in dünyasına girdi. Ailesinin ünvanı, serveti onun da ülkesinde kalmasına yardımcı olamadı. Sevdiği erkekle atıldığı bu macerada bir daha hiç göremeyecekleri vatanlarının, ailelerinin, artık yaşamayacakları geçmişlerinin hasretlerini birbirlerinin aşklarında dindirmeye çalıştılar. Büyük bir aşkın, harbin, ihtilalin, hasret ve hüzünlerin hikayesi ile okuyucuyu baştan sona kendine has bir tat, merak ve heyecanla sürükleyen, uzun süren araştırmaların gerçekçilikte aktarıldığı bir roman, 'Kurt Seyt ve Shura.'

Kitabı okuyanlar 555 okur

 • Melike İlhan
 • Deniz Araz
 • leyla ile mecnun
 • Ayşe Yeğin
 • Helin Şahin
 • Zeynep Yavuz
 • Yasemin Kapısız
 • Betül Şentüre
 • Esra Özbek
 • Seden Kıraner

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.1
14-17 Yaş
%1
18-24 Yaş
%13.3
25-34 Yaş
%20.3
35-44 Yaş
%37.4
45-54 Yaş
%21
55-64 Yaş
%4.2
65+ Yaş
%0.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%90.1
Erkek
%9.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.1 (51)
9
%25.3 (39)
8
%19.5 (30)
7
%7.8 (12)
6
%3.9 (6)
5
%5.8 (9)
4
%1.3 (2)
3
%0.6 (1)
2
%0
1
%2.6 (4)

Kitabın sıralamaları