Kürtler ve Kürdistan Tarihi Tarihin Eski Devirlerinden Günümüze

9,8/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
299 gösterim
Kürtler ve Kürdistan tarihi konusunda başyapıtlardan biri olan bu değerli kitabın Türkçe'de yayınlanması bu alandaki büyük bir boşluğu dolduracaktır. Elinizdeki bu hacimli kitabı değerli kılan özelliği sadece alanındaki birçok kitaba kaynaklık etmesi, yazarın bu çalışmasında önyargısız ve konuya dair tüm kaynaklardan yararlanması değildir. Onu asıl değerli kılan özelliği Kürtler ve Kürdistan tarihini Kürtçe anlatmasından ileri geliyor. Zira daha önce Kürtler ve Kürdistan tarihi ile ilgili yazılmış kitaplar farklı dillerde yazılmıştı. Buna Şerefname de dahildir.

M.Emin Zeki Beg'in birçok doğu ve batı kaynaklarından yararlanarak hazırladığı bu tarihi çalışma daha sonra M. Ali Avni Bey tarafından Mısır'da Arapça'ya çevrilmiş ve dipnotlarla zenginleştirilerek kendi alanında vazgeçilmez ve kendi döneminde Kürtler üzerine yazılmış en iyi kitap ünvanını haketmiştir. Daha sonra bu alanda çalışan tarihçiler ve bu konuya ilgi duyanlarr için vazgeçilmez bir eser niteliğine kavuşmuştur.

Kürtler ve Kürdistan tarihi okumalarına başlamak isteyen bir kişi, bu kitap sayesinde konu hakkında temel bilgilere sahip olabilecek ve bu alanda doğru bir adım atmış olacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  800
 • ISBN:
  9789944360852
 • Çeviri:
  Reşat Adak, Şükrü Aslan, Mehmet Dağ, Vahdettin İnce, Muhammed Ali Avni
 • Yayınevi:
  Nubihar Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mihemedê NOJDAR 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın yazarı Osmanlıda askerlik yapmış, ırak döneminde bakanlık yapmış çok yönlü bir şahsiyet kürtçe nin soranî lehçesinde kaleme alıyor ve pek çok farklı noktalara değiniyor. Pek çok kitap için kaynakça olarak referans olarak alınıyor