Kurtlar İmparatorluğu

8,4/10  (294 Oy) · 
1.109 okunma  · 
222 beğeni  · 
3.487 gösterim
"Gerçekten etkileyici bir yazar."
-The Guardian-

"Grange güçlü bir kalem. Onu seviyorum."
-Anita Brookner, The Spectator-

"Eleştirilere, mantığa, gerçeğe meydan okuyan bir kitap..."
-The Washington Post-

"Paris'te sokak sokak, cadde cadde yaşanan bir kedi-fare oyunu... İstanbul'a kadar süren ve Nemrut Dağı'nda sona eren bir kaçma-kovalamaca... Jean-Christophe Grange'ye yaraşır bir kitap."
-Le Monde-

Seri cinayetler, uyuşturucu kaçakçılığı, Strasbourg-Saint-Denis'deki Küçük Türkiye, Fransız polisindeki iç hesaplaşmalar, tıbbın karanlık amaçlara alet edilmesi.

Paris'i kana boyayan Türk mafyası. Kızıl Nehirler'in, Taş Meclisi'nin ve Leyleklerin Uçuşu'nun yazarı Grange'den yine çarpıcı, yine soluk soluğa bir roman.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2003
 • Sayfa Sayısı:
  405
 • ISBN:
  9789759915186
 • Orijinal Adı:
  L'Empire Des Loups
 • Çeviri:
  Tankut Gökçe (Şevket Deniz)
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Fransa'dan Türkiye'ye uzanan müthiş bir roman. Karakterler, olay örgüsü ve genel hikayeyi çok sevdim. Yazarın Kaiken ve Ölü ruhlar Ormanı romanlarını okumuştum, çevre tasvirleri ve uzun betimlemeler olaylardan uzaklaştırıp romanı sıkıcı hale getiriyordu ancak Kurtlar İmparatorluğu'nda böyle uzun ve sıkıcı betimlemeler yoktu. Yazar baştan sona gizemi ve aksiyonu bol bol kullanmış. Okurken hiç sıkılmadım, aksine merak ederek çevirdim sayfaları.
Kurgu gerçekten güzeldi, olaylar hız kesmeden devam ederken sürekli yeni bir şeyler yaşanıyordu. Türkiye - Bozkurtlar - Fransa hikayede kendilerine güzel bir yer bulmuş. Hatta ben Bozkurtlarla ilgili daha önce bilmediğim şeyler bile öğrendim.
Sonu fena değildi yalnız bir karaktere yazarın acımasız davrandığını düşünüyorum, sindiremedim başına gelenleri. Karakterleri sevdim, yazar başarılı karakterler oluşturmuş.
Kısacası ben beğendim Grangé'i ya da bu türü seviyorsanız tavsiye ederim.

Hüseyin Erol 
12 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Grange bu kitabı da okuduğum diğer kitapları-Kızıl Nehirler,Leyleklerin Uçuşu ve Şeytan Yemini- gibi beni gayet tatmin etti. Bu kitabı bulunduğumuz coğrafyada yaşayanların okuması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye'nin 80'li yıllardaki siyasi durumunu bir Türk gibi iyi yorumlamış. Ayrıca yazar kitabında Türkiye'de yaşayan diğer ulusları da es geçmemiş. Üstadın okuduğum kitablarından en iyisiydi.

H. Egemen Akyüz 
22 Şub 02:08 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Satır satır giderek artan gerilim ve macera dolu harika bi roman. Grange'ye özgü kusursuz bir kurgu. Her sayfasını daha büyük bir hızla çevirdiğim en iyi polisiye kitaplarından biriydi, çok etkilendim. Hikayenin ve olayların Türkiye'den geçmesi kitaba olan ilgimi daha da arttırdı, Grange sayesinde bilmediğim birçok şey öğrendim. Teşekkürlerimi sunuyorum.

Bilge Nur 
 28 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Grange okumayı seviyorum. Grange'yi bana sevdireni seviyorum. Her ne kadar polisiye sevmesem dahi Grange benim için çok kıymetli çok değerli...

Nasıl ki Leyleklerin Uçuşu'nda Fransa'dan Güney Afrika'ya bir yolculuk vardı, nasıl ki Kaiken'de Fransa'dan Japonya'ya bir yolculuk vardı Kurtlar İmparatorluğu'nda da Fransa'dan başlayan biryolculuk var. Tanıdık bir yere, Türkiye'ye...

