Kurtlar Sofrası

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.375
Gösterim
Adı:
Kurtlar Sofrası
Baskı tarihi:
1975
Sayfa sayısı:
715
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınları
Baskılar:
Kurtlar Sofrası
Kurtlar Sofrası
Kurtlar Sofrası
594 syf.
·Puan vermedi
Yıllar önce Atilla İlhan'ın "Fena Halde Leman"kitabını okuduğumda olay örgüsü ve karakter tahlillerini başarılı bulmadığımı belirtmeliyim.Belki de söz konusu "kaptan"olunca romancı kimliğinin de öncü olması bekleniyordur."Kurtlar Sofrası"kitabıyla iyi bir romancı olarak adını altın harflerle işlemiş desem yanılmış olmam.Olay örgüsü geniş,anlatım basit,karakterler çok fakat üslubuyla kitabı etkileyici ve okunur kılmış.Karakterlerimiz ve tahlilleri yormamış.Okunur!
684 syf.
·109 günde·Beğendi·9/10
Attila İlhan'ın daha önce Fena Halde Leman ve Haco Hanım Vay romanlarını okumuştum. Doğrusu pek beğenmemiş ve romancılığını şairliği kadar başarılı bulmamıştım. Kurtlar Sofrası'nı okuyunca fena halde yanıldığımı anladım. Kalabalık roman karekterleri ve olay örgüsü, hızlı değişen sahneler belki karışık gibi görünse de sayfalar ilerledikçe keyifli bir hal alıyor. Öneriyorum...
684 syf.
·33 günde·Beğendi·8/10
Dersaadette Sabah Ezanları’ndan sonra, Attila İlhan’ın okuduğum ikinci romanı. Çok sayıda karaktere yer verilen romanda 1950’li yıllardaki iş hayatı, basın-yayın kuruluşları, eğlence hayatı ve gençlik hakkında, pek iç açıcı olmayan, bir perspektif veriliyor. Çok uzun olmasına ve karakterler arasında devamlı geçiş yapılmasına rağmen roman teknikleri yerli yerinde kullanıldığı ve kurgu iyi olduğu için zorlanmadan okunuyor. Romanda Attila İlhan’ın diğer romanlarına ve Milli Mücadele’ye göndermeler yapılması dikkat çekiyor.
“... iki gözüm sen ne sanıyorsun, insanoğlunu itiyatları götürüyor. Burnundan tutmuş gibi. Halbuki ne var, itiyatlarımız aklımız başımıza gelmeden teşekkül eder, daha çocuklukta, gençlikte; kafada kavak yelleri eserken. Sonra aklın başına gelir ya, ihtiyatların kafesinden çıkamazsın artık.”
Mustafa Kemal, yakası kürklü gri bir pardösü giymişti. Başı açıktı. Havada, korkar bir yağmur, gizli gizli geziniyordu. Karaoğlan Meydanı'ndaki eski İttihat ve Terakki Kulübü'ne gitmeden, eğilip yanındakilere:
"-...hayat, dedi mücadeleden ibarettir. Bundan dolayı hayatta yanlızca iki şey vardır: Galip olmak."
Sustu. Sarışın kurt gülümsemesiyle tamamladı:
"-...ve mağlup olmamak."
“...esas kıymeti, diyor, kendine veren ve mensubu olduğu millet ve memleketi ancak şahsiyetiyle kaim gören adamlar, milletlerinin saadetine hizmet etmiş sayılmazlar.”
“bütün insanlığın, diyor, varlığını kendi şahıslarında gören adamlar bedbahttırlar. Besbelli ki o adam, fert sıfatıyla mahvolacaktır. Herhangi bir şahsın, yaşadıkça memnun ve mesut olması için lazım gelen şey, kendisi için değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmaktır. Makul bir adam ancak bu suretle hareket edebilir...”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kurtlar Sofrası
Baskı tarihi:
1975
Sayfa sayısı:
715
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınları
Baskılar:
Kurtlar Sofrası
Kurtlar Sofrası
Kurtlar Sofrası

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 5 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0