Kurtuluş Yazısı

·
Okunma
·
Beğeni
·
62
Gösterim
Adı:
Kurtuluş Yazısı
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
550
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Başak Yayınları
Yalçın Küçük'ün değeri ait olduğu çevreleri de eleştirebilmesinde gizli. Bir tür sol nostaljiden nefret ediyor. Kimi sol aydınların belli edebi sohbetlere sıkıştırılmasına ve bunun solculuk sayılmasına itiraz ediyor. Bunu yaparken de en önemlisi kendisini soldan koparmıyor tam tersine büyük bir bağlılıkla yapıyor bunu. Ayırt edici tarafı da bu bence. Aforoz edilmekten, yalnızlaşmaktan korkmadan bir aydın tavrı geliştirebiliyor. Militan bir tavırla, ilerlemeye engel tutum ve düşüncelere, nereden gelirse gelsin, savaş açarken, bunu bir bilim adamı inceliğinde ve klişelerden uzak bir yaratıcılıkta yapıyor. Cesaret ve yaratıcılık onda birbirinden kopmaz biçimde bağlı.

Bu kitap 80 sonlarında Toplumsal Kurtuluş dergisinde çıkmış yazılarından oluşuyor. Toplumsal Kurtuluş dergisinin, o yıllarda yeniden oluşan sol basındaki önemi inkar edilemez. Eylülizm diye formüle ettiği baskı ve yılgınlık ideolojisine karşı toplumu ve aydınları sarsma işlevi görüyor. Dili bu yüzden oldukça polemik yüklü. Tabi dönemin bazı olayları karşısındaki tavır gülümsetebiliyor. Gorbaçov'dan bir beklenti içerisinde olan yazılar okudum mesela acı bir gülümseyişle. Tabi anlayışla yaklaşmak lazım o dönem solda Gorbaçov'a bir yeni kurtarıcı payesi veren çok kişi ve kurum var. Çünkü reel sosyalizmin bir krizde olduğu ya da kendisini bir krizde olduğuna inandırdığı apaçık ortadaydı.
..sosyalizmin amacı insanların giderek daha çok çalışması değil, daha az çalışması ve giderek hiç çalışmamasıdır; bütün ütopyalar, başta Thomas More'un ütopyası, insanlar için günlerin doğaya çıkılarak spor yapılarak, kitap okuyup, müzik dinleyerek, sağlıklı ölçüde dünyanın nimetlerini tüketerek, sevişerek geçirildiği bir geleceği düşlüyor. Bütün ütopyalar, bir cennet özlemini dile getiriyorlar; Marx, ütopyacıları eleştirmiş olsa da sosyalizm de insanlığın ütopyasını içeriyor.
Yalçın Küçük
Sayfa 289 - Başak Yayınları
Marx'ın pek çok sevdiği bir sözünü tekrarlıyorum: Görüntü ile öz aynı olsaydı, bilime gerek kalmazdı. Bilim, görüntü kabuğunu delme işidir.
Yalçın Küçük
Sayfa 59 - Başak Yayınları
..devrimci çizginin sadece bir mücadele yöntemi ve bir iktidar yolu olduğunu düşünmek son derece yanıltıcıdır. Devrimcilik, bir yaşam biçimidir.
Yalçın Küçük
Sayfa 441 - Başak Yayınları
Soljenitsin'in estetik değeri, Ahmet Mithat Efendi'nin romanlarına hiçbir zaman ulaşamaz; yazdığı anti-sosyalist ve anti-Stalinist fıkraların Batı Avrupa'da roman olarak basılması, Sovyet estetiğinin zaafı olduğu kadar dünya estetiğini de gerileten bir etkiye sahiptir. Anatoliy Rıbakov'un estetik değerinin ise Reşat Nuri'nin romancılığının çok gerisinde olduğunu düşünüyorum; Stalin eleştirisini Soljenitsin ilkelliğine düşürmediği ve Batı dünyasında her zaman Stalin eleştirisine bir pazar bulunduğu için satın alınıyor. Ne kadar okunduğunu söylemek kolay görünmüyor.
Yalçın Küçük
Sayfa 515 - Başak Yayınları
Marksizm, tümüyle ve yalnızca değil, ancak çok büyük ölçüde bir bilimsel yöntemdir ve düşünme yoludur. Yöntem ve düşünme yolunun iflas etmesi mümkün değil; yeni sorunlar karşısında gelişiyor.
Yalçın Küçük
Sayfa 194 - Başak Yayınları
Entellektüel şiddet gerekiyor.
Tek başına dışı hareketli, eli şiddetli devrimciler, devrimci sürecin çözümleri olamıyorlar; önce devrimcinin içini hareketlendirmek gerekiyor. Estetiğiyle, şiiriyle, türküsüyle, teorisiyle, tarih bakışıyla içi hareketli olmayan bir devrimci, eli ne ölçüde şiddetli olursa olsun, elindeki şiddetin ısısı düşünce, kendisini sıradan ve toplumla uzlaşan insanlar kümesi içinde bulmaktan kurtulamıyor.
Yalçın Küçük
Sayfa 416 - Başak Yayınları
Avrupa komünistlerinin sosyalizm edebiyatı, ricardian iktisatçıların katastrof çözümlemesine veya katolik papazların cennet dualarına benziyor. Bunlar için sanki yaşam, sosyalizmi ertelemek için zengin gerekçeler yumağıdır; yaşamda sadece sosyalist günü erteleme gerekçesi buluyorlar.
Yalçın Küçük
Sayfa 48 - Başak Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kurtuluş Yazısı
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
550
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Başak Yayınları

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Genel Sekreter

Kitap istatistikleri