Adı:
Kurtlar İmparatorluğu
Baskı tarihi:
Temmuz 2003
Sayfa sayısı:
405
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759915186
Kitabın türü:
Orijinal adı:
L'Empire Des Loups
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
"Gerçekten etkileyici bir yazar."
-The Guardian-

"Grange güçlü bir kalem. Onu seviyorum."
-Anita Brookner, The Spectator-

"Eleştirilere, mantığa, gerçeğe meydan okuyan bir kitap..."
-The Washington Post-

"Paris'te sokak sokak, cadde cadde yaşanan bir kedi-fare oyunu... İstanbul'a kadar süren ve Nemrut Dağı'nda sona eren bir kaçma-kovalamaca... Jean-Christophe Grange'ye yaraşır bir kitap."
-Le Monde-

Seri cinayetler, uyuşturucu kaçakçılığı, Strasbourg-Saint-Denis'deki Küçük Türkiye, Fransız polisindeki iç hesaplaşmalar, tıbbın karanlık amaçlara alet edilmesi.

Paris'i kana boyayan Türk mafyası. Kızıl Nehirler'in, Taş Meclisi'nin ve Leyleklerin Uçuşu'nun yazarı Grange'den yine çarpıcı, yine soluk soluğa bir roman.
(Arka Kapak)
Türkiye, Türkler ve Ülkücülerin kitabın gövdesini oluşturmasından dolayı biraz akıcı ve ilgi çekici olan bir kitap. Fakat bir polisiyeye nazaran, bir Leyleklerin Uçuşu'na göre kurgusu çok kötü bir kitap. 400 küsür sayfa boyunca adam akıllı şaşırdığım bir yer olmadı. Alıntı yapabileceğim bir cümleye de denk gelmedim. Bunun dışında bilinen yabancı bir yazarın Nemrut dağını, Antep'i, Adıyaman'ı, 80 Darbesini böylesine araştırıp bilmesi çok hoş. Kitap bir Türkiye tanıtımı gibi aynı zamanda. Türkiye'yi İstanbul'dan ibaret görmemesi yazarın mekanları iyi bildiğine delalet.