Bir nevi özeleştiri yapmama vesile olan bir kitap. Bir Fransız ülkesindeki Türk işçiler hakkında ne düşünür sorusunun cevabını aldım. Gayet objektif gayet haklı tespitler...
Yalnız işin siyasi kısmı büyük ölçüde yanlış değerlendirilmiş ki belki bu yazıldığı zamanda doğru gözükebilir ancak özellikle şu günlerde bazı olayların başka boyutları günışığına çıkmış durumda. Söylemeden geçemeyeceğim küçük espirileri saymazsak kendisinin kurttan geldiğine inanan bir insan özellikle de o dönemi görmüş kitapta anlatılan "katillerle" aynı sofraya oturmuş kişilerin kesinlikle böyle saplantıları yok. Burada haksızlık yapılmış. Ama ben yazara değil bu şekilde kendini gösteren insanlara kızıyorum...

İçerikten ziyade polisiye kurgusu hakkında bir şeyler söylenecek olursa ilk bölümler harikaydı heyecan üstüne heyecan yaşatıyordu. Ancak yol Türkiye'ye yaklaştıkça tanıdıklaştı her şey. Heyecan da ziyade polisler öğrenmeden önce taa küçüklüğümde beri bildiğim sözcükler karşıma çıktıkça ukalaca bir duygu oluştu içimde. Şaşırtmadı kısaca...

KURTLAR İMPARATORLUĞU...Kendisinde kitap olmadığı için filmini seyretmemi söyleyen kitapçıya kızdığım kitap. Aylardır yolunu beklediğim zevkle okuduğum sevdiğim bir kitap. Okunmalı okunmalı ama ordaki bir insana bakıp tüm toplum da karalanmamalı...

KeMâL 
13 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Grange'dan 4. kitabımı da okudum ve hayret ettim. Bu adam bu ülkede doğup buralar da mı yaşadı ? Çok başarılı bir Türkiye analizi yapmış yazar. Diğer okuduğum kitaplarında da diyar diyar gezdiriyordu. Bu romanında da aynı şekilde gezdik fakat biraz daha az gezdik. Kurgu, betimleme, akıcılık, sürükleyicilik ve sadecelik gayet güzel.

Kitaba geçince: Anna Heymes adında bir karakterin hafızasının değiştirilmesinden başlıyor ve ardına hemen Fransa'daki Türk mahallesinde işlenen 3 bayan cinayeti olayları sırasıyla izliyor. Sonrası polisiye-gerilim türünde bir eser. Fazla olayları anlatmak istemiyorum ama içeriğinden kısa kısa aldığım notlarla söz edeceğim.
- Kına yakmak, mafya, Bozkurtlar, Başbuğ Alparslan Türkeş, Ülkü Ocakları, Mehmet Ali Ağca, 11 Eylül Saldırısı, FBI, Terör, Beyin yıkamak, Psikoloji, Zihin silme ve başka bir kişilik yerleştirme, Mafya-Devlet ilişkisi, Estetik Operasyon, 19080 Askeri Darbesi, Türkçülük, Irkçılık, Tansu Çiller, Kaçakçılık, Yurtdışına kaçak gitmek, Türk Mahalleleri, Eroin-Uyuşturucu, Din, işkence, Gaziantep, Nemrut Dağı, Mitoloji, Turan Birliği, İstanbul, Galatasaray Lisesi, Eğitim Kampları vb... bir sürü başlık altındaki konular. BU konularla ilgili bilgi almak isterseniz bu romanı okuyabilirsiniz.

Tekrar başa dönecek olursam yazarın tarih bilgisi ve ülkemizi analizi son derece başarılı. Aksiyonu bol; bu yüzden sürükleyici bir eser. Bazı bölümlerde tarihi kitap okur gibi tarih okudum. Milliyetçi grubun karakterlerini, örgüt yapılarını ve yurt dışı bağlantılarını çok güzel anlatıyor. Polisiye alanında bilgi vermek, anlattığı konuları bize nakletmek için gayet süper bir yazar. Kitabın sonunun da akıllarda muallak yarattırmadan gayet sade ve şak diye bitmemesi benim açımdan çok büyük kriter.