Kurgusu güzel olsaydı, mükemmel bir kitap olabilirdi. Önceki kitaplarına göre romanın belirli bir kahramanı yok. 4 karaktere neredeyse eşit bir alan ayırmış. Böyle olunca kahramanı benimseyip kendinizi kitaba da kaptıramıyorsunuz. Ayrıca yabancı sitelere göre 1k'da kitabının puanı biraz yüksek. Sanırım içinde bizden bir şeyler olduğu için biraz tarafsızlığımızı kaybediyoruz. :) iyi okumalar dilerim.
Grange bu kitabı da okuduğum diğer kitapları-Kızıl Nehirler,Leyleklerin Uçuşu ve Şeytan Yemini- gibi beni gayet tatmin etti. Bu kitabı bulunduğumuz coğrafyada yaşayanların okuması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye'nin 80'li yıllardaki siyasi durumunu bir Türk gibi iyi yorumlamış. Ayrıca yazar kitabında Türkiye'de yaşayan diğer ulusları da es geçmemiş.
Ve böylece Grangé'nın tüm romanlarını okumuş bulunmaktayım. Kitap harikaydı. Okurken hiç sıkılmadım. Kitapta Türkler'e ait bir şeyler bulmak dahada güzeldi. Bir kez daha efsane olduğunu gösterdi. İlk sayfadan son sayfaya kadar merakım dinmedi. En akıcı kitabı diyebilirim Kurtlar İmparatorluğu için. Favorilerimin içinde yerini aldı. Bu kitabı şiddetle tavsiye ettiği icin Zümrüt'e de teşekkürlerimi sunuyorum. Kitap Türkiye'de şiddetin başka bir yüzünü gözler önüne seriyor. Yazarın Türkiye hakkın da bu kadar bilgi sahibi olması beni çok sevindirdi. Aksiyon, merak ve kan hiç bitmedi sonuna kadar. Başka bir kitapta buluşmak dileğiyle. Size bol kitaplı günler diliyorum.
Fransa'dan Türkiye'ye uzanan müthiş bir roman. Karakterler, olay örgüsü ve genel hikayeyi çok sevdim. Yazarın Kaiken ve Ölü ruhlar Ormanı romanlarını okumuştum, çevre tasvirleri ve uzun betimlemeler olaylardan uzaklaştırıp romanı sıkıcı hale getiriyordu ancak Kurtlar İmparatorluğu'nda böyle uzun ve sıkıcı betimlemeler yoktu. Yazar baştan sona gizemi ve aksiyonu bol bol kullanmış. Okurken hiç sıkılmadım, aksine merak ederek çevirdim sayfaları.
Kurgu gerçekten güzeldi, olaylar hız kesmeden devam ederken sürekli yeni bir şeyler yaşanıyordu. Türkiye - Bozkurtlar - Fransa hikayede kendilerine güzel bir yer bulmuş. Hatta ben Bozkurtlarla ilgili daha önce bilmediğim şeyler bile öğrendim.
Sonu fena değildi yalnız bir karaktere yazarın acımasız davrandığını düşünüyorum, sindiremedim başına gelenleri. Karakterleri sevdim, yazar başarılı karakterler oluşturmuş.
Kısacası ben beğendim Grangé'i ya da bu türü seviyorsanız tavsiye ederim.
Kitabın bir kısmı Türkiye'de geçiyor.Türk mafyasından ve Bozkurtlardan bahsetmesi ,ilgiyle okumamı sağladı.Yazarın okuduğum ilk romanıdır.Bu kitaptan çok memnun kalıp diğer kitaplarını da büyük bir hevesle okumuştum. Paris'ten Nemrut Dağı'na kadar nefes kesen macera. Yazar ülkemizi ve coğrafyamızı bayağı araştırmış. Sıkılmadan okudum.
Satır satır giderek artan gerilim ve macera dolu harika bi roman. Grange'ye özgü kusursuz bir kurgu. Her sayfasını daha büyük bir hızla çevirdiğim en iyi polisiye kitaplarından biriydi, çok etkilendim. Hikayenin ve olayların Türkiye'den geçmesi kitaba olan ilgimi daha da arttırdı, Grange sayesinde bilmediğim birçok şey öğrendim. Teşekkürlerimi sunuyorum.
Türkiye'nin yakın tarihini Grange'den okumak ilginçti. Milliyetçi grubun karakterlerini, örgüt yapılarını ve yurtdışı bağlantılarını çok güzel anlatmış. Bir kadının geçmişte yaşadıklarını öğrenmesiyle Fransa'da başlayan macerası, Türkiye'de son buluyor. İnanılmaz bir kurgu ve sürükleyici bir anlatım.
Grange bizim tarihimizi bizden daha iyi biliyor diyebilirim, Türkiye'yi çok iyi araştırmış yazar. Kitabı mutlaka okuyun. Filmi de var ama kesinlikle izlemeyin derim.
Grange'dan 4. kitabımı da okudum ve hayret ettim. Bu adam bu ülkede doğup buralar da mı yaşadı ? Çok başarılı bir Türkiye analizi yapmış yazar. Diğer okuduğum kitaplarında da diyar diyar gezdiriyordu. Bu romanında da aynı şekilde gezdik fakat biraz daha az gezdik. Kurgu, betimleme, akıcılık, sürükleyicilik ve sadecelik gayet güzel.

Kitaba geçince: Anna Heymes adında bir karakterin hafızasının değiştirilmesinden başlıyor ve ardına hemen Fransa'daki Türk mahallesinde işlenen 3 bayan cinayeti olayları sırasıyla izliyor. Sonrası polisiye-gerilim türünde bir eser. Fazla olayları anlatmak istemiyorum ama içeriğinden kısa kısa aldığım notlarla söz edeceğim.
- Kına yakmak, mafya, Bozkurtlar, Başbuğ Alparslan Türkeş, Ülkü Ocakları, Mehmet Ali Ağca, 11 Eylül Saldırısı, FBI, Terör, Beyin yıkamak, Psikoloji, Zihin silme ve başka bir kişilik yerleştirme, Mafya-Devlet ilişkisi, Estetik Operasyon, 19080 Askeri Darbesi, Türkçülük, Irkçılık, Tansu Çiller, Kaçakçılık, Yurtdışına kaçak gitmek, Türk Mahalleleri, Eroin-Uyuşturucu, Din, işkence, Gaziantep, Nemrut Dağı, Mitoloji, Turan Birliği, İstanbul, Galatasaray Lisesi, Eğitim Kampları vb... bir sürü başlık altındaki konular. BU konularla ilgili bilgi almak isterseniz bu romanı okuyabilirsiniz.

Tekrar başa dönecek olursam yazarın tarih bilgisi ve ülkemizi analizi son derece başarılı. Aksiyonu bol; bu yüzden sürükleyici bir eser. Bazı bölümlerde tarihi kitap okur gibi tarih okudum. Milliyetçi grubun karakterlerini, örgüt yapılarını ve yurt dışı bağlantılarını çok güzel anlatıyor. Polisiye alanında bilgi vermek, anlattığı konuları bize nakletmek için gayet süper bir yazar. Kitabın sonunun da akıllarda muallak yarattırmadan gayet sade ve şak diye bitmemesi benim açımdan çok büyük kriter.

2. Paragraftaki konulara bakarsanız zengin bir eser. Sizlere de tavsiye ederim.
Grange dan yine bir başyapıt niteliğinde eser diyebileceğim bir kurgu daha daha diyorum çünkü bu romanı 2. kez okuyorum tabi aradan geçen onca yılda hafızamda en ufak bile kırıntısı kalmamış olması şaşkınlığıma çözüm olmuyor. Ben yine ağzım açık kala kala adamın bozkurtlar ile ilgili araştırmasını takdire şayan kala kala okudum hürmet benden okuması sizden :o
Araştırmacı yazarımız Grangé yine farkını ortaya koymuş. Tabuları yıkmış. Ters köşeye yatırmak konusunda Grangé'in üstüne tanımıyorum. Özellikle ülkemizle ilgili bölümleri nefes almadan okudum.
Bu kitabı okuyan herkes Türklere hakaret edildiğini savunur ama ben katılmıyorum. Kitap ülkücülük maskesi ardına gizlenen bi uyuşturucu çetesinin Türkiye ve Fransa ayağını anlatıyor.
Filmi de var ama kitaptaki son ile filmdeki son aynı değil.
Yine mükemmel bir Grange romanı.. Okurken kendine esir eden bir eser. Bu sefer Türklere değinmiş konu olarak.. Sanki Fransız bir yazar değil de bir Türk yazarın romanını okuyorsunuz. Türklerin bazı etnik kökeni araştırıp inceleyip kurgulaması gayet başarılıydı.. Yurt dışında bize bakış açısını masumane ama acı bir şekilde yüzümüze vurması..

bence okunası kitaplardan :)
Bozkurtlar: neden bu isim?
— Türklerin kökeniyle ilgili bir mitolojiye gönderme.
— Hangi mitoloji?
— Anlatıldığına göre, çok eski zamanlarda Türkler bir göçebe kavimmiş. Bu göçebe Türkler, düşman tarafından katledilmiş, kılıçtan geçirilmiş, sadece tek bir Türk çocuğu hayatta kalmış. Bu çocuk bir dişi kurt, Asena tarafından kurtarılmış, sonra emzirilmiş. Efsane, bugünkü Türk ırkının bu tek çocuk ile dişi kurdun soyundan geldiğini ileri sürer.
Şii mezhebine bağlı Müslümanlar, ibadetlerini gizli yaparlar, onlara Anadolu Alevileri de denir. İnatçıdırlar, bana inanabilirsin... Ve ayrıca gerek mezhepleri bakımından gerekse aralarındaki sıkı dostluk nedeniyle daima dayanışma içinde olan bir toluluktur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kurtlar İmparatorluğu
Baskı tarihi:
Temmuz 2003
Sayfa sayısı:
405
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759915186
Kitabın türü:
Orijinal adı:
L'Empire Des Loups
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
"Gerçekten etkileyici bir yazar."
-The Guardian-

"Grange güçlü bir kalem. Onu seviyorum."
-Anita Brookner, The Spectator-

"Eleştirilere, mantığa, gerçeğe meydan okuyan bir kitap..."
-The Washington Post-

"Paris'te sokak sokak, cadde cadde yaşanan bir kedi-fare oyunu... İstanbul'a kadar süren ve Nemrut Dağı'nda sona eren bir kaçma-kovalamaca... Jean-Christophe Grange'ye yaraşır bir kitap."
-Le Monde-

Seri cinayetler, uyuşturucu kaçakçılığı, Strasbourg-Saint-Denis'deki Küçük Türkiye, Fransız polisindeki iç hesaplaşmalar, tıbbın karanlık amaçlara alet edilmesi.

Paris'i kana boyayan Türk mafyası. Kızıl Nehirler'in, Taş Meclisi'nin ve Leyleklerin Uçuşu'nun yazarı Grange'den yine çarpıcı, yine soluk soluğa bir roman.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 2.281 okur

  • Ali Nusret Memiş
  • Yasin AKGÜL
  • Göktuğ Turan
  • Kitap Sever
  • Doğancan Güneş
  • Diş Perisi
  • Yusuf Sidar
  • Makbile
  • Meltem Yildirim
  • İlknur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.2
14-17 Yaş
%2.1
18-24 Yaş
%15
25-34 Yaş
%35.7
35-44 Yaş
%31.2
45-54 Yaş
%11
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%0.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.8
Erkek
%39.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.6 (166)
9
%22.9 (143)
8
%29.5 (184)
7
%13.9 (87)
6
%5.6 (35)
5
%0.6 (4)
4
%0.3 (2)
3
%0.3 (2)
2
%0
1
%0.2 (1)

Kitabın sıralamaları