2. Paragraftaki konulara bakarsanız zengin bir eser. Sizlere de tavsiye ederim.

Erhan 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Türkiye'nin yakın tarihini Grange'den okumak ilginçti. Milliyetçi grubun karakterlerini, örgüt yapılarını ve yurtdışı bağlantılarını çok güzel anlatmış. Bir kadının geçmişte yaşadıklarını öğrenmesiyle Fransa'da başlayan macerası, Türkiye'de son buluyor. İnanılmaz bir kurgu ve sürükleyici bir anlatım.
Grange bizim tarihimizi bizden daha iyi biliyor diyebilirim, Türkiye'yi çok iyi araştırmış yazar. Kitabı mutlaka okuyun. Filmi de var ama kesinlikle izlemeyin derim.

M. 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Araştırmacı yazarımız Grangé yine farkını ortaya koymuş. Tabuları yıkmış. Ters köşeye yatırmak konusunda Grangé'in üstüne tanımıyorum. Özellikle ülkemizle ilgili bölümleri nefes almadan okudum.

Serdar Poirot 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece sürükleyici bir polisiye roman. Anna Heymes, garip hafıza kayıpları yaşayan bir kadındır ve biyopsiye tamamen karşıdır. Paul Nerteraux da bir yüzbaşı olup Fransa'daki Türk mahallesinde işlenen 3 cinayeti araştırmaktadır. Ancak bir arpa boyu yol alamadığı için o bölgenin en iyi polisi olan emekli bir isme başvurur, Jean Louis Schiffer'e. Onun yardımı ile pek çok nokta aydınlanır. Bozkurtlar yani ülkücüler öldürdüklerine benzer bir kadın aramaktadır. Anna Heymes ise belleğindeki sıkıntıları çözmeye çalışırken çok kötü bir gerçek ile yüzleşir. Kendisi bir Türk kızıdır ve o anda Anna Heymes olmayı tercih etmektedir. Peşindeki insanlar oldukça acımasızdır. Ve arka arkaya cinayetler işlenmektedir. Acaba bu gidile bir dur diyen olacak mıdır? Soluksuz okunan bir roman.

Esma Ünal 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 32 günde · Puan vermedi

Geçmişinde anlam veremediği boşluklar taşıyan bir kadın, üst üste işlenmiş 3 Türk kadın cinayetinin peşinde bir polisin Fransadan Türkiyenin Nemrut dağının eteklerine kadar uzanan bir hikaye. Grange her kitabında titiz araştırmalar sonucu eserler çıkarttığını net bir şekilde okuduğum tüm kitaplarında farkındaydım fakat Grangen yazdığı bu kitapta Türk tarihi geçmişini bu kadar doğru ve gerçek aktarması beni büyüledi. Kitapta Türkler ve Türkiye hakkında geniş kapsamda dönemin siyasetçilerine kadar ince ayrıntılara yer vermesi favori kitabımın olmasını sağladı. Grangen tüm kitapları gibi bununda okumayı düşünen herkese öneririm.

özge özdemir 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

kitabın harika olayları birbirine bağlayan bir kurgusu var nasıl bağlayacağını merak edip duruyorsunuz sonra da bağladığında ahh nasıl düşünemedim diyorsunuz benim için en etkileyici yanı eski emekli polis şefi Sheiffer ın olaylara dahil olmasıve sebebinin ortaya çıkması...
ama sonu hava da kalmış daha etkileyici bir son olabilirdi öyle nefes nefese okunduktan böyle olmamalıydı dedirtiyor sonu...

4 /

Kitaptan 36 Alıntı

Hüseyin Erol 
04 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kim bilir kaç kez anne ve babasını, birlikte veya ayrı ayrı, bu çinko tezgahların yanı başında aramıştı? Kim bilir kaç kez onları talaşların ve sigara izmaritlerin içinden çekip almış, kim bilir kaç kez onu dünyaya getiren bu insanların üzerine kusmamak için kendini zor tutmuştu?

Kurtlar İmparatorluğu, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 179)Kurtlar İmparatorluğu, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 179)
Adar Zargana 
17 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Dünya üzerinde ülkesi olmayan en büyük halk. Yaklaşık 25 milyon, bunun 12 milyonu Turkiye'de yaşıyor. Türkler gibi onlar da Müslüman. Türkler gibi onlar da bıyıklı. Türkler gibi onlar da konfeksiyon atölyelerinde çalışıyor. Tek sorun onların Türk olmaması.

Kurtlar İmparatorluğu, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 131)Kurtlar İmparatorluğu, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 131)
KeMâL 
11 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Her şey korkuyla başlamıştı.
Ve her şey yine onunla sona erecekti.

Kurtlar İmparatorluğu, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 215 - Doğan Kitap)Kurtlar İmparatorluğu, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 215 - Doğan Kitap)
4 